Партнерство «Відкритий Уряд»
Партнерство «Відкритий Уряд» | |
---|---|
Абревіатура | OGP |
Тип | міжнародна організація |
Засновано | вересень 2011 |
Штаб-квартира | Вашингтон[2] |
Місце діяльності | увесь світd |
Офіційні мови | англійська |
Вебсайт: opengovpartnership.org | |
Партнерство «Відкритий Уряд» у Вікісховищі |
Партнерство «Відкритий Уряд» — багатостороння міжнародна ініціатива, що покликана об‘єднати зусилля урядів та громадянського суспільства для створення позитивних змін у житті громадян.
20 вересня 2011 року у рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН вісім країн-засновниць (Бразилія, Сполучені Штати Америки, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство) започаткували міжнародну Ініціативу «Партнерство „Відкритий Уряд“», підписавши Декларацію Партнерства.
Станом на 1 січня 2023 року до Ініціативи приєдналися 76 країн[3][ангажоване джерело].
У рамках Ініціативи країни-учасниці мають:
- розробляти спільно з інститутами громадянського суспільства План дій, в якому визначаються конкретні зобов'язання на дворічний період. Зобов'язанні мають відповідати чотирьом основним цінностям;
- координувати діяльність та впроваджувати взяті на себе зобов'язання згідно з Планом дій;
- забезпечити відкритість процесу впровадження Ініціативи та консультацій з громадськістю;
- публікувати звіт-самооцінку про результати впровадження Плану дій;
- погодитися на незалежне оцінювання результатів діяльності.
Основні цінності Ініціативи:
- доступ до публічної інформації (зобов'язання мають бути спрямовані на розкриття інформації, покращення якості розкритої інформації, покращення доступності інформації для громадськості або надавати право на інформацію);
- участь громадян (зобов'язання мають бути спрямовані на створення або покращення можливості залучення громадян до участі в обговореннях, що сприяють прийняттю рішень органами влади, враховують громадську думку, є більш інноваційними та ефективними; створення або покращення сприятливого середовища для громадянського суспільства в країні);
- підзвітність (зобов'язання мають бути спрямовані на створення або удосконалення правил, положень та механізмів, які публічно дозволяють урядовцям відповідати за їхні дії, здійснювати діяльність відповідно до визначених для них вимог);
- технології та інновації у забезпеченні прозорості та підзвітності (зобов'язання мають бути спрямовані на надання громадянам відкритого доступу до технологій, використання нових технологій в просуванні інновацій, розширення можливостей використання технологій громадянами).
Україна приєдналась до Ініціативи 2011 року[4][ангажоване джерело].
Перший План дій зі впровадження в Україні Ініціативи «Партнерство „Відкритий Уряд“»[5][первинне джерело] (розпорядження від 5 квітня 2012 року № 220) на 80 % складався з заходів, запропонованих громадськими експертами. План був обговорений під час Національного круглого столу та затверджений Урядом у 2012 році. На Глобальному саміті Партнерства український план дій був визнаний Керівним комітетом Ініціативи[ким?] як один з найкращих.
Другий Другий План дій із впровадження Ініціативи «Партнерство „Відкритий Уряд“» у 2014—2015 роках[6][первинне джерело] був затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів від 26 листопада 2014 року № 1176. Проект плану дій розроблявся робочої групою, створеною в Секретаріаті Кабінету Міністрів. До складу робочої групи увійшли представники органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства. Проект плану пройшов громадське обговорення в Інтернеті та під час публічних заходів у містах Дніпропетровську, Києві, Львові та Херсоні.
Основними напрямами реалізації Ініціативи в Україні у 2012—2016 роках були: сприяння діяльності інститутів громадянського суспільства, їх участі у формуванні та реалізації державної політики; забезпечення доступу до публічної інформації; запобігання і протидія корупції; підвищення якості надання адміністративних та соціальних послуг; впровадження технологій електронного урядування; розвиток електронної демократії.
7 грудня 2016 року під час Глобального саміту Партнерства «Відкритий Уряд» у Парижі українську електронну систему публічних закупівель «ProZorro» визнано переможцем третьої щорічної премії «Open Government Awards 2016»[7][первинне джерело].
Третій План дій зі впровадження Ініціативи «Партнерство „Відкритий Уряд“»[8][первинне джерело] затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів від 30 листопада 2016 року № 909.
