Немає перевірених версій цієї сторінки; ймовірно, її ще не перевіряли на відповідність правилам проекту.

Хуршид Каджар, уроджена Нахчіванська ( азерб. Xurşid Qacar, 1894, Нахічевань - 1963, Баку ) - азербайджанська оперна співачка.

Хуршид Каджар
Основна інформація
Дата народження1894
Місце народженняНахічевань, Еріванська губернія, Російська імперія
Дата смерті1963
Місце смертіБаку, Азербайджанська РСР, СРСР
Роки активностіз 1919
Професіїоперна співачка
ОсвітаМосковська державна консерваторія імені Петра Чайковського
Співацький голосліричне сопраноd
Інструментивокал[d]
Нагороди
заслужений діяч мистецтв Азербайджанської РСР
CMNS: Файли у Вікісховищі
Хуршуд Каджар у ролі Гулчохри в Аршин Мал Алан у 1929 році.

Біографія

ред.

Хуршуд народилася в 1894 році в Нахічевані в сім'ї Рагім-хана Нахчіванського, старшого брата Гусейна Хана Нахчіванського та члени родини Нахічеванських. Базову освіту здобула в школі-інтернаті святої Ніни в Баку . Вступивши до Московської консерваторії в 1 році, вона стала однією з перших азербайджанок, які навчаються за кордоном. Її викладачами у консерваторії були Умберто Мазетті, італійський педагог з вокалу, та Сергій Обуков, російський оперний співак Великого театру . Після здобуття освіти деякий час жила в Санкт-Петербурзі, а потім у 1919—1934 роках працювала в Азербайджанському державному театрі опери та балету . В 1935 вона була керівником невеликого оперного курсу при Оперному театрі [1] .

Вона була відома своїми образами Гульзар (в опері « Шах Ісмаїл » Мусліма Магомаєва ); Хуршудбану, Асі і Гульназ (відповідно в " Шах Аббас і Хуршуд Бану " (1912), " Аршин малий алан " (1913) і " Не та, так ця " (1910) - все Узеїра Гаджибекова ), і Мікаели (" Кармен " Жоржа Бізе ).

Пізніше, починаючи з 1935 року, вона працювала в музичних виданнях в Азернашрі, одночасно створюючи студію в Азербайджанському державному театрі опери та балету та готуючи зі своїми учнями « Демона » Антона Рубінштейна та « Царську наречену » Римського-Корсакова для азербайджанської сцени.

У 30-х роках на замовлення Узеїра Гаджибекова вона доручила тоді ще молодим композиторам Тофіку Кулієву і Закиру Багірову записати ноти мугамних макамів [2] Раст ", "Забул-Сегях" і "Дугях", а Мірза Мансур Мансуров їх виконував на тарі .

Померла влітку 1963 року у Баку.

Родина

ред.

Хуршуд була одружена з Фейзуллою Мірзою Каджаром до 1920 року. Її другим чоловіком був граф Микола Миколайович Худяков. У Хуршуд був син від першого шлюбу - Шафі, названий на честь Шафі-Хана Каджара, від другого шлюбу у неї були прийомні діти Надір Алієв-Худяков, Аделія Алієва-Худякова та Марина Худякова.

Примітки

ред.
  1. Outstanding Musicians (азерб.). 14 травня 2012. Архів оригіналу за 14 May 2012. Процитовано 28 жовтня 2019.
  2. Mansurov, Eldar (2006). Мансуровы. История рода [Mansurovs. History of the family.]. Baku.