Еймунтас Някрошюс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Еймунтас Някрошюс
лит. Eimuntas Nekrošius
Народився21 листопада 1952(1952-11-21)[1][2]
Pažobrisd, Šiluva Eldershipd, Расейняйський район, Каунаська областьd, Литовська Радянська Соціалістична Республіка, СРСР
Помер20 листопада 2018(2018-11-20)[1][2] (65 років)
Вільнюс, Литва
·інфаркт міокарда
ПохованняŠiluvad
Країна СРСР
 Литва
Діяльністьтеатральний режисер, режисер
Галузьпостановкаd[3]
Alma materЛитовська академія музики та театру і Російський університет театрального мистецтва
Знання мовлитовська[4][3]
ЗакладКаунаський національний драматичний театр і Молодий театр (Вільнюс)
Нагороди
Сайтmenofortas.lt

Еймунтас Някрошюс (лит. Eimuntas Nekrošius, 21 листопада 1952, с. Пажобріс, Расейняйський район, Литва — 20 листопада 2018, м. Вільнюс, Литва) — литовський театральний режисер.

Життєпис

[ред. | ред. код]

1978 року отримав диплом режисера в Інституті театрального мистецтва ім. Анатолія Луначарського в Москві (майстерня Андрія Гончарова). 1978–1979 роки працював у Каунаський драматичний театр, 1979-1991 – у Литовському державному молодіжному театрі. З 1993 по 1997 роки – директор міжнародного театрального фестивалю «LIFE[lt]».

28 січня 1998 року став одним із засновників театру «Мено Фортас» (лит. Meno fortas) – разом з Надією Гультяєвою[lt] та за підтримки Міністерства культури Литви[lt] – став художнім керівником та постановником. Викладав у Литовській академії театру і музики; Почесний доктор (Doctor Honoris Causa, 2013).

У 1983 році зіграв роль Стасіса Ґіренаса у фільмі «Політ через Атлантичний океан» (реж. Раймондас Вабалас[lt]), роль Батька у фільмі «Уроки ненависті» (реж. Антанас Мацюлявічюс[lt]).

Дружина – Надія Гультяєва (сценограф), сини Маріус Некрошюс (сценограф) та Мартінас Некрошюс.

Помер 20 листопада 2018 року у Вільнюсі у віці 65 років[5].

Творчість

[ред. | ред. код]

Серед характерних особливостей його постановок — заспокійливий музичний супровід, що повторюється впродовж вистави, активне використання танцю та сценічного руху, а також унікальний сценічний реквізит, використання на сцені природних субстанцій: води, вогню, вітру, льоду, каменю. Тривалість однієї вистави часто перевищує звичайний час перегляду, бо Някрошюс полюбляє складні й амбітні п'єси, як, наприклад, «Пісня Пісень» або «Пори року» Крістіонаса Донелайтіса.

Найвідоміші постановки

[ред. | ред. код]

Оперні постановки

[ред. | ред. код]

Фільмографія

[ред. | ред. код]

Нагороди

[ред. | ред. код]

Постановки Някрошюса були нагороджені дипломами різних театральних фестивалів у Литві, Латвії, Естонії, Росії та інших країнах. Някрошюс — лауреат численних державних нагород.

  • 1994 — отримав спеціальний приз Литовського театрального об'єднання як найкращий режисер року і нагороду Балтійської Асамблеї за «Маленькі трагедії» О.Пушкіна як найкращу театральну виставу Балтії.
  • 1997 — «Гамлет» за В.Шекспіром (за участі А.Мамонтоваса) був представлений на майже всіх головних європейських театральних фестивалях і отримав численні нагороди, зокрема Литовську національну премію.
  • 1997 — отримав престижну польську нагороду для режисерів — Премію Конрада Свінарського (присуджує місячник Teatr) — за «Гамлета».
  • 2001 — отримав престижну міжнародну нагороду імені Костянтина Станіславського (Москва).
  • 2005 — отримав австро-німецьку Нагороду ім. Й. Ґ. Гердера.
  • Січень 2008 — італійські театральні критики визнали «Фауста» в постановці Някрошюса найкращою постановкою іноземного режисера в Італії та присудили за неї премію UBU, третю в кар'єрі Някрошюса.
  • 2008 — отримав третю почесну премію XVI Міжнародного Стамбульського театрального фестивалю.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. а б в Brozović D., Ladan T. Hrvatska enciklopedijaLZMK, 1999. — 9272 с.
  3. а б Чеська національна авторитетна база даних
  4. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  5. Ольга ЯНКОВСЬКА (20 листопада 2018). Известный литовский режиссёр Някрошюс умер за сутки до своего дня рождения (рос.). «life.ru». Архів оригіналу за 21 листопада 2018. Процитовано 26 листопада 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]