Vlažno područje
Vlažno područje je osebujan ekosistem koji je preplavljen vodom, bilo trajno ili sezonski, gdje prevladavaju procesi bez kisika.[1]
Primarni faktor koji razlikuje vlažna područja od ostalih kopnenih ili vodnih zajednica je osobena vegetacija vodenih biljaka,[2][3] prilagođena jedinstvenom navlaženom zemljištu. Vlažna područja imaju brojne ekološki značajne funkcije, uključujući pročišćavanje i skladištenje vode, preradu ugljika i drugih hranljivih tvari, stabilizaciju obala i podršku biljkama i životinjama.[4] Ovakva područja se također smatraju biološki najraznolikijim od svih ekosistema, i služi kao dom širokom spektru biljnog i životinjskog života. Ostvarivanje ovh funkcija zavisi od svojstava određenog močvarnog područja, zemljišta i obližnjih voda .[5] Metodi koji su uobičajeni za brzu procjenu ovih funkcija, ekološkog zdravlja močvarnih područja i općeg stanja močvarnog područja razvijeni su u mnogim regijama i doprinijeli očuvanju vlažnih područja I podizanju društvene svijesti o funkcijama i koristima od ekosistema nekih vlažnih područja.[5][6]
Vlažna područja se prirodno nastaju na svakom od kontinenata.[7] Glavni tipovi vlažnih područja su bara, močvara, tresetište i dolinska močvara; podtipovi uključuju šume mangrova , poplavne nizije, blata, vernalni bazen i mnoge druge. Među močvarnim područjima veoma su česta tresetišta. U močvarnim područjima voda spada u kategoriju je slatkih, braktičnih ili slanih.
Vlažna područja mogu biti plimska (poplavljivana plimom) ili neplimska.[8] Najveća močvarna područja obuhvataju tzv. Amazoniju (sliv Amazona), Zapadnsibirsku niziju,[9] Pantanal u Južnoj Americi,[10] i Sundarbans u delti Gang-Bramaputra.[11]
Procjena milenijskog ekosistema UN-a utvrdila je da je degradacija životne sredine izraženija u močvarnim ekosistemima nego u bilo kojem drugom ekosistemu na Zemlji.[12] Vještački uređena močvarna područja koriste se za obradu komunalnih i industrijskih otpadnih voda, kao i za odvod padavinskih . Ovakvi zahvati također mogu imati ulogu u dizajniranju urbanih područja.
Odrednice
[uredi | uredi izvor]Svaki kompleks zemljišta na kojem se formiraju vodene akumulacije nakon snažnih kišnih oluje ne mora se nužno smatrati „močvarnim područjem”, iako je zemlja jako navlažena. Vlažna područja imaju jedinstvene karakteristike: ona se općenito razlikuju od ostalih tzv. “vodnih tijela” ili zemljišnih oblika na temelju osnovu vodostaja i karakterističnoih životnih formi biljnog svijeta, odnosno vegetacije. Specifično, močvarna područja su osobena po razini vode koja je na ili blizu reljefne površine zemljišta tokom dužeg perioda svake godine i da omogući razvoj obilježavajućih vodenih biljaka.[13][14] Konkretnija definicija zajednica ovih područja je prema matičnom tlu i hidrofitama.[1] Vlažna područja su+e također opisuju kao ekotoni, koji su prelaz između suhih kopnenih i vodenih površina.[15] Mič i Goselink su napisali da močvarna područja postoje „... na sučelju između istinskih kopnenih ekosistema i vodenih sistema, što ih čini inherentno različitim jednih od drugih, ali istovremeno i veoma međuzavsisnim.”[16] Pri donošenju odluka o upravljanu životnim okruženjem postoje podskupovi definicija koje su dogovorno formulirane radi preciznijeg sporazumijevanja u donošenju regulatornih i političkih odluka.
