Потребител беседа:Lotroo
Здравей и добре дошъл/дошла в Уикипедия!
Това е твоята лична дискусионна страница, където останалите уикипедианци ще могат да ти оставят бележки.
Не се колебай да прегледаш помощните страници за редактирането, с повече подробности за промяната, създаването и оформлението на статиите. Можеш също да прелистиш често задаваните въпроси или няколкото препоръки и да изпробваш как работи системата в пясъчника. Винаги можеш да разбереш какво се случва в момента чрез страницата Последни промени. Ако имаш въпроси, можеш да ги зададеш на страницата за разговори.
В Портала за общността има много допълнителни страници и ресурси, полезни за сътрудниците.
- Поздрави, --Daggerstab 20:00, 26 април 2006 (UTC)
Символи в римските цифри
[редактиране на кода]копирано от Беседа:История на Франция
Здравей. Вършиш страхотна работа с писането (превода) на История на Франция, поздравления! Но имам една голяма молба - когато пишеш римските цифри (каквито тук има много, най-вече номерация на крале), използвай латинските символи I и X, а не вертикалната чертица от БДС клавиатурата и българското "Х", защото в момента по този начин всички препратки са счупени. За момента съм ги оправил само в две от секциите. Кофти ще стане, ако някой ентусиаст изпозва такава червена препратка, за да почне да пише статия за някой крал, а още по-кофти ще е, ако това е един от тримата, за които вече си има статия на правилното място (Филип II, Луи VIII, Луи IX - виж червените препратки към тях в тази версия и сините в настоящата, след като ги оправих). Мога да се наема да оправя и останалите, които вече са написани, но моля те, ако ще пишеш (превеждаш) още, пиши ги вече на латиница. Благодаря. --Христомир Раков 23:06, 30 юни 2006 (UTC)
Дублиране на страници
[редактиране на кода]Здрасти Lotroo, поздравления виждам, че си нов и искам да ти обърна внимание на следното - преди да почнеш да пишеш някоя статия, проверявай дали тя не съществува. В противен случай статиите се дублират. Виж Хабсбург и Хабсбурги, Репарация и Репарации. Поздрави! -- Пакко
Репарации
[редактиране на кода]Здрасти, поздравления за материалите, които публикуваш като свободно съдържание. Както вече ти споменаха по-горе, създал си статия на тема, която е била публикувана по-рано (репарация, репарации). Имаш ли нещо против двете статии да се обединят в едно на страницата Репарация? Поздрави! --Webkid→Беседа 22:18, 2 юли 2006 (UTC)
Отговор за местенето на статии
[редактиране на кода]Отговорил съм ти на моята беседа. --Христомир Раков 18:53, 28 юли 2006 (UTC)
Пак за местенето на статии
[редактиране на кода]Гледам, че ти все пак си преместил Антихитлеристката коалиция не по начина, който ти обясних, а с копи-пейст на текста. Статии никога не се местят с копи-пейст от едната в другата, защото така се губи историята. Например тук почти всички приноси са твои и се губи приносът на Потребител:Gavrail2, което, да кажем, не е чак толкова фатално. Но някой път може да преместиш по този начин текста от статия, за която са допринесли десетки потребители. Историята на новата статия ще изглежда все едно, че ти си я написал цялата наведнъж, а това не е много честно. За да го избегнеш, просто ползвай бутона "преместване", както ти обясних и тогава цялата статия ще се премести заедно с историята си, а старото име автоматично ще се превърне в пренасочваща страница. Поздрави, --Христомир Раков 19:10, 1 август 2006 (UTC)
Интеруики
[редактиране на кода]Здрасти, може да свъжваш статиите с другите от уикипедия като примерно добавиш подобни редове
- [[cy:Louis XIII o Ffrainc]]
- [[da:Ludvig 13. af Frankrig]]
- [[de:Ludwig XIII.]]
- [[en:Louis XIII of France]]
- [[fi:Ludvig XIII]]
Както и да категоризираш статиите, като прим. добавиш
- [[Категория:Френски крале]]
--Gavrail2 10:23, 30 юли 2006 (UTC)
Разпознаване на снимки от Пирин
[редактиране на кода]Здравей,
На скоро забелязах, че си написал доста материали за Пирин и безпогрешно си разпознал това което се вижда по снимките, които бях качила преди време. Бих искала да кача още няколко снимки, но просто не знам как се казват местата които се виждат. Много те моля, разгледай линковете и ако разпознаеш нещо, напиши какво е, че да мога да го кача с подходящо име:
- http://zozakral.250free.com/Pirin/DSC00963.JPG - това е една порта по пътя от Кременските езера към връх Джано, снимана е от страна на върха
- http://zozakral.250free.com/Pirin/DSC00976.JPG - това е порта към заслон Тевно езеро идвайки от хижа Безбог.
- http://zozakral.250free.com/Pirin/DSC00979.JPG - това е същата порта, но отблизо, чудя се дали да я качвам изобщо, заради човека на нея.
- http://zozakral.250free.com/Pirin/DSC01025.JPG , http://zozakral.250free.com/Pirin/DSC01026.JPG - това са едни много хубави снимки на едно езеро по пътя от Синаница към хижа Вихрен, но за съжаление не знам как се казва и така и не ги сложих в Уикипедия.
- http://zozakral.250free.com/Pirin/DSC01100.JPG - тази снимка също много ми харесва и ако смяташ, че има полезна информация на нея, също мога да я кача.
Много ще съм благодарна ако ги разгледаш и дадеш малко инфо :) (Иначе всички снимки от това екскурзионно са на http://zozakral.hit.bg/pirin.html това в случай че те интересува) Зорница 08:15, 11 януари 2007 (UTC)
- Здравей, Много благодаря за описанията на снимките. Иначе ето тук мажеш да видиш това, което вече съм качила в Уикипедия. Аз видях, че ти вече си използвал някои снимки и си написал статии свързани с тях, което много ме радва. Ако има снимки от личната ми страница, които искаш да бъдат качени само ми кажи кои. Нека ги кача аз, все пак аз съм ги правила :). А тези които съм споменала тук ще ги кача в най-скоро време. Поздрави, Зорница 09:02, 26 януари 2007 (UTC)
- Днес качих тези снимки (най-сетне :) Зорница 12:40, 27 февруари 2007 (UTC)
-
Кралевдворска лява порта. На път към Тевно езеро
-
Спано поле и бунгалата "Калинките"
-
връх Тодорка
-
хижа Яворов
За имената в Пирин планина
[редактиране на кода]Здрасти,
Попаднах на статията за река Демяница. Оттам се поразрових по тема Пирин и ми направиха впечатление сериозните различия в имената на различните географски обекти според автор на статии, редакции и прочее. Както ти е известно, преди време е внесено доста сериозно объркване в именуването на Пиринските забележителности и в момента има тенденция за връщане на старите традиционни имена - за справка статията на Ники Даутов, http://oreliak.e-psylon.net/index.php?item=article&action=view&article_id=123, както и други текстове, примерно http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1942564667&page=5&view=collapsed&sb=1.
