Idi na sadržaj

Wikipedia:Prijevod sadržaja

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Prijevod sadržaja je beta-alatka koja olakšava višejezični doprinos. Omogućava prevodiocima da prave prijevod pokraj prvobitnog članka i automatizira dosadne korake (više ne morate loviti linkove, kategorije i prvobitne prijevode).

Prevođenje sadržaja s jedne Wikipedije na drugu postupak je koji se sastoji od raznih koraka i alata. Uobičajeni način prevođenja sadržaja s drugih Wikipedija zahtijeva korištenje raznih usluga prevođenja, rječnika, ponovnog formatiranja teksta, adaptiranja linkova, referenci i mnogo prebacivanja s kartice na karticu Vašeg preglednika. Ovaj postupak može biti poboljšan tako što će prevodioci provesti više vremena na pravljenju kvalitetnih i čitkih prijevoda.

Uključivanje Prijevoda sadržaja

[uredi izvor]

Prijevod sadržaja trenutno je beta-alatka. Da biste ga upotrebljavali, morate ga uključiti u "Beta" odjeljku Vaših postavki: prijavite se na Vaš korisnički račun, pritisnite Beta u gornjem desnom uglu stranice, otkačite "Prijevod sadržaja" te pritisnite "Sačuvaj" na dnu stranice.

Beta-alatka "Prijevod sadržaja".

Kontrolna tabla

[uredi izvor]

Kontrolna tabla početna je tačka prevođenja sadržaja.

Otvaranje

[uredi izvor]

Tablu možete otvoriti na četiri načina:

1. Postavite pokazivač preko linka "Doprinosi" u gornjem desnom uglu stranice. Nakon što se otvori padajući meni, izaberite "Prijevodi".

Padajući meni koji se prikazuje kad postavite pokazivač preko "Doprinosi" u gornjem desnom uglu stranice.

2. Pritisnite "Doprinosi" i na vrhu stranice kliknite na dugme "Prijevod".

Dugmad koja se prikazuje na vrhu stranice "Doprinosi".

3. Nađite stranicu koju želite prevesti na Wikipediji tog jezika te izaberite link jezika u donjem lijevom uglu stranice kod višejezičnih linkova. (Ovo će raditi samo ako je ova alatka instalirana na Wikipediji s koje želite prevesti i ako ste je tamo uključili.)

Kad softver otkrije da članka koji pregledavate nema na drugim wiki-projektima, ponudit će Vam sivi link. U ovom slučaju softver nudi mogućnost prijevoda na engleski jezik.

4. U polje za pretraživanje vašeg wiki-projekta možete upisati "Special:CX" ili "Special:ContentTranslation".

Kontrolna tabla alatke "Prijevod sadržaja".

Početak prevođenja

[uredi izvor]
Prozor u kojem se bira jezik s kojeg prevodite i jezik na koji prevodite, kao i naslov stranice na odredišnom wiki-projektu, mada njega možete promijeniti prije objave stranice.
  1. Kliknite na dugme "Novi prijevod".
  2. Izaberite jezik s kojeg želite prevoditi i s desne strane napišite kako se stranica zove na jeziku tog wiki-projekta.
  3. Izaberite jezik na koji želite prevoditi i s desne strane napišite kako bi se na tom jeziku stranica trebala zvati. Ako se naziv stranice ne razlikuje na odredišnom jeziku, ovo polje možete ostaviti praznim.
  4. Klikom na dugme "⧼cx-sourceselector-dialog-button-start-translation⧽" počet ćete s prevođenjem!

Interfejs

[uredi izvor]

Općenito

[uredi izvor]
  • Kategorije će se automatski adaptirati ako je to moguće. Adaptacija kategorija vršit će se ako postoji međujezična veza prema jeziku na koji prevodite.
  • Ako je mašinsko prevođenje dostupno za jezični par koji ste izabrali, pasus koji izaberete za prijevod bit će automatski preveden. Zapamtite da mašinsko prevođenje nije savršeno, pa ćete uvijek morati provjeriti zvuči li čitko i prirodno.
  • Ako mašinsko prevođenje nije dostupno, izvorni tekst bit će ubačen s desne strane, a linkovi će se automatski adaptirati.
  • Slike je moguće adaptirati tako što ćete jednostavno kliknuti na njih. Imajte na umu da ćete i dalje morati prevesti opise slika. (Ako je mašinsko prevođenje dostupno, i opisi će biti automatski prevedeni.)
  • Reference će se automatski adaptirati, ali imajte na umu da ćete ih prije objave morati adaptirati stilu Vašeg wiki-projekta.
  • Pojedini šabloni možda neće biti prikazani u interfejsu za prevođenje. Možete ih dodati nakon što završite s prijevodom teksta.

Pisanje i objava prijevoda

[uredi izvor]
Trenutni izgled interfejsa. Primjer prevođenja članka "The Winds of Winter" s engleskog na bosanski jezik.

Prijevod svakog pasusa pišite u desnoj koloni namijenjenoj za prijevod. Ne morate prevesti sve paragrafe – prevedite onoliko sadržaja koliko smatrate da je dovoljno za Vaš wiki-projekt.

Sve dok prijevod ne objavite, sve što napišete redovno se čuva tako da se ne morate brinuti o gubitku prijevoda. Da nastavite s prijevodom stranice koju ste ranije počeli prevoditi, otvorite kontrolnu tablu i sa spiska koji Vam se prikaže izaberite stranicu na kojoj ste radili.

Nakon što ste napisali sve što smatrate da može biti objavljeno na prvoj verziji prevedene stranice, kliknite na dugme "Objavi".

Nastavljanje prevođenja

[uredi izvor]

Bez obzira s kojeg na koji jezik prevodite, prijevodi će biti prikazani na kontrolnoj tabli. Prijevod možete nastaviti klikom na jednu od stavki na tom spisku.

Spisak objavljenih prijevoda možete vidjeti tako što ćete otvoriti Kontrolnu tablu i kliknuti na "Objavljeno" umjesto predodređene kartice "U toku".