Vlažna područja i klimatske promjene
[uredi | uredi izvor]Vlažna područja imaju najmanje dvije važne funkcije u nastanku I kontroli klimatskih promjena. Zahvaljujući svojoj sposobnosti otapanja ugljika, imaju ublažavajuće efekte, pri čemu se staklenički plin (ugljik-dioksid) pretvara u čvrsti biljni material, putem procesa fotosinteze, uz sposobnost skladištenja i regulacije vode.[17] Procjenjuje se da vlažna područja na globalnom nivou skladište oko 44,6 miliona tona ugljika.[18] Posebno u slatinama i mangrovnim močvarama, prosjek količine sekvestracije ugljika je 210 g CO2 m−2 y−1, dok blatišta I tresetišta sekvestriraju oko 20–30 g CO2 m−2 y−1.[18][19] Obalske močvare, poput tropskih mangrova i nekih slanih močvara umjerenih klimata, poznate su kao rezervoar za ugljik koji inače doprinosi klimatskim promjenama, kada je u plinovitim oblicima (ugljik-dioksid i metan). Sposobnost mnogih močvarnih područja u zoni plima da skladište ugljik i minimizuju protok metana iz plimnih sedimenata, dovela je do sponzorstva inicijativa plavog ugljika koje su namijenjene unapređenju tih procesa.[20]
Ipak, u zavisnosti od posebnih karakteristika, neka vlažna područja su značajan izvor emisije metana, a iz nekih se također emitira i dušik-oksid,[21][22] koji je plin staklene bašte sa potencijalom globalnog zagrijavanja 300 puta većim od ugljik-dioksida, a u 21. stoljeću, dominantna je supstanca koja oštećuje ozon.[23] Pokazano je da višak hranivih sastojaka uglavnom iz antropogenih izvora značajno povećava tokove N2O iz močvarnog tla, u procesima denitrifikacije – nitrifikacije.[24][21][25] Studija u međuplimskom području slane močvare u Novoj Engleskoj pokazala je da višak količine hranivih materija može povećati emisiju N2O, a da ne izaziva sekvestraciju.
Živi svijet
[uredi | uredi izvor]Flora
[uredi | uredi izvor]Postoje četiri glavne grupe hidrofita koje se nalaze u močvarnim sistemima širom svijeta.[26]
Potopljena močvarna vegetacija može rasti u slanim i slatkovodnim uvjetima. Neke vrste imaju podvodne cvjetove, dok druge imaju dugačka stabljika kako bi cvjetovi mogli doći do površine.[27] Ove vrste pružaju izvor hrane za izvornu faunu, stanište beskičmenjaka, a posjeduju i mogućnosti filtracije. Primjeri uključuju morske trave i rod Vallisneria
Plutajuće vodene biljke ili plutajuća vegetacija obično uključuje malene oblike, poput strijele (Peltandra virginica).
Drveće i grmlje, gdje čini veći dio pokrivača na zasićenim tlima, kvalificiraju ta područja u većini slučajeva kao močvare.[1] The upland boundary of swamps is determined partly by water levels. This can be affected by dams[28] U nekim močvarama može dominirati jedna vrsta, poput srebrenog javora, močvara oko Velikih jezera.[29] Druge, poput onih iz Amazonskog bazena, imaju veliki broj različitih vrsta drveća.[30] Primjeri uključuju čemprese (Taxodium) i mangrove.
Fauna
[uredi | uredi izvor]- Ribe su više ovisne o močvarnim ekosistemima od bilo koje druge vrste staništa. Sedamdeset i pet posto američkih komercijalnih zaliha ribe i školjki ovisi isključivo o ušćima kako bi preživjele.[31] Tropskim vrstama riba potrebne su mangrove za kritična mjesta za mrijestilište i rasadnike te sistem koralnog grebena za hranu.
- Vodozemci kao što su žabe trebaju i kopnena i vodena staništa u kojima bi se mogli razmnožavati i hraniti. Dok punoglavci kontroliraju populaciju algi, odrasle žabe hrane se insektima. Žabe se koriste kao pokazatelj ekološkog zdravlja zbog njihove tanke kože koja apsorbira i hranjive tvari i toksine iz okruženja, što rezultira natprosječnom stopom izumiranja u nepovoljnim i zagađenim okolišnim uvjetima.[32]
- Gmizavci kao što su aligatori i krokodili česti su u močvarnim područjima nekih regija. Aligatori se javljaju u slatkoj vodi zajedno sa slatkovodnim vrstama krokodila. Floridski lokalitet Everglades je jedino mesto na svijetu gdje koegzistiraju i krokodili i aligatori.[33] Morski krokodil naseljava ušća i mangrove i može se vidjeti na obali koja graniči sa Velikim barijerskim grebenom u Australiji.[34]
- Zmije, gušteri i kornjače također se mogu vidjeti širom močvarnih područja. Pužuća kornjača jedna je od mnogih vrsta kornjača koje se nalaze u močvarnim područjima.