Планом дій, зокрема, передбачені заходи з: підвищення якості та прозорості надання адміністративних послуг, впровадження надання таких послуг в електронній формі, удосконалення механізму перевірки інформації про кінцевих бенефіціарних власників, забезпечення відкритості та прозорості здійснення публічних закупівель, створення системи «Взаємодія поліції та громади» (англ. Community policing), розвитку електронної демократії тощо.
Проект плану дій пройшов широке громадське обговорення, зокрема, заклик до подання пропозицій розміщувався на урядовому вебсайті «Громадянське суспільство і влада» та поширювався у соціальних мережах, проведено п'ять відкритих засідань робочих груп Координаційної ради та 23 регіональні громадські обговорення, проведено публічний захід у форматі «world cafe». Крім того напрацьовані пропозиції були винесені на громадське обговорення через Інтернет з можливістю обрати п'ять пріоритетних заходів із запропонованих.
Процес розроблення плану дій включено до нового Інструментарію участі та спільного творення[9][ангажоване джерело] Ініціативи як кращу практику залучення заінтересованих сторін.
Четвертий План дій із впровадження Ініціативи[10][первинне джерело] (розпорядження від 18 грудня 2018 р. № 1088) вперше був сформований у контексті Цілей сталого розвитку 2030. Під час публічного заходу було проведено інтерактивне опитування учасників з метою обрання 5 пріоритетних цілей, відповідно до яких формувались пропозиції до плану дій. Сформовані заходи були винесені на інтернет-голосування з використанням вебсайту www.discuto.io[11][відсутнє в джерелі].
З метою залучення громадськості до голосування за підтримки Програми розвитку ООН в Україні були проведені інформаційні заходи в регіонах.
Основні завдання четвертого плану дій: відкриття даних у сфері освіти і науки, охорони навколишнього природного середовища, бюджетного процесу та отримання міжнародної технічної допомоги; продовження роботи із запровадження надання пріоритетних електронних послуг; розвитку системи публічних закупівель; відкриття інформації про бенефіціарних власників; реалізація Ініціативи прозорості видобувних галузей та Ініціативи із забезпечення прозорості будівництва; створення онлайн платформи для взаємодії органів виконавчої влади з інститутами громадянського суспільства.
Презентація плану дій[12][неавторитетне джерело] була проведена 4 лютого 2019 р. в «Urban Space 500» (прибуток закладу спрямовується на підтримку соціально корисних ініціатив) у партнерстві з Програмою розвитку ООН в Україні.
П'ятий план дій із впровадження Ініціативи (розпорядження Кабінету Міністрів від 24 лютого 2021 р. № 149[13][первинне джерело]) розроблявся в умовах пандемії COVID-19. У рамках консультацій з громадськістю щодо проекту плану дій Секретаріатом Кабінету Міністрів проведено понад 20 онлайн-обговорень в контексті Цілей сталого розвитку до 2030 року та узгоджувальних нарад, в яких взяли участь представники інститутів громадянського суспільства, органів виконавчої влади, експерти. Заходи з питань залучення молоді, гендерної політики та інструментів участі проводилися у співпраці з Програмою розвитку ООН в Україні, Офісом Ради Європи в Україні, Національним демократичним інститутом.
Планом дій передбачені заходи з: забезпечення доступу до гендерно-дезагрегованих даних; підвищення рівня прозорості в інфраструктурі, видобувних галузях та управлінні публічними фінансами; забезпечення відкритості та прозорості обліку державної власності; верифікації інформації про бенефіціарних власників; надання доступу до інформації з питань патентування та розвитку інновацій; забезпечення цифрової доступності для осіб з інвалідністю та ін.
План дій був представлений громадськості під час онлайн-марафону 19 березня 2021 року[14][неавторитетне джерело].
У рамках впровадження Ініціативи Україна забезпечила реалізацію таких успішних проектів, як:
- Державне фінансування політичних партій[15][первинне джерело]
- Відкриті дані[16][відсутнє в джерелі]
- Доступ до архівів комуністичного режиму[17][первинне джерело]
- Єдиний вебпортал використання бюджетних коштів[18][відсутнє в джерелі]
- Система електронних публічних закупівель «ProZorro»[19][відсутнє в джерелі]
- Електронні петиції[20][відсутнє в джерелі]
- Імплементація ЕІТІ стандартів[21][відсутнє в джерелі]
- Електронні декларації[22][відсутнє в джерелі]
- Інтерактивна карта територій, забруднених мінами та вибухонебезпечними предметами[23][первинне джерело]
- Онлайн-сервіс перевірки документів про освіту[24][первинне джерело]
Кабінет Міністрів утворив Координаційну раду з питань реалізації в Україні міжнародної Ініціативи «Партнерство „Відкритий Уряд“» (постанова від 13 червня 2012 року № 671[25][первинне джерело]).
