Magazín Forbes stejně jako každý rok i na začátku toho letošního vydal přehled nejlepších tuzemských lékařů. Žebříček sestavuje pravidelně, má 50 jmen. Výstup má velký ohlas a na sociálních sítích se jím chlubí řada nemocnic, v nichž lékaři z výčtu pracují. Na místě je tedy otázka, co nám takový přehled řekne a zda jej potřebuje znát pacient.
Soupis top
lékařů je svého druhu ojedinělý. Pokud se nemýlím, v Česku nikdo nic podobného v takto širokém měřítku nesestavuje. Forbes jím doplňuje své žebříčky nejbohatších Čechů a Češek nebo tuzemských vlivných žen, které vždycky vzbudí pozornost.
Novináři si jistě s přehledem dali práci, byť jak sami opakovaně upozorňují, žádné objektivní kritérium pro výběr jmen neexistuje. Jde o subjektivní pohled na medicínu sestavený na základě konzultací a oponentury odborníků
. Jen pro představu, v Česku je i se zubaři více než 52 tisíc lékařů, ne všichni zahrnutí do tohoto čísla ovšem stále aktivně pracují.
Seznam napovídá, že v Česku máme špičkové odborníky, kteří drží krok s nejmodernějšími trendy nebo je sami vytváří. Je třeba je za to pochválit. Ale jistě takových není jen padesát, což ví i sami autoři, kteří předloni výběr označili dokonce za Sophiinu volbu
. Sama jsem si vyslechla postesk, jak rodinu jednoho profesora mrzí, že se do ankety ještě nedostal, přestože patří mezi citované a respektované autority.
Přibudou žádosti o pomoc
Je jasné, že všichni výborní lékaři se do – už jen vzhledem k množství medicínských oborů krátkého – žebříčku nevejdou. Zároveň je ale škoda, že se v něm objevují každoročně stejná jména.
Pacient ovšem může seznam pročítat se zaujetím, neboť v něm hledá odpověď na otázku, s kým řešit své zdravotní problémy. Pomyslná fronta čekajících na služby top lékaře
se proto může prodlužovat, v e-mailové schránce odborníka přibudou další žádosti o pomoc. A protože lékař nemůže vyhovět všem, riskuje, že nakonec skončí s puncem nevděčníka, který pracuje jen pro celebrity a papaláše.
Osobně jsem se přitom u některých lékařů z letošního žebříčku Forbes přesvědčila, že to neplatí ani omylem. Třeba pokud budete, nedej bože, potřebovat auxiliární transplantaci (dočasné nahrazení jen části vlastních jater těmi dárcovými), bude vás operovat profesor Jiří Froněk v pražském IKEM, protože ji nikdo jiný zatím nedělá. Plíce vám zase nevymění nikde jinde než na klinice FN Motol vedené profesorem Robertem Lischkem.
Zajímáte se o žebříčky nejlepší lékařů?
Na druhou stranu, pokud jde o jiné zdravotní problémy, nepanikařte, pokud se o vás nebudou starat zrovna lékaři z top padesátky. Neznamená to, že umřete, nedomůžete se dobré léčby nebo inovativního léku. Utěšujte se, že ocitnout se pod rukama přednosty nebo profesora nemusí být vždy pacientova výhra. Při vší úctě k mistrům oboru, často a logicky to jsou lidé zaneprázdnění, takže i kdyby chtěli, na řadu záležitostí jim nezbývá čas. Na to podstatné ano, na některé drobnosti ne, protože jsou díky svým schopnostem příliš vzácní. Přitom pacient ocení, když mu lékař vlastní čas věnuje.
Zažila jsem, že zatímco uctivý profesor (a nemluvím o těch z Forbesu) sedí za zavřenými dveřmi, mladý, sotva atestovaný lékař či lékařka věnují neuvěřitelnou energii tomu, aby vás uklidnili, podali všechny informace, rozptýlili při vyšetření nemocné dítě… Dobře to umí i empatické sestřičky a já jsem všem, kterým to jde, vděčná.
Charakter vzdělání nedělá
S úctou ke všem v žebříčku vyjmenovaným si také dovolím podotknout, že umístění v top
nevypovídá nic o lidských kvalitách. Jistě, pokud je lékař výtečným odborníkem, může vám být jedno, jakým je člověkem. Nebo také nemusí.
Ještě předloni novináři vybrali mezi nejlepší profesora Jiřího Malého pro jeho působení v kardiochirurgii. O pár měsíců později musel rezignovat na post náměstka IKEM kvůli obvinění z vydírání dvou kolegů. Malý něco takového odmítá a soud jej může spolu s dvěma dalšími zaměstnanci včetně exředitele IKEM očistit. Trestněprávní rovina je tedy stále otevřená.
Celá kauza ovšem ukazuje, jaké otřesné personální vztahy mohou panovat na jednom z pracovišť elitního institutu řízeného Ministerstvem zdravotnictví. A také to, že pokřivené vztahy mezi lékaři se mohou promítat i do vztahů k pacientům: jeden z nich, jenž měl transplantované srdce, novinářům přímo na tiskové konferenci ke 40. výročí tohoto tuzemského zákroku líčil způsoby, kterými byl údajně zastrašován, aby se konference neúčastnil.
Nebo jiný příklad. V žebříčku se opakovaně objevuje také jméno přednosty FN Bulovka, ortopeda Jiřího Chomiaka. Přitom tento lékař přistoupil ve své soukromé praxi na placené online objednávání pacientů přes portál Návštěvalékaře.cz (sérii textů o problematičnosti takového objednávání jsme psali zde). Platit za objednání si nechá, přestože jeho ordinace má dle Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb smlouvy s většinou zdravotních pojišťoven, a nic takového by tedy dělat neměl.
Kdo chtěl u pana profesora termín na přání v jeho ambulanci před dvěma lety přes portál, jen za něj zaplatil bezmála 2484 korun. Letos to je 3200 korun.
Chcete k panu přednostovi do jeho ambulance? Jen za termín dáte přes tři tisíce korun.
Za podmínek, že jde o ordinaci se smlouvami, je inkasování objednacích poplatků a upřednostňování platících pacientů nelegální. To ale lékař již dříve odmítl.Zákony ani etický kodex lékařské komory zcela určitě neporušuji, protože se nejedná pouze o termín, ale o komplexní vyšetření pacienta, které si pacient svobodně vybral (tedy jedná se o nevynucenou službu ze strany zdravotnického zařízení) a platby zaslané zdravotnickému zařízení jsou dle zákona řádně zdaněny,
reagoval Jiří Chomiak na otázky zaslané redaktorkou Vitalia.cz v lednu 2023.
Výše popsané chování se samozřejmě většiny lékařů, ať už z magazínového žebříčku, nebo mimo něj, netýká.
Pokud vás ale zrovna neléčí někdo z top 50
, určitě nebuďte skleslí. Dostat se ke špičkám české medicíny vlastně možná ani nechcete, protože často to znamená, že je opravdu zle. Ponechme tedy těch několik desítek nejlepších lékařů těm pacientům, kteří je skutečně potřebují, a my ostatní, kteří máme víc zdraví i štěstí, se v klidu objednejme jinam.