Перейти до вмісту

Мерцалов Микола Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Мерцалов Микола Іванович
Народився15 (27) березня 1866
Тула, Російська імперія
Помер13 листопада 1948(1948-11-13) (82 роки)
Москва, СРСР
ПохованняНоводівичий цвинтар
Країна Російська імперія
 СРСР
Діяльністьфізик, професор
Alma materфізико-математичний факультет Московського університетуd
Галузьтеоретична механіка
ЗакладМосковський державний технічний університет імені Баумана
Науковий керівникЖуковський Микола Єгорович
Нагороди
орден Леніна орден Трудового Червоного Прапора
заслужений діяч науки і техніки РРФСР

Микола Іванович Мерцалов (нар. 2 березня [18] лютого 1866, Тула — пом. 13 листопада 1948, Москва) — російський і радянський вчений-механик. Заслужений діяч науки і техніки РРФСР (1944).

Біографія

[ред. | ред. код]

Микола Мерцалов народився 1866 року в родині начальника 1-го відділення Тульської казенної палати. Його батько, потомствений дворянин Іван Михайлович, був широко освіченою людиною; він любив художню літературу і особисто знав Івана Тургенєва і Михайла Салтикова-Щедріна. Мати, Олександра Павлівна, походила з сім'ї потомствених тульських зброярів. Жили на Гоголівській вулиці[1].

У Тульській гімназії він навчався разом з Вікентієм Вересаєвим, який згадував про Мерцалова як про «зірку нашого класу», як про людину, яка з ранніх років виявила видатні здібності і не був задоволений казенною системою гімназійної освіти.

Він ніколи не бігав, не грав. На перервах, коли ми билися на «сшибалці» або бігали наввипередки, він статечно походжав з ким-небудь вздовж паркану і «розмовляв». Товариші ставилися до нього з мимовільним повагою, сильніші не сміли його задирати. Прізвище йому було — Сократ…
Коли я був в шостому класі, три моїх товариші, Мерцалов, Буткевич і Новиков, попалися у важкій справі: роздавали революційні прокламації робітникам Тульського збройового заводу…

В. Вересаев. Воспоминания (в юные годы).

Тільки внаслідок лібералізму нового директора гімназії Миколи Куликова гімназисти не були виключені, хоча раз на тиждень після цього повинні були ходити на спасенні співбесіди з законовчителем гімназії, протоієреєм Івановим.

В 1884 році Микола Мерцалов закінчив гімназію і вступив на математичне відділення фізико-математичного факультету Московського університету. Після закінчення університету в 1888 році він кілька років працював на машинобудівних заводах в Німеччині, разом з тим відвідував лекції в Дрезденському вищому технічному училищі. Після повернення в 1892 році до Російської імперії склав магістерські іспити і в 1894 році, закінчивши Імператорське Московське технічне училище, отримав звання інженера-механіка. З 1895 року став викладати в Московському технічному училищі; з 1899 року за рекомендацією Миколи Жуковського він був обраний ад'юнкт-професором училища на кафедрі прикладної механіки і термодинаміки; з 1913 по 1930 роки — ординарний професор.

Також з 1898 року він — приват-доцент Московського університету. М. І. Мерцалов викладав також (спочатку в 1896—1897 роках, потім з 1917 року) у Московському сільськогосподарському інституті; з 1920 року — професор: читав курси з теорії механізмів і машин, кінематики просторових механізмів. Учні Мерцалова — Володимир Добровольський, Леонід Смирнов[2], Микола Лучинський — свідчили, що його лекції відрізнялися оригінальністю викладу, ясністю пропонованих методів, широтою охоплення питань.

Могила Мерцалова на Новодівичому кладовищі Москви.

Курс лекцій Мерцалова «Динаміка механізмів», що вийшов у 1914 році, був, по суті, науково-дослідною роботою, де вперше у світовій науці узагальнювались оригінальні методи динамічного аналізу машин і механізмів[3]. В його курсі «Кінематика механізмів» (1916) були викладені основи кінематичної геометрії та їх застосування до задач дослідження механізмів.

У 1930 році інженерний факультет сільськогосподарської академії, де він викладав, був переведений до Московського інституту механізації та електрифікації сільського господарства, де Мерцалов очолив кафедру теоретичної та прикладної механіки.