В статията за Демяница коригирах Стражишка река на Газейска река, мисля това е правилното и име, дори според местните хора. Въобще из Газейския циркус има маса странни и объркващи имена, това що се касае за една що-годе хомогенна релефна формация - воеводски, стражишки и прочее ридове, езера, реката и други обекти.
Пиша това, защото смятам, че промените са твърде спорни и имат нужда от обсъждане поне между няколко души, съответно търся и мнение по въпроса.
Поздрави, Дидо.
Планинските ти карти
[редактиране на кода]Здрасти Lotroo,
На Общомедия немерих няколко от твойте карти (Commons:Image:Kamcia Map of the Bassin.jpg, ... ), които исках да ползвам за немскате Уикипедия. Щеше да бъде много по-добре, ако картите ти са PNG а не JPG. Като PNG картите могат да бъдат обработени и в бъдештето без загуба на информация, и като PNG фаилите са по-малки. Още по добре ще бъде, ако се научиш да рисуваш картите във формата SVG с помощта на свободната програма en:Inkscape. Програмата не е много трудна. Основните функци се научават бързо. В Уикипедия прдепочитат този формат, защото може да се редактира лесно и бързо. Толко хубави карти имаш, сигурно си имал толко много работа с тях. Обаче в този формат е много работа за мене, да ги променя за немската Уикипедия и няма да се получи хубав резултат. Събери моля всички твойти карти под Commons:Category:Maps of Bulgaria
Поздрави, de:Benutzer:Kaschkawalturist --91.61.2.238 07:05, 24 август 2008 (UTC)
Конкретизиране на източници
[редактиране на кода]Благодаря ти, че поставяш източници, например в Холандска война. В тези случаи спокойно можеш да махнеш шаблона за липса на такива. Все пак, смущава ме един от посочените източници English Historical Documents - какво точно имаш предвид? Поздрави,--Ket (беседа) 19:24, 25 юни 2019 (UTC)
Война за испанското наследство
[редактиране на кода]Привет. Направих източници и бележки към тази статия, но тъй като не съм много добър, се получиха два раздела накрая. Ако можете, съберете ги в едно, под името Бележки. Може и други технически неща да има за оправяне. Това са мои стари статии отпреди 10 години. Тогава се постави изискването за източници и аз не ги направих. Сега ще си довърша работата, но ми трябва време да напредна достатъчно. По тази материя съм се занимавал с години - дипломна работа, много други изследвания. Гарантирам за достоверност.--Предният неподписан коментар е направен от Lotroo (приноси • беседа) 16:52, 27 юни 2019 Lotroo
- Здравей,Lotroo:
Чудесно съобрази, че размяната на реплики се продължава там, където е започнала! Затова ще изтрия повторения пасаж от моята беседа и продължавам тук. Позволявам си да обърна внимание и че е необходимо поставянето на подпис след собствената реплика - става с четири тилди (~~~~) или с бутончето със заврънкулка (трето отляво надясно тук отгоре). Сега конкретно за двата раздела: Бележки и Източници отразяват различни неща (макар че има дългогодишен спор по въпроса), както е описано тук (раздел „Пример за групиране на пояснителни текстове на две места извън текста“) и аз лично използвам Бележки, когато пояснявам нещо с мои думи, а Източници - когато посочвам откъде идва твърдението. Няма проблем да бъдат и обединени, но аз ги предпочитам така, въпрос на вкус. Чудесно е че имаш опит в тази материя, Уикипедия има нужда от експерти. Не се колебай да питаш, каквото не е ясно--Ket (беседа) 19:59, 27 юни 2019 (UTC)
Война за австрийското наследство
[редактиране на кода]Благодаря за напътствията. Започвам да разбирам някои неща. Моля те, виж как изглежда сега статията Испанско наследство. Добила ли е приличен вид? Някой е писал след мен и се бяха получили излишни повторения, които оправих. Погледнах статията Война за австрийското наследство. Тя е кратка и непълна. Дали е уместно да я разширя и да добавя повече бележки или не се прави така? Lotroo (беседа) 12:31, 30 юни 2019 (UTC)
- Чудесни допълнения правиш, продължавай в същия дух! Малко са редакторите, които развиват темите в дълбочина и в този смисъл приносите ти са много полезни.--Ket (беседа) 11:07, 1 юли 2019 (UTC)
Вила Висиоса
[редактиране на кода]Направих статия за битката при Вила Висиоса. Мисля, че стана добре. Остана да добавя само Категориите, но не откривам как. Моля, дайте съвет. --Предният неподписан коментар е направен от Lotroo (приноси • беседа) 04:13, 3 юли 2019 (UTC)
- Най-лесно се учи като гледаш разликите в историята на статията - в случая двама други редактори са добавили инфо-каре и категория. А по принцип категория се добавя от менюто „Елементи на статията“ в режим на редактиране. Друг по-лесен начин има, ако е активирана една джаджа за редактиране - Горещи категории (HotCat) - в настройките, тогава в режим на четене само с натискането на кръстчето при Категории може да се добави нова, а с минусче - да се изтрие стара. Аз добавих по този начин две категории--Ket (беседа) 09:43, 3 юли 2019 (UTC)
Люксамбур или Люксембург
[редактиране на кода]Привет отново. Харесва ми работата, която свърших напоследък. Има обаче една статия, която преди 10 години не съм направил както трябва. Тя се казва Люксамбур и се отнася до френския маршал. Името се чете така, но всъщност е Люксембург. Иска ми се да преименувам статията, като добавим цялото иче на човека - не е толкова въпроса в изписването, а в целостта на името. Как се постъпва - мести ли се статията или се преименува?
Статиите за Луи ХІV и Луи ХV не са добри. Втората сте отбелязали, че се нуждае от поправка, но първата - не. Затова питам - мога ли са работя по нея, така че да придобие завършен вид. Знам, че така ще съсипя нечий труд отпреди години, но пък ще я подобря значително. В нея има и чисти грешки и неточности. Аз съм писал дипломна работа за Луи ХІV, та знам. Lotroo
--Предният неподписан коментар е направен от Lotroo (приноси • беседа) 14:05, 24 август 2019 (UTC)
- Не съм сигурен към кого е адресирана репликата Ви, но имайте предвид, че е малко вероятно да бъде прочетена от него или нея на Вашата собствена беседа. Ако имате предвид конкретен човек, най-добре в такива случаи използвайте шаблона {{пинг}}, за да го/я уведомите, например „{{пинг|Ket}} Как да постъпя в случая? ~~~~“. Ако пък въпросът е към редакторите по принцип, най-добре пишете на Уикипедия:Разговори. Въпроси по конкретни статии може да бъдат задавани също на техните беседи (езичето вляво над статията), но доколко някой ще отговори зависи от това колко потребители имат съответната страница в списъка си за наблюдение или следят Уикипедия:Активни беседи.
