Перейти до вмісту

Двигун із екранованими полюсами

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Малопотужний двигун з короткозамкнутим ротором і екранованими полюсами
Екрановані котушки

Асинхронний двигун з екранованими полюсами (англ. shaded-pole motor) — оригінальний тип однофазного двигуна змінного струму, в якому для створення пускового моменту використовується короткозамкнута обмотка, яка називається екраном. Уперше такі двигуни почали з'являтися близько 1890 року.[1]

Будова і принцип роботи

[ред. | ред. код]

Двигун з екранованими полюсами являє собою невеликий двигун із короткозамкнутим ротором кожен полюс якого розщепляють на дві або більше частини. Одна частина полюса залишається неекранованою, а на інші надівається короткозамкнутий виток (екран) у вигляді мідного кільця. При подачі на обмотку статора змінного струму, магнітний потік через неекранований кінець полюса наростає і спадає у відповідності з струмом через обмотку статора. На екранованому полюсі наростанню або спаданню магнітного потоку перешкоджає ЕРС, наведена в екрані, але оскільки електричний опір екрану має обмежене значення, магнітний потік на екранованому кінці полюса також наростає і спадає, але із зсувом по фазі відносно неекранованого кінця. Завдяки цьому створюється обертове магнітне поле.[2]

Переваги

[ред. | ред. код]
  • Простота конструкції: відсутність необхідності в конденсаторі або комутації пускової обмотки;
  • Робота від однофазної мережі;
  • Сумісні з регуляторами змінної швидкості на основі симісторів, які часто використовуються з вентиляторами.

Недоліки

[ред. | ред. код]
  • Низький ККД (біля 26 %) через втрати в екрані[3];
  • Невеликий пусковий момент: 0,5 ÷ 0,6 номінального (через те що фазовий зсув між екранованою і неекранованою секціями є невеликий).

Область застосування

[ред. | ред. код]

Через невеликий пусковий момент двигуни з екранованими полюсами в основному використовуються для приведення в дію малопотужних вентиляторів в побутовій (мікрохвильові печі, духові шафи, витяжні вентилятори, стельові вентилятори) а також промисловій техніці. Крім того в програвачах вінілових дисків. Такі мотори практично не випускають на потужності більше 200 Вт.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. US 428650, Thomson, Elihu, "Alternating-Current Magnetic Device", published 8 August 1888, issued 27 May 1890 
  2. Shaded Pole Induction Motors – Working and Construction. Архів оригіналу за 1 липня 2018. Процитовано 29 січня 2023..
  3. CLARKE T. HACKLER. PERFORMANCE CALCULATIONS OF THE SHADED-POLE MOTOR (PDF) (англ.) . Архів оригіналу (PDF) за 29 січня 2023. Процитовано 1951.