До складу Координаційної ради входять по сім представників від органів виконавчої влади і громадськості. Також визначено, що Координаційна рада має двох співголів — від Уряду (Державний секретар Кабінету Міністрів) та від громадськості. Члени Координаційної ради від громадськості обираються на конкурсних засадах.
Організаційний супровід реалізації Ініціативи в Україні здійснює відділ сприяння розвитку громадянського суспільства та взаємодії з громадськістю Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів.
2018 року за пропозицією Керівного комітету Ініціативи вперше відбувся Тиждень Відкритого Уряду. В Україні в рамках Тижня Відкритого Уряду відбувся захід «Уряд Відкрито»[26][первинне джерело] та експертна зустріч (у форматі відеоконференції) "Ключові пріоритети реалізації Ініціативи «Партнерство „Відкритий Уряд“» у 2018—2020 роках"[27][неавторитетне джерело]. Також Секретаріатом Кабінету Міністрів було підготовлено відеоролик про Ініціативу[28][неавторитетне джерело].
Другий Тиждень Відкритого Уряду відбувся 11-17 березня 2019 р. Під час Тижня Відкритого Уряду — 2019[29] організовано та проведено понад 25 заходів у 15 регіонах України.
Під час Тижня Відкритого Уряду — 2021, який проходив з 17 по 21 травня 2021 р., проведено 105 заходів у різних куточках України[30][первинне джерело].
- ↑ https://dicosigles.fr/
- ↑ https://www.opengovpartnership.org/contact/
- ↑ Members. Open Government Partnership (англ.). Архів оригіналу за 8 листопада 2019. Процитовано 3 вересня 2019.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 5 травня 2018. Процитовано 5 травня 2018.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення плану дій з впровадження в Україні Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд”» від 05.04.2012 № 220-р
- ↑ Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2014-2015 роках» від 26.11.2014 № 1176-р
- ↑ ProZorro отримала престижну міжнародну премію Open Government Awards 2016. Кабінет Міністрів України. 8 грудня 2016. Архів оригіналу за 6 травня 2018. Процитовано 26 жовтня 2023.
- ↑ Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2016-2018 роках» від 30.11.2016 № 909-р
- ↑ OGP's Participation and Co-creation Toolkit: From usual suspects to business as usual. Open Government Partnership (англ.). Процитовано 3 вересня 2019.
- ↑ Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2018-2020 роках» від 18.12.2018 № 1088-р
- ↑ Discuto. www.discuto.io. Архів оригіналу за 3 вересня 2019. Процитовано 3 вересня 2019.
- ↑ Ініціатива "Партнерство" Відкритий Уряд ": новий план дій (укр.), архів оригіналу за 9 липня 2021, процитовано 7 липня 2021
- ↑ Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2021-2022 роках. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 7 липня 2021.
- ↑ Онлайн-марафон "Відкритий Уряд: новий план дій. Запрошуємо до співпраці!" (укр.), архів оригіналу за 9 липня 2021, процитовано 7 липня 2021
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 22 жовтня 2018. Процитовано 22 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Проігноровано невідомий параметр|liveurl=
(довідка)Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 4 травня 2016. Процитовано 22 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 22 жовтня 2018. Процитовано 22 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 28 жовтня 2017. Процитовано 22 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 22 жовтня 2016. Процитовано 22 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 6 липня 2021. Процитовано 20 серпня 2021.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 19 жовтня 2018. Процитовано 22 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 22 жовтня 2018. Процитовано 22 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ ArcGIS Web Application. mod-ukr.imsma-core.org. Архів оригіналу за 26 травня 2021. Процитовано 25 лютого 2021.
- ↑ РЕЄСТР документів про освіту | ЄДИНА ДЕРЖАВНА ЕЛЕКТРОННА БАЗА з питань ОСВІТИ. info.edbo.gov.ua. Архів оригіналу за 24 лютого 2021. Процитовано 25 лютого 2021.
