Pređi na sadržaj

Dasije, Gaj i Zotik

S Vikipedije, slobodne enciklopedije
Dasije, Gaj i Zotik
Lični podaci
Datum smrti303.
Mesto smrtiNikomedija,
Svetovni podaci
Praznik21. oktobar (3. novembar)

Dasije (stgrč. Δασιος Δασιος, pogubljen 303. godine, Nikomedija), Gaj i Zotik – nikomedijski mučenici, sveci koje kao mučenike poštuju Rimokatolička i Pravoslavna crkva (dan za spomena – 21. oktobar).

Biografija

[uredi | uredi izvor]

Prema hagiografskim izvorima, Dasije je bio sluga u rezidenciji rimskog cara Dioklecijana, koja se nalazila u Nikomediji. Prema nekim izvorima, zajedno sa svojim drugovima Zotikom i Gajem, bio je nepravedno optužen od pagana da je zapalio carsku rezidenciju. Prema drugim svedočenjima, Dasije i njegovi drugovi su uhvaćeni nakon što su bacili darove postavljene na oltare paganskih bogova. Uprkos okrutnom mučenju, Dasije, Zotik i Gaj su odbili da se odreknu hrišćanske vere. Po naređenju cara su potopljeni, postavši među prvim žrtvama Velikog progona hrišćana početkom 4. veka[1]. U Prologu se navodiu da su ušli u neznabožačko idolište, porušili žrtvenike i porazbijali idole. Zato su obešeni na drvo, strugoli su im tela konjskom češagijom, rane im trljali surim i oštrim krpama vlasenim. Videći da muke podnose bez roptanja i pritom smelo izobličavaju ništavnost idola i gromoglasno propovedaju Isusa Hrista, boga jednosušnog sa Ocem i Svetim Duhom, neznabožni mučitelji su im obesili kamenje o vratu i bacili u more[2].

Sveti Dasije, Zotik i Gaj pominju se već u sirijskoj martirologiji s kraja 4. – početka 5. veka, ali bez pominjanja detalja njihovog mučeništva. U Jeronimovom martirologu se već govori o mestu njihovog pogubljenja – gradu Nikomidiji, i da je uz trojicu svetitelja stradalo i dvanaest rimskih vojnika koji su sledili njihov primer. Detaljnija priča o Dasiju i njegovim drugovima sadržana je u vizantijskim žitijima ovih svetaca, podaci iz kojih su bili osnova za svedočenje kasnijih sinaksara. U „Rimskom martirologiju“ dan sećanja na svete mučenike Nikomidije Dasija, Zotika i Gaja, neveden je 21. oktobar[3].

Izvori

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ „DASIЙ, GAIЙ, ZOTIK”. www.pravenc.ru. Pristupljeno 2024-01-14. 
  2. ^ „Sveti mučenik Dasije, Gaj i Zotik”. Prijateljboziji.com (na jeziku: srpski). Pristupljeno 2024-01-14. 
  3. ^ „Martirologio”. www.vatican.va. Pristupljeno 2024-01-14.