— Luchesar • Б/П 18:22, 24 август 2019 (UTC)- Здравей, нямаше ме известно време, но Iliev: ти е отговорил. Нямаш нужда от ничие разрешение, не се страхувай и действай смело--Ket (беседа) 09:48, 27 август 2019 (UTC)
- Мерси. А статията за Люксамбур - как да му сложим цялото име? --Предният неподписан коментар е направен от Lotroo (приноси • беседа) 10:25, 27 август 2019 (UTC)
- ГотовоПреместена е --Ket (беседа) 11:48, 27 август 2019 (UTC)
- Моля Ви, подписвайте се след репликите си. Става съвсем лесно, както вече Ви бях писал: просто добавете четири вълнички накрая на репликата си. Също така е хубаво да подравнявате своите отговори с двоеточия, с едно двоеточие повече от репликата, на която отговаряте – както съм направил в случая. Приятно редактиране.
— Luchesar • Б/П 11:08, 27 август 2019 (UTC)
- Мерси. А статията за Люксамбур - как да му сложим цялото име? --Предният неподписан коментар е направен от Lotroo (приноси • беседа) 10:25, 27 август 2019 (UTC)
- Здравей, нямаше ме известно време, но Iliev: ти е отговорил. Нямаш нужда от ничие разрешение, не се страхувай и действай смело--Ket (беседа) 09:48, 27 август 2019 (UTC)
История на Франция
[редактиране на кода]Здравей, Ket. След 12-годишна пауза завърших статията История на Франция и доста съм доволен. Видях, че следиш работата. Има още малко за довършване, но ще почака.Lotroo (беседа) 21:15, 13 октомври 2019 (UTC)
- Здравей, Lotroo:
Да, следя я и мога да те поздравя за положения труд. Сега не мога да отделя време, но със сигурност ще я прочета внимателно - иска малко съкращаване (в смисъл, че части от текста могат да станат основа на конкретни статии по раздели - там, където липсват), защото в този обем е трудно четима, макар и много информативна. Аз лично в такива случаи оставям да мине малко време и след това нещата за доизкусуряване се виждат много ясно. Още веднъж благодарности, приносът ти е безценен--Ket (беседа) 07:30, 14 октомври 2019 (UTC)
Троен съюз
[редактиране на кода]Привет отново. Има една статия, която се казва "Троен съюз". Отнася се за Тройния съюз между Германия, Италия и Австро-Унгария от 1882 г., но има и други тройни съюзи. Аз специално съм споменавал съюзите от 1668 и 1717 г. Иска ми се да направим пояснителна страница, а статията "Троен съюз" да стане "Троен съюз (1882)". Признавам, че не знам как става това. Преценете дали е удачно.Lotroo
- Не е сложно. Първо преместваш сегашната страница към Троен съюз (1882) - това става в режим на четене с „Преместване на страницата“ от падащото меню „Още“ (намира се вляво от кутийката за търсене). След това създаваш изцяло нова [[Троен съюз (пояснение)]] и в нея попълваш различните варианти. За съдържанието на пояснителната страница в режим на редактиране можеш да ползваш „Пояснение“ от падащо меню „Шаблони за статии“, което автоматично попълва необходимия стандартен текст:'''''' може да се отнася за:
* [[статия 1]]
* [[статия 2]]
* [[статия 3]]
{{пояснение}} ; попълваш въпросните статии 1,2,3 и записваш. Опитай сам, ако се затрудниш ще помагам.--Ket (беседа) 15:31, 17 октомври 2019 (UTC)
- Мисля, че стана. Благодаря за напътствията.Lotroo (беседа) 20:27, 17 октомври 2019 (UTC)Lotroo
Проблем с картите ми
[редактиране на кода]Здравей отново, Ket! Направих доста карти за Уикипедия и днес открих, че част от тях са изтрити. Доколкото виждам, редакторите не вярват, че са лично мои, но аз сам си правя картите (имам карти дори в учебник за 8-ми клас). Ако имате някакъв начин, моля, върнете ги, защото са хубави и полезни.Lotroo (беседа)
- Здравей, добре че ти следя беседата, иначе нямаше да видя въпроса. Занапред, като се обръщаш конкретно към някого, използвай шаблона {{пинг}} - има го на първо място в падащото меню от Шаблони за беседи. На въпроса ти за качени картинки - не мога да помогна с връщане в Общомедия, там нещата са съвсем различни, макар че също работят доброволци, както и тук. Съветвам те да се запознаеш подробно с изискванията за качване и по-специално посочването на правилен лиценз. Например снимката на обложка на книга - File:Векът на Луи ХІV.jpg - си посочил като своя работа (вероятно имайки предвид снимката), но самата обложка е със защитени авторски права и вероятно файлът ще бъде изтрит. Бъди особено внимателен, когато описваш собствената си работа - тя не трябва да включва никакви производни на обекти на авторско право. Това е доста сложна материя, аз съм запозната само с някои случаи, но не и с картите. Можеш да прочетеш повече за тях в описанието на категорията Category:Maps и на нейната беседа. Можеш също да попиташ някой от по-вещите редактори, които правят карти--Ket (беседа) 09:21, 20 декември 2019 (UTC)
- Благодаря за отговора, Ket:. За корицата на "Векът на Луи ХІV" съм съгласен. Ако я махнат, ще са прави. Но картите са изцяло мои, всяка точица от изображението е направена лично от мен на картографска програма. Не използвам никаква чужда основа, чертая сам. Някои от картите са уникални, не съществуват дори подобни в мрежата. Направени са с много, много труд и четене. Въпросът е, че не намирам форма за комуникация с потребителя, който е взел това решение. Не за да отменя решението му, но все пак да обясня. Преди време качвах карти и нямаше проблем. Сега направих няколко от тях и в английски вариант - това ли провокира съмнения? Прочетох изискванията за качване, но това е безсмислено, защото картите са изцяло мой труд. Преди две години подобни карти бяха публикувани в учебник за 8 клас, където авторските права са още по-драконовски. Там обаче можах да покажа как ги правя и беше ясно, че не се нарушават никакви авторски права. Дали има начин на прочетеш основанията на потребителя тук и да ме посъветваш как мога да кача част от тях отново.Lotroo (беседа)
- Прегледах аргументите за изтриване и ми направи впечатление, че посочват подпис „signed R.Botev“. Сега, ако ти си въпросният Botev, е възможно просто да обявиш това, когато посочваш произход Own work. Би помогнало и ако дадеш подробности по изработването, например кой софтуер си ползвал и т.н. Те са обърнали внимание и на разликата в шрифтовте на надписите, можеш и това да поясниш. Изобщо, не се ограничавай в описанието, тяхната работа е именно да преценят дали работата е собствена или копирана (един от преглеждащите е бил на мнение да се запазят). Аз бих опитала да кача отново една от картите (под ново име на файл), като най-подробно опиша как е получена. Ако я приемат за собствена работа, ще копираш точно същото основание и по-нататък. Друг вариант е да поискаш писмено разрешение от притежателя на авторските права (R.Botev ???), което да сканираш и приложиш при качването. Тогава обаче се чака т.нар. OTRS решение, което отнема време. Правила съм това в един случай и проработи.--Ket (беседа) 13:25, 22 декември 2019 (UTC)