- Ptices, posebno plovke i one koje gaze široko su prisutne u ovakvim stsništima[35]
- Sisaris uključujući brojne male i srednjevelike kao što je voluharica, šišmiši i kljunar pored velikih biljojeda i vrsta u vrhu lanca ishrane, kao što su barski dabar, močvarni zec, floridski panter i los. Mokra staništa privlače mnogo sisara zbog obilja sjemenki, bobica i drugih sastojaka vegetacije, kao i zbog obilne populacije plijena poput beskučmenjaka, malih gmizavaca i vodozemaca.
- Insekti i beskičmenjaci, ukupno čine više od polovine od 100.000 poznatih životinjskih vrsta u močvarnim područjima. Insekti i beskičmenjaci mogu biti potopljeni u vodi ili tlu, na površini i u atmosferi.[36] Mnogo insekata živi u vodi, tlu i atmosferi u različitim životnim fazama. Naprimjer, obična leptirica Syritta pipiens živi u močvarnim područjima, a živi i u vlažnim, trulim organskim tvarima u fazi larve, hraneći se lisnim ušima. Muha potom posjeti cvjetove dok ulaze u fazu odraslih.
Alge
[uredi | uredi izvor]Alge su različite vodene biljke koje mogu varirati u veličini, boji i obliku. Alge se prirodno javljaju u staništima kao što su unutrašnja jezera, međimorske zone i vlažno tlo i pružaju namjenski izvor hrane za mnoge životinje, uključujući neke beskičmenjake, ribe, kornjače i žabe. Postoje tri glavne grupe algi:
- Plankton su alge koje su mikroskopske veličine, slobodno plutajuće alge. Ove alge su toliko sitne da bi se u prosjeku 50 ovih mikroskopskih algi poredalo od kraja do kraja samo jedan milimetar. Planktonski oblici su osnova mreže ishrane i odgovorni su za primarnu proizvodnju u okeanu, koristeći fotosintezu za pravljenje hrane.
- Nitaste alge su dugi nizovi ćelija algi koje tvore plutajuće prostirke.
- Chara i Nitella su uspravne alge koje liče na potopljenu biljku s korijenjem.[37]
Također pogledajte
[uredi | uredi izvor]Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ a b c Keddy, P.A. (2010). Wetland ecology : principles and conservation (2nd izd.). New York: Cambridge University Press. ISBN 978-0521519403.
- ^ Butler, S., ured. (2010). Macquarie Concise Dictionary (5th izd.). Sydney, Australia: Macquarie Dictionary Publishers. ISBN 978-1-876429-85-0.
- ^ "Official page of the Ramsar Convention". Pristupljeno 25. 9. 2011.
- ^ "Wetlands". USDA- Natural Resource Conservation Center.
- ^ a b Wetland and Stream Rapid Assessments : development, validation, and application. [S.l.]: Elsevier Academic Press. 2018. ISBN 978-0128050910. OCLC 1017607532.
- ^ Hollis, T.; Bedding, J. (1994). "Can we stop the wetlands from drying up?". New Scientist.
- ^ Davidson, N.C. (2014). "How much wetland has the world lost? Long-term and recent trends in global wetland area". Marine and Freshwater Research. 65 (10): 934−941. doi:10.1071/MF14173.
- ^ "US EPA". 18. 9. 2015. Pristupljeno 25. 9. 2011.
- ^ Fraser, L.; Keddy, P.A., ured. (2005). The World's Largest Wetlands: Their Ecology and Conservation. Cambridge, UK: Cambridge University Press. ISBN 978-0521834049.
- ^ "WWF Pantanal Programme". Pristupljeno 25. 9. 2011.
