Přeskočit na obsah

Terská sámština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Terská sámština
Mapa rozšíření jazyka
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníRusko (v mapě č. 9)
Počet mluvčích2[1]
Klasifikace
PísmoLatinka, cyrilice
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2fiu (B)
fiu (T)
ISO 639-3sjt
Ethnologuesjt
Wikipedie
testovací verze
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terská sámština (saa'mekiill) je východosámský jazyk z ugrofinské větve uralské jazykové rodiny. Mluví se jí v Rusku na poloostrově Kola a odhaduje je, že ze 100 etnických Terských Sámů hovoří terskou sámštinou pouze dva lidé.[1] Zbytek Terských Sámů dnes ke komunikaci používá ruštinu. UNESCO ji v Atlase světových jazyků v ohrožení hodnotí jako kriticky ohrožený jazyk[2] a Ethnologue ji zařadilo mezi téměř vymřelé jazyky.[3]

Používání terské sámštiny bylo v 30. letech 19. století zakázáno jak v domácím, tak i ve školním prostředí. Oficiálně nemá svoji psanou podobu a nikdy nebyla kompletně prozkoumána.

Příklady

Číslovky

Terská sámština Česky
акт jeden
кыкт dva
колм tři
ниэлье čtyři
выдт pět
кудт šest
кыджем sedm
кахцэ osm
ахцэ devět
логке deset

Odkazy

Reference

  1. a b Sami languages disappears. www.barentsobserver.com [online]. [cit. 2011-10-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-25. 
  2. UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger
  3. Ethnologue – Endangered languages. www.ethnologue.com [online]. [cit. 2011-10-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-06.