Svatovítská apokalypsa
Vzhled
Svatovítská apokalypsa (též Svatovítský kodex) je kodex zřejmě z 11. století obsahující rukopis Apokalypsy (Zjevení Janovo) a několika drobnějších náboženských textů, dnes uložený v Knihovně pražské metropolitní kapituly (sign. A 60/3), desky jsou bohatě zdobeny slonovinou (původně jemná řezba konzula). Původ je poněkud nejistý, snad vznikl jako jeden z kodexů skupiny Vyšehradského kodexu (tedy při příležitosti korunovace Vratislava II.), v každém případě má svým vznikem blízko k Evangeliáři zábrdovickému.
Na kodexu je známá celostránková iluminace k Zjevení (a s českým panovníkem), na přídeští byly nalezeny tzv. Pražské hlaholské zlomky.
Obsah kodexu
[editovat | editovat zdroj]V katalogu[1] Antonína Podlahy byly identifikovány čtyři literární části kodexu:
- rozprava na počest Matěje apoštola připojená ve 13. století (Sermo in honorem b. Mathiae apostoli)
- novozákonní texty z 11. století (Apocalypsis, Actus apostolorum, epistolae canonicae et s. Pauli cum prolog s. Hieronymi)
- umučení svatých 11 000 panen (svatá Voršila) ze 13. století (Passio sanctarum XI millium virginum)
- umučení sv. Benedikta s bratry (Passio s. Benedicti cum fratribus)
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Podlaha, Antonín. Soupis rukopisů knihovny metropolitní kapituly pražské I., č. 97, s. 58–59. [1] Archivováno 8. 1. 2018 na Wayback Machine.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- ČERNÝ, Pavol. Evangeliář Zábrdovický a Svatovítská apokalypsa. Praha: Academia, 2004. 378 s. ISBN 80-200-1035-1.
- KVĚT, Jan. Une Apocalypse du XIe siècle de la Bibliothèque capitulaire Saint-Guy de Prague. Mélanges offerts à René Crozet, I., Poitiers 1966, s. 241–251.
- PRAŽÁK, Jiří. O původu svatovítské Apokalypsy. Studie o rukopisech VI, 1967, s. 53–67.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Svatovítská apokalypsa na Wikimedia Commons