Partners Banka přestala účtovat přirážku u kurzů platebních karet. Jde o unikát (nejen) na českém trhu

5. 1. 2025
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ilustrační fotografie. Pobočka Partners Banky v noční Břeclavi. (29. 11. 2024) Autor: Dalibor Z. Chvátal
Ilustrační fotografie. Pobočka Partners Banky v noční Břeclavi. (29. 11. 2024)
Těžká rána pro Revolut a další zahraniční fintechy, ale i vrásky na čele pro české vydavatele platebních karet. Novinka potěší všechny, kteří používají platební karty pro platby a výběry v cizí měně.

Už koncem roku 2024 v odborné veřejnosti prosakovaly informace, že během ledna Partners Banka přestane účtovat konverzní poplatek, resp. přirážku při platbě kartu v jiné měně než v CZK. Od 2. 1. 2025 se to stalo praxí, banka o novince informovala na svém webu:

Nákupy s nejlepším kurzem

Už žádné kurzové přirážky. Vaše platby kartou v EUR, USD, GBP, PLN a dalších měnách převedeme na české koruny přímo kurzem Evropské centrální banky bez navýšení.

Bez poplatků a podmínek, prostě nejlepší kurzy zdarma a pro všechny.

Pro klienty banky je to mimořádný přínos. Podle dlouhodobého testu kurzů platebních karet serveru Měšec.cz nejlepší kurzy z českých bank (resp. poboček zahraničních bank působících Česku, chcete-li) dosud měly platební karty Svět od mBank (Mastercard i Visa), přirážka ke kurzům byla pod 1 % ke kurzu.

V době Hello bank! čistý kurz Mastercard používala její kreditní karta a vybrané kreditky UniCredit Bank, v případě debetních karet však kurzy bez přirážek v Česku žádná banka (s českým bankovním kódem) nepoužívá.

Partners Banka svým ojedinělým krokem by tak měla nově patřit mezi českou špičku v kurzech platebních karet. Novinku sledujeme a testujeme a brzy budeme mít aktuální data pro porovnání.

Těžká rána pro Revolut

Česká novinka nepřímo cílí mj. na zákazníky Revolutu, protože tato britsko-litevská banka stále do jisté míry používá čisté kurzy, ale ne už vždy a všude. Například během víkendů jsou kurzy u Revolutu horší (platební karty mBank oproti Revolutu během víkendů jsou až na výjimky lepší), a navíc má Revolut nastavené měsíční limity pro směnu měn, typicky u levnějších cenových programů.

Cesta čistých kurzů přes fintech Curve už také není vždy jistá, protože znamená dodržet měsíční limit pro směnu u levnějších tarifů. Služby Curve s sebou nesou i riziko, že pokud jejich kartu budete využívat na maximum (ve smyslu cimrmanovského „začali vydávat skvělé platební karty, ale jejich držitelé je bohužel začali používat“), může vám vypovědět služby, což je osobní zkušenost autora textu.

Nejlepší kartové kurzy, dostupné pro běžné české zákazníky, ještě nabízí polsko-litevská platební instituce Zen.com, ale jen u vyšších placených tarifů.

Ušetří stokoruny i tisícovky

Novinka Partners Banky je tak chytrým marketingovým nástrojem, který bance může pomoci získat i uvědomělejší klienty, jež své zahraniční platební transakce dosud řešili typicky přes Revolut.

S Partners Bankou totiž získají stejné podmínky (= velmi dobré), ale přitom českou jurisdikci a „plnotučnou“ banku s transakčními službami.

Jak to funguje

Přirážka debetních karet Partners Banky ke kurzu Evropské centrální banky je od 2. 1. 2025 0 % (byla 2,50 %). Seznam podporovaných měn ECB má Partners Banka na svém webu.

Pokud měna kartové transakce není v seznamu, do banky přijde kurz přímo od kartového schématu Visa.

Kurzy se mění zpravidla 1× denně v 16 hod., ale banka si vyhrazuje právo kurz změnit kdykoli, typicky když dojde k neočekávanému výkyvu na měnovém trhu.

skoleni_DPP

Partners Banka u svých debetek umožňuje velmi vysoké limity transakcí, maximem je 1,5 mil. Kč denně, což není standardem ani u prémiových karet konkurenčních bank.

Po technické stránce, platební karty a mezinárodní platební styk běží přes britskou společnost The Currency Cloud Group, což je dceřinka kartového schématu Visa. Zcela identické řešení používají i zmiňované fintechové společnosti Revolut a Zen.com. Jde o outsourcing kartových a platebních služeb na klíč podle potřeb banky/fintechu, kdy subjekt nemusí složitě a nákladně budovat celý svůj ekosystém včetně zahraničního platebního styku, ale využije stávající, funkční a nákladově příjemné řešení.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).