Přeskočit na obsah

Turkestán (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Turkestán
Түркістан
Mauzoleum v Turkestánu
Mauzoleum v Turkestánu
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+6
StátKazachstánKazachstán Kazachstán
OblastTurkestánská
Turkestán
Turkestán
Turkestán, Kazachstán
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel155,549 (2014)
Etnické složeníKazaši – 52,5%, Uzbeci – 45,2%, ostatní – 2,3%[1]
Správa
StarostaBakytžan Aširbekov
Oficiální webturakimat.gov.kz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turkestán (kazašsky Түркістан, uzbecky Turkiston) je hlavní město Turkestánské oblasti. Je jedním z nejstarších měst na území Kazachstánu.

Město bylo založeno ve 4. století na křižovatce karavanních cest ze Samarkandu, Buchary a Chivy do severního Kazachstánu.

V 10. století se nazývalo Šavgar (Šavagar), od 12. století Jasy (Jassy). Ve středověku bylo opevněno. Ve 12. století zde žil básník a súfijský mystik Hodža Ahmed Jasavi, který je zde v mauzoleu pohřben.

Tamerlan spolu s mauzoleem začal stavět v letech 1396-1398 mešitu, z města se stalo náboženské centrum; podle místní tradice je pouť do Turkestánu stejně významná, jako hadždž.

Centrum Kazašského chanátu od 16. do 18. stol.

Obyvatelstvo

[editovat | editovat zdroj]

V současném Turkestánu žije 165 000 obyvatel (sčítání lidu 2019).

Etnické složení města:

Městskou dopravu v Turkestánu obsluhují autobusy a taxíky.

Ve vzdálenosti 16 km severovýchodně od centra města se nachází mezinárodní letiště Hazret Sultan (Hazret Sultan International Airport).

Nejvýznamnějším historickou a kulturní památkou Turkestánu je Mauzoleum Chodži Ahmeda Jásavího, které je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Severozápadně od města, 40 kilometrů daleko se nalézá archeologické naleziště Sauran, bývalé obchodní středisko na Hedvábné stezce. Je považováno za nejlépe dochované středověké město v Kazachstánu.

  1. Түркістан қаласы бойынша қысқаша негізгі мәлімет [online]. Оңтүстік Қазақстан облысы Әкімдігінің ресми сайты, 2013-09-19 [cit. 2014-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-05. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]