PROIECT DE LECŢIE
Propunător: prof.
Tema : Traficul de fiinţe umane
Titlul: „Omul dusmanul semenului sau”
Clasa: a XII-a
Durata activităţii: 75 de minute(o ora si jumatate de curs)
Obiectul : Consiliere şi orientare
Modulul: Calitatea unui stil de viaţă sănătos
Scopul : conştientizarea efectelor imediate şi de durată ale traficului de fiinte umane şi promovarea unor metode alternative pentru dezvoltarea unor comportamente dezirabile social;
Obiective de referinta :
Constientizarea elevilor cu privirile la implicatiile multiple si complexe ale traficului de fiinte umane;
Familiarizarea elevilor cu terminologia specifica traficului de fiinte umane
Formarea unei atitudini civice constiente si responsabile fata de acest fenomen transnational;
Dezvoltarea unei atitudini pazitive fata de ceilalti
Educarea capacitatii de autocontrol in concordanta cu semnificatia situatiilor
Analizarea conţinutul filmuleţelor prezentate şi să descrierea comportamentelor dezirabile social;
Identificarea efectelor negative ale traficului de fiinte umane
Obiective operationale:
01. sa defineasca traficul de fiinte umane
02.sa descrie modalitatile de recrutare , caracteristicile victimei si caracteristicile recrutorului;
03. sa identifice etapele traficului si caracteristicile acestora;
04. sa identifice implicatiile psihologice ale traficului, pentru victima;
05. sa descrie modul in care scoala si elevii se pot implica in prevenirea acestui fenomen transnational.;
06. sa se raporteze critic la activitatea desfasurata.
Obiective educative:
Sa dea dovada de empatie fata de victimele traficului de fiinte umane;
Sa adopte o atitudine constienta si responsabila fata de problema pusa in discutie;
Sa colaboreze cu colegii in vederea solutionarii diverselor sarcini didactice;
Sa se raporteze critic la fenomenul traficului de finite umane.
Metode : conversaţia euristică, observaţia, vizionarea şi analiza filmului, explicaţia, dezbaterea, studiu de caz, brainstorming.
Mijloace didactice : Tv./ Dvd/ video,calculator ; flip-chart, coli flip-chart, markere, coli A4.
Bibliografie :
Materiale informative OIM “Participarea şcolii la prevenirea şi combaterea traficului de fiinţe umane”.
ETAPELE ACTIVI
TATII
DIDACTI
CE
OB
OP
CONTINUTUL ACTIVITATII
METODE SI
PROCEDEE
MIJL.DID
TIMP
OBSERVATII
Captarea atentiei
-profesorul prezinta cateva imagini cu realitatile din Romania ,in antiteza cu alte imagini la care tanarul viseaza si spera sa devina realitate in urma muncii in strainatate
-profesorul cere elevilor sa se gandeasca la ceea ce le sugereaza sintagma”trafic de fiinte umane” si sa dea exemple concrete in acest sens,discutand cu colegul de banca
Lucrul in diade
5 minute
Anuntarea temei scopului si obiectivelor
Anuntarea temei scopului si obiectivelor
Profesorul anunta elevii ca vor aborda problema traficului de fiinte umane cu accent pe prevenirea si combaterea acestui fenomen.Pe parcursul activitatii se vor aborda urmatoarele probleme:
Definirea traficului de fiinte umane;
Etapele traficului si caracteristicile lor;
Modalitatile de recrutare,caracteristicile victimeisi ale recrutorului;
Implicatiile psihologice ale traficului pentru victima;
Conceptele cheie ale problematicii de fiinte umane;
6.Interventia scolii pentru prevenirea si combaterea fenomenului.
Explicatia
Flip-chart
5 minute
Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii
01
02
Clasa se imparte in trei grupe , fiecare va primi cate o fisa de lucru din care va deduce si alte aspecte ale traficului de fiinte umane care sunt in acelasi timp si grave incalcari ale drepturilor omului.Se vor prezenta de catre raprtori ,in fata colegilor : cauzele,consecintele si solutiile acestor cazuri ;se vor urmari 3 filmulete fiecare caracteristic unei anexe(trafic de barbati,trafic de femei,trafic de copii)
ANEXA 1,ANEXA 2,ANEXA 3
Apoi se va urmari un filmulet in care sunt prezentate cazuri reale cu tinere care au fost vicime ale traficului de fiinte umane.
Sarcina elevilor va fi aceea de a identifica modalitatile de recrutare,caracteristicile victimei si ale recrutorului.
Clasa se imparte,din nou, in trei grupe Fiecare grup isi va desemna un raportor care va prezenta produsul si apoi il va afisa iar elevii vor face un tur al galeriei.
In continuare,se vor discuta etapele trafcului de fiinte umane:
Recrutarea
Transportul
Vanzarea
Sechestrarea si exploatarea
Evadarea,fuga
Repatrierea
Brain-storming-ul
Explicatia
Lucrul in grup
Explicatia
Flipchart
Videproiector,
calculator,DVD
Videproiector,
calculator,DVD
Foi,carioci,
5 minute
10 minute
20 minute
15 minute
Obtinerea performan
tei
05
Cum credeti voi ca s-ar putea implica scoala in combaterea/prevenirea traficului de finite umane?ce ar trebui sa faca elevii si profesorii in aceasta directie?
