Přeskočit na obsah

Řád Adolfa Nasavského

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád Adolfa Nasavského
Ordre du Mérite Civil et Militaire d'Adolphe de Nassau (francouzsky)
Herzoglich Nassauischer Militär- und Civil-Verdienst-Orden Adolphs von Nassau (německy)
Insignie řádu ve třídě komtura
Insignie řádu ve třídě komtura
Uděluje

Nasavský vévoda a Lucemburský velkovévoda
Typzáslužný řád
Založeno8. května 1858
StátNasavské vévodstvíNasavské vévodství Nasavské vévodství
LucemburskoLucembursko Lucembursko
HesloVirtute
Způsobilostobčané Lucemburska i cizí státní příslušníci
Uděluje se zamimořádné služby velkovévodovi a státu
Statusdosud udíleno
ZakladatelAdolf Lucemburský
Hlava řádulucemburský velkovévoda
Ostatní vyznamenání
VyššíNassavský domácí řád zlatého lva
NižšíŘád dubové koruny
Řádová hvězda
Řádová hvězda

Řád Adolfa Nasavského,[1] celým názvem Řád za občanské a vojenské zásluhy Adolfa Nasavského (francouzsky Ordre du Mérite Civil et Militaire d'Adolphe de Nassau, německy Herzoglich Nassauischer Militär- und Civil-Verdienst-Orden Adolphs von Nassau), je státní vyznamenání Lucemburského velkovévodství založené v roce 1858. Velmistrem řádu je lucemburský velkovévoda. Udílen je za služby státu a monarchovi občanům Lucemburska i cizincům.

Historie a pravidla udílení

[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen 8. května 1858 nasavským vévodou Adolfem. Pojmenován byl na počest jeho předka nasavského hraběte a pozdějšího římskoněmeckého krále Adolfa Nasavského. I po roce 1866, kdy bylo Nasavské vévodství připojeno k Prusku a Adolf se roku 1890 stal lucemburským velkovévodou, zůstal řád zachován v rámci Lucemburského velkovévodství.[2]

Členství v řádu je přístupné nejen občanům Lucemburska, ale i cizincům a řád je často udílen jako diplomatické vyznamenání. Držitelé křížů a medailí se však členy řádu nestávají. [3] Řád byl využíván i během druhé světové války k vyznamenávání spojeneckých důstojníků, kteří se zasloužili o osvobození Lucemburska od německé okupace. Vzhledem k malé velikosti země a s tím spojené malé roli Lucemburska v bojových operací, nebyl řád během války udílen tak často jako jiná lucemburská vyznamenání, například Válečný kříž.

Princezny a princové z velkovévodské dynastie jsou nositeli tohoto řádu ve třídě velkokříže od svého narození, ale řádové insignie mohou nosit až od věku osmnácti let.

Řádový odznak má tvar zlatého bíle smaltovaného maltézského kříže s hroty zakončenými kuličkami. Uprostřed je kulatý medailon se zlatým korunovaným písmenem A. Medailon je obklopen modře smaltovaným kruhem, v horní části se zlatou vavřínovou korunou a ve spodní části se zlatým nápisem VIRTUTE. Na zadní straně medailonu jsou na bíle smaltovaném pozadí dva letopočty vyvedené zlatými číslicemi: 1292, rok kdy se Adolf Nasavský stal římskoněmeckým králem a 1858, rok založení řádu. V případě vojenské divize jsou navíc pod středovým medailonem dva zkřížené meče. Třídy řádu s korunou mají navíc zlatou korunu umístěnou nad odznakem.[2][4]

Řádová hvězda má v případě velkokříže tvar osmicípé hvězdy a v případě velkodůstojníka má podobu fasetovaného stříbrného maltézského kříže. Uprostřed je v obou případech kulatý medailon shodný s medailonem na odznaku. U vojenské divize jsou pod medailonem navíc dva zkřížené meče.[2][4]

Kříž je vyroben ze zlata nebo stříbra a je bez smaltu. Medaile kulatého tvaru je vyrobena ze zlata, stříbra nebo bronzu. Je na ni portrét nasavského vévody Adolfa.[2][4]

Stuha z hedvábného moaré je modrá s úzkými oranžovými proužky lemujícími oba okraje.[2][4]

Řád se udílí v osmi třídách a ve dvou divizích, v civilní a vojenské.[2][5]

  • velkokříž – Řádový odznak se nosí na široké stuze s korunou spadající z pravého ramene na protilehlý bok. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi.
  • velkodůstojník – Řádový odznak se nosí na stuze s korunou kolem krku. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi.
  • komtur koruny – Řádový odznak se nosí na stuze s korunou kolem krku. Řádová hvězda této třídě již nenáleží.
  • komtur/čestný kříž dam – Řádový odznak se v případě pánů nosí na stuze kolem krku a v případě dam na stuze uvázané do mašle nalevo na hrudi.
  • důstojník koruny – Řádový odznak se nosí na stužce s korunou a rozetou nalevo na hrudi.
  • důstojník – Řádový odznak se nosí na stužce s rozetou nalevo na hrudi.
  • rytíř koruny – Řádový odznak se nosí na stužce s korunou nalevo na hrudi.
  • rytíř – Řádový odznak se nosí na stužce bez rozety nalevo na hrudi.

K řádu také náleží následující kříže a medaile, které se nosí na stužce nalevo na hrudi. Držitelé křížů ani medailí se nestávají členy řádu.[2][5]

  • zlatý kříž
  • stříbrný kříž
  • zlatá medaile
  • stříbrná medaile
  • bronzová medaile
  1. Řád Adolfa Nasavského : Řády. https://www.valka.cz [online]. [cit. 2020-12-31]. Dostupné online. 
  2. a b c d e f g "Honorary distinctions of the Grand Duchy of Luxembourg" (PDF). Service Information et Presse. Dostupné online (anglicky)
  3. SCHOOS, JEAN. Die orden und Ehrenzeichen des Grossherzogtums Luxemburg. Luxemburg: Sankt-Paulus-Druckerei, 1990. 422 s. Dostupné online. ISBN 2-87963-048-7, ISBN 978-2-87963-048-9. OCLC 65395144 S. 215–234. 
  4. a b c d Rafal Heydel-Mankoo: «Luxembourg» i Guy Stair Sainty og Rafal Heydel-Mankoo: World Orders of Knighthood and Merit, første bind, Buckingham: Burke's Peerage, 2006, s. 666.
  5. a b ODM of Luxembourg: Civil and Military Order of Merit of Adolph of Nassau. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2020-12-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]