- Здравей, Ket:. Опитах да кача под друго име един от изтритите файлове, но го разпознава. Свързах се с хората, които са изтрили картите, включих се в списъка желаещи да им възстановят файловете. Изложих аргументи - обясних, че аз съм авторът, че lotroo и R. Botev са един и същи човек, посочих на каква програма ги правя и че повечето от тях не се намират в другоезиков вариант в интернет. Отговориха ми, че ТРЯБВА ДА ДОКАЖА, че аз съм автор, което не знам как да направя. Как са качени картите на английски, знам, че не са качвани само от авторите. Явно засега няма смисъл да се дълбае повече. Новите карти, които качвам, не са спечелили подобно предупреждение, надявам се за не ги закачат, пък останалите ще измисля как да ги възстановя. Lotroo (беседа)
- Прегледах аргументите за изтриване и ми направи впечатление, че посочват подпис „signed R.Botev“. Сега, ако ти си въпросният Botev, е възможно просто да обявиш това, когато посочваш произход Own work. Би помогнало и ако дадеш подробности по изработването, например кой софтуер си ползвал и т.н. Те са обърнали внимание и на разликата в шрифтовте на надписите, можеш и това да поясниш. Изобщо, не се ограничавай в описанието, тяхната работа е именно да преценят дали работата е собствена или копирана (един от преглеждащите е бил на мнение да се запазят). Аз бих опитала да кача отново една от картите (под ново име на файл), като най-подробно опиша как е получена. Ако я приемат за собствена работа, ще копираш точно същото основание и по-нататък. Друг вариант е да поискаш писмено разрешение от притежателя на авторските права (R.Botev ???), което да сканираш и приложиш при качването. Тогава обаче се чака т.нар. OTRS решение, което отнема време. Правила съм това в един случай и проработи.--Ket (беседа) 13:25, 22 декември 2019 (UTC)
- Благодаря за отговора, Ket:. За корицата на "Векът на Луи ХІV" съм съгласен. Ако я махнат, ще са прави. Но картите са изцяло мои, всяка точица от изображението е направена лично от мен на картографска програма. Не използвам никаква чужда основа, чертая сам. Някои от картите са уникални, не съществуват дори подобни в мрежата. Направени са с много, много труд и четене. Въпросът е, че не намирам форма за комуникация с потребителя, който е взел това решение. Не за да отменя решението му, но все пак да обясня. Преди време качвах карти и нямаше проблем. Сега направих няколко от тях и в английски вариант - това ли провокира съмнения? Прочетох изискванията за качване, но това е безсмислено, защото картите са изцяло мой труд. Преди две години подобни карти бяха публикувани в учебник за 8 клас, където авторските права са още по-драконовски. Там обаче можах да покажа как ги правя и беше ясно, че не се нарушават никакви авторски права. Дали има начин на прочетеш основанията на потребителя тук и да ме посъветваш как мога да кача част от тях отново.Lotroo (беседа)
Здравейте Lotroo, виждам, че тази тема е от декември, но бих искал да се включа, ако мога да помогна. Честно казано и аз имах много съмнения за Вашите карти, за това Ви бях попитал по надолу как ги правите. По принцип карти, които съдържат единствена информация "собствена творба" в Уикимедия са едни от най-съмнителните. Конкретно за картите, това, че ги правите Вие не е съвсем достъчно, за да бъдат качени. Географските данни, които използвате за генериране на картите също трябва да бъдат свободни, както и да се ползва софтуеър, който да позволява разпространието на картите в свободен формат, освен ако не ги рисувате съвсем на ръка без никакви входящи данни. За да бъде ясно, че картите са Ваша собствена творба е добре в описанието да сложите какви данни и какъв софтуеър ползвате. Поздрави --ikonact (беседа) 13:12, 16 май 2020 (UTC)
- Само да допълня, аз правя карти в Уикипедия от няколко години и винаги ги качвам като собствена творба заедно с описание на данните и програмата, които ползвам. Качил съм над 300 карти и не съм имал нито веднъж проблем с изтриване. Ето тази карта на Корсика е пример как описвам картите, които качвам --ikonact (беседа) 13:20, 16 май 2020 (UTC)
Периоди на Тридесетгодишната война
[редактиране на кода]Здравей, Ket:. Веднага задавам друг въпрос. Искам да разработя статията за Тридесетгодишната война, особено в частта за военните действия. Реших да въведа препратки към отделни статии за четирите периода, за да не става статията твърде тежка. Оказа се обаче, че няма съответстващи статии в другите Уикипедии. Така че искам съвет - да се опитам ли да вкарам цялата статия (Чешко-пфалцки период) в по-голямата статия (Тридесетгодишна война) или да я оставя така, без да е свързана с другите Уикипедии? Lotroo
- Здравей, честита нова година! Няма проблем, че дадена статия няма чуждоезични версии, има много такива случаи в бгУ. Организацията на самата статия вече е лично твое решение, трябва да избереш което ти е по-удобно. Аз лично правя „скелет“ на основната статия и почвам да попълвам разделите ѝ. Когато текстът на даден раздел стане твърде обемен, го отделям в отделна нова статия, а в основната оставям само уводната ѝ част (ето защо е важно всеки увод да резюмира съдържанието). Възможен е и обратният подход - от отделни статии да се състави нова, по-обобщаваща. Можеш да погледнеш Първа световна война за пример, макар че виждам шаблон, че не е завършена--Ket (беседа) 15:45, 5 януари 2020 (UTC)
Подреждане на статии в категория
[редактиране на кода]Здравей, Ket:. Напоследък доста развих статията за Тридесетгодишната война, прибавих и осем нови статии за битките в нея. Някой услужливо създаде подкатегория "Битки" и ми спести да ти задавам един въпрос. Обаче статиите там започват все с буквата "Б" и са се струпали една до друга. Има ли начин всяка битка да отиде не при "Б", а на буквата на самата битка? Може би си видяла картите, които поставих - много се гордея с тях. Дано само някой да не реши да ги изтрива!Lotroo
- Извинявай, сега видях пинга. Отговор: има начин - преди категориите в статията добавяш шаблон „Сортиране по ключ“ - има го в падащо меню Елементи от статията - като на първо място пишеш мястото, например {{СОРТКАТ:Янкау, Битка при}} (всъщност може и само Янкау - виж тук как стана. Не, не съм видяла картите - къде са?--Ket (беседа) 20:06, 28 януари 2020 (UTC)
- Моля, подписвай се с четири тилди или заврънкулката (трета икона отляво надясно), така се отбелязва и точното време--Ket (беседа) 20:10, 28 януари 2020 (UTC)
- Привет, Ket:. Оправих битките... и други неща, благодаря. А картите са по статиите за Тридесетгодишната война - в основната статия и в статиите за първите три периода. LotrooLotroo (беседа) 06:42, 30 януари 2020 (UTC)
