Přeskočit na obsah

Libkova Voda (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Libkova Voda
Stav zámku Libkova Voda v roce 2013.
Stav zámku Libkova Voda v roce 2013.
Základní informace
Slohklasicismus
Výstavba1. čtvrtina 18. století
Stavebníkneznámý
Další majiteléRegalové, Komersové
Současný majitelJiří Vršinský
Poloha
AdresaLibkova Voda 57, Libkova Voda, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Libkova Voda
Libkova Voda
Libkova Voda, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky30953/3-3123 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Libkova Voda stojí na okraji obce Libkova Voda, asi 5 km na jihozápad od Pelhřimova. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Zámku měla údajně předcházet tvrz, ovšem toto tvrzení nemá podporu v žádném z dochovaných dobových pramenů. O tvrzi se nezmiňuje ani odborná literatura (neuvádí ji August Sedláček ani např. kolektiv autorů československé akademie v publikaci Hrady, zámky a tvrze – díl jižní Čechy). Kdo a kdy zámek založil, není známo. Prvními možnými zakladateli se jeví Leskovcové z Leskovce (Arnošt Leskovec a po roce 1621 Albrecht Šebestián Leskovec), kteří sídlili na Horní Cerekvi a Libkovu Vodu vlastnili na přelomu 16. a 17. století. Problém je, že zejména Albrecht Šebestián měl finanční problémy, takže je nepravděpodobné, že by zámek postavil. V dalších letech se majitelé často střídali – vlastnili ji různí církevní hodnostáři jako např. Ferdinand Leopold Beno z Martinic či Arnošt August Khünburg. Teprve v první čtvrtině 18. století se objevuje druhý možný zakladatel zámku, Maxmilián Regal, čemuž by napovídal i sloh, ve kterém byl vystavěn. V rodu Regalů zůstal zámek až do roku 1802. V roce 1841 zde u tehdejšího majitele Leopolda Srnky pobýval Bedřich Smetana. Roku 1851 zámek odkoupil svobodný pán Karel Komers von Lindenbach. V rodu Komersů zůstal do roku 1902, kdy jej získal Franz Humal. V následujících letech docházelo k častému střídání majitelů. V roce 1936 jej zakoupil Eduard Slavík, jenž o něj přišel zestátněním v roce 1949. Následně jej vlastnil Státní statek Pelhřimov, dnes je opět v soukromém vlastnictví.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Majitelem zámku byla společnost Bohemen Vastgoed. V letech 1996-1998 prošel objekt kompletní rekonstrukcí. V roce 2013 se firma pokusila v obci vybudovat bioplynovou stanici, ale narazila na odpor místních obyvatel[2]. od dubna byl zámek nabízen k prodeji[3]. Jelikož se však neprodal, byl na konci října umístěn do dražby.[4] Realitní kancelář Naxos Brno ji nabízela za vyvolávací cenu 55 milionů Kč.[5] V současné době je ve vlastnictví soukromé osoby.

Dostupnost

[editovat | editovat zdroj]

Okolo zámku prochází žlutě značená turistická trasa od Čelistné na Ondřejov. Do obce vede trojice silniček, které ji spojují s Myslotínem, Božejovem a Ústrašínem.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]