Přeskočit na obsah

Domeček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Domeček
Střecha Domečku vystupující nad ohradní zdí a dopravní značkou v pravé části snímku
Střecha Domečku vystupující nad ohradní zdí a dopravní značkou v pravé části snímku
Poloha
AdresaPraha 1, Hradčany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domeček, resp. Hradčanský domeček, je jednopatrový objekt v areálu bývalé vojenského soudu a věznice v Praze na Hradčanech (Kapucínská 214/2), která sloužila gestapu a posléze vyšetřovatelům StB, Obranného zpravodajství a 5. oddělení Hlavního štábu jako vyšetřovací věznice či přesněji mučírna. Nenápadnou jednopatrovou budovu zvolil za věznici náměstek ministra obrany, divizní generál Bedřich Reicin, jeden z hlavních tvůrců vykonstruovaných soudních procesů s československými vojáky a důstojníky a autor čistek v řadách vysokých vojenských důstojníků.[1][2][3][4]

Je často označován za nejkrutější mučírnu, jakou kdy komunisté v Československu provozovali, a platí za jeden ze symbolů bestiality a teroru státní bezpečnosti a komunistického režimu. Vyšetřovací metody pracovníků věznice zahrnovaly mj. odpírání spánku a stravy, ale i psychické týrání a mučení zimou, bití, škrcení, topení a další.[2]

Pod vedením kpt. Františka Pergla (známého též pod přezdívkou Suchá lípa) zde vyšetřovatelé StB vyslýchali a zpracovávali mimo jiné vysoké československé armádní důstojníky a hrdiny protinacistického odboje. Mnoho z nich tak mohlo srovnat metody gestapa a StB na vlastní kůži, někteří v tomto srovnání označují StB jako horší, zbytek je považuje za srovnatelné.

V ulici Kapucínské byla na ohradní zdi areálu umístěna pamětní deska obětem umučených komunistickou policií.[1]

  1. a b Pamětní deska obětem komunistické policie [online]. Pametnimista.usd.cas.cz [cit. 2024-06-28]. Dostupné online. 
  2. a b BERNATT-RESZCZYŃSKÁ, Markéta; GAZDÍK, Jan. Tajemný hradčanský Domeček. Symbol komunistického teroru a mučení hrdinů [online]. Aktualne.cz, 2021-02-25 [cit. 2024-06-28]. Dostupné online. 
  3. C. a k. vojenský soud | k. u k. Militärgericht [online]. Svejkmuseum.cz [cit. 2024-06-28]. Dostupné online. 
  4. VLČEK, Pavel. Umělecké památky Prahy: Pražský hrad a Hradčany. Praha: Academia, 2000. Dostupné online. ISBN 80-200-0832-2. S. 434–435. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Zdeněk F. Šedivý: Domeček - Mučírna na Hradčanech
  • MACKŮ Jiří, Hradčanský „Domeček“, Reflex 48/2002

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]