- Моля, подписвай се с четири тилди или заврънкулката (трета икона отляво надясно), така се отбелязва и точното време--Ket (беседа) 20:10, 28 януари 2020 (UTC)
Големина на изображенията в галерия
[редактиране на кода]Здравей, Ket:. Направих статия за Шарл Льобрюн, художника. Исках да направя изображенията в галериите по-големи, но не успявам. Някакви съвети?Lotroo
- Готово--Ket (беседа) 11:53, 3 март 2020 (UTC)
- И приеми моите поздравления за тази статия, много е добра, наистина!--Ket (беседа) 11:59, 3 март 2020 (UTC)
- Благодаря. Сега галериите изглеждат тъй както ги исках.Lotroo
- И приеми моите поздравления за тази статия, много е добра, наистина!--Ket (беседа) 11:59, 3 март 2020 (UTC)
За някои преводни фрази
[редактиране на кода]Здравейте, и от мен поздравления за статиите! Имам само някои препоръки във връзка с френския: например заглавието „Париж заслужава една литургия“ би трябвало да е „Париж си струва една литургия“ – това е добрият превод на Paris vaut bien une messe, отдавна възприет и при това съвсем правилно: на френски за заслужава има съвсем друг глагол (mériter) и в случая се променя и смисъла, и стила на оригиналната фраза.
За художника Шарл Льобрюн: преводът на Premier peintre du Roi е Първи/пръв художник на краля – не на двора. Както буквално, така и по смисъл - все пак става дума за Краля-слънце, всичко си е било негово, не на двора . Да помислим и за самото име: на френски го виждам само разделно: Le Brun, докато имат други личности Lebrun. Отделно от това, не съм сигурна дали трябва Брюн с ю, може би и за двете неща е добре една справка в някоя история на изкуството на български, аз нямам подръка. И пак да кажа, много се радвам на статиите Ви.--Randona.bg (беседа) 21:20, 4 март 2020 (UTC)
- Здравей, Randona.bg:. Всъщност приемам всички забележки, но имам обяснение. Париж заслужава една литургия стана така, защото направих статията по линк от Анри ІV. Можем спокойно на я преместим. Първият художник на двора е техническа грешка - недоглеждане. Името на Льобрюн е поставено така, защото в Британика видях, че е допустимо и защото всички уикита на кирилица го пишат едно име. За звученето не виждам друг вариант, не може да е Лебрен, както се среща на български. Виждам, че владеете френски, аз също - малко. Според вас може ли да се произнесе по друг начин? --Lotroo
- Здравей, радвам се, че си съгласен. Можеш ли да преместиш статията с ново заглавие или аз да пробвам? За името – предаването на френски имена си е малък кошмар. Гледам в Dictionnaire de la prononciation françaisе: дадено е brun - brɶ̃. Може би приблизително Брьо, или по-добре Брьон, или Брон - заради носовката? Не знам, по-добре да видим има ли го в изкуствоведската литература, както и за слятото – на бълг. подобни имена се срещат и по двата начина. Не е спешно, по-скоро ми се искаше онова грешно заглавие да не подвежда хората. Поздрави.--Randona.bg (беседа) 09:47, 5 март 2020 (UTC)
Повторно посочване на източник
[редактиране на кода]Здравей,Lotroo:
Отдавна съм го забелязала, но все не намирах време да ти обърна внимание за употребата на Ibid.. Докато в книжни трудове то е стандартно, в онлайн текстове, подлежащи на промяна, каквато е У, не е така по простата причина, че някой може да вмъкне текст с нов източник между оригиналното и повторното посочване на същия източник и ще стане объркване. За сметка на това разполагаме с чудесни инструменти от типа на <ref name="">, създаден именно с идеята за повторно посочване на същия източник, както и с малко по-различните, но много удобни шаблони Шаблон:Sfn и Шаблон:Hrf. При тях източникът се изписва еднократно в раздела Източници в пълен вид с помощта на шаблони {{cite book}}, {{cite journal}}, {{cite web}} и после се посочва кратко в текста само с автор, година и страница. Разгледай указанията и примерите на Шаблон:Sfn, а ако имаш въпроси, съм насреща--Ket (беседа) 17:20, 6 март 2020 (UTC)
- Здравей, Ket:. Разбирам логиката ви и съм виждал как цитират в английската Уикипедия. За мен това обаче е твърде висш пилотаж. Може би ако се задълбоча в технологията, ще се справя, но предпочитам да се задълбоча в приносите си. Все пак, за да се избегне Ibid. ще посочвам отново част от заглавието. За мен сега е по-важно да разбера как се правят шаблоните. Защо когато копирам шаблон от английската уикипедия (от редактиране на кода), не излиза при мен? Целта ми в такива случаи е да преведа на кирилица имената и с това да се приключи, но не става. От вмъкване - шаблон също не мога да го проумея. Вероятно Има някъде инструкции по въпроса. Виждам, че в други статии са приложени всякакви хитрини, но с тях пък съвсем няма да се справя. За съжаление колкото съм добър в историята, толкова не съм наясно със софтуерните тънкости. Lotroo
- Няма за къде да бързаме, нали? Достатъчно е да си наясно, че има такива инструменти и постепенно ще започнеш да ги ползваш. На въпроса ти за шаблоните - не е възможно директното копиране, защото самият шаблон трябва да е наличен при нас - такъв е случаят с посочения по-горе Шаблон:Sfn, за който има и обясненията, за другия не е така - само е наличен, без обяснения. Вмъкването на шаблон също важи само за налични шаблони - например можеш да вмъкнеш същия шаблон от меню „Шаблони за статии“, има го най-отгоре в група „Цитиране“. Ако искаш, мога да поправя ibid в някоя статия, само кажи коя--Ket (беседа) 11:18, 7 март 2020 (UTC)
Карти на реките в България
[редактиране на кода]Здравейте Lotroo, писах ви на беседата в Комонс, но не съм сигурен, че сте видяли съобщението. Видях Вашите карти на водосборните басейни на реките и бих искал да Ви попитам как ги правите и какви данни използвате. Интересувам се, защото аз също се заех да правя карти на някои от реките, които липсват, като например на Провадийска река и ще се радвам, ако ги погледнете, и ако може да обменим опит и да координираме действията си за други карти. Поздрави--ikonact
- Привет. Аз съм професионален картограф, та не ми е проблем. Имам в картографската програма нивата с релефа на България и само добавям реките с притоците. Много по-трудна е да идентифицирам кой приток кой е, но тук ми помагат статиите в Уикипедия. Аз видях една карта за Провадийската река, хубава е и нямам намерение да правя друга на мястото й. Lotroo
- Привет отново, страхотно е, че сте професионален картограф. Аз се опитвам да правя карти за Уикипедия и ще се радвам, ако някой може да ми даде насоки или някаква помощ. Опитвам се да картографирам най-подробно цялата страна и да сложа всеки географски обект от Уикипедия на карта. Ако имате желание може да погледнете картите, които съм направил тук - почти всички са мои, с изключение на Добруджа и Витоша. Може да погледнете и картите на общините в същата категория. Поздрави --ikonact (беседа) 20:16, 29 март 2020 (UTC)
