W nowej roli - Pharmacovigilance Director na region CEE i SEE

W nowej roli - Pharmacovigilance Director na region CEE i SEE

Nowa rola Katarzyny Łozak - Pharmacovigilance Director| CEE Cluster | SEE Cluster + IT, GR, BG | LSO Poland, i jej perspektywa pierwszych miesięcy pracy

Nasza koleżanka Katarzyna Łozak, cztery miesiące temu przejęła rozszerzoną rolę regionalną i pełni funkcję Dyrektora ds. Bezpieczeństwa Farmakoterapii na Włochy, SEE, Bułgarię i Grecję obok dotychczasowej roli jaką pełniła na region CEE. Jakie są wrażenia po pierwszych miesiącach pełnienia nowej funkcji? Czym zajmuje się Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Farmakoterapii i co jest najważniejsze w tej pracy.

Ponad cztery miesiące temu Katarzyna Łozak przejęła rozszerzoną rolę regionalną i pełni funkcję Dyrektora ds. Bezpieczeństwa Farmakoterapii na Włochy, SEE, Bułgarię i Grecję obok dotychczasowej roli jaką pełniła na region CEE.

Jakie są wrażenia po pierwszych miesiącach pełnienia nowej funkcji? Zacznijmy od początku!  

Czym zajmuje się Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Farmakoterapii?

Każdy Dyrektor - niezależnie od funkcji, używając potocznego języka korporacji ma za zadanie motywować swoich pracowników, byśmy razem jako dana funkcja dostarczyli wynik – z tą różnicą, że w Pharmacovigilance* (PV) ten wynik nie ma wymiaru finansowego, a ma wymiar – zachowania zgodności. Jednak absolutnie jest to wynik mierzalny. Przewidywanie jaki rodzaj ryzyk występuje w danym kraju, w oparciu o jego specyfikę biznesu, a także jakie sytuacje mogą się pojawić i proaktywne zapobieganie temu - to jest moje główne zadanie.

Ile łącznie krajów Ci podlega? Jakbyś chciała odwiedzić wszystkie swoje lokalizacje – w ilu językach musiałabyś mówić?

13 krajów bezpośrednio oraz dodatkowo pięć krajów podlega pośrednio, jako kraje raportujące do sub-cluster managera w Grecji. Przeliczając na języki, biznesowo doliczyłam się dwunastu – Czesi i Słowacy porozumieją się bez tłumacza - podobnie jak pracownicy Serbii, Bośni i Macedonii, a także Grecji i Cypru. Niemniej oficjalnie różnych języków mamy 17.

Ile osób do Ciebie raportuje?

Zespół PhV w regionie CEE i SEE liczy łącznie 23 osoby. Zespoły PV to działy liczące od 1- 4 osób.

Jakie wyzwania spotkały Cię w nowej roli?

Najważniejszym wyzwaniem zawsze byli dla mnie ludzie – a konkretnie w tej roli oznacza to utrzymać najbardziej utalentowane osoby w organizacji PV i zrobić wszystko, by chciały talent wkładać w PV Teva, a nie PV innych firm. Drugi filar to rozwijać mniej doświadczone osoby, będące krócej w roli i wykształcić w nich typ myślenia charakterystycznego dla osiągania wyników w tym obszarze; wspierać je, aż staną się samodzielnymi profesjonalistami. Kolejne wyzwanie – w tym codziennym biegu korporacyjnym - znaleźć czas na bycie na bieżąco z wytycznymi Europejskiej Agencji Leków. Jest ich bardzo dużo, a ich znajomość jest konieczna, aby biegle radzić sobie z przeróżnymi sytuacjami. PV to jest ciągła nauka, obszar który się stale rozwija, który jest coraz bardziej restrykcyjny.

Co to tak naprawdę oznacza – regionalna funkcja?

