Jihoamerická kuchyně
Jihoamerická kuchyně vychází z tradic jihoamerických Indiánů, byla ale silně ovlivněna španělskou kuchyní, portugalskou kuchyní, africkou kuchyní a dalšími.
Téměř v každé oblasti Jižní Ameriky jsou populární empanadas, plněné taštičky z těsta. Jihoamerická jídla bývají často velmi pikantní, hojně se používá chilli.[1][2]
Kuchyně jihoamerických regionů
[editovat | editovat zdroj]Pampy
[editovat | editovat zdroj]Jižní část Jižní Ameriky (Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, jižní Brazílie) pokrývají travnaté pláně zvané pampy. Zdejší kuchyně byla více ovlivněna německou a italskou kuchyní, protože se v této oblasti usazovalo hodně kolonistů z Německa a Itálie. Typicky se používá hodně masa, které se často griluje. Velmi populárním nápojem je maté, povzbuzující nápoj z lístků cesmíny paraguayské. Provozováno je také vinařství.[3] Mezi typické pokrmy z této oblasti patří:
- Milanesa, smažený plátek masa obalený ve strouhance, podobný českému řízku
- Dulce de leche, pomazánka z mléka a karamelu, ze které se vyrábějí sušenky zvané alfajores
- Choripán, klobása podávaná v bagetě
Andy
[editovat | editovat zdroj]Pohoří Andy se táhne od severu až k jihu Jižní Ameriky (Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile a Argentina). Zdejší kuchyně vychází z kuchyně andských Indiánů (například Inků). Mezi nejpopulárnější suroviny patří kukuřice, brambory (a další hlízy) a také quinoa. Na maso se používají především lamy a morčata. V Chile a Peru je populární pálenka z vína zvaná pisco.[4] Mezi typické pokrmy z této oblasti patří:
- Chupe, hustá polévka
- Cuy, morče opečené vcelku[5]
- Chica, alkoholický kukuřičný nápoj
- Curanto, směs masa, mořských plodů a zeleniny typické pro oblast jižních And a Patagonii
Amazonie
[editovat | editovat zdroj]Amazonie je oblast pokrytá tropickými deštnými lesy (Brazílie, Venezuela, Guyana, Surinam, francouzské zámořské území Francouzská Guyana a části Peru, Ekvádoru, Kolumbie a Bolívie). Amazonská kuchyně se v každé oblasti liší: Brazilská kuchyně byla silně ovlivněna portugalskou kuchyní a v některých oblastech také africkou kuchyní, kuchyně Guyany a Surinamu je zase směsí vlivů z indické, africké a asijské kuchyně.
Základní surovinou je často maniok nebo batáty (sladké brambory). Hojně se používá tropické ovoce, na maso jsou často lovena zvířata žijící v deštném lese (jako je kapybara nebo piraně). Mezi typické pokrmy z této oblasti patří:
- Feijoada, směs fazolí a masa, národní jídlo Brazílie
- Arepa, tlustá kukuřičná placka rozšířená především ve Venezuele a Kolumbii
- Ceviche, syrové rybí maso nebo mořské plody podávané s citrónem a chilli, populární především v pobřežních oblastech Peru
- Juane, pokrm z rýže, vajec a masa
- Roti, placka převzatá z indické kuchyně, rozšířena hlavně v Guyaně, Francouzské Guyaně a Surinamu[6]
Seznam jihoamerických národních kuchyní
[editovat | editovat zdroj]- Argentinská kuchyně
- Bolivijská kuchyně
- Brazilská kuchyně
- Ekvádorská kuchyně
- Guyanská kuchyně
- Chilská kuchyně
- Kolumbijská kuchyně
- Paraguayská kuchyně
- Peruánská kuchyně
- Surinamská kuchyně
- Uruguayská kuchyně
- Venezuelská kuchyně
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku South American cuisine na anglické Wikipedii.
- ↑ Pikantní kuřecí empanadas. Prima Fresh [online]. [cit. 2020-05-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-18.
- ↑ Spicy: South American Style. eatwineblog.com [online]. [cit. 2020-05-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-08-09.
- ↑ South America Wine Regions Map. Wine Folly [online]. 2013-03-23 [cit. 2020-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ TROVALL, Elizabeth. Chile vs Peru: Who Really Invented Pisco?. Culture Trip [online]. [cit. 2020-05-09]. Dostupné online.
- ↑ MOSELEY-WILLIAMS, Sorrel. The One Dish to Try in Peru Is...Guinea Pig. Condé Nast Traveler [online]. [cit. 2020-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ World Travel Guide [online]. [cit. 2020-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jihoamerická kuchyně na Wikimedia Commons