Кільцеподібна галактика
Кільцеподібна галактика — різновид пекулярних галактик, що характеризується наявністю щільного ядра, оточеного протяжним кільцем яскравих молодих зір, відокремлених від ядра деякою відстанню. Візуально кільцеподібні галактики схожі на планетарні туманності.
Найімовірнішим механізмом утворення кільцеподібних галактик є зіткнення велетенської дискової й карликової галактик. Коли карликова галактика проходить через центр великої, від місця зіткнення галактик поширюється хвиля зореутворення, що згодом призводить до появи яскравого кільця. Для деяких галактик, наприклад AM 0644-741, вдалося виявити ймовірну галактику-ударник, яка стала причиною утворення кільця.
Інша гіпотеза утворення кілець — акреція речовини карликових галактик-супутників. Цей процес схожий з дисковою акрецією в подвійних зорях.
Найтиповішим представником кільцеподібних галактик є об'єкт Хога (PGC 54559), відкритий Артуром Хогом 1950 року. Примітно, що в незаповнений простір між ядром і кільцем галактики Хога проектується інша кільцеподібва галактика. Також до кільцеподібних галактик належать AM 0644-741, ESO 350-40, PGC 1000714. А в групі Arp 147 взаємодіють одразу дві кільцеподібні галактики.
Іншим відомим представником цього різновиду є галактика Колесо Воза, яка стала широко відомою після того, як її зображення було отримано телескопом Джеймса Вебба.
Це незавершена стаття про галактику. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
- «Хаббл» зняв кільцеподібну галактику [Архівовано 14 лютого 2017 у Wayback Machine.]