Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Právních předpisů EU

Nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení

Právní úprava EU týkající se koordinace systémů sociálního zabezpečení existuje již od roku 1958 (nařízení č. 3 a 4 z uvedeného roku). Od té doby byla mnohokrát pozměněna.

Poslední aktualizace platí v EU od 1. května 2010. Zahrnuje tato nařízení v konsolidovaném znění:

Tato znění obsahují úpravy nařízení (ES) č. 883/2004 a nařízení (ES) č. 987/2009 stanovené nařízením (ES) č. 988/2009, nařízením Komise (EU) č. 1244/2010, nařízením (EU) č. 465/2012 nařízením Komise (EU) č. 1224/2012.

Jedná se o první zásadní reformu těchto nařízení od sedmdesátých let 20. století:

Chcete-li si procházet články výše uvedených právních předpisů a hledat související judikaturu Soudního dvora Evropské unie, můžete se podívat do databáze nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení.

Státní příslušníci zemí mimo EU

Dne 1. ledna 2011 rozšířilo nařízení č. 1231/2010 unijní pravidla o koordinaci sociálního zabezpečení na státní příslušníky zemí mimo EU (tzv. „třetích zemí“), kteří legálně žijí v členských zemích Unie a kterých se týká přeshraniční problematika. Pravidla se vztahují i na jejich rodinné příslušníky a pozůstalé, pokud také žijí v EU.

Nevztahují se však na Dánsko.

Nařízení č. 1231/2010 je směrodatné i v takových případech, kdy se občan třetí země přestěhoval do jiné země Unie za prací, ale jeho děti zůstaly v té členské zemi, kde pobýval předtím.

Švýcarsko

Vůči Švýcarsku se pravidla EU o koordinaci sociálního zabezpečení uplatňují od 1. dubna 2012.

Evropský hospodářský prostor (EHP)

Vůči Islandu, Lichtenštejnsku a Norsku (státům EHP) se pravidla EU o koordinaci sociálního zabezpečení uplatňují od 1. června 2012.

Spojené království

Pravidla EU o koordinaci sociálního zabezpečení již pro Spojené království a ve Spojeném království od 1. ledna 2021 neplatí. Práva osob, na něž se vztahuje dohoda o vystoupení uzavřená mezi EU a Spojeným královstvím, jsou však i nadále chráněna.

V případě osob, na něž se dohoda o vystoupení nevztahuje, se koordinace sociálního zabezpečení mezi EU a Spojeným královstvím řídí příslušným protokolem k dohodě o obchodu a spolupráci. I když se protokol pravidlům EU podobá a zahrnuje řadu oblastí, neposkytuje stejnou úroveň ochrany jako nařízení EU.

Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA)

V červenci 2019 byl zřízen Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA), který má za úkol členským zemi Unie a Evropské komisi pomáhat při zajišťování spravedlivého a účinného prosazování předpisů EU týkajících se mobility pracovních sil a koordinace systémů sociálního zabezpečení. Tento orgán hraje rovněž důležitou úlohu při usnadňování a zajišťování účinné mobility pracovních sil v Evropě.

Související zprávy

Za posledních šest měsíců nepřibyly žádné související zprávy.

Sdílet tuto stránku