Academia.eduAcademia.edu

Proiect de lecție dp

PROIECT DE LECȚIE DATA: 13.02.2019 PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar DULCESCU ANA-MARIA UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „TITU MAIORESCU”, BUCUREȘTI CLASA: Pregătitoare D UNITATEA TEMATICĂ: „DIN TAINELE PLANETEI PĂMÂNT” SUBTEMA: ,,Persoane dragi mie” DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Dezvoltare personală Discipline integrate: CLR, AVAP, MM SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Persoane dragi mie” TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoştinţe DURATA: 50 min. COMPETENȚE SPECIFICE: 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare 2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea COMPETENȚE INTEGRATE: CLR Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; AVAP 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale; 2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct; MM 2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1. Să descrie în cuvinte proprii calități ale unei persoane dragi, pe baza cunoștințelor dobândite anterior și a experienței personale; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va descrie, în câteva cuvinte, persoana aleasă. O2. Să argumenteze alegerea persoanei dragi, pe baza cunoștințelor dobândite anterior; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev își va argumenta alegerea făcută. STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia; explicația; descrierea; problematizarea. Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector; Material didactic: fișe de lucru, minge, creioane colorate. Forme de organizare: frontală, individuală; Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale și individuale, analiza lucrărilor; BIBLIOGRAFIE Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, nr. 3371/12.03.2013 Ghidul învățătorului pentru clasa pregătitoare, București, Editura JOY, 2014 DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Etapele lecției Obiective operaționale Conținutul științific al lecției Strategii didactice Metode Mijloace de învățământ Forme de organizare Forme de evaluare 1. Moment organizatoric 2 min Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei. Asigurarea unui climat propice pentru buna desfăşurare a lecţiei. - - Frontal 2. Captarea atenției 5 min - Le voi spune elevilor să jucăm jocul Sistemul Solar. Elevii vor forma câte doi sau trei , Soarele și planetele. Vor intona cântecul Sistemul Solar, vor executa mișcări de rotire.(anexa 1) Plecând de la jocul desfășurat anterior, vom discuta despre planete și despre relația pe care acestea o aveau. De ce Soarele a chemat o planetă lângă el? Ce își dorea fiecare planetă? De ce se strigau planetele între ele? Observarea Conversația Anexă Videoproiector Frontal 3. Anunțarea temei și a obiectivelor 2 min - Le voi spune elevilor că astăzi vom discuta despre persoanele dragi din viața noastră. - - Frontal 4. Dirijarea învățării 19 min O1 O2 Voi explica elevilor că oamenii își doresc și ei, precum planetele din cântecel, să aibă în jurul lor persoane dragi. Le voi cere elevilor să explice, folosind cuvinte proprii, ce înseamnă pentru ei persoane dragi. Vor răspunde la diferite întrebări: De ce anumite persoane ne sunt dragi? Cum se comportă aceste persoane cu noi? Cum ne comportăm noi cu persoanele pe care le îndrăgim? Îi rog pe elevi să-și imagineze că sunt nevoiți să meargă să locuiască pe o planetă îndepărtată. Pe această planetă au voie să ia o singură persoană. Fiecare elev va primi o fișă. Va trebui să deseneze chipul persoanei dragi pe care ar vrea să o ia cu el. ( anexa 2) După ce vor termina de desenat, portretele vor fi afișate la tablă. La sfârșitul orei, elevii vor lua lucrarea pentru a o dărui persoanei desenate. Conversația Observarea Exercițiul Anexa Fișă de lucru Frontal Individual 5. Obținerea performanței 10 min Voi cere elevilor să se așeze pe covor, într-un cerc. În mână țin o minge ( planeta jucăușă). Le explic elevilor că voi arunca mingea, iar elevul care o va prinde, va trebui să spună pe cine a desenat și de ce a ales persoana respectivă. Va enumera trei motive pentru care a ales persoana respectivă Apoi, elevul aruncă mingea unui coleg, acesta procedând la fel. Exercițiul Bețe de chibrit Individual Analiza lucrărilor 8. Încheierea activității 2 min - Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei. - - Frontal Aprecieri generale și de grup Anexa 1: SISTEMUL SOLAR JUPITER. IMENSA JUPITER SE ÎNDRĂGOSTEA DE FRUMOASA EI VECINĂ. ŞI PENTRU CĂ NU MAI SUPORTA EI TREI INELE-I DĂRUIA: SATURN. SATURN AŞA INELATĂ CUM ERA MÂNDRĂ ÎN JURUL EI PRIVEA ŞI PENTRU CĂ PE NIMENI NU IUBEA ALTĂ PLANETĂ ÎŞI CHEMA: URANUS. URANUS ERA TRISTA CĂ AVEA INELE MAI MICI CA SATURN ŞI PENTRU CĂ TARE ÎŞI DOREA EA O PRIETENĂ-AŞTEPTA: NEPTUN. NEPTUN STĂTEA ŞI SE GÂNDEA CĂ E NUMAI GAZ ALBASTRU ŞI PENTRU CĂ O PRIETENĂ-ŞI DOREA TOATĂ ZIUA EA STRIGA: MERCUR, VENUS, PĂMÂNT, MARTE, JUPITER, SATURN, URANUS, NEPTUN SOARELE STEA SE INVÂRTEA SUS ÎN COSMOSUL CEL RECE. ŞI PENTRU CĂ SE PLICTISEA EL O PLANETĂ ÎŞI CHEMA: MERCUR. MERCUR CEL MIC SE TOT ROTEA PE LÂNGĂ IMENSUL SOARE STEA ŞI PENTRU CĂ CU EL NU SE JUCA ALTĂ PLANETĂ ÎŞI CHEMA: VENUS. VENUS ARDEA ŞI SE ROTEA CU MERCUR PE LÂNGĂ SOARE STEA ŞI PENTRU CĂ NU-I PREA PLĂCEA PLANETA ALBASTRĂ ÎŞI CHEMA: PĂMÂNTUL. PĂMÂNT UL IUBEA DIN SUFLET VIAŢA SA PLANTE, OM ŞI ANIMALE ŞI CHIAR DACĂ NU SE PLICTISEA PLANETA CEA ROŞIE-ŞI CHEMA: MARTE. MARTE ERA PLANETA CEA MAI CEA STIŢI VOI, CEA CU MARŢIENII ŞI PENTRU CĂ SIGUR NU SE ŞTIA CEA MAI MARE PLANETĂ O APĂRA: anexa 2