Виринниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Виринниця
Ілюстрація типвого вида — виринниці болотної (Callitriche palustris) у книзі Отто Вільгельма Томе «Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz» 1888, bd.3, Gera-Untermhaus, Germany
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Подорожникові (Plantaginaceae)
Триба: Callitricheae
Рід: Виринниця (Callitriche)
L., 1753
Типовий вид
Виринниця болотна (Callitriche palustris)[1]
Види

63 види (докладніше див. розділ «Систематика»)

Вікісховище: Callitriche

Виринниця, звіздочка водяна (Callitriche)[2] — рід квіткових рослин родини подорожникових (Plantaginaceae).

Ілюстрація виринниці двостатевої (Callitriche hermaphroditica) у книзі Яна Копса «Flora Batava», Volume 10 (1849)
Виринниця тупоплода (Callitriche cophocarpa) у водоймі

Переважно однорічні трави з тонким стеблом і супротивним листям, цілком занурені у воду або, частіше, крім листя, занурені у воду, мають листову розетку, що плаває на поверхні води. Зустрічаються й види, що стеляться по землі.

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Представники роду поширені майже по всьому світу, крім Африки. Зустрічаються в канавах, калюжах, на болотах, у торф'яних кар'єрах, заводях, старицях, струмках, ставках і озерах. Широко поширена виринниця двостатева (Callitriche hermaphroditica) утворює великі підводні луки в прибережній смузі водойм з прозорою водою.

У флорі України — п'ять видів: виринниця двостатева (Callitriche hermaphroditica), виринниця тупоплода (Callitriche cophocarpa), виринниця гачкувата (Callitriche hamulata), виринниця болотна (Callitriche palustris), виринниця ставкова (Callitriche stagnalis)[3].

Значення та використання

[ред. | ред. код]

Зарості виринниці слугують притулком для дрібних безхребетних тварин, що поїдаються рибами, тому є цінними в рибних господарствах.

У ландшафтному дизайні зазвичай використовуються водяні види вириниці, наприклад, виринниця болотна (Callitriche palustris).[4]

Систематика

[ред. | ред. код]

За даними спільного інтернет-проекту Королівських ботанічних садів у К'ю і Міссурійського ботанічного саду «The Plant List» рід Callitriche містить 63 види.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. [[https://web.archive.org/web/20190331105115/http://www.tropicos.org/Name/40035242 Архівовано 31 березня 2019 у Wayback Machine.] Callitriche в базі даних «Tropicos» Міссурійського ботанічного саду] (англ.)
  2. Callitriche // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Машковська С. П., Якубенко Б. Є., Царенко П. М. та ін. Х. Насінні рослини. Родина Вириницеві (Callitrichaceae) // Ботаніка з основами гідроботаніки (водні рослини України) : навч. посіб. для студентів класичних та аграрних університетів. — К. : Фітосоціоцентр, 2009. — 444 с. — ISBN 978-966-306-151-9.
  4. Болотник (Callitriche): описание растения, посадка, уход. Agronomu.com. Архів оригіналу за 2 квітня 2019. Процитовано 02.04.2019. (рос.)

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]