Перейти до вмісту

П'єтро делла Валле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Пьетро делла Валле
Pietro Della Valle
Народився2 квітня 1586(1586-04-02)
Рим
Помер21 квітня 1652(1652-04-21) (66 років)
Рим, Італія
ПохованняСанта Марія ін Арачелі[1]
ГромадянствоВатикан Ватикан
Діяльністьмандрівник-дослідник, композитор, письменник, мандрівник, музикант, дипломат
ВчителіPaolo Quagliatid
Знання мовіталійська[2]
ЧленствоAccademia degli Umoristid і Національна академія дей-Лінчей
Напрямокмузика бароко
У шлюбі зСітті Маані Гіоріда (перша дружина)
Тінатін де Сіва (друга дружина)

П'єтро делла Валле (2 квітня 1586 — 21 квітня 1652 рр.) — італійський мандрівник по Азії часів епохи Відродження. Його подорожі включали в себе мандрівки по Святій Землі, Близькому Сходу, Північній Африці та Індії.

Біографія

[ред. | ред. код]

П'єтро Делла Валле народився в Римі 2 квітня 1586 року в багатій і знатній родині. Його молодість пройшла в захопленні літературою і зброєю. Він був освіченою людиною, яка знала латинську та грецьку мови, античну міфологію та Біблію. Він також був членом Римської академії Уморісті і придбав репутацію як віршотворець й ритор. Коли П'єтро був розчарований в коханні і почав думати про самогубство, Маріо Сціпано, професор медицини в Неаполі, запропонував йому ідею подорожі на Схід.

Перед від'їздом з Неаполя П'єтро прийняв обітницю здійснити паломництво в Святу Землю. Він покинув Венецію на човні 8 червня 1614 року і досяг Константинополя, де залишався протягом більше року та отримав добрі знання турецької й арабської мови. 25 вересня 1615 він відправився в Александрію. Оскільки він був дворянином, П'єтро відправився зі свитою з дев'яти осіб, і мав ряд переваг у зв'язку з його рангом. З Александрії він відправився в Каїр, а після відвідин Синайських гір залишив Каїр і рушив в Святу Землю. Він прибув туди 8 березня 1616 року, щоб взяти участь у святкуванні Великодня в Єрусалимі.

Після відвідин святих місць П'єтро попрямував з Дамаска в Алеппо. Побачивши портрет красивої несторіанської християнки Сітті Маані Гіоріди (змішаного сирійсько-вірменського походження), він відправився в Багдад і одружився з нею через місяць. Перебуваючи на Близькому Сході, він залишив один з перших сучасних записів про місцезнаходження стародавнього Вавилона і «чудові описи» цього місця. Він також привіз до Європи цеглини з письменами із Ніневії і Ура — одні з перших прикладів клинопису, що стали доступними для тогочасних європейців. У той час Багдад був у стані війни з Туреччиною, тому він був змушений покинути місто 4 січня 1617 року. В супроводі дружини Маан він попрямував з Хамадана в Ісфахан. Після цього він відвідав Персію. Перші предки сучасної перської кішки були вивезені з Персії до Італії в 1626 році П'єтро Делла Валле. Влітку 1618-го він приєднався до шаха Аббасу в його кампанії у Північній Персії. Тут він був добре прийнятий при дворі і розглядався як гість шаха.

Після повернення в Ісфахан він почав думати про повернення додому через Індію, щоб знову не наражати себе на небезпеку в Туреччині. Тим не менше, стан його здоров'я і війна між Персією і португальцями в Ормузі породили проблеми. У жовтні 1621 року він залишив Ісфахан, відвідав Персеполь і Шираз та попрямував до узбережжя. Однак він був змушений залишатися там до січня 1623, поки не знайшов місце на англійському кораблі Whale до Сурата, капітаном на якому був Ніколас Вудкок.

Він жив в Індії до листопада 1624, його місцем розташування були міста Сурат і Гоа. В Індії П'єтро Делла Валле був представлений королю Векатаппе Наяка з Келаді, Південна Індія, та Віталію Шено, губернатору цих територій. Його записки про свою подорож є одним з найважливіших джерел з історії регіону.

Він побував в Маскаті у січні 1625 року, і попрямував до Басри в березні. У травні він почав шлях через пустелю в Алеппо, потім сів на французький корабель у Александретті. Він досяг Кіпру і, нарешті, Рима 28 березня 1626. Там його зустріли з багатьма почестями — не тільки в літературних колах, а й папа Урбан VIII, який призначив його «начальником спальні». Подальше його життя було спокійним: він одружився зі своєю другою дружиною, Маріуччією (Тінатін де Зіба), грузинською сиротою з благородної кахетинської сім'ї. Дитиною Маріуччію удочерила перша дружина П'єтро Маан. Після смерті Маані, П'єтро продовжив подорож з Маріуччією. Від шлюбу з Маріуччією у П'єтро народилося чотирнадцять дітей. П'єтро делла Валле помер у Римі 21 квітня 1652 і був похований в родинній усипальниці у Санта-Марія-Арачелі поруч з могилою першої дружини Маані.

Бібліографія

[ред. | ред. код]
  • Записки Пьетро делла Валле на Columbia.edu. [Архівовано 13 липня 2014 у Wayback Machine.] (англ.)
  • R. Amalgia, 'Per una conoscenza piii completa della figura e dell'opera di Pietro della Valle', Rendiconti dell'Accademia dei Lincei, series vin, vol. vi, 1951, 375-81. (італ.)
  • L. Bianconi, Viaggio in Levante di Pietro della Valle, Florence, 1942. (італ.)
  • P. G. Bietenholz, Pietro della Valle 1586—1652: Studien zur Oeschichte der Orientkenntnis und des Orientbildes im Abendlande, Basel-Stuttgart, 1962. (нім.)
  • Wilfrid Blunt, Pietro's pilgrimage: a journey to India and back at the beginning of the seventeenth century, London, 1953. (англ.)
  • I. Ciampi, Della vita e delle opera di Pietro della Valle, il Pellegrino, Rome, 1880. (італ.)
  • E. Rossi, ' Pietro della Valle orientalista romano (1586—1652) ', Oriente Moderno, XXXIII, 1953, 49-64. (лат.)
  • 'Versi turchi e altri scritti inediti di Pietro della Valle', Rivista degli Studi Orientali, xxn, 1947, 92-8. (італ.)
  • A complete edition of della Valle's letters to Mario Schipano is by G. Gancia, Viaggi di Pietro della Valle, il Pellegrino, Brighton, 1843. (англ.)
  • Other letters from Persia have been edited by F. Gaeta and L. Lockhart, viaggi di Pietro della Valle: Lettere dalla Persia, vol. I, Rome, 1972. (англ.)
  • John Gurney has two informative articles on della Valle: One is J. D. Gurney. «Pietro della Valle: The Limits of Perception» in Bulletin of the School of Oriental and African Studies, Vol. 49 (1986), no. 1, pp. 103-116; the other one is his entry in the Encyclopedia Iranica [Архівовано 15 грудня 2007 у Wayback Machine.]. (англ.)
  • Robert R. Holzer. «Della Valle, Pietro.» Grove Music Online. oxfordmusiconline.com, October 2010. (англ.)

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]