Перевірена версія

Санкції України щодо Росії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Санкції України щодо Росії — обмежувальні заходи стосовно громадян і юридичних осіб, що є реакцією на анексію Криму Росією і агресію Росії на Донбасі.

Санкції впроваджуються у координації з партнерами з Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та інших країн.

Березень 2014 — серпень 2015

[ред. | ред. код]

Санкції або обмежувальні заходи стосовно громадян і юридичних осіб РФ почали вводитись в Україні, починаючи з березня 2014 року.[1]

Рішенням РНБО Україна припинила будь-яке військово-технічне співробітництво, а також співробітництво в воєнній сфері та сфері безпеки з Російською Федерацією. Кабінетом Міністрів України, Міністерством оборони, СБУ та розвідувальними органами України денонсовані угоди з відповідними структурами РФ та припинено співробітництво у цих сферах.[1]

Україна припинила обслуговування ракетних комплексів, які є важливою складовою ракетних військ стратегічного призначення РФ, що вироблялись на підприємстві «Південмаш». Припинено військовий транзит та транзит товарів подвійного призначення як територією, так і повітряним простором України.[1]

Майже в 4 рази зменшився товарообіг між Україною і РФ відносно 2013 року.[1]

Правоохоронні органи України розпочали ряд кримінальних проваджень проти високопосадовців Росії. Станом на 10 вересня 2015 на територію України заборонено в'їзд понад 1700 громадянам Росії.[1]

В'їзд на територію України з території РФ введено виключно по закордонних паспортах.[1]

Посилення санкцій з 16 вересня 2015

[ред. | ред. код]

16 вересня 2015 Україна запровадила новий тип санкцій відносно Росії. Президент України Петро Порошенко підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо санкцій від 2 вересня 2015.

На відміну від попередніх рішень української влади, які обмежували в'їзд в країну окремих іноземних громадян, санкції стосуються майже 400 фізичних і понад 100 юридичних осіб.

Політики, чиновники і журналісти

[ред. | ред. код]

У переліку фізичних осіб, які потрапили під дію українських санкцій, — 388 людей. Це громадяни Росії, України, представники самопроголошених «республік» на Донбасі, а також громадяни низки європейських країн та Ізраїлю.

Санкції передбачають блокування активів, тимчасові обмеження користування належним їм майном, запобігання вивозу капіталів за межі України, а також візові обмеження.

Юридичні особи

[ред. | ред. код]

У переліку юридичних осіб — 105 підприємств та громадських організацій. Це більшість найбільших авіакомпаній Росії, деякі підприємства Військово-промислового комплексу Росії, кредитні організації, телекомпанії, громадські організації.

25 вересня стало відомо, що український Кабмін обмежив транзит російських авіаперевізників повітряним простором України, а окремим авіакомпаніям взагалі заборонив літати до України[2][3][4]. В першу чергу це стосується «Аерофлот» і «Трансаеро» (як й інших авіакомпаній), що виконували рейси до окупованого Криму.

Технічне та військове співробітництво

[ред. | ред. код]

На початку жовтня 2015 СБУ заблокувало участь українських фахівців в роботах з підготовки до старту ракети «Зеніт» з космодрому «Байконур», яка була закуплена Роскосмосом до введення санкцій і доставлена ​​на місце запуску в Казахстан. Старт ракети неодноразово переносився. Інший «Зеніт», також доставлений на космодром «Байконур», запуск якого планувався на 2017 рік, також не може бути запущений без порушень без участі українських фахівців «Південмашу»[5].

Оновлення та розширення в травні 2017 року

[ред. | ред. код]

Блокування російських інтернет-сервісів

[ред. | ред. код]

Блокування російських інтернет-сервісів в Україні розпочалось в травні 2017 року, коли наказом № 133/2017 від 15 травня 2017 року Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» яким заборонив інтернет-провайдерам надавати послуги з доступу користувачам мережі інтернет до низки російських інформаційних ресурсів та порталів, зокрема, й соціальних мереж ВКонтакте і Одноклассники, сервіси «Mail.ru», «Яндекс», а також сайти антивірусних компаній «Лабораторія Касперського» та «Dr.Web»[6][7].

