Пређи на садржај

Водич за фармакологију

С Википедије, слободне енциклопедије
ИУПХАР/БПС Гуиде то ПХАРМАЦОЛОГY
Контент
ОписОнлајн портал са отвореним приступом за фхармаколошке информације о свим биолошким метама лекова на рецепат
Типови податакаНоменклатура биолошких мета, фармаколошки подаци, структуре лиганда
ОрганизамЧовек, миш, пацов
Контакт
Приступ
Веб страницаwww.guidetopharmacology.org
Алати
Разно
ВерзијеКонтент се ажурира приближно тромесечно (и.е. 2016.2 је урађено у марту)
Садашња смерницаМануал, унутар организације

ИУПХАР/БПС Водич за фрамакологију је вебсајт отвореног приступа, који делује као портал информација о биолошким метама лиценцираних лекова и других малих молекула. Водич за пармакологију (чија стандардна скраћеницапри је ГтоПдб) је развијен као заједнички подухват Међународне уније за базичну и клиничку фармакологију (ИУПХАР) и Британског фармаколошког друштва (БПС). Овај пројекат замењује и проширује оригиналну 2009 ИУПХАР базу података (стандардна скраћеница ИУПХАР-ДБ). Циљ Водича за фармакологију је да пружи концизни преглед свих фармаколошких циљева, и да их учини доступним свим члановима научних и клиничких заједница и заинтерасованог јавног мњења, са линковима ка детаљима за одабрани сет циљева. Подаци обухватају фармаколошке податке, номенклатуру циљева и гена, као и обрађене хемијске информације о лигандима. Дати су прегледи и кцоментари о свакој фамилији циљева, са линковима ка кључним референцама.

Залеђина и развој

[уреди | уреди извор]

Водич за фармакологију је инитицајално био доступан на Интернету у децембру 2011, а додатни материјал је објављен јула 2012. Водич одржава тим кустоса базираних на Единбуршком универзитету. Водич за фармакологију је развила међународна мрежа сарадника, која обухвата едиторе Концизног видича за фармакологију. Као и у случају оригиналног ИУПХАР-ДБ, Комитет за номенклатуру рецептора и класификацију лекова (НЦ-ИУПХАР) Међународне уније за базну и клиничку фармакологију (ИУПХАР), делује као научни саветодавини и едиториски одбор за базу података. Мрежа од преко 700 специализованих саветника (организованих у ~60 поткомитета) доприноси експертизама и подацима. Тренутни принципални истраживач и носилац стипендије ГтоПдб пројекта је проф. Јамие А. Давиес. Развој и објављивање прве верзије ГтоПдб 2012. године је описан у уводнику објављеном у Бритисх Јоурнал оф Пхармацологy под насловом енгл. Guide to Pharmacology.org- an update.[1] ИУПХАР-ДБ се више не развија и садржај тог сајта је сад доступан у Водичу за фармакологију (ИУПХАР-ДБ линкови би требало да буду преусмерени).

Контент и својства

[уреди | уреди извор]

Следеће циљне групе су тренутно уврштене у Водич за фармакологију:

Информације о групама мета су подељене у фамилије на основу класификације, са засебним странама података за сваку фамилију. Унутар сваке стране, биолошке мете су организоване у спискове табела, при чему свака табела садржи протеинску и генску номенклатуру мете са везама ка базама података генске номенклатуре. Одабрани лиганди су наведени заједно са вредностима њихових активности на датој мети, укључујући агонисте, антагонисте, инхибиторе и радиолиганде. Фармаколошки подаци и референце су дати, и за сваки лиганд је наведен хиперлинк ка страници лиганда која садржи номенклатуру и хемијску структуру или пептидну секвенцу, заједно са синонимима и релевантним линковима ка базама података. Водич за фармакологију исто тако садржи списак свих молекула лиганда који су укључен у сајт. Списак је подељен у категорије, као што су мали органски молекули (укључујући сисарске метаболите, хормоне и неуротрансмитере), синтетичке органске молекуле, природне продукте, пептиде, неорганске молекуле и антитела. Комплетан списак свих одобрених лекова који су уврштени у вебсајт је такође доступан са списка лиганда. У току је проширење Водича за фармакологију којим се уносе клинички подаци о метама и лигандима, као и образовни ресурси.

Функције претраге вебсајта обухватају брзе и напредне опције претраге, и претраге рецептора и лиганда, укључујући подршку за структуре лиганда користећи хемијске структуре. Друга својства су вести 'врућих тема' и списак недавно дефинисаних парова рецептора и лиганда.

Сажети водич за фармакологију

[уреди | уреди извор]

Водич за фармакологију обухвата онлајн базу података отвореног приступа Концизног водича за фармакологију, који се раније звао "Водич за рецепторе и канале"[2] Она је доступна у ХТМЛ, ПДФ и штампаном формату. Штампани преглед ове онлајн базе података је објављен као Концизни водич за фармакологију 2015/2016,[3] у облику серије чланака који су полугодишни додаци у Бритисх Јоурнал оф Пхармацологy.

Базе података

[уреди | уреди извор]

Водич за фармакологију садржи линкове на низ релевантних ресурса широм страница о метама и лигандима. То важи за концизне, као и детаљне прегледе. Многи од тих ресурса одржавају реципрочне линкове на релевантне стране Водича за фрмакологију.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Алеxандер, С. П.; Бенсон, Х. Е.; Давенпорт, А.; Матхие, А.; МцГратх, I. Ј.; Паwсон, А. Ј.; Петерс, Ј. А.; Схарман, Ј. L.; Спеддинг, M.; Хармар, А. Ј. (2012). „ГуидеТоПхармацологy.орг - ан упдате”. Бритисх Јоурнал оф Пхармацологy. 167 (4): 697—698. ПМЦ 3575771Слободан приступ. ПМИД 23003568. дои:10.1111/ј.1476-5381.2012.02141.x. 
  2. ^ Алеxандер, СП; Матхие, А; Петерс, ЈА (2011). „Гуиде то Рецепторс анд Цханнелс (ГРАЦ), 5тх едитион.”. Бритисх Јоурнал оф Пхармацологy. 164 Суппл 1: С1—324. ПМИД 22040146. дои:10.1111/ј.1476-5381.2011.01649_1.x. 
  3. ^ Алеxандер, С.П.Х.; et al. (2015). „Тхе Цонцисе Гуиде то ПХАРМАЦОЛОГY”. Бритисх Јоурнал оф Пхармацологy. 172: 5729—5743. дои:10.1111/бпх.13347. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]