- ^ Giri, C.; Pengra, B.; Zhu, Z.; Singh, A.; Tieszen, L.L. (2007). "Monitoring mangrove forest dynamics of the Sundarbans in Bangladesh and India using multi-temporal satellite data from 1973 to 2000". Estuarine, Coastal and Shelf Science. 73 (1–2): 91−100. Bibcode:2007ECSS...73...91G. doi:10.1016/j.ecss.2006.12.019.
- ^ Davidson, N.C.; D'Cruz, R.; Finlayson, C.M. (2005). Ecosystems and Human Well-being: Wetlands and Water Synthesis: a report of the Millennium Ecosystem Assessment (PDF). Washington, DC: World Resources Institute. ISBN 978-1-56973-597-8. Pristupljeno 20. 3. 2018.
- ^ "Glossary of Terms". Carpinteria Valley Water District. Arhivirano s originala, 25. 4. 2012. Pristupljeno 23. 5. 2012.
- ^ "Glossary". Mapping2.orr.noaa.gov. Arhivirano s originala, 25. 4. 2012. Pristupljeno 23. 5. 2012.
- ^ "Glossary". Alabama Power. Arhivirano s originala, 21. 3. 2012. Pristupljeno 23. 5. 2012.
- ^ Mitsch, William J.; Gosselink, James G. (24. 8. 2007). Wetlands (4th izd.). New York, NY: John Wiley & Sons. ISBN 978-0-471-69967-5.
- ^ Synthesis of Adaptation Options for Coastal Areas. Climate Ready Estuaries Program, EPA 430-F-08-024. Washington, DC: US Environmental Protection Agency. 2009.
- ^ a b Chmura, G. L. (2003). "Global carbon sequestration in tidal, saline wetland soils". Global Biogeochemical Cycles. 17 (4): 1111. Bibcode:2003GBioC..17.1111C. doi:10.1029/2002GB001917.
- ^ Roulet, N. T. (2000). "Peatlands, Carbon Storage, Greenhouse Gases, And The Kyoto Protocol: Prospects And Significance For Canada". Wetlands. 20 (4): 605–615. doi:10.1672/0277-5212(2000)020[0605:pcsgga]2.0.co;2.
- ^ "More on blue carbon and carbon sequestration".
- ^ a b Bange, H. W. (2006). "Nitrous oxide and methane in European coastal waters". Estuarine, Coastal and Shelf Science. 70 (3): 361–374. Bibcode:2006ECSS...70..361B. doi:10.1016/j.ecss.2006.05.042.
- ^ Thompson, A. J.; Giannopoulos, G.; Pretty, J.; Baggs, E. M.; Richardson, D. J. (2012). "Biological sources and sinks of nitrous oxide and strategies to mitigate emissions". Philosophical Transactions of the Royal Society B. 367 (1593): 1157–1168. doi:10.1098/rstb.2011.0415. PMC 3306631. PMID 22451101.
- ^ Ravishankara, A. R.; Daniel, John S.; Portmann, Robert W. (2009). "Nitrous Oxide (N2O): The Dominant Ozone-Depleting Substance Emitted in the 21st Century". Science. 326 (5949): 123–125. Bibcode:2009Sci...326..123R. doi:10.1126/science.1176985. PMID 19713491.
- ^ Moseman-Valtierra, S.; et al. (2011). "Short-term nitrogen additions can shift a coastal wetland from a sink to a source of N2O". Atmospheric Environment. 45 (26): 4390–4397. Bibcode:2011AtmEn..45.4390M. doi:10.1016/j.atmosenv.2011.05.046.
- ^ Martin, Rose M.; Wigand, Cathleen; Elmstrom, Elizabeth; Lloret, Javier; Valiela, Ivan (20. 4. 2018). "Long-term nutrient addition increases respiration and nitrous oxide emissions in a New England salt marsh". Ecology and Evolution. 8 (10): 4958–4966. doi:10.1002/ece3.3955. ISSN 2045-7758. PMID 29876073.
- ^ "Blacktown Council wetlands". Arhivirano s originala, 10. 4. 2011. Pristupljeno 25. 9. 2011.
- ^ Hutchinson, G. E. (1975). A Treatise on Limnology. Vol. 3: Limnological Botany. New York, NY: John Wiley.
