Poznaj 10 cieszących się największą popularnością maratonów w Polsce
Szukasz nowych wyzwań? Chcesz sprawdzić swoje możliwości biegowe w ekstremalnych warunkach, na bardzo długiej trasie mającej 42 km 195 m? Najlepszym na to sposobem jest start w maratonie. W Polsce każdego roku organizowanych jest przynajmniej kilka imprez biegowych mających charakter maratonów. Jeżeli lubisz biegać na zróżnicowanym terenie, z pięknymi krajobrazami, rywalizować z najlepszymi, największe maratony w Polsce dadzą Ci taką możliwość.
Przygotowaliśmy listę 10 najlepszych i największych maratonów organizowanych w Polsce cyklicznie już od wielu lat.
1.Orlen Warsaw Marathon z wysokimi nagrodami finansowymi
Organizowany od 2013 roku Orlen Warsaw Marathon jest jednym z najpopularniejszych maratonów w Polsce. Cieszy się ogromną popularnością, o czym może świadczyć liczna frekwencja podczas każdej z edycji. Odbywa się w kwietniu, a ilość imprez towarzyszących sprawia, że organizatorzy angażują i zachęcają do udziału nie tylko maratończyków, ale również innych miłośników biegania, także na krótszych dystansach. O jakich imprezach towarzyszących tu mowa? M.in.:
- bieg OSHEE na 10 km,
- biegi charytatywne, m.in. marszobieg,
- Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn,
- Targi Expo.
Wyjątkowości i prestiżu imprezie nadaje również lokalizacja startu i mety: błonia stadionu PGE Narodowego. Co więcej, zwycięzcy maratonu mogą liczyć na wysokie nagrody finansowe, co jest dodatkowym atutem, rekompensującym długi i żmudny okres przygotowań.
2. Poznań Maraton, czyli najlepiej zorganizowany bieg uliczny w Polsce
Z czego słyną maratony polskie? Przede wszystkim ze świetnej organizacji. Przykładem tego jest zdecydowanie Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza (polski działacz polityczny i sportowiec). Impreza organizowana od 2000 roku jest zaliczana od samego początku do grona największych maratonów w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.
Bieg uliczny organizowany w październiku każdego roku przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapewnia osobom spragnionym niesamowitych wrażeń sportowych wiele emocji. Świetna trasa biegu odbywająca się od ul. Grunwaldzkiej do Placu Św. Marka gwarantuje zmagania na najwyższym poziomie.
Warto podkreślić, że Poznań Maraton należy do Korony Maratonów Polskich.
3. Cracovia Maraton wyjątkowo popularny wśród zagranicznych maratończyków
Wymieniając najpopularniejsze i najbardziej znane maratony polskie nie można zapomnieć o Cracovia Maraton. Impreza cieszy się tak samo dużą popularnością wśród polskich, jak i zagranicznych biegaczy. Na starcie zawodów pojawiają się maratończycy z 55 krajów, co robi wrażenie i pozwala na zaciętą rywalizację.
Cracovia Maraton jest organizowany od 2002 roku w kwietniu. Start i meta znajdują się na Rynku Głównym w Krakowie, a trasa wiedzie obok największych i najpiękniejszych zabytków dawnej stolicy Polski. Na płycie rynku organizowana jest każdego roku wielka strefa maratończyków, dzięki której można wczuć się w niesamowitą atmosferę i poczuć klimat imprezy.
4. Maraton Warszawski, czyli propozycja dla wrześniowych biegaczy
Maraton Warszawki jest organizowany nieprzerwanie od 1979 roku. Cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych biegaczy. Wyjątkowe jest to, że odbywa się każdego roku we wrześniu, dokładnie w ostatnią niedzielę miesiąca, gdy sezon na bieganie zwykle dobiega już powoli końca. Jest to więc poniekąd jedna z ostatnich okazji w Polsce, aby wziąć udział w zawodach tak dużej rangi.
Organizatorzy Maratonu Warszawskiego dbają o różnorodność, dlatego co kilka edycji trasa biegu jest zmieniana. W trakcie 41. Maratonu Warszawskiego start miał miejsce na ul. Konwiktorskiej w okolicy stadionu Polonii, a metę usytuowano przy Multimedialnym Parku Fontann. Pierwszy, historyczny bieg rozpoczął się i zakończył natomiast pod Stadionem Dziesięciolecia. Dzięki temu warszawski maraton na stałe zapisał się w historii.
5. Wrocław Maraton słynie z przepięknych medali
W 1983 roku rozpoczęła się historia Wrocław Maraton. Impreza organizowana jest od tamtej pory każdego roku na początku września. Jego organizatorem od 2008 roku jest Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław. Dlaczego warto wziąć udział w tym maratonie? Jednym z powodów są już słynne, przepiękne medale, które są wręczane zawodnikom na linii mety. Takich jak Wrocław medali nie oferuje żadne polskie miasto.
