Přeskočit na obsah

Portál:Mediální gramotnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mediální gramotnost upravit
Mediální gramotnost představuje lidskou dovednost přístupu k médiím, chápání a kritického vyhodnocování jejich obsahu, případně schopnost vytvářet vlastní mediální sdělení a obsahy. Samotný pojem mediální gramotnost se v Česku hojně používá v různých odvětvích, ať už v diskusích o novinářském vzdělávání a etice, o obsahu a účelu školního vzdělávání, projektech s mládeží financované Evropskou unií, nebo také o zákonem zavedenou odpovědnost distributorů audiovizuálních obsahů na vyžádání (tzv. video-on-demand). Pro termín lze najít více definic, které se od sebe více či méně liší, v základu jsou si však dosti podobné a záleží na tom, v jaké době a pro jaký účel či v jakém oboru byly formulovány. Liší se tak například definice pedagogické, mediálněvědní nebo jazykovědné, politické a legislativní. V Česku je diskuse o tomto termínu silně propojena s diskusí o školní mediální výchově i mediálnímu vzdělávání obecně.
Protesty proti omezení práv ve směrnici EU z roku 2019

Autorské právo (anglicky copyright law) je odvětví práva, které se zabývá právními vztahy uživatelů a tvůrců tzv. „autorských děl“ k příslušným dílům. Tvůrci mohou být například spisovatelé, hudebníci, filmaři, architekti, urbanisté a programátoři apod. Prostřednictvím autorského práva stát poskytuje autorům po jistou omezenou dobu určitá výlučná práva k jejich dílu. Autorské právo je součástí tzv. duševního vlastnictví.

Autorské právo nechrání samotné myšlenky či ideje; chrání pouze konkrétní díla, konkrétní vyjádření takových myšlenek, dílo v objektivně vnímatelné podobě. Autorským dílem je pouze jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora, dílem není námět, zpráva, informace, metoda, teorie, vzorec, graf, tabulka fyzikálních konstant, výstup počítačového programu apod. samy o sobě. Vedle autorského práva v užším smyslu jsou chráněna také tzv. práva související s právem autorským, kam patří práva výkonného umělce k vlastnímu výkonu, práva výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů, právo rozhlasového a televizního vysílatele a právo nakladatele. Obdobná je také ochrana databáze.
Celý článek...

  • DIGI setkání pro knihovníky: 19. listopadu 2024 od 10:00 se bude konat online setkání zaměřené na značku Knihovny Digital, eGovernment v knihovnách, ověřování eDokladů a sdílení zkušeností z praxe. Setkání se koná na platformě ZOOM, připojit se můžete ZDE (Meeting ID: 815 7959 5478, Passcode: 561170).
  • Odborné fórum ÚISK FF UK: 4. listopadu 2024 v Odborném fóru vystoupily Klára Joklová a Lucie Schubert (Wikimedia ČR) s přednáškou na téma Co může svět Wikimedia nabídnout knihovníkům?. Záznam přednášky naleznete ZDE.
  • V srpnu se opět uskutečnil Festival mediálního vzdělávání v Gymnáziu na Zatlance. Více informací najdete ZDE.

Archiv aktualit
Přehled témat upravit

Seznam článků
Teoretik Marshall McLuhan na a v televizi (foto: Bernard Gotfryd, 1967, public domain)
Teoretik Marshall McLuhan na a v televizi (foto: Bernard Gotfryd, 1967, public domain)

Teoretik Marshall McLuhan na a v televizi (foto: Bernard Gotfryd, 1967, public domain)

Zajímavosti upravit
Víte, že...
O portálu upravit
Tento portál slouží k všeobecné podpoře a rozvoji mediální gramotnosti v České republice. Portál vznikl ve spolupráci Wikimedia Česká Republika, Nadace OSF, SKIP, Sdružení knihoven ČR a Katedry informačních studií a knihovnictví. Portál je určen k dalšímu rozvoji a podpoře aktuální a významné oblasti mediálního vzdělávání, do které se můžete zapojit i Vy! Kde a jak začít? Můžete napsat e-mail na tereza.liskova@osf.cz nebo se zapište ZDE.