- ^ Hughes, F. M. R., ured. (2003). The Flooded Forest: Guidance for policy makers and river managers in Europe on the restoration of floodplain forests. FLOBAR2, Department of Geography, University of Cambridge, Cambridge, UK.
- ^ Wilcox, D. A; Thompson, T. A.; Booth, R. K.; Nicholas, J. R. (2007). Lake-level variability and water availability in the Great Lakes. USGS Circular 1311.
- ^ Goulding, M. (1980). The Fishes and the Forest: Explorations in Amazonian Natural History. Berkeley, CA: University of California Press.
- ^ "Ramsar Convention Ecosystem Services Benefit Factsheets". Pristupljeno 25. 9. 2011.
- ^ "Frogs | Bioindicators". Savethefrogs.com. 2011. Pristupljeno 21. 1. 2014.
- ^ Mazzotti, F.J.; Best, G.R.; Brandt, L.A.; Cherkiss, M.S.; Jeffery, B.M.; Rice, K.G. (2009). "Alligators and crocodiles as indicators for restoration of Everglades ecosystems". Ecological Indicators. 9 (6): S137−S149. doi:10.1016/j.ecolind.2008.06.008.
- ^ Messel, H. 1981. Surveys of tidal river systems in the Northern Territory of Australia and their crocodile populations (Vol. 1). Pergamon Press.
- ^ Milton, W. (1999). Wetland birds: habitat resources and conservation implications. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0511011368. OCLC 50984660.
- ^ Invertebrates in freshwater wetlands of North America : ecology and management. Batzer, Darold P., Rader, Russell Ben., Wissinger, Scott A. New York: Wiley. 1999. ISBN 978-0471292586. OCLC 39747651.CS1 održavanje: others (link)
- ^ "Taken from Blacktown Council Wetland Inventory". Blacktown Council. Arhivirano s originala, 22. 1. 2012. Pristupljeno 23. 5. 2012.
Bibliografija
[uredi | uredi izvor]- Dorney, J.; R. Savage, P. Adamus, and R. Tiner, eds. (2018). Wetland and Stream Rapid Assessments: Development, Validation, and Application. Elsevier Science Publishers. ISBN 9780128050910.
- Mitsch, W. J.; J. G., Gosselink (2007). Wetlands (4th izd.). Hoboken, NJ: John Wiley & Sons.
- Brinson, M. (1993). A Hydrogeomorphic Classification of Wetlands.
- "1987 U.S. Army Corps of Engineers Wetland delineation manual" (PDF). Arhivirano s originala (PDF), 1. 7. 2010. Pristupljeno 16. 1. 2020.
- Dugan, Patrick, ured. (1993). Wetlands in Danger. World Conservation Atlas Series.
- Terra Nuova East Africa. Wetlands in drylands.
- Fredrikson, Leigh H. (1983). Wetlands: A Vanishing Resource. Yearbook of Agriculture.
- Fraser, L. H.; P. A., Keddy, ured. (2005). The World's Largest Wetlands: Ecology and Conservation. Cambridge, UK: Cambridge University Press. ISBN 9780521834049.
- Ghabo, A. A. (2007). Wetlands Characterization: Use by Local Communities and Role in Supporting Biodiversity in the Semiarid Ijara District, Kenya.
- Keddy, P. A. (2010). Wetland Ecology: Principles and Conservation (2nd izd.). Cambridge, UK: Cambridge University Press. Arhivirano s originala, 11. 4. 2013. Pristupljeno 16. 1. 2020.
- MacKenzie, W. H.; Moran, J. R. (2004). Wetlands of British Columbia: A Guide to Identification (PDF). Land Management Handbook 52. Ministry of Forests.
- Maltby, E.; Barker, T., ured. (2009). The Wetlands Handbook. Oxford: Wiley-Blackwell.
- Mitsch, W. J.; Gosselink, J. G.; Anderson, C. J.; Zhang, L. (2009). Wetland Ecosystems. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons. ISBN 978-0470286302.
- Romanowski, N (2013). Living Waters. Melbourne, VIC: CSIRO Publishing. ISBN 9780643107564.
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- "Wetlands International works to sustain and restore wetlands for people and biodiversity". Wetlands International. Pristupljeno 21. 1. 2014.