Поздравления
[редактиране на кода]Браво за Жак Босюе - стегнато, изчерпателно, с източници на български--Ket (беседа) 10:14, 17 март 2020 (UTC) Здравей, Ket:. Благодаря, старая се. Lotroo
Обединяване на статии
[редактиране на кода]Здравей, Ket:. Има две статии, които изглежда, че трябва да се обединят - Нидерландски бунт и Осемдесетгодишна война. Както знаем, те се отнасят за едно и също нещо. Как да процедирам в този случай, така че да се получи една хубава статия? Lotroo
- Здравей
- В този случай се използва шаблон {{сливане|}} от менюто Шаблони за статии. Трябва да го поставиш на едната (1), която ще сливаш към избраната да остане (2), с параметър (отделен с вертикална чертица) име 2. Тук важният въпрос е коя да остане, а коя да се влее. Ако няма мнения против (хубаво е да изчакаш 2 седмици), пристъпваш към сливането, като физически преместваш текста от 1 към 2, а статия 1 пренасочиш към 2 или предложиш за бързо изтриване. В конкретния случай - сигурен ли си че са за сливане, защото и двете съществуват в английски вариант--Ket (беседа) 16:59, 18 март 2020 (UTC)
Италиански войни
[редактиране на кода]Здравей, Ket:. Общо взето, доста се оплетох с темата за Италианските войни. Преди години съм написал статия за втората половина от тях като Войни между Хабсбурги и Валоа, а сега написах за първата половина. И макар да има основания за такова разделение, се оказва, че всички други Уикипедии ги третират като едно цяло - в периода 1494-1559 г. И само старата статия може да има препратки. Предполагам, че най-умното е да се обединят двете статии, които ще се опитам да направя, но може ли да се сгафи сериозно и да се повредят и двете? Очевидно, че сливането не може да стане машинално, а трябва да се редактира текстът. И какво става с бележките в такъв случай? Директно ли се коригират номерата им? А всъщност можем ли да оставим положението така? Lotroo
Точно историческо име
[редактиране на кода]Здравей,
Ще ти бъда признателна за мнение по въпроса, който отправих на Разговори, знам че си историк. Благодаря предварително,--Ket (беседа) 09:42, 6 април 2020 (UTC)
Малко география
[редактиране на кода]Здравей, Ket:. От няколко дни минах на тема география. Тя ми е хоби, а положението, което видях в Уикипедия, се нуждае от много работа. Налага се да се разработят базови статии, като например Релеф. В същото време има статия Релефна форма, която до голяма степен съвпада с Релеф. Но не това е проблемът. При менажирането на статиите личи непознаване и некомпетентност. Например, статията Равнина е препратена към низина, макар че в географията това са различни понятия. На английски май че е едно и също, но на български са различни. Може ли са се премахне тази препратка и да се напишат отделни статии? Вероятно едната няма да се върже с останалите Уикипедии, поне не с английската, но може би с руската. Същото е положението и със статиите за Пролом, Ждрело и Дефиле. Там е по-деликатно, но не е точно те да се отъждествяват. Lotroo ПП. Да, на руски са отделни статии.
- Здравейте и извинете, че се намесвам. Много благодаря, че имате желание да разширите географското съдържание тук и най-вече за релефа. Да, има разлики при низина и равнина например. И да, може да се премахне пренасочването. Ако желаете може да редактирате директно статията Равнина, като премахнете пренасочването. Ако имате други въпроси може да пишете тук. --Спасимир (беседа) 20:21, 18 април 2020 (UTC)
- Здравейте, Спасимир:. Благодаря за насоките. Разбирам, че всеки може да премахне пренасочването. Ще го направя скоро. Lotroo
- Здравей, Ket:. Видях, че статията за версайския дворец има шаблон, който приканва към оправяне. В същото време видях и колко много хора да се трудили над статията - не че се е получила добре. Изобщо липсва раздел за архитектурата и основните зали. Въпросът ми е дали да режем из корен и да я направим както трябва, унищожавайки всичко написано досега? С поправки на написаното не знам дали ще стане.Lotroo
- Здравей, Lotroo:. Аз в момента не мога да допринасям в обема, който бих искала, болят ме ръцете. Затова преценката е твоя. Аз бих започнала статията отново, защото е много по-трудно, когато се опитваш да преработваш нещо недовършено. Мога да ти помагам с критично четене, само дай знакKet (беседа) 18:09, 5 юли 2020 (UTC)
- Здравей, Ket:. Видях, че статията за версайския дворец има шаблон, който приканва към оправяне. В същото време видях и колко много хора да се трудили над статията - не че се е получила добре. Изобщо липсва раздел за архитектурата и основните зали. Въпросът ми е дали да режем из корен и да я направим както трябва, унищожавайки всичко написано досега? С поправки на написаното не знам дали ще стане.Lotroo
- Здравейте, Спасимир:. Благодаря за насоките. Разбирам, че всеки може да премахне пренасочването. Ще го направя скоро. Lotroo
Шаблони за книги
[редактиране на кода]Здравейте, понеже често цитирате Физическа география и ландшафтна екология и Геология за всеки, реших да направя два шаблона, които биха Ви улеснили. Когато искате да цитирате примерно страница 1 от първата просто изпишете {{фгле|1}}, а за втората – {{Курчатов|1}}. Поздрави за чудесните статии. --Спасимир (беседа) 20:51, 26 април 2020 (UTC)
- Благодаря! Lotroo
Крайречни езера
[редактиране на кода]Здравейте, Спасимир:. Един въпрос за мнение. Съществува статия Крайречни езера, която обаче се отнася само за един вид крайречни езера - т. нар. Старици. Същевременно има други крайречни езера, които нямат такъв произход - в долното течение на Дунав, например. Смятате ли, че е удачно да преместим статията на заглавие Старица, а за крайречно езеро да се създаде нова, по-обобщаваща статия? Lotroo
- Здравейте! Ако има достатъчно информация за отделна статия, то не е проблем да се премести. Но, вероятно, ще е по-добре да се разшири тази статия с другите видове крайречни езера и Старица да се обособи като раздел в нея. PS. Може да използвате четири тилди (~~~~) за подпис, за да излиза датата и часа на написването в беседите. --Спасимир (беседа) 20:51, 29 април 2020 (UTC)
- Здравейте, Спасимир:. Искам да попитам как се правят препратките. Пример: написах статия за масива Ортлес в Алпите. Така му името на италиански, а той е в Италия. Но тъй като наполовина е в немскоезичния Южен Тирол, е наричан често и Отлер. И така, за да се направи препратка от Ортлер към Ортлес, трябва ли да се създаде нова статия "Ортлер" и да се препрати към "Ортлес"? И това обаче не съм сигурин, че мога да изпълня технически. А когато става дума от Алпите да се препраща към Алпи пак ли се създава формална статия, която фактически не съществува? И затова ли има 500 хиляди статии в българоезичната Уикипедия, от които само 260 хиляди "чисти"?
