Pređi na sadržaj

Jovan Kaloktenis

S Vikipedije, slobodne enciklopedije
Jovan Kaloktenis
Lični podaci
Datum rođenjarani 12. vek
Mesto rođenjaKonstantinopolj,
Datum smrti1190.
Mesto smrtiTeba, Grčka,
Svetovni podaci
Praznik29. april

Jovan Kaloktenis, JOvan (grč. Ιωαννης ο Καλοκτενης; fl. 1166–oko 1190) je bio vizantijski mitropolit Tebe iz 12. veka[1]. Poznat po svojim dobrotvornim delima, od strane Pravoslavne crkve proglašen je za svetitelja. Pomen na njega se obeležava 29. aprila.

Život

[uredi | uredi izvor]

Jovan je rođen u Carigradu u dobrostojećoj porodici. Njegovi roditelji, Konstantin i Marija, u izvorima se pominju kao plemenitog porekla i vrline duše[2]. Datum njegovog rođenja nije poznat, ali pošto je bio mitropolit Tebe 1166. godine, morao je da ima najmanje 30 godina, što je minimalna zakonska godina za takvo postavljenje. Njegovo detinjstvo je nepoznato, ali se opisuje kao odličan učenik sa izraženom sklonošću ka teologiji i verskim pitanjima.

U početku se zamonašio u nekom manastiru u Carigradu. Ističući se pobožnošću ili sposobnošću, postavljen je od patrijarha Luke Hrisoverg na Tebanski tron[3]. Prvi put je potvrđen kao mitropolit na crkvenom sinodu održanom u Konstantinopolju 1166. godine, kada je verovatno i postavljen na to mesto. Ovo je bio težak zadatak, pošto su grad Teba i njegovo sedište bili u to vreme u znatnom opadanju. Procvat centar vizantijske industrije svile i sedište guvernera Teme Helade, grad je stradao nakon Normanske invazije 1147. godine, kada su tkalje svile odvedene u južnu Italiju[4]. Svih pet sufraganskih episkopija metropole — Kanala, Zaratova, Kaistorion, Trihija i Platana — ostalo je upražnjeno, što je dovelo do zabrinjavajućeg opadanja verskih osećanja lokalnog stanovništva[5]. Stoga je 1169. godine Jovan imenovao episkope na ove eparhije, što je izazvalo nezadovoljstvo cara Manuela I Komnena (r. 1143–1180), pošto je Jovan zanemario obaveštavanje patrijaršijskog sinoda. Sinod je prvo proglasio njegova imenovanja nekanonskim, ali je njegova čvrsta i strasna odbrana neophodnosti njegovih postupaka na kraju nagrađena, pošto je sinod popustio i potvrdio njegova imenovanja. Kao rezultat toga, mogao je da učestvuje na Saboru u Carigradu 1170. koji je osudio Jovana Ejrenika.

Kao episkop Tebe, Jovan je vodio jednostavan i strog život, odan delima milosrđa prema siromašnima i slabima i jačanju Crkve. Osnovao je nove crkve i manastire u gradu i okolini, kao i bolnicu, domove za stare, siromašne i putnike i školu za školovanje devojaka. On je finansirao skretanje reke Isminos u Beotijsku ravnicu, čime je obezbedio funkcionisanje dvadeset vodenica koje su obezbeđivale lokalno navodnjavanje. U okviru ovog posla konstruisao je akvadukt sa preko dvadeset lukova visine od 3 do 6 m i širine 3,2 m, koji je opstao do početka 20. veka. Od toga je reka dobila kolokvijalno ime Agijanis.

Na svom položaju je ostao do smrti c.1190. godine. Zbog svog dobrotvornog rada, nazvan je „Novi Milosrdni“ (Νεος Ελεημων), po aleksandrijskom patrijarhu iz 7. veka, Jovanu Milostivom, i kanonizovan, postavši svetac zaštitnik Tebe.

Izvori

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ „Sveti Jovan Kaloktenis, mitropolit grada Tive (Tebe)”. Prijateljboziji.com (na jeziku: srpski). Pristupljeno 2024-07-08. 
  2. ^ Δημακόπουλος, Ιωάννης. Vitamin D intake and status in a representative sample of Greek adults (Teza). National Documentation Centre (EKT). 
  3. ^ Koilakos, Dimitrios (2017-08-16). „Aspects of Hexavalent Chromium Pollution of Thebes Plain Aquifer, Boeotia, Greece”. Water. 9 (8): 611. ISSN 2073-4441. doi:10.3390/w9080611. 
  4. ^ Kelnhofer, Fritz (1976). Die topographische Bezugsgrundlage der Tabula Imperii Byzantini. Österreichische Akademie der Wissenschaften. Wien: Verl. d. Österr. Akad. d. Wiss. ISBN 978-3-7001-0182-6. 
  5. ^ „www.synaxaristis - ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ”. www.synaxarion.gr. Pristupljeno 2024-07-08.