Описание на програмата  

Въпреки опитите на популисти и нелиберални лидери да подкопаят независимостта на съдебната власт, националните и международните съдилища често предоставят най-ефективните възможности за оспорване на дискриминационни закони, за оспорване премахването на механизмите за институционален контрол, за осигуряване на свобода на информацията и противопоставяне на авторитарния правен инженеринг. Воденето на стратегически съдебни дела е ключов актив в инструментариума на правозащитните и антикорупционните мониторингови организации при защитата на основните права, прозрачността и либералния конституционализъм с правни средства.     

По тази причина Transatlantic Foundation (TF), в сътрудничество с програмата Engaging Central Europe (ECE) на The German Marshall Fund of the United States, обявява покана за представяне на предложения. Целта на тази възможност за финансиране е да се укрепят способностите на мониторинговите организации за водене на стратегически съдебни дела в България, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия. 

 

Допустимост  

Поканата се отнася до организации на гражданското общество и организации с нестопанска цел, установени в България, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия. Кандидатстващите организации трябва да демонстрират зачитане на основните права и ценности, на които се основава ЕС, както и да имат доказан опит в правата на човека или прозрачността.  

Физически лица и юридически лица със стопанска цел НЕ са допустими кандидати. Освен това кандидатите не могат да бъдат нито свързани организации, нито асоциирани лица, нито изпълнители на TF.

В рамките на тази покана, TF ще подкрепи краткосрочни и средносрочни проекти с продължителност от 6 до 12 месеца с бюджет, вариращ от 10 000 до 30 000 евро за проекти в отделна държава и от 10 000 до 40 000 евро за трансгранични проекти. 

Съфинансирането на проекта под формата на собствен принос или от други източници извън ЕС е добре дошло, но не е задължително. Административните разходи (т.е. разходи за комунални услуги, счетоводство и финансово управление) не могат да надвишават 7 % от общия размер на гранта.   

Наличният бюджет по поканата е 400 000 евро. TF си запазва правото да не отпусне всички налични средства, в зависимост от получените предложения и резултатите от оценката. 

 

Видове допустими дейности:  

  • Предоставяне на правна помощ на маргинализирани общности и лица, засегнати от нарушения на правата на човека. 
  • Укрепване способностите за водене на стратегически съдебни дела на организациите, представляващи потърпевши страни и жертви на нарушения на правата на човека със системно значение пред съдилищата 
  • Укрепване способностите на организациите, използващи законите за достъп до информация (ЗДОИ) по стратегически начин, за водене на стратегически съдебни дела с цел поддържане прозрачността и подпомагане гражданите и организациите на гражданското общество при подаването на заявления по ЗДОИ и обжалването на откази. 
  • Провеждане на работни срещи, семинари или обучения за повишаване на правния капацитет на организациите на гражданското общество, със специален акцент върху наличните национални, международни и европейски правни възможности. 
  • Изграждане на цялостни стратегии за комуникация и застъпничество по отношение на съществуващата съдебна дейност на мониторинговите организации. 

Важна бележка относно допустимостта: 

Допустимите дейности по воденето на стратегически съдебни дела са ограничени само до изграждането на капацитет, дейности за повишаване на осведомеността, обучение, взаимно обучение и обмен на добри практики и аналитични дейности. 

Съдебни искове и дейности по пряко водене на съдебни дела не са допустими по тази покана. 

Дейностите по проекта трябва да се осъществяват в една или повече от посочените държави: България, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия. Могат да се разглеждат и трансгранични дейности с други държави - членки на ЕС. 

Специално внимание трябва да бъде обърнато на насърчаването и защитата на правата и ценностите съгласно Договорите на ЕС и Хартата на основните права, както и на подхода, включващ равенството между половете на всички нива на изпълнение на предложения проект. 

Особено се насърчават да кандидатстват организации, които ангажират лица или групи в периферни райони. 

 

Процес по кандидатстване 

Предложенията за проекти следва да се изпращат на имейл [email protected] до 23:59 ч. (централноевропейско време) на 01.09.2024 г. 

При кандидатстване посочете референтния номер на поканата D3.4/D18-CfP-INT7 в полето „Относно“ на Вашия имейл.  
След получаване на Вашата кандидатура ще получите потвърждение по имейл.   

За да подадат предложение за проект, организациите следва да попълнят формулярите по-долу на английски език, или на един от националните езици.  

Ще бъдат разглеждани само предложения, подадени при използване на тези формуляри. 

Одобрените проекти могат да започнат най-рано от 01.01.2025 г., и трябва да приключат не по-късно от 31.12.2025 г. 

Няма ограничение на броя на кандидатурите, подадени от една организация, и на поканите, по които участва тя. 

За да научите повече за действащата програма на ECE по отпускане на грантове, за подкрепата за гражданското общество, и за работата по подпомагане на демокрацията, моля, посетете https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe или ни пишете на [email protected]. 

На 15.07.2024 г. се проведе информационна сесия за кандидатите. Видеозаписът на сесията е достъпен тук. PowerPoint презентацията от сесията е достъпна тук.

Критерии за оценка 

Предложенията за проекти ще бъдат оценявани въз основа на стандартен набор от критерии за оценка, включително: 

  • Демонстрирано съответствие с целите на поканата, качество на формулировката на проблема, оценка на нуждите и релевантност по отношение на тези цели. (10) 
  • Осъществимост на целите, предложените дейности и рентабилност на бюджета (5) 
  • Ангажираност към демократичните ценности и основните права (3) 
  • Синергия на предложената дейност с други дейности, финансирани с публични или частни средства, с цел избягване на дублиране. (3) 
  • Възможности, организационни познания и технически опит на кандидата (2) 
  • Креативни подходи и способност дейностите да се основават на изводи, придобити от досегашен опит - както успешен, така и неуспешен. (2) 

Общо: 25 точки 

Бонус точки ще бъдат присъждани въз основа на: 

  • Дейности по проекта, които се осъществяват в селски райони (+2) или в малки градове и областни центрове (+1). 

Максималната оценка, която може да получи едно успешно предложение, е 28 точки. Прагът за допустимост е 15 точки. 

Подадените предложения ще бъдат оценени и подбрани от експерти, свързани с TF, в рамките на едноетапна покана за представяне на предложения. Информация за резултатите от оценката ще бъде съобщена на кандидатите и представена на уебсайта на PROTEUS през ноември 2024-та година. 

В случай на непоследователност или несъответствие между варианта на английски език и който и да е друг езиков вариант, вариантът на английски език има предимство. 

Тази покана за представяне на предложения е публикувана като част от CERV програмата на ЕС PROTEUS от Transatlantic Foundation и е съфинансирана от Европейския съюз. Отговорност за нейното съдържание носи единствено Transatlantic Foundation и тя не отразява непременно възгледите на Европейския съюз. 

Публикувано на 28.06.2024 г. 

Program Experts

Program Experts