AT-AT
AT-AT (англ. All Terrain Armored Transport, дос. «всюдихідний броньований транспорт») — вигадана бойова машина-крокохід (крокер[1]) із всесвіту «Зоряних Війн».
Вперше з'явилися у фільмі «Імперія завдає удару у відповідь», після чого використовувалися у фільмах, іграх і як іграшки та набори для моделювання.
AT-AT — броньована чотиринога бойова машина, озброєна лазерними знаряддями. Бойове застосування AT-AT аналогічне танку[2]. Згідно з вигаданим описом, має висоту 22,5 м[к 1] і максимальну швидкість близько 100 км/год[3][4] (показані у фільмі крокоходи рухаються набагато повільніше). Корпус машини піднято високо над землею на ногах і складається з двох відсіків: транспортного та командного. Своїм виглядом машина нагадує тварину, головою якої є командний відсік. На командному відсіку розташоване озброєння: дві потужні лазерні знаряддя знизу і слабші лазерні знаряддя з обох боків.
За словами творця «Зоряних воєн» Джорджа Лукаса, зовнішній вигляд AT-AT є переосмисленням триніжків (бойових машин марсіан) із роману Герберта Уеллса «Війна світів».
AT-AT вперше з'явилися на початку фільму «Імперія завдає удару у відповідь» під час битви на планеті Хот, де розташовувалася база повстанців. Декілька AT-AT за підтримки легких крокоходів і піхоти зруйнували базу, втративши при цьому три AT-AT[5]. Примітно, що назва «AT-AT» жодного разу не вимовляється у фільмі, натомість про машини говорять як про «імперські крокоходи». По-англійськи вимова абревіатури «AT-AT» подвійна: «ей-ті-ей-ті» або «ет-ет»[6].
AT-AT, показані у фільмі «Імперія завдає удару у відповідь», як і в наступному фільмі «Повернення джедая», були створені за допомогою покадрової анімації. Коли анімація ніг була неправильною, Лукас виправляв сцену за допомогою відображення пострілу, що потрапляє в ногу AT-AT.
Дизайн машини створив художник Джо Джонстон. Початковий варіант гігантської колісної машини[7] був відкинутий, бо Лукас хотів бачити «антропоморфний крокуючий танк, що вселяє жах»[8]. Як прототип Джонстон використовував образ викопного носорога парацератерія[9]. Досить популярний міф, що вид AT-AT навіяний портовими кранами Окленда, відкинутий як самим Лукасом, так і художником-аніматором Філом Тіппеттом[8].
Анімацію AT-AT виконала компанія Industrial Light & Magic (ILM). Для цього було створено декілька моделей розмірами від 6 до 50 см. Щоб змоделювати рух ніг машини, аніматори вивчали ходу слона[10]. Для озвучення кроків звукооператор Бен Берт використав звук штампувального преса.
- ↑ "Станція Луна 3Т8. Ми бачимо імперські крокери. Імперські крокери на північному хребті" Зоряні війни: Епізод V ~00:26:00 - 00:26:10 в українському перекладі
- ↑ Миры. «Звездные войны». Технологии «Star Wars» - Владимир Кочуров - МИР ФАНТАСТИКИ И ФЭНТЕЗИ. old.mirf.ru. Архів оригіналу за 22 лютого 2020. Процитовано 26 лютого 2020.
- ↑ Відео на YouTube
- ↑ James Luceno, Curtis Saxton. Inside the Worlds of Star Wars Trilogy. — Lucas Books/DK Pub, 2004. — 47 с. — ISBN 978-0-7566-0307-6. Архівовано з джерела 3 квітня 2022
- ↑ Star Wars: Complete Locations
- ↑ Rebels Recon #2.03: Inside "Relics of the Old Republic" | Star Wars Rebels. YouTube. Star Wars. Архів оригіналу за 12 серпня 2017. Процитовано 29 квітня 2017.
- ↑ clone turbo tank (Behind the Scenes). Star Wars Databank. Lucasfilm. Архів оригіналу за 12 листопада 2007. Процитовано 14 жовтня 2007.
- ↑ а б Bouzereau, Laurent[en]. Star Wars: The Annotated Screenplays. — Ballantine Books[en], 1997. — С. 148. — ISBN 0345409817.
- ↑ Angela Watercutter (24 травня 2012). 35 Years After Star Wars, Effects Whiz Phil Tippett Is Slowly Crafting a Mad God. Wired. Архів оригіналу за 14 квітня 2013. Процитовано 16 лютого 2013.
- ↑ Burns, Kevin and Edith Becker (2004). Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (Documentary).
- Коментарі
- ↑ За джерелами розширеного всесвіту, що базуються на грі Star Wars: The Roleplaying Game від West End Games, висота AT-AT складає 15 метрів.
- Star Wars: Guida definitiva alla saga di George Lucas, Ciak, 2005.
Це незавершена стаття про «Зоряні війни». Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |