Přeskočit na obsah

Milostný obraz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vyobrazení milostné sošky Těšitelky zarmoucených z Lucemburku

Milostný obraz (zřídka milostné zobrazení, v případě plastických vyobrazení i milostná soška) je malovaným nebo plastickým znázorněním světce, před nímž věřící prosí Boha o udělení milosti. Takovými obrazy milosti jsou především vyobrazení Panny Marie (viz také Madona), vzácněji Ježíška .

Některé obrazy milosti jsou spojeny s uzdravením nebo jinými zázračnými událostmi, takže jsou často cílem poutí . V takových případech byla pro zázračný obraz obvykle postavena vlastní kaple. Obrazová vyobrazení Matky Boží a dítěte Ježíše často nosí pozlacené korunky ze stříbra a nákladné oblečení .

Historie jednotlivých milostných obrazů je často spojena s legendárními příběhy o jejich objevení, poškození, loupeži nebo zneužití. O historii milostných obrazů obecně lze říci, že jejich význam vzrostl od pozdního středověku, kdy jednotlivé obrazy ve smyslu devotio moderna hrály stále větší roli.

Slavné milostné obrazy

[editovat | editovat zdroj]

Slavné milostné obrazy lze najít například v milostné kapli v Altöttingu, Kevelaeru a Werl (všechny v Německu) či v kapli paulínského kláštera Jasna Góra v Čenstochové v Polsku.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gnadenbild na německé Wikipedii.


Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • heslo Gnadenbilder, In: Lexikon der Kunst, sv. 2, Berlín 1981, s. 93–95

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu milostný obraz na Wikimedia Commons
  • Das grosse Kunstlexikon von P.W. Hartmann (Gnadenbild) [online]. [cit. 2010-12-31]. Dostupné online.