Перейти до вмісту

Лінза Люнеберга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Лінза Люнеберга
Зображення
Хід променів у перетині лінзи Люнеберга. Градації блакитного ілюструють залежність показника заломлення
Названо на честь Рудольф Люнеберг
CMNS: Лінза Люнеберга у Вікісховищі

Лінза Люнеберга (нім. Lüneburg-Linse) — лінза, в якій показник заломлення не є постійним, а змінюється за певним законом залежно від відстані від центру у сферичних або від осі у циліндричних лінзах(інші мови). Зазвичай закон зміни показника заломлення підбирається таким чином, щоб при проходженні лінзи паралельні промені фокусувалися в одній точці на поверхні лінзи, а випущені точковим джерелом на поверхні формували паралельний пучок.

Лінзи Люнеберга виготовлені з діелектричних матеріалів. В мікрохвильовій оптиці, наприклад, використовуються лінзи з пінопласту. У січні 2011 року було оголошено, про створення кремнієвих лінз, що фокусують інфрачервоне випромінювання.

Така конструкція лінз була вперше запропонована німецько-американським математиком Рудольфом Люнебергом.

ЕПР лінзи Люнеберга

[ред. | ред. код]

Лінза Люнеберга, частково покрита струмопровідним матеріалом, має величезну (щодо справжніх розмірів) ефективну площу розсіювання у широких кутах опромінення. Максимальна досяжна ЕПР сферичної лінзи Люнеберга визначається як

де  — радіус лінзи, а  — довжина хвилі[1].

Застосування

[ред. | ред. код]
Лінзи Люнеберга на F-35 Lightning II

Одним із застосувань лінзи Люнеберга є посилення відбиття радіолокаційних хвиль на військових об'єктах, літаках-невидимках та кораблях, щоб приховати їх фактичну радіолокаційну сигнатуру або зробити їх чітко видимими для радарів у цивільному повітряному просторі чи морських зонах[2].

Лінзи Люнеберга широко застосовуються у НВЧ-техніці. Одним з таких застосувань є створення об'єктів, що сильно відбивають радіохвилі. Зокрема, лінзи Люнеберга використовуються в ракетах-мішенях для імітації ефективної площі розсіювання реальних цілей з більшими розмірами (наприклад, бойових літаків)[3].

Використання подібних лінз в оптичній техніці ускладнене через технічні труднощі виготовлення лінз зі змінним показником заломлення, що визначає їхню високу вартість. Іноді для спрощення технології виробництва подібні лінзи збирають із дискретних елементів — невеликих кубиків із різними показниками заломлення.

Застосування у радіолокації

[ред. | ред. код]
Застосування лінзи Люнеберга як формувача променя ФАР

Лінза Люнеберга тривалий час вважалася чимось на кшталт математичного курйозу, поки на початку 1960-х років не була використана як формувач променя в американському радарі AN/SPG-59(інші мови).

Радар AN/SPG-59 був одним з перших у світі радарів з фазованою антеною решіткою (ФАР). На відміну від сучасних радарів з ФАР, де просторова картина променя формується за допомогою керованих фазообертачів, у радарі AN/SPG-59 використовувалася лінза Люнеберга, розташована у надбудові корабля. Обрання цієї технології було обумовлене відсутністю у 1960-х роках компактних та надійних фазообертачів C-діапазону.

На поверхні лінзи розташовувалося кілька тисяч прийомних та передавальних елементів. Коли один із передавальних елементів формував на поверхні лінзи сферичну радіохвилю, лінза перетворювала її на хвилю з плоскопаралельними фронтами, фазова картина якої знімалася приймальними елементами й транслювалася на сферичний випромінювач, розташований на вершині дзвоноподібної надбудови. Таким чином, сферичний випромінювач формував у просторі промінь, напрямок якого відповідав положенню на лінзі випромінюючого елемента.

Відбита хвиля приймалася трьома сферичними приймачами, розташованими по периметру надбудови й віддаленими один від одного на 120° за азимутом. Сигнали з кількох тисяч приймачів трьох антен поєднувалися і подавалися на лінзу Люнеберга, яка фокусувала сигнал на одному з прийомних елементів, положення якого на поверхні лінзи відповідало положенню цілі у просторі.

Тестова версія радара випробовувалась на дослідному судні AVM-1 «Нортон-Саунд»(інші мови) з червня 1964 по липень 1966 року. Випробування виявили низьку надійність обладнання, високі втрати потужності в лінзі та низьку якість перетворення сферичної хвилі на пласку (високий рівень бічних пелюсток діаграми направленості). Надалі розробка радара була припинена через згортання робіт за проєктом «Typhon».

Застосування у військовій справі

[ред. | ред. код]
Принцип роботи лінзи Люнеберга

Лінза Люнеберга являє собою відбивач радіолокаційних променів, з одного боку покритий металізованим матеріалом. У разі радіолокаційного опромінення лінза фокусує енергію і відбиває її з великим посиленням. Наприклад, лінза Люнеберга з діаметром 44 см може мати ефективну площу розсіювання в X-діапазоні в 100 м2. Таким чином невеликий БПЛА може виглядати для радіолокаційної станції (РЛС) як стратегічний бомбардувальник B-52.

У російсько-українській війні росіяни використовують пінопластові дрони-приманка «Гербера» з лінзою Люнеберга, які для РЛС виглядатимуть як «Шахед» з бойовою частиною.[4]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. В. О. Кобак. Радиолокационные отражатели. с. 195.
  2. Leone, Dario. Removable Luneburg lens type radar reflectors are sometimes attached to military aircraft in order to make stealth aircraft visible during training operations, or to conceal their true radar signature (англ.).
  3. Сверхзвуковые ракеты-мишени Архівовано вересень 24, 2018 на сайті Wayback Machine..
  4. Росіяни ставлять на свої БПЛА лінзи Люнеберга: навіщо вони потрібні і чи є такі у ЗСУ (фото). ФОКУС (укр.). 21 жовтня 2024. Процитовано 15 листопада 2024.

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]