Přeskočit na obsah

Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vítejte upravit


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Zajímavosti upravit
Víte, že…

hymna Čínské lidové republiky byla původně titulní píseň vlasteneckého filmu z roku 1935 a jako hymna byla poprvé hrána v Praze?
…16. června 2012, v den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové, první ženy ve vesmíru, vzlétla v lodi Šen-čou 9 do vesmíru první kosmonautka z Čínské lidové republiky Liou Jang?
Šang Lu byl jediný učenec za tři staletí trvání čínské říše Ming, který dosáhl „tří prvenství“ – byl první v provinčních, metropolitních i palácových úřednických zkouškách?
…Číňané vyráběli ve středověku děla z papíru a bambusu?

Článek upravit
Tchang Jin: Dvorní dámy říše Rané Šu, 16. století

Mingská kultura, tedy kulturní tvorba čínské říše Ming (13681644), byla charakteristická konzervativní orientací na čínskou kulturní tradici. Státní zásahy do kultury byly silnější než v předešlých staletích. Vláda stanovila pravidla tvorby a podporovala „vhodné“ umění v literatuře i malířství. Proto je tato éra historiky považována za období jednotvárnosti a prostřednosti. Fakticky však byla tvůrčí, zejména v posledním století, ale už od konce 15. století kvetlo výtvarné umění, literatura i filozofie.

Pro rané mingské malířstvíkaligrafii byla charakteristická orientace na minulé, především sungské vzory, tvůrčím způsobem proměněné. Ve dvorské malířské akademii, znovuzrozené na přelomu 20. a 30. let 15. století, převládal žánr „květin a ptáků“. Pro umělce nezávislé na dvoru byla charakteristická krajinomalba.

V mingském období vznikla řada literárních děl naučných i užitkových, nejtypičtější a nejreprezentativnější pro mingskou dobu jsou mnohadílné encyklopedické práce a antologie. Popularitu si natrvalo zachovaly slavná beletristická díla – romány Příběhy Tří říší, Příběhy od jezerního břehu a Putování na západ.

Z mingských architektonických památek patří k nejdůležitějším císařské sídlo – Zakázané město, chrámový komplex Chrámu nebes v Pekingu, soubor císařských náhrobků v Š’-san-lingu a v neposlední řadě Velká čínská zeď.
Pokračování článku...

Obrázek upravit
Čtvrť na okraji města Šanghaj, která si zachovala svojí tradiční podobu
Kvalitní články upravit
Nejlepší články Nejlepší články:

Čeng CheČeng-teDějiny TibetuChu Cung-sienChu Čeng-jenChung-č’Chung-wuChung-wuovy reformyJung-leKonference v Cun-iLoďstvo Čeng CheaPlavby Čeng CheaPovstání An Lu-šanaPovstání rudých turbanůMingská ekonomikaMingská správaRusko-čchingská válkaŘíše MingSeznam mingských císařůSungská správaŤia-ťingWan-liZápisky historika

Dobré články Dobré články:

An Lu-šanČáp východníČcheng-chuaDruhé obléhání AlbazinuHovoryJing-cungKuo-c’-ťienLešanský BuddhaMingská kulturaPiráti wo-kchou v éře Ťia-ťingPovstání knížete z NingŘíše TchangS’-ma ČchienSüan-teSü ŤieSün-fuŠkeblice asijskáWang Jang-ming

O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}