Návod: Jak vyčistit bílé kožené i plátěné tenisky, aby byly zase jako nové?
Určitá patina na bílých teniskách nemusí být na škodu, ale co když si na úplně novém modelu uděláte blátivý cákanec? Zachovejte klid, existuje osvědčený způsob, jak si s nechtěnými fleky a špínou (nejen) na gumovém lemu poradit, ať už jsou vaše boty kožené, nebo plátěné.
Ať už jste fanoušky legendárních Converse, elegantních Adidas Stan Smith, retro New Balance 530 nebo jste třeba investovali do designérských tenisek, určitě vás zajímá, jak je udržet co nejdéle pěkné a co dělat v případě, že se ušpiní. První pravidlo zní jasně: hlavně nepanikařte a neházejte je bezhlavě do pračky.
TIP NA VIDEO: Kde se vzaly plátěné tenisky, ze kterých se stal módní kult?
Rozdíl je samozřejmě v tom, z jakého materiálu jsou tenisky vyrobené i jakou jejich část potřebujete čistit – zda vám postačí dokonale umýt gumový lem, nebo se potřebujete dostat třeba i do hůře přístupné části jazyka pod tkaničkami. Něco jiného totiž pomáhá u plátěných bot a něco zcela jiného na podrážku. Ve všech případech si ale vystačíte s tím, co už nejspíš máte doma.
1. Plátěné tenisky
Potřebujete: jedlou sodu, starý zubní kartáček, popřípadě Jelena na ruční praní
Špinavým converskám, vanskám nebo podobným plátěným botám dodáte ztracenou bělost pomocí obyčejné jedlé sody. Tenisky jednoduše navlhčete, poprašte jedlou sodou a zašpiněné místo vydrhněte kartáčkem. Poté je dejte uschnout na sluníčko, které je krásně vysuší a postupně také ještě vybělí. Nakonec z nich jedlou sodu jednoduše vyklepejte.
Pokud jsou vaše tenisky hodně zašpiněné, smíchejte jedlou sodu s tekutým Jelenem na ruční praní, šmouhy vyčistěte kartáčkem a boty opatrně opláchněte pod tekoucí vodou. Nabízí se také možnost smíchat cca 100 ml 3% peroxidu vodíku se dvěma až třemi lžícemi sody. Po zamíchání vám vznikne kašička, tu rozetřete po celých botách, necháte působit, ručně vyčistíte a tenisky dáte uschnout. Místo ručního mytí je můžete také dát do pračky, mějte ale na paměti, že se z gumové podrážky může uvolnit lepidlo, které pak na botách zanechá žluté skvrny.
2. Gumové lemy kolem podrážky a špička
Potřebujete: bělicí zubní pastu nebo Cif tekutý písek, starý zubní kartáček
Lehce špinavé gumové lemy asi nikoho nepohorší, ale pokud je chcete udržovat superčisté, možnost tu je. Je to v podstatě totéž jako udržovat bílé zuby, proto si na pomoc vezměte bělicí pastu a starý zubní kartáček. Gumu jemně navlhčete a drhněte, dokud neodstraníte nečistoty. Budete překvapení, jak budou boty zase zářit čistotou. Obdobně můžete použít Cif tekutý písek.
3. Kožené a prodyšné sportovní tenisky
Potřebujete: houbičku na nádobí, mýdlo Jelen
Kožené tenisky nejlépe a nejšetrněji vyčistíte, když na houbičku nanesete mýdlo Jelen, necháte čtvrt hodiny působit a poté boty jemně opláchnete nebo důkladně otřete hadříkem. Pokud máte možnost, nechte své tenisky oschnout na sluníčku, efekt bude ještě lepší.
Sportovní tenisky samozřejmě můžete strčit i do pračky. Je to pohodlné, ale není to úplně žádoucí – pračka může vaše boty nenávratně mechanicky poškodit. Pokud to přesto risknete, zvolte mírný režim s menším počtem otáček. Až je vytáhnete, vložte do nich staré noviny, které vysají vlhkost zevnitř, a dejte je vysušit na sluníčko.