Шаблон:Одељци Главне стране/тест2
F-16 фајтинг фалкон
F-16 фајтинг фалкон (енгл. F-16 Fighting Falcon) је амерички вишенаменски ловачки авион, са једним турбомлазним мотором. Развила га је корпорација General Dynamics, за потребе Америчког ратног ваздухопловства. Замишљен је као лаки, дневни ловац, а временом је трансформисан у успешни вишенаменски масовни борбени авион. У ствари, започет је као експериментални програм, а доживео је масовну серијску производњу, борбеног авиона мултинационалног значаја. Произведено је око 4.400 примерака, почевши од доношења одлуке 1976. године, о серијској производњи. У случају и да их Америчко ратно ваздухопловство сасвим престане куповати, производња ће се наставити, за инострано тржиште. General Dynamics је продао цео програм F-16 фајтинг фалкон (цео посао), Локидовој корпорацији 1993. године. Затим је настала нова фирма Локид Мартин, после Локидовог спајања са Мартин Маријетом 1995. године.
F-16 фајтинг фалкон је приоритетно авион за борбу у ваздушном простору, са бројним револуционарним иновацијама, у односу на своје претходнике. Новине су двострука настрешница улаза у усисник (друга је стрејк), наглашена једноделна купола поклопца кабине са значајним надвишењем изнад трупа за побољшање видљивости пилота, електричне команде лета, подношење високих оптерећења пилота у заваљеном седишту и са смањеном резервом статичке стабилности, чиме су побољшане маневарске карактеристике авиона. Топ М61 Вулкан, интегрисан је у структуру авиона, а споља је обезбеђено 11 линија за подвешавање разних борбених терета и допунских резервоара горива. F-16 Фајтинг фалкон има историјску улогу у светској ваздухопловној историји, по уведеном великом броју нових технологија и сасвим нових прилаза у концепцији и пројектовању борбених авиона. Пилоти интерно називају F-16 Фајтинг фалкон „поскок”, пошто на њега асоцира својим изгледом.
Вршачки замак
Вршачки замак, такође познат као Вршачка тврђава и Вршачка кула, тврђава је у Србији из XV века чији се остаци уздижу на висини од 399 m нмв, на Вршачком брегу изнад града.
Сматра се да је комплекс задужбина Ђурђа Бранковића, настала након пада Смедерева. Најочуванији део тврђаве је донжон кула, али су пронађени, а затим и обновљени остаци бедема, палате, полукружне куле и пећи. Током археолошких истраживања крајем XX века, откривен је велики број покретних налаза. Замак је често био мета освајања и разарања, нарочито током XVI и XVIII века, због чега су обављени обилни конзерваторско-рестаураторски радови крајем XX и почетком XXI века. Том приликом су Донжон кула, као и одређени делови бедема и кула, обновљени и дозидани.
Вршачки замак се налази под заштитом државе и проглашен је непокретним културним добром од великог значаја и заштићен као споменик културе од 1948. године.
Филмографија Андреја Тарковског
Филмографија Андреја Тарковског обухвата студентске краткометражне филмове, дугометражни документарни филм, игране дугометражне филмове и написане сценарије. Тарковски је описиван као један од најбољих филмских редитеља свих времена
Андреј Тарковски (1932 – 1986) био је совјетски филмски редитељ, сценариста, писац и теоретичар филма. Режирао је неколико студентских филмова, корежирао документарни филм и написао неколико сценарија, како за своје филмове, тако и за филмове других редитеља. Режирао је две позоришне представе и једну радио продукцију. Играо је мање глумачке улоге у неколико филмова и написао две књиге о филмском стваралаштву.
Вести
- 17. децембар — Најмање 14 особа је погинуло, а стотине су повријеђене након што је земљотрес јачине 7,3 степена по Рихтеру погодио пацифичку острвску државу Вануату.
- 15. децембар — Женска рукометна репрезентација Норвешке освојила је Европско првенство победивши у финалу Данску резултатом 31 : 23.
- 8. децембар — Сиријски побуњеници су заузели Дамаск и прогласили победу над снагама лојалним председнику Асаду, који је напустио Дамаск у правцу Русије, где је наредног дана добио политички азил.
- 8. децембар — На конзисторију у базилици Св. Петра у Ватикану, папа Фрања је доделио титулу кардинала београдском надбискупу Ласлу Немету, чиме је он постао први кардинал Католичке цркве из Србије.
- 3. децембар — Председник Јужне Кореје Јун Сукјол прогласио ратно стање у држави. Скупштина га је једногласно оборила гласовима свих 190 присутних од укупно 300 посланика.
- 29. новембар — У Доњим Варагама код Зубиног Потока, експлозија је оштетила канал Ибар—Лепенац, што је довело до прекида водоснабдевања подручја Косова. Власти у Приштини су окаректерисале инцидент као терористички напад Србије и ухапсили неколико Срба из Зубиног Потока.
- 28. новембар — Снаге сиријске опозиције под вођством Тахрир ел Шама и Абу Мухамад ел Џуланија су ушле у Алеп у првој офанзиви након примирја из 2020.
28. децембар
- 1836 — Шпанија признала независност Мексика, који су шпански конкистадори освојили 1526, разоривши државу Астека.
- 1879 — У удесу путничког воза на линији Единбург—Данди у Шкотској, који се сурвао у реку када је попустио мост преко којег је прелазио, погинуло 90 људи.
- 1895 — У париском ресторану „Гран кафе” Луј и Огист Лимијер организовала прву филмску пројекцију.
- 1908 — У земљотресу који је разорио Месину, други по величини град на италијанском острву Сицилији, погинуло више од 82.000 људи.
- 1959 — У Винчи код Београда, пуштен у рад први нуклеарни реактор у Југославији.
- 1989 — Литванија постала прва држава Совјетског Савеза у којој је уведен вишепартијски политички систем.
- 2000 — Влада Црне Горе усвојила Платформу за редефинисање односа Србије и Црне Горе на основу које би те две федералне јединице Југославије требало да постану суверене и независне државе.
Да ли сте знали
- … да обичај да невесте у Западним земљама носе беле венчанице потекао од француске краљице Ане од Бретање?
- … да је голф једини спорт игран на Месецу?
- … да је чоколада реч астечког порекла и значи горка вода?
- … да је дрво секвоја (на слици) добило име по Секвоји, поглавици народа Чероки?
- … да Бетовен никада није научио да множи или дели?
- … да реч „акваријум“ на латинском значи „појило за стоку“?
- … да је Британска империја била највећа империја у светској историји?