У 1931—1932 рр. Мерцалов написав статтю «Термодинаміка», яка стала узагальненням його багаторічної роботи. У ній він довів, що теорема Нернста є простим наслідком двох перших принципів. Вперше ним було доведено важлива властивість простих тіл: по мірі наближення абсолютної температури до нуля, теплоємності тіл теж прагнуть до нуля. В період роботи над цією статтею він вказував, що Михайло Ломоносов перший заклав наукову основу термодинаміки.

Микола Мерцалов вніс багато нового й оригінального у розробку теорії просторових механізмів («Просторова семизвенная шарнірна ланцюг», 1936; «Побудова послідовних положень ланок просторового семиланковий шарнірний механізм (семиланкка)» (рос. «семизвенника»), 1940 р. та ін), в проектування просторових зубчастих передач за developable на поверхнях, що розгортаються та нерозгортаються у розробку проблем гідродинамічної теорії мастила[4], у розвиток загальної теорії сільськогосподарських машин, вирішив деякі приватні випадки задачі про гіроскопи («Задача про рух твердого тіла, яке має нерухому точку», 1946 р.)[5].

В 1941—1943 рр. Микола Мерцалов був в евакуації в Челябінську. У 1944 році він отримав звання «Заслуженого діяча науки і техніки» і був нагороджений орденом Леніна.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — Агрипіна Давидівна була з купецького стану. Дочки Миколи Мерцалова, Надія (1910—?) і Марія (1912—2000, мистецтвознавець), були півчими в храмі Святителя і Чудотворця Миколая у Солом'яній сторожці, де служив Василь (Надєждін)[6].

Бібліографія

[ред. | ред. код]
  • Мерцалов Н. В. Избранные труды: У 3-х тт. — М.: Машгиз, 1950—1952.

Зноски

[ред. | ред. код]
  1. Биография Н. И. Мерцалова на портале Тулы и Тульской области. Архів оригіналу за 25 лютого 2012. Процитовано 8 лютого 2012.
  2. Смирнов Леонід Петрович (1877—1954) — див. список випускників та викладачів [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
  3. Тільки в 1923 році було видано працю Фердинанда Віттенбауера «Графічна динаміка»
  4. Він розумів перспективне значення праць російських вчених; так, у гідродинамічній теорії тертя роботи Миколи Петрова, Миколи Жуковського і Сергія Чаплигіна протиставлялися ним роботи Зоммерфельда, Дюффінга. У своїй роботі він розширив теорію Жуковського — Чаплигіна, а в другій її частині дав рішення просторової задачі, використовуючи рівняння Чаплигіна.
  5. Завданням про рух несиметричного гіроскопа Мерцалов зацікавився рано: ще в 1938 році, з нагоди 50-річчя від дня появи мемуарів Софії Ковалевської про рух ексцентричного гіроскопа, Мерцалов клопотав перед президією АН СРСР про видання збірника, присвяченого пам'яті Ковалевської. Збірник цей був виданий під редакцією Мерцалова і Чаплигіна. Роботу над виданням збірника Мерцалов вважав своїм обов'язком перед заслугами цієї найбільшої російської жінки-математика.
  6. Мария Мерцалова в 1933 году была арестована по «Делу членов кружка христианской молодежи», приговорена к 3 годам ссылки в Казахстан, но выслана в Вологду, а 17 марта 1934 года ей было разрешено проживание в Московской областиМария Николаевна Мерцалова — автор многочисленных книг о дизайне костюма и модах, а также пособий для кройки и шитья: «Костюм разных времен и народов» (в 4-х т.), «Поэзия народного костюма» и др. В качестве консультанта по историческому костюму работала с киностудией «Мосфильм»: «Андрей Рублёв», «Борис Годунов», «Бег», «Дворянское гнездо» — см. Юбилей теоретика моды Марии Мерцаловой [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] // Ъ-Газета «Коммерсантъ». — № 103 (1285), 04 июля 1997.

Література

[ред. | ред. код]
  • Воспоминания учеников Н. И. Мерцалова // Труды семинара по теории машин и механизмов. — Т. 7. — Вып. 26, 1949. — С. 18—23.
  • Волков В. А., Куликова М. В. Московские профессора XVIII — начала XX веков. Естественные и технические науки. — М. : Янус-К; Московские учебники и картолитография, 2003. — С. 156—157. — 2 000 прим. — ISBN 5—8037—0164—5.

Посилання

[ред. | ред. код]