Psihologul scolar ,invitat la lectia de dirigentie,va interveni in discutia cu elevii
Munca independenta
Discutia colectiva
flipchart
10 minute
Evaluarea
06
Fiecare dintre voi va primi cate o fisa de evaluare in care isi va exprima sincer parerea despre aceasta activitate.
Munca independenta
Fise de evaluare
5 minute
CONCLUZII:
Elevii au fost/nu au fost receptivi la lecţie, mulţi dintre aceştia aveau /nu aveau suficiente informaţii despre acest fenomen şi cunoşteau/nu cunosteau cazuri reale, care au fost împărtăşite şi colegilor.
Avînd în vedere că termină liceul şi mulţi dintre ei vor pleca să muncească în străinătate, consider că am incercat sa trag un semnal de alarmă, de care,sper, vor ţine cont pe viitor şi vor şti să evite pericolele la care ar putea fi expuşi
ANEXA 1
COPII FĂRĂ COPILĂRIE
Nimeni nu va fi ţinut în sclavie, nici în robie; sclavia şi traficul cu sclavi sunt interzise sub toate formele lor. - articolul nr.4.
Potrivit Societăţii Britanice de luptă împotriva sclaviei, cunoscută drept cea mai veche organizaţie din lume pentru drepturile omului, “în prezent există mai mulţi sclavi decît în trecut”. Se spune că una dintre formele sclaviei moderne este munca forţată la care sunt supuşi copiii.
Derivan, un băiat din America de Sud este o victimă a acestei sclavii: “Mîinile lui mici sunt aspre din cauză că lucrează cu frunze care au forma unei săbii, o plantă din care se extrag fibre textile folosite la fabricarea saltelelor. Munca lui constă în a aduna aceste frunze, apoi să le care la o maşină. Spre zi de muncă de 12 ore, el cară aproape o tonă de frunze. Derivan a început să lucreze cînd avea 5 ani. Acum el are 11 ani.
…Aceşti copii fără copilărie trudesc în mine, trag vagonete cu cărbune etc. Chiar şi copilaşii de 3-4 ani sunt puşi la muncă: seamănă, culeg roada etc.
Un proprietar de pămînt dintr-o ţară africană spune că copiii sunt mai ieftin de exploatat decît tractoarele şi mai deştepţi decît boii”.
Care e părerea voastră?
SARCINI DE LUCRU
Analizaţi articolul, urmărind ca scop 3 obiective:
1) cauze; 2) consecinţe; 3) soluţii
ANEXA NR.2
SPINAREA TRUDITĂ ŞI BUZUNARUL GOL
Orice om care munceşte are dreptul la o remunerare echitabilă şi satisfăcătoare care să-i asigure lui, precum şi familiei sale o existenţă conformă cu demnitatea umană. - articolul 23.
Tăietorii de trestie de zahăr cîştigă în jur de trei dolari pe zi, dar costul chiriei şi al uneltelor face munca acestor oameni mai grea. Ei nu sunt plătiţi în bani gheaţă, ci în bonuri. Şi aceşti lucrători sunt obligaţi să cumpere ulei de masă, orez şi fasole de acolo. Apoi, ca taxă de servicii pentru acceptarea bonurilor, muncitorilor li se scade 10-20% din valoarea bonului.
Directorul adjunct al Comitetului Avocaţilor pentru Drepturile Omului a spus într-o emisiune radio: “La sfîrşitul sezonului ei nu au nici un ban în mînă pentru săptămînile şi lunile de trudă. Nu au nici un ban pus deoparte; abia dacă au putut supravieţui acelui sezon”
Care este situaţia în ţara noastră?
SARCINI DE LUCRU
Analizaţi articolul urmărind ca scop 3 obiective:
1) cauze; 2) consecinţe; 3) soluţii;
ANEXA NR.3
EGALITATE PENTRU TOŢI?
Toate fiinţele umane se nasc libere şi egale în demnitate şi în drepturi - articolul 1.
La 10 decembrie 1997, Ziua drepturilor omului, prima doamnă a Statelor Unite Hillary Clinton a spus ONU că lumea continuă să le trateze femeile ca pe nişte cetăţeni inferiori.
Femeile suferă foarte mult din cauza violenţei în familie şi a violenţei sexuale.
Unele fiinţe umane de sex feminin sunt omorîte. În cîteva ţări asiatice unele mame avortează fiicele nenăscute, deoarece preferă fii în loc de fiice.
O clinică de stabilire a sexului făcea publicitate serviciilor sale ,spunînd că era mai bine să se cheltuiască 38 de dolari acum, ucigînd copilul de sex feminin, decît să se cheltuiască 3800 de dolari pe zestre.
Cînd un fost campion la box din Statele Unite a fost întrebat cîţi copii i s-au născut, el a răspuns: “Un băiat şi şapte greşeli”.
Într-o publicaţie a Naţiunilor Unite se spunea că pentru a schimba mentalitatea şi atitudinea oamenilor faţă de femei este necesară o lungă perioadă de timp.
Ce puteţi spune voi?
SARCINI DE LUCRU
Analizaţi articolul urmărind ca scop 3 obiective:
1) cauze; 2) consecinţe; 3) soluţii;