Rusinski jezik

istočnoslavenski jezik

Rusinski jezik (ponegdje se navodi kao istočnorusinski; ISO 639-3: rue) je jezik koji se uglavnom govori u zapadnoj Ukrajini, kao i u susjednim regijama Slovačke i Poljske.

Prema procijeni iz 2000. godine, u Ukrajini ovaj jezik govori 560,000 ljudi; ukupno 623,960 u svijetu, od čega prema popisu iz 2001. godine, njih 24,200 u Slovačkoj gdje je 60% Rusina asimilirano u Slovake - jezično i kulturno. Podatak za Bjelorusiju nije dostupan.

U južnoslavenskim zemljama govori se zapadna varijanta Rusinskog jezika gdje ga se naziva zapadnorusinskim, ali ovaj jezik, tačnije mikrojezik nije priznat kao poseban jezik i nema svoj kodni naziv. Rusinskim jezikom govore etnički Rusini, koji naseljavaju pomenuta područja. U Vojvodini ovaj jezik nazivaju Istočnorusinski.

Rusinski jezik spada u grupu istočnoslavenskih jezika i razlikuje se od zapadnorusinskog, koji spada u grupu zapadnoslavenskih jezika[nedostaje izvor].

Institut za rusinski jezik i kulturu osnovan je u Prešovu 1993. godine. Rusinski književni jezik je kodifikovan i priznat u Slovačkoj 1995. godine. Priznala ga je državna vlada i akademici u Bratislavi.