Заборона російських ЗМІ

[ред. | ред. код]

Окрім блокування інтернет-сервісів, указом Порошенко Україна вводить санкції проти російських ЗМІ терміном на один рік (телеканали НТВ, «Перший канал», «РТР-Планета», «Росія-24»). Санкціі на 3 роки введено проти телеканалів «ТВ-центр», «НТВ-плюс», ВГТРК, ТНТ, «Зірка», інформагентства РБК і радіостанції «Наше радіо».[8]

Спроби оскарження

[ред. | ред. код]

Верховний Суд України визнав законними санкції проти «Яндекса», незважаючи на те, що вони обмежують вільне користування, поширення та зберігання інформації, що гарантовано Конституцією України. Натомість, згідно з ч. 3 ст. 34 Конституції здійснення прав щодо збирання, зберігання, використання і поширювання інформації може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, тощо. Обмеження запровадженні з огляду на визнані факти агресії проти України та є необхідними в демократичному суспільстві[9].

Санкції за президентства Зеленського

[ред. | ред. код]
  • 23 березня 2021 року Президент Зеленський підписав указ про введення у дію рішення Ради національної безпеки щодо запровадження санкцій проти 26 іноземців та 81 юридичної особи[10]. Відносно бізнесу санкції передбачають блокування активів та заборону на виведення капіталів з України, відносно ЗМІ – обмеження або припинення телекомунікаційних послуг[11]. Серед юридичних осіб, на яких накладено санкції, російський державний медіахолдинг «Росія сьогодні», до якого зокрема входить агентство «РИА Новости», а також агентство ТАСС, «Газета.ру», «Лента.ру» та інші. Серед компаній, зареєстрований в тимчасово окупованому Криму - у санкційному списку є «Чорноморнафтогаз», «Кримгеологія», «Массандра» та інші. Персональні санкції (які передбачають блокування активів, скасування віз та заборону на в’їзд в Україну на 3 роки) потрапили, зокрема, чиновники з МВС Росії, міністерства праці і соціального захисту, депутати Держдуми Росії, члени російської Академії наук.
  • 25 березня Зеленський підписав указ, яким у дію вводяться санкції РНБО проти 19 компаній зі сфери користування надрами[12].В РНБО пояснили, що ці санкції є "максимального рівня" та передбачають, зокрема: блокування активів, обмеження торговельних операцій, обмеження транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України; запобігання виведенню капіталів за межі України, зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань; анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами, заборону участі у приватизації та оренді державного майна; заборону здійснення публічних та оборонних закупівель товарів, робіт і послуг у цих компаній; заборону вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції[13].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е Прес-служба РНБО — Санкції проти РФ почали вводитись з перших днів агресії проти нашої країни. Архів оригіналу за 14 вересня 2015. Процитовано 17 вересня 2015.
  2. Аерофлоту заборонять літати до України з 25 жовтня, ББС Україна, 25 вересня 2015
  3. Російські компанії, що потрапили під санкції, не зможуть літати в Україну з 25 жовтня, — Державіаслужба(рос.), censor.net
  4. Російські компанії, що потрапили під санкції, не зможуть літати в Україну з 25 жовтня, — Державіаслужба [Архівовано 27 вересня 2015 у Wayback Machine.], оф. сайт
  5. Украина запретила России запускать в космос ракеты «Зенит» (рос.)
  6. Порошенко підписав наказ про заборону "Яндекс", "Вконтакте" й "Одноклассники". День. 16 травня, 2017.
  7. Олег Дмитренко (17 Травня 2017). Указ про блокування ВКонтакте, Яндекс та Mail.Ru опубліковано, і він набрав чинності. Watcher.
  8. Rbc.ua. Заборона Вконтакте, Яндексу і Однокласників в Україні: подробиці. РБК-Украина (укр.). Процитовано 23 лютого 2018.
  9. ВП ВС: Накладення обмежувальних заходів на ТОВ «Яндекс» відповідає нормі ст. 34 Конституції України щодо можливості обмеження права на інформацію в інтересах національної безпеки / Протокол, 20.07.2018
  10. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №109/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 23 березня 2021.
  11. Зеленський підписав указ про санкції щодо російських ЗМІ, силовиків та чиновників. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 23 березня 2021.
  12. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №123/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 25 березня 2021.
  13. Зеленський підписав указ про санкції проти 19 компаній, які займаються надрами. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 25 березня 2021.

Посилання

[ред. | ред. код]