И още една молба. Когато имате време, хвърлете един поглед на пояснителната страница Бернина (пояснение). Дали е направена добре? И дали щом зад всяко заглавие Бернина има пояснение (връх, масив, проход), е нужна пояснителна страница? Lotroo
- Здравейте! Ще се радвам, ако нямате нищо против да продължим на „ти“. По първото питане. Да, необходимо е създаването на пренасочваща статия. Може да видиш тук или просто изписване на следния текст: #виж [[Ортлес (масив)]]. По втория въпрос – да, точно така се прави. Обекти, имена или други с едно и също название се включват в тези пояснителни статии.
- PS. Понеже този пинг ({{пинг|Спасимир}}) не ме известява за споменавания, ако е удобно да изписваш: [[Потребител:Спасимир|Спасимир]] --Спасимир (беседа) 23:43, 6 юни 2020 (UTC)
- Благодаря, Спасимир.
Уикимедия ЦИЕ пролет 2020
[редактиране на кода]Привет! Забелязвам че имате доста приноси около теми свързани с алпите. Искам да ви поканя да се включите в състезанието, което се провежда до 31 май, за теми в Централна и Източна Европа. Бих се радвал версията на български да се представи добре.. Бихте допринесли примерно с теми, свързани с австрийските или словенските алпи.. Към в момента класирането е следното. --PowerBUL (беседа) 19:22, 4 май 2020 (UTC)
Имена в Алпите
[редактиране на кода]Здравейте, Lotroo:. Напоследък много се радвам на географските статии, които пишете. Само че откривам някои грешки в имената, конкретно за Алпите. Някои веднага се набиват в очите ми, понеже съм била в някои райони, пък и знам френски. Например в масива на Монблан, но вероятно и в другите райони има такива (напр. в „Приморски Алпи“ Кот дю Льон трябва да е Кот дьо л'Ан - от магаре, в бълг. апостроф се пише при отделяне на съгласна пред име, започващо с гласна), тъй че внимателно трябва да се прегледат и коригират. Ако понякога се колебаете, пишете ми.
По конкретно за масива Монблан (впрочем мисля, че статията ще бъде по-лесно откриваема под името "Монблан (масив)"): върховете – Мон Моди (само Моди не върви, все едно "връх Блан"), Дом дю Гуте, Дан дю Жеан. Но това е дребно, по-важно е по картата: не е Монтет, а Монте, Егюий дю Шардоне, Егюий д'Аржантиер, Мон Долан, Дан дю Жеан, Егюий дьо Бионасе, Бреван. Ледникът Босон не е там, а западно от лифта Шамони–Егюий дю Миди. За нещо пред Такюл и Моди разбирам, че няма достатъчно място. Егюитата се произнасят с дълго „и“, направила съм запитване до ИБЕ как е най-правилно да се пишат на български и чакам отговор, тъй че може би засега не поправяйте нищо по картите, но имайте предвид тези неща. Поздрави. --Randona.bg (беседа) 10:30, 8 май 2020 (UTC)
- Благодаря за мнението. Не споря по много от думите ви, можете да внесете корекции, ако желаете. Но не съм съгласен с някои от тях. Особено за Егюй. Помислете за Версай и Марсей - те не са Версаий, нито Марсеий. Кот дю Льон така го написах, защото не ми звучи Кот дю л'Ан, нали л-то трябва да е меко. И не е Бреван, защото съм чувал как го произнасят французите, нито е Дан дю Жеан - според мен, де. Картите също могат да се коригират, само че ще качвам дублиращи се файлове. Все пак, ако презените, може да се направи.
От всичко най-много ми хареса първото ви изречение :) Lotroo
- Първото ми изречение е абсолютно вярно ! Много хубаво са написани, и като информация, и като език. И няма за какво да се захвана, освен за названията ;) С интерес очаквам и да разбера разликата между ждрело, дефиле и пролом, защото съм невежа, ще е полезно и за много други. Но по темата: за егюитата допускам, че може да греша, затова съм отправила запитването до ИБЕ, ама те работят ли, не работят ли... Всъщност няма голяма разлика дори и егюи да е, но по-добре да кажат правилното. Важното е хората да не казват Егий, Егю и други подобни, каквито масово се срещат в нета. Но за Бреван и Дан (зъба) дю Жеан и аз съм сигурна, защото (освен че е по правилата) напоследък всяка година ходя там – любимото ми място на света! и също слушам французите. И там, на място, съм ги питала за произношението и на някои други обекти, които тук не са споменати (за съжаление май само за l'aiguille Blanche de Peuterey не съм ги питала – забелязах, че тук просто сте си го спестили, задоволили сте се само с Егюй Бланш – всичко виждам :). Имам и Dictionnaire de la prononciation françaisе: dent – dã , âne – a:(-)n(буква за нямо е, която няма тук). И за съжаление мекотата на български рядко се предава, а и когато може има някакви правила, дето не ми харесват, напр. че вместо Жюл трябвало Жул и т.н. Но дю льон няма нищо общо с дьо л'Ан по звучене, а по-скоро наподобява дю лион и буди грешни асоциации. И още нещо – за 11-те върха може би трябва да се поясни както в английското уики, за да не се чудят хората, ако видят друго във френското. Поздрави! --Randona.bg (беседа) 20:30, 8 май 2020 (UTC)
- Моля ви, систематизирайте какви корекции трябва да се нанесат по картата и ще ги направим, за да няма забележки по нея. Lotroo
- Не изглеждате убеден, а не ми се иска да е така, затова бих предложила да си направите и други консултации – може би с френския културен център, или с други, и съм сигурна, че ще се убедите. А по-горе, в първото си писание, втори абзац, вече съм систематизирала предложените корекции по картата, сега ще опитам да ги направя в курсив. За изписването на aiguille започвам да мисля, че може би най-добре би било егюи, за да не се затрудняват читателите с егюий – във всеки случай звуково егюи е по-точно от „егюй“, защото произношението въобще не е подобно на Версай, Марсей и т.н. --Randona.bg (беседа) 11:08, 10 май 2020 (UTC)
- Моля ви, систематизирайте какви корекции трябва да се нанесат по картата и ще ги направим, за да няма забележки по нея. Lotroo
- Здравейте, Randona.bg:. Оправих картата на Монблан. Мисля, че сега отговаря на забележките Ви. Благодаря.Lotroo
- Да, сега е по-добре по отношение на имената (е, има дреболии като дьо, дю, д') и компромисното егюи. Всъщност преди не погледнах внимателно ледниците, а сега ми направи впечатление, че откъм Италия почти нищо не се белее ;) и погледнах тук [1], доста по-различно е. Дали пък не трябва да вмъкнете някакво уточнение "френската част"?
