Pređi na sadržaj

Ježevi

S Vikipedije, slobodne enciklopedije

Ježevi[1]
Vremenski raspon: eocen - danas
Naučna klasifikacija e
Domen: Eukaryota
Carstvo: Animalia
Tip: Chordata
Klasa: Mammalia
Red: Eulipotyphla
Porodica: Erinaceidae
G. Fischer, 1814
Potporodice

Ježevi[2] (lat. Erineaceidae) su porodica sisara koja sadrži dve potporodice prave ježeve (lat. Erinaceinae), koji imaju bodlje i gimnure - čekinjave ježeve (lat. Galericinae), koji imaju čekinje umesto bodlji.[3] One se dalje dele na nekoliko savremenih rodova sa 24 vrste.

Prema tradicionalnoj klasifikaciji ježevi su svrstavani u red bubojeda (lat. Insectivora), međutim nakon što je utvrđeno da je taj red polifiletski.[4] Ježevi su premešteni u monotipični red Erinaceomorpha, prema nekim autorima porodica je deo reda Eulipotyphla, koji čini zajedno sa porodicama iz reda Soricomorpha.

Zajednička karakteristika svih ježeva je da im je telo pokriveno bodljama, koje su zapravo dlake koje su kroz evoluciju promenile svoj oblik i funkciju. Iznutra su šuplje, a nema ih na trbuhu, ekstremitetima i licu. U opasnosti se sklupčavaju, pri čemu kriju te nezaštićene delove tela. Svi ježevi imaju malo, zdepasto telo, dugačku njušku i male uši. Ekstremiteti su im kratki. Na njima imaju po pet prstiju. Imaju sitne oči i relativno slabo vide, ali im je njuh veoma osetljiv, te se na njega najviše oslanjaju u potrazi za hranom. Svi su uglavnom noćne životinje. Sve vrste ježeva su prvenstveno stanovnici tla, međutim postoje retki izuzeci koji se penju po drveću i žbunju u potrazi za hranom. Većina ježeva može i da pliva. Ova porodica bubojednih sisara je rasprostranjena svuda u svetu, sem većeg dela Južne Amerike, a nema ih u Australiji i Novom Zelandu, ni na Antarktiku. U pogledu ishrane mogli bi se definisati kao svaštojedi, ali preferiraju insekte, gliste, crve i slične životinje koje su nešto hranjivije, ali jedu i biljnu hranu. Naseljavaju šume i polja sa žbunjem, stepe i pustinje.

Evolucija

[uredi | uredi izvor]

Erinaceidi su relativno primitivna grupa placentalnih sisara, koji su se malo promenili od vremena svojih ranih predaka u eocenu. Takozvani džinovski jež (zapravo gimnuri) Deinogalerix, iz miocena sa ostrva Gargano (dela sadašnje Italije), bio je veličine velikog kunića i mogao je da jede kičmenjački plen ili leševe, a ne insekte.[5]

Sistematika

[uredi | uredi izvor]

Donedavno je ova porodica svrstavana u red Erinaceomorpha, ali je on spojen sa parafiletskim redom Soricomorpha, čime je stvoren red Eulipotyphla. Pokazalo se da je red Eulipotyphla monofiletski.[6] Red Soricomorpha bio je parafiletski, jer je porodica rovčica (lat. Soricidae) u bližem srodstvu sa porodicom ježeva (lat. Erineaceidae) nego sa drugim porodicama koje su svrstavane u red Soricomorpha.[7] Porodica ježeva (lat. Erineaceidae) danas obuhvata 24 vrste, koje su grupisane u 10 rodova i 2 potporodice:

Podvrste

[uredi | uredi izvor]

Galerija slika

[uredi | uredi izvor]

Izvori

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Hutterer, Rainer (16. 11. 2005). Don E. Wilson and DeeAnn M. Reeder, ur. Mammal Species of the World (3rd izd.). Johns Hopkins University Press. str. 212—219. ISBN 978-0-8018-8221-0. 
  2. ^ „Prilog VIII Zaštićene divlje vrste na teritoriji Republike Srbije”. pravno-informacioni-sistem.rs. Arhivirano iz originala 20. 02. 2020. g. Pristupljeno 28. 04. 2020. 
  3. ^ „Ježevi”. Bionet škola. Arhivirano iz originala 13. 04. 2010. g. Pristupljeno 27. 01. 2009. 
  4. ^ Hutterer, R. (2005). "Family Erinaceidae". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. "Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference" (3rd ed.).
  5. ^ Savage, RJG & Long, MR (1986). Mammal Evolution: an illustrated guideNeophodna slobodna registracija. New York: Facts on File. str. 48–49. ISBN 978-0-8160-1194-0. 
  6. ^ Robin MD Beck; Olaf RP Bininda-Emonds; Marcel Cardillo; Fu-Guo Robert Liu; Andy Purvis (2006). „A higher level MRP supertree of placental mammals”.
  7. ^ Roca, A.L.; G.K. Bar-Gal; E. Eizirik; K.M. Helgen; R. Maria; M.S. Springer; S.J. O'Brien & W.J. Murphy (2004). „Mesozoic origin for West Indian insectivores”.
  8. ^ Reiter C, Gould GC (1998). „Thirteen Ways of Looking at a Hedgehog”. Natural History. 107 (6): 52. 
  9. ^ „WildlifeTrust.org.uk”. WildlifeTrust.org.uk. Arhivirano iz originala 12. 2. 2013. g. Pristupljeno 2013-02-28. 

Literatura

[uredi | uredi izvor]

Spoljašnje veze

[uredi | uredi izvor]