Двосхилий дах
Двосхи́лий або щипцевий дах — дах із двома нахиленими до зовнішніх стін схилами.
Вважається найкращим із трьох основних форм дахів (односхилий; двосхилий або щипцевий; чотирисхилий або шатровий), тому дуже поширений. У такому даху крокви спираються одна на одну, кожна пара стоїть окремо, і зв'язуються пари кроков латуванням. У торцях дах має трикутні стіни — фронтони або, інакше, щипці́. Під дахом облаштовується горище. Освітлюється та вентилюється горище двосхилого даху за допомогою вікон у фронтонах та (або) вікон на скатах, званих «слуховими».
Комбінація двосхилого і шатрового даху утворює напіввальмовий дах, що за зручністю займає проміжне місце між двосхилим і шатровим дахами.
Перетином двох двосхилих дахів утворюють багатощипцевий дах.
Дахи з різними кутами нахилу скатів (тобто розташування гребеня не посередині будівлі) та з різною довжиною карнизних звисів застосовують за бажання замовника підкреслити архітектурну особливість житла. Така покрівля, попри оригінальний дизайн, має нераціональне використання горищного приміщення.
Ламаний щипцевий дах застосовують тоді, коли є потреба використовувати горищне приміщення під мансарду. В такому даху збільшений об'єм горища дозволяє облаштувати мансарду, яку захищають від вологи та утеплюють.
Двосхилий симетричний дах має в основі рівнобедрений трикутник. Ортодоксальна форма і простота зведення зробили його популярним як серед фахівців-будівельників, так і серед початківців.
- Крыша // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
- Устройство, виды и монтаж стропильной системы двухскатной крыши (рос.)