Regionalność w PV to wiedza jakie kraje mają podobny profil PV i łączenie ze sobą pracowników, tak aby mogli doradzać sobie nawzajem. To również bardzo ważny koncept „zastępowania się”, pozwalający zapewnić ciągłość biznesu, w funkcji, gdzie wiele działów gdzie jednoosobowych, a wymagane prawem aktywności mają krótkie terminy realizacji. Kombinacja zastępstw z uwzględnieniem języków narodowych to jest realny problem, który trzeba zaadresować, nie tylko w czasie urlopu, ale także w czasie, gdy ktoś odchodzi z firmy, a inspekcja PV może przyjść w każdym momencie. Regionalność to dla mnie też możliwość zbudowania nowego wielokulturowego zespołu, w którym wszyscy czują się dobrze i są dumni z pracy w nim.

Czy są lokalne różnice między rynkami – czy uczymy się od siebie nawzajem?

Wszystkie kraje CEE i większość krajów SEE to kraje Unii Europejskiej, więc legislacja PV jest taka sama, a narodowe agencje mają w PV jedynie ograniczone prerogatywy – głównie w zakresie materiałów edukacyjnych. Co do zasady jednak ramy prawne są te same. Natomiast każdy kraj ma trochę inny biznes i PV wtedy lokalnie się dostosowuje się do biznesu – w Polsce mamy cały czas aktywną promocje w OTC – badania marketingowe, social media, różnorodne projekty – to wymusiło na PV odpowiedzenie sobie na szereg pytań W którymś momencie Polska zaczęła być kojarzona jako kraj który przeszedł więcej pytań o compliance PV w obszarze marketingu OTC niż inne. Węgierskie PV jest natomiast zaznajomione z badaniami biorównoważności którymi w Polsce się bezpośrednio nie zajmowaliśmy. Przykładów można by mnożyć. Dlatego ważne jest łączenie ze sobą tych zespołów PV które mają podobny profil.

Idealny pracownik PhV – jakie są najważniejsze cechy? 

Idealny pracownik PV jest świetnym analitykiem, przeczyta wiele wytycznych zanim się wypowie, sprawdzi w wielu źródłach zanim zaproponuje nowe rozwiązanie. Nie czuje on się ekspertem po sześciu miesiącach pracy – ale dopiero po kilku latach i kilku udanych audytach. W analizie typów osobowości „Insight” to na ogół kolor niebieski. Jeżeli mamy już świetnego analityka i przy okazji jest to gracz zespołowy, który umie motywować innych i ma umiejętności przekazywania wiedzy – mamy w PV prawdziwy talent– i jak wspomniałam zatrzymanie takich pracowników w PV i rozwijanie potencjalnych kandydatów to jest priorytet – również dla mnie.

Jak Ty oceniasz minione 100 dni w nowej roli?

100 dni w nowej roli to przede wszystkim budowanie relacji z managerami nowych krajów oraz wysiłek by stworzyć zgrany zespól z krajów, z którymi współpracowałam już wcześniej (CEE) z tymi z którymi zaczęłam w tym roku. 21-22 czerwca miał miejsce pierwszy Cluster Meeting PV CEE&SEE w Atenach i mam nadzieje ze to wydarzenie scementuje ten duży zespół.

* Pharmacovigilance (PV) = Bezpieczeństwo Farmakoterapii


Daria Dziewiecka

Najbardziej interesują mnie ludzie

2y

Gratulacje!

Yuval Cohen

Systems Specialist Manager at Teva Pharmaceuticals

2y

Congratulations to Kasia on the new position! A great team of excellent people :)

Alina-Gabriela Nuta

Manager Pharmacovigilance Teva Pharmaceuticals,LSO

2y

I am honored to be part of this great team! I feel inspired and motivated!

Ksenia Michail

Associate Director, EU PV Sub-Cluster Manager SEE / LSO GR,CY &MT at Teva Pharmaceuticals

2y

Our main strength is our differences. Clusterizing local processes and implementing successful simplification ideas, leaves room for professional development into topics and activities that we may not had the chance of working into if focusing only on our local markets. It is motivating to work with such a great team and under such an inspiring Cluster leader!

Tamar Oren

Creative thought leader | Accomplished collaborator | Committed to touching, connecting & inspiring people | Improving the lives of patients

2y

What a wonderful team of talented, dedicated individuals! It is my pleasure and honor to work with you all! #patientsafety #teva

To view or add a comment, sign in

Explore topics