Pravidla zálohování a obnovy virtuálního serveru (VPS)
Zjistěte, jak nejlépe zálohovat VPS. V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem u nás probíhá automatická záloha do snapshotů a jak případně obnovit VPS i po jeho smazání.
Na jakém principu funguje zálohování do snapshotů?
V případě běžícího virtuálního serveru je nejprve vytvořen snapshot, který je dále zazálohován.
Už ze samotného principu zálohování ovšem nelze plně garantovat konzistenci dat u běžících aplikací (typicky v případě zápisu do databáze během vytváření snapshotu).
Řešením je proto provádět zálohování databází apod. na aplikační úrovni nebo mít systém v době začátku zálohování „v klidovém režimu“, tedy ideálně mít služby vypnuté nebo v read-only režimu.
V případě, že máte nastaveno individuální zálohování uvnitř serveru, např. dump databáze, doporučujeme zálohování naplánovat tak, aby vnitřní zálohování doběhlo před spuštěním automatické zálohy. Čas spuštění je uveden v uživatelském rozhraní.
Lze obnovit VPS i po jeho smazání?
Zálohy VPS po smazání dlouhodobě neuchováváme.
Abyste proto své VPS byly schopni obnovit ze záloh i v případě smazání a předešli riziku, že přijdete o důležitá data, je pro tento účel nejvhodnějším řešením zálohovat do uživatelské image.
Výhoda uživatelských image spočívá v tom, že nejsou závislé na existenci smazaného VPS jako snapshoty.
Doba jejich uchování je závislá pouze na výši zůstatku kreditu za úhradu zálohovacího prostoru. Image lze obnovit na kterékoliv VPS o stejné nebo větší velikosti.