Idi na sadržaj

CNN

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
CNN
Početak emitiranja1. juni 1980.
Vrsta emitiranjaTelevizija
MrežaBroadcasting System
VlasnikTurner Broadcasting System, Inc.
Slogan"The Worldwide Leader in News"
"CNN = Politics"
The Best Political Team on Television
CNN = Money
DržavaSAD
JezikEngleski
SjedišteAtlanta
Bratski kanal(i)CNN en Español
CNN+ (partner Sogecable)
CNN TÜRK
CNN-IBN
CNNj
CNN Chile
N1 (afilijacijski)
Veb-sajtCNN.com

CNN (Cable News Network) je međunarodni je cjelodnevni informativni TV kanal koji se emitira putem satelita i kablovske televizije. Osnovao ga je Ted Turner 1980. godine. Sjedište CNN mreže je u Atlanti. To je danas glavna televizijska mreža na engleskom jeziku i 24-satni informativni kanal. Osnovao ga je Ted Turner 1980. godine. CNN je trenutno u vlasništvu američkog konglomerata Time Warner. Sjedište CNN-a je u Atlanti, dok se program emituje iz tri centra: Atlanta, New York City i Washington, D.C.

Najveći medijski poduhvat CNN-a je bio način na koji je ta televizijska mreža pratila Zaljevski rat, nakon čega je i formalno ova televizijska stanica promovirana kao "nevjerovatno moćan uređaj za oblikovanje percepcije gledatelja".[1]

Mnoge druge televizijske mreže, kao što su Sky News, Euronews,Al Jazeera i Press TV, kasnije su slijedile izvornu ideju pa je CNN postao model funkcioniranja TV mreža u svjetskim razmjerima.

Gledanost

[uredi | uredi izvor]

Prema podacima kompanije Time Warner, CNN International (na engleskom jeziku) se može pratiti u 212 država i teritorija[2]. Kako bi se dodatno povećala gledanost kompanija je osnovala i informativne televizijske stanice na drugim jezicima. Te stanice su:

Moguće kontroverze

[uredi | uredi izvor]
Distribucija CNN biroa

Strane vlade i organizacija su više puta prigovarale CNN-u propagandnu ulogu u promoviranju američkih političkih ciljeva. Najčešće je optuživan za zauzimanje projevrejskih tj. antiarapskih stajališta o događajima na Bliskom istoku, posebno u Palestini, a žestoko ga optužuje i Narodna Republika Kina zbog antikineskih gledišta tako da je tamo nastala poslovica "Nemoj biti kao CNN", u smislu "Nemoj biti pristran", iako se izvještaji ovog TV kanala prigovaraju Kini za eklatantno kršenje osnovnih ljudskih prava uopće, a posebno ranjivih etničkih manjina.[3][4][5].

Osim nedostatka neutralnosi informativnog programa, CNN-u se ponekad prigovaraju i "tehničke greške". Dvije od najpoznatijih "pogrešaka" u razdoblju 2005. - 2010., koje su dovele do međunarodnih osuda su one iz doba Rata u Južnoj Osetiji kada je CNN prikazao slikerazorenog grada Chinvali kojega su uništila gruzijske snage (koju podržava Sjedinjene Američke Države) dok je priložen tekst o navodnim napadima ruske, što implicira zaključak da ga je ona oništila.[6], kao i previdi u izvještajima o drugim događajima.[7]

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Osprey:Collapse of Yugoslavia 1991-99 str.70
  2. ^ http://www.timewarner.com/corp/newsroom/pr/0,20812,667801,00.html[mrtav link]: CNN is Viewers Cable Network of Choice for Democratic and Republican National Convention Coverage |publisher=Timewarner.com.
  3. ^ "From CNN to open source: the redesign of China". Arhivirano s originala, 25. 12. 2010. Pristupljeno 17. 12. 2015.
  4. ^ "CNN, now a four-letter word in China". Arhivirano s originala, 13. 11. 2014. Pristupljeno 17. 12. 2015.
  5. ^ "Souvenir of nationalism 2008". Arhivirano s originala, 23. 9. 2015. Pristupljeno 17. 12. 2015.
  6. ^ CNN use footage of Tskhinvali ruins to cover Georgian report, http://www.youtube.com/watch?v=NVNblG9PJMk.
  7. ^ http://www.pestiside.hu/20080730/news-flash-cnn-reporting-serb-riot-in-budapest/ Arhivirano 22. 10. 2017. na Wayback Machine.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]

Službena stranica