Перейти до вмісту

Томас Єпес

Перевірена версія
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Див. також: Єпес (значення)
Томас Єпес
ісп. Tomás Yepes
Томас Єпес. «Куточок кабінету з квітами на столі і картиною „Суд царя Соломона“», 1654 р. Приватна збірка, Мадрид
При народженніісп. Tomás Yepes
Народження1595[1]
Валенсія, Іспанія[2]
Смерть16 червня 1674(1674-06-16)[2]
 Валенсія, Іспанія[2]
Національністьіспанець
Країна Арагонське королівство
Жанрпобутовий жанр, натюрморти
Діяльністьхудожник
Напрямокбароко, реалізм XVII століття
Роки творчості1642[2]1674[2]
Впливреалізм,бароко
Творинатюрморти, побутовий жанр
Роботи в колекціїМузей Прадо і The Mesdag Collectiond

CMNS: Томас Єпес у Вікісховищі

Томас Єпес також Томаш Йєпес (ісп. Tomás Yepes 15951674, Валенсія) — іспанський майстер натюрмортів доби бароко.

Маловідома біографія

[ред. | ред. код]

Про цього художника, майстра натюрмортів, збережено мало достовірних відомостей. Історик Альфонсо Перес Сенчес вважав, що Томаш Йєпес і Томас Єпес (Hiepes) — она і та ж особа, позначена у переліку художників Гільдії міста Валенсія. Він став членом гільдії з 1616 року.

1630 року його згадано у декількох нотаріальних документах. Серед них і неприємний — сестра художника, яка володіла кондитерською крамничкою і через суд намагалась забрати у нього борг. Томас Єпес пояснював, що повної суми не мав на той час і пропонував віддати частину боргу власними картинами релігійного характеру.

Відомо, що він купував фрукти, котрі були для нього необхідним реквізитом-моделями для створення натюрмортів. Серед збережених картин перші датовані 1642 роком, хоча зрозуміло, що картини він почав створювати набагато раніше.

1655 року про художника згадав Марко Антоніо Орті у книзі з описом урочистостей з дня дворічної канонізації Сан Вісенте Феррерського. З цього приводу художник створив декілька натюрмортів (і релігійних образів, котрі розмістили у монастирі Санто-Домінго, що підвищило його авторитет як місцевого художника.

Жанрове коло його творів

[ред. | ред. код]

Стилістика його ранніх творів вказує на наближеність до картин художника Хуана ван дер Хамена (Juan van der Hamen, 1596—1631). Натюрморти цього періоду прості за композиціями, вази з квітами чи фрукти розташовані симетрично. Всі речі ретельно розташовані на столі, вкритому скатертиною з мереживом. Незважаючи на симетрію і нескладні речі натюрмортів, вони справляють приємне, майже святкове враження через різкувате освітлення, яскраві фарби і постійні зусилля митця уникати монотонності і нудьги. Він використовує тропічні квіти і коштовний посуд, серед котрого і порцеляна Делфта, що була рідкісною і коштовною для Іспанії. Частка натюрмортів подана на тлі з пейзажами, що збільшувало художню привабливість творів. Окрім натюрмортів з квітами і фруктами були кухонні і зображення людських фігур. Відома картина з зображенням куточка парка та кімнатним собачкою. Про наближеність до побутового жанру свідчить його картина «Відпочинок птахолова».

Брався митець і за створення натюрмортів типу «Марнота марнот» (Ванітас).

Обрані твори (галерея)

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Athenaeum
  2. а б в г д RKDartists

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Pérez Sánchez, Alfonso E. (1995). Thomas Yepes. Madrid: Fundación Bancaja. ISBN 84-88715-21-8.
  • Lo fingido verdadero. Bodegones españoles de la colección Naseiro adquiridos para el Prado, catálogo de la exposición a cargo de Javier Portús, Madrid, 2006, Museo Nacional del Prado. ISBN 84-8480-097-0
  • Obras maestras de la colección Masaveu, catálogo de la exposición, Madrid, 1989, Museo Nacional del Prado. ISBN 84-86795-30-3

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Томас Єпес