Още нещо – понеже тези дни се опитах да допълня статийките за Седемте езера, предлагам малка корекция на схемата, която навремето сте направили. И аз самата едва сега открих, че Трилистника има два оттока – първо го прочетох, после видях и на картите. В раздела "Вижте също" на Седемте рилски езера сложих линк към една карта, която ми се струва точна; "новооткритият" отток го има и на втората (руска) карта, там обаче липсва другия :). Описала съм оттоците в статията Трилистника.
И последно – това пингване не върши работа, не ме известява (видях написаното само чрез "последни промени" и може да се пропусне). По-добре пишете, както Спасимир е показал някъде по-горе. Лека работа, --Randona.bg (беседа) 04:48, 9 юни 2020 (UTC)
- Да, сега е по-добре по отношение на имената (е, има дреболии като дьо, дю, д') и компромисното егюи. Всъщност преди не погледнах внимателно ледниците, а сега ми направи впечатление, че откъм Италия почти нищо не се белее ;) и погледнах тук [1], доста по-различно е. Дали пък не трябва да вмъкнете някакво уточнение "френската част"?
- Lotroo, не разбирам защо променяте Сен Готар на Сен Готард. По правилата е Сен Готар. Справки: напр. в Правописен речник на съвременния български книжовен език, София, БАН, 1983, с. 95 – даден е като пример; Наредба №6, глава 3, чл. 20, алинея 4. [2] Randona.bg беседа 17:09, 22 юни 2020 (UTC)]
- Би следвало да е от немски език, защо да не се чете последната буква - не е френски. Но щом сте сигурна, върнете го в стария вариант. Ще трябва да се преместят и моите статии за прохода и масива.Lotroo
- На немски нали е Gotthardpass? В немския няма Saint. У нас явно се е възприело френското название, (Col du) Saint-Gothard. Иначе, както поясняват в други уикипедии, проходът е кръстен на баварски епископ [3] и очевидно оттам идва th във френския вариант (езикът е нещо доста консервативно). --Randona.bg (беседа) 19:25, 22 юни 2020 (UTC)
Малка грешка в картинка
[редактиране на кода]Здравей,
Тази прекрасна времева схема в Реконкиста има малка печатна грешка (поледи вместо победи). Ако ми кажеш как, бих я поправила и сама, но не знам. Поздрави --Ket (беседа) 13:00, 10 ноември 2020 (UTC)
- Много хубави статии пишеш напоследък, поздравления! Използвам случая да ти напомня за грешката в картинката, ще можеш ли да я оправиш?--Ket (беседа) 17:59, 14 октомври 2021 (UTC)
- Ще се погрижа, но малко по-нататък. Междувременно написах книга по тази тема, на издателство Милениум. Още е съвсем нова. Lotroo (беседа) 19:44, 14 октомври 2021 (UTC)
Помощ за изтриване на картите
[редактиране на кода]Привет! Пренасям тук темата за изтриването на картите ти от беседата на Кет. Погледнах картите предложени за изтриване. Има няколко вида: 1) Географски, за които трябват данни, 2) Исторически, за които трябват по-скоро подложки или данни за бреговата линия и границите и 3) такива, за които не трябва кой знае какво, например исторически със стрелки и правоъгълници. Ще е жалко да бъдат изтрити, ако картите са твои и можеш да го докажеш. За повечето от тях няма да трябват много усилия, за да се отбележи как точно са направени. Ако ги изтрият ще е загуба за всички, които ползват Уикипедия. Спомням си, че беше писал, че ползваш някаква програма за картите. Ако може да се покаже, че данните, които ползваш за картите, било подложки, било брегова линия, било геоданни, са под свободен лиценз не би трябвало да има проблем. Ако имаш желание мога да помогна в разговорите с админите и да видим какво може да се направи, за да останат. Поздрави--ikonact (беседа) 14:13, 5 януари 2022 (UTC)
- Благодаря за предложението. Само че въпросните подложки са избирани съвсем произволно. И тук не става дума за нищо, което се вижда на картата - програмата ми дава възможност да чертая бреговете и границите собственоръчно върху някаква основа. Тази основа може да е всякаква - дали ще е от една карта или от друга, все ще стане. Така че всичко, което се вижда, е изработено от мен. Не съм сигурен обаче, че за картите на английски език, които се намират в Уикипедия, са доказано авторски.
- Що се отнася до разговорите с админите, не мисля да се захващам с това. От една страна ми е обидно, че аз трябва да доказвам авторството си, от друга - това е разход на време и енергия, които не мога да си позволя. Щом искат доказателства, нека потърсят намират ли се изобщо някъде в мрежата подобни карти. Някои от тях са изцяло сътворени от мен, дори идеята не може да се намери.
- Така че благодаря, но нека ги трият, щом искат. Вече съм ги отписал.
- ПП. След предишното триене просто ги качих отново с малки промени и други имена. Този път едва ли ще си направя труда. Lotroo (беседа) 15:52, 5 януари 2022 (UTC)
- ОК, ако си промениш мнението може да ми пишеш. Аз съм качил доста карти в Общомедия и не съм имал проблем за сега. Мога да се опитам да помогна. Поздрави ikonact (беседа) 20:41, 5 януари 2022 (UTC)
Автоцитиране
[редактиране на кода]Хайде ако обичаш да не цитираш собствени произведения, това е конфликт на интереси. Не ми е приятно, че се налага да ти обръщам внимание! Ket (беседа) 19:20, 1 октомври 2023 (UTC)