Trasa biegu wiedzie przez najatrakcyjniejsze miejsca stolicy Dolnego Śląska. W 2018 roku start i metę ustalono na Stadionie Olimpijskim. Organizatorzy zawsze tak planują trasę biegu, aby maratończycy mogli podziwiać takie atrakcje, jak most Grunwaldzki, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego czy Plac Powstańców Warszawy.
6. Maraton Dębno, czyli najstarszy maraton w Polsce
22 lipca 1969 roku zorganizowano pierwszy Maraton Dębno, jednocześnie najstarszy maraton w naszym kraju. Jednak warto cofnąć się kilka lat wstecz, aby poznać dokładną historię tej imprezy. Pierwsze zawody zorganizowano 22 lipca 1966 roku, a ich trasa wiodła od Cedyni do Siekierki, a wyjątkowości imprezie nadała rocznica 1000-lecia Państwa Polskiego. Początkowo nie organizowano typowego maratonu, a jedynie półmaraton na dystansie 21,5 km. Dopiero od 1969 roku jest to pełnoprawny maraton. Maraton Dębno zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoją długą historię, ale także dlatego, że jest to najszybszy maraton w Polsce.
Z przyczyn ekonomicznych, w latach 1991-1998, impreza nie była organizowana. Ponownie zawody powróciły do kalendarza biegowego w 1998 roku. Ustalono wtedy stałą trasę: Dębno-Dargomyśl-Cychry-Dębno.
7. Maraton Łódź, czyli najgłośniejsze maratony w Polsce
23 maja 2004 roku zorganizowano pierwszy Maraton Łódź. Do 2009 roku odbywał się pod nazwą: mBank Łódź Maraton. W 2010 roku zrezygnowano z jego organizacji, ze względu na wycofanie się sponsora. Po rocznej przerwie impreza powróciła do kalendarza biegowego. Odbyła się pod hasłem: Łódź Maraton Dbam o Zdrowie 5 czerwca 2011 roku. Od 2012 roku maraton organizowany jest w kwietniu. Postanowiono zmienić miesiąc organizacji, ze względu na upały, które w letnim okresie bywają uciążliwe.
Od 2017 roku Maraton Łódź zyskał nowy tytuł: najgłośniejszego maratonu w Polsce. Dlaczego? Ponieważ podczas jego trwania można słuchać muzyki na żywo, która jest dodatkową atrakcją zarówno dla maratończyków, jak i kibiców.
8. Gdańsk Maraton z urokliwą trasą
Od 2015 roku Gdańsk również posiada własny maraton, którym może się pochwalić. Gdańsk Maraton posiada wyjątkowo urokliwą trasę prowadzącą przez największe symbole miasta, czyli m.in. Starówkę z ulicą Długą, Stadion Energa Gdańsk czy Park Nadmorski im. R. Reagana. Start i meta przez większość dotychczasowych edycji znajdowały się w hali targowej AMBEREXPO.
Gdańsk Maraton cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, a dla wielu gratką jest poznawanie miasta właśnie poprzez przemierzanie trasy ustalonej przez organizatorów. To wielka zaleta, jaką gwarantują maratony w Polsce.
9. Sanprobi Maraton Szczeciński, czyli jeden z najtrudniejszych maratonów w Polsce
W 2015 roku wystartował Sanprobi Maraton Szczeciński, którego trasa jest wyjątkowa i niełatwa technicznie. Start zwykle planowany jest w Policach, a meta w Szczecinie. Organizacja imprezy przypada na czerwiec. Biegacze muszą wtedy zmagać się albo z upałami, albo ulewnym deszczem, który o tej porze roku pojawia się dość często.
Aby polskie maratony były w stanie przyciągnąć na wydarzenie nie tylko maratończyków, ale również kibiców, muszą odbywać się w ich trakcie imprezy towarzyszące. Sanprobi Maraton Szczeciński nie jest wyjątkiem. Można wśród nich wymienić:
- Kids Fan – dystans: 195 m dla dzieci do 6 lat,
- Fun Run –dystans: 4,2 km (bieg lub NordicWalking) dla starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
10. Silesia Maraton, czyli jedyny maraton w Polsce i Europie odbywający się na ulicach czterech miast
Wyjątkowość Silesia Maraton polega przede wszystkim na tym, że jego trasa wiedzie przez ulice aż czterech miast. Wynika to z niespotykanego układu Śląska. Biegacze mają okazję odwiedzić Katowic, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. Pomysłodawcą imprezy jest Bohdan Witwicki, biegacz, promotor aktywności fizycznej i sportu, prezes fundacji Silesia Pro Active.
Pierwsza edycja Silesia Maraton odbyła się 3 maja 2009 roku. Biegacze wyruszyli spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. W 2017 roku metą biegu był zmodernizowany Stadion Śląski. Było to o tyle nobilitujące, że Silesia Maraton był pierwszą imprezą, jaka odbyła się na tym stadionie po jego ponownym otwarciu.Wydarzenie zgromadziło aż 100 00 osób. Część przyszła, aby zobaczyć nowe wydanie stadionu, a część, aby wspierać maratończyków.
Do 2013 roku Silesia Maraton odbywał się w maju, a od 2014 roku imprezę przeniesiono na początek października.