- ↑ Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації в Україні Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд”» від 13.06.2012 № 671
- ↑ Відкритість влади дорівнює її ефективності, підзвітності і можливості розвивати країну, – Володимир Гройсман. Кабінет Міністрів України. 7 травня 2018. Архів оригіналу за 31 серпня 2018. Процитовано 26 жовтня 2023.
- ↑ Експертна зустріч з питань реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2018 – 2020 рр». YouTube. Громадянське суспільство і влада. 10 травня 2018. Процитовано 16 лютого 2023.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання) - ↑ “Партнерство “Відкритий Уряд” - що це?. YouTube. Громадянське суспільство і влада. 16 травня 2018. Процитовано 16 лютого 2023.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання) - ↑ Ukraine’s Brand New Approaches to Leveraging the OpenGov Commitments. UNDP (англ.). Архів оригіналу за 3 вересня 2019. Процитовано 3 вересня 2019.
- ↑ Кабінет Міністрів України - В Україні відбувся Тиждень Відкритого Уряду - 2021. www.kmu.gov.ua (ua) . Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 7 липня 2021.
- Офіційний сайт
- Партнерство «Відкритий Уряд» у соцмережі «Facebook»
- Декларація Відкритого Уряду на сайті Ініціативи https://www.opengovpartnership.org/open-government-declaration [Архівовано 19 вересня 2018 у Wayback Machine.]
- Країни-учасниці Ініціативи "Партнерство «Відкритий Уряд» на сайті Ініціативи https://web.archive.org/web/20181022193521/https://www.opengovpartnership.org/participants
- Сторінка України на сайті Ініціативи https://www.opengovpartnership.org/countries/ukraine [Архівовано 5 травня 2018 у Wayback Machine.]
- Розпорядження Кабінету Міністрів від 5 квітня 2012 р. № 220 http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/220-2012-р [Архівовано 29 червня 2018 у Wayback Machine.]
- Розпорядження Кабінету Міністрів від 26 листопада 2014 р. № 1176 http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1176-2014-р [Архівовано 14 листопада 2017 у Wayback Machine.]
- ProZorro отримала престижну міжнародну премію Open Government Awards 2016 https://www.kmu.gov.ua/ua/news/249566015 [Архівовано 6 травня 2018 у Wayback Machine.]
- Розпорядження Кабінету Міністрів від 30 листопада 2016 р. № 909 http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/909-2016-р [Архівовано 2 вересня 2017 у Wayback Machine.]
- Національне агентство з питань запобігання корупції https://web.archive.org/web/20181022232646/https://nazk.gov.ua/derzhavne-finansuvannya
- Єдиний державний вебпортал відкритих даних http://data.gov.ua/ [Архівовано 4 травня 2016 у Wayback Machine.]
- Український інститут національної пам‘яті http://www.memory.gov.ua/page/dostup-do-arkhiviv [Архівовано 22 жовтня 2018 у Wayback Machine.]
- Єдиний вебпортал використання бюджетних коштів https://spending.gov.ua/ [Архівовано 28 жовтня 2017 у Wayback Machine.]
- Система електронних публічних закупівель «ProZorro» https://prozorro.gov.ua/ [Архівовано 22 жовтня 2016 у Wayback Machine.]
- Сервіс Petitions https://petition.kmu.gov.ua/ [Архівовано 6 липня 2021 у Wayback Machine.]
- Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні http://eiti.org.ua/ [Архівовано 19 жовтня 2018 у Wayback Machine.]
- Єдиний державний реєстр декларацій https://public.nazk.gov.ua/ [Архівовано 22 жовтня 2018 у Wayback Machine.]
- Постанова Кабінету Міністрів від 13 червня 2012 р. № 671 http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/671-2012-п [Архівовано 6 жовтня 2017 у Wayback Machine.]
- Відкритість влади дорівнює її ефективності, підзвітності і можливості розвивати країну, — Володимир Гройсман https://www.kmu.gov.ua/ua/news/vidkritist-vladi-dorivnyuye-yiyi-efektivnosti-pidzvitnosti-i-mozhlivosti-rozvivati-krayinu-volodimir-grojsman [Архівовано 31 серпня 2018 у Wayback Machine.]
- Відео експертної зустрічі https://www.youtube.com/watch?v=ZzZj1iwoLD0 [Архівовано 25 лютого 2022 у Wayback Machine.]
- Відеоролик про Ініціативу https://www.youtube.com/watch?v=B_WeADzVgjI [Архівовано 26 лютого 2022 у Wayback Machine.]