Направо към съдържанието

Култура на Унгария

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Културата на Унгария варира в зависимост от частта на Унгария, от столицата Будапеща на река Дунав до Големите равнини, граничещи с Украйна. Унгария има богата традиция на народните занаяти, например бродерия, украсена керамика и дърворезба. Унгарската музика варира от рапсодиите на Ференц Лист и народната музика до съвременните песни, повлияни от народната музика и ромската музика. Унгария има богата и разнообразна литература с много поети и писатели, въпреки че много от тях не са известни в чужбина поради ограниченото разпространение на унгарския език.

Концерт на Ференц Лист в Тюрингия, 1842 г.

Музиката на Унгария е популярна по света с фолклорните си образци и с творбите на композитори като Ференц Лист, Бела Барток и Золтан Кодай.

Някои съвременни унгарски автори стават особено популярни в Германия и Италия. На първо място това са Шандор Мараи, Петер Естерхази, Петер Надаш и Имре Кертес.

Първият унгарски филм, спечелил Оскар за най-добър чуждестранен филм, е „Мефисто“ през 1982 г., режисиран от Ищван Сабо.

Голямата синагога на Будапеща

В Унгария се намира най-голямата синагога в Европа, Голямата синагога на Будапеща. В Унгария е и третата по големина църква в Европа, базиликата в Естергом, както и второто по големина абатство в света, абатството Панонхалма. В Печ се намира най-големият некропол от ранното християнство извън Италия.

В Гьодьольо се намира вторият по големина бароков дворец в света.

В Унгария, по-голямата част от детските градини и училищата са държавна собственост, но съществуват частни и управлявани от църквата. Детските градини обикновено се посещават от 3- до 6- годишна възраст на детето. Образованието започва от учебната година, в която детето навършва 7-годишна възраст.

Продължителността на основното училище е 8 години, след което учениците имат възможност да продължат обучението си в техникум или професионална гимназия. Най-често това е 4-годишен период, но се срещат и гимназии, в които обучението е 8- и 6-годишно, в зависимост от това дали децата се записват в нея след завършен 4 или 6 клас.

Списък с имената на носителите на Нобелова награда в обратен хронологически ред[1].

Име Година Област Вид на Нобеловата награда
Имре Кертес 2002 Литература Нобелова награда за литература
Дьорд Олах 1994 Химията на карбонокатионите Нобелова награда за химия
Янош Харшани 1994 Некооперативните игри Нобелова награда за икономика
Денис Габор 1971 Метода на холографията Нобелова награда за физика
Йеньо Вигнер 1963 За принос в теорията на атомното ядро и елементарните частици Нобелова награда за физика
Дьорд Бекеши 1961 Физическия механизъм на дразненията възникващи в ушната мида Нобелова награда за медицина
Дьорд Хевеши 1943 Използването на изотопи като индикатори на химическите процеси Нобелова награда за химия
Алберт Сент-Дьорди 1937 Биологическо окисление и откриване на витамин С и катализата на фумарната киселина Нобелова награда за медицина
Роберт Барани 1914 Физиология и патология на вестибуларния апарат Нобелова награда за медицина
Филип Ленард 1905 Изследване на естеството и свойствата на катодните лъчи Нобелова награда за физика
  1. Унгарски откриватели по света. // Посетен на 30 август 2012.