Пређи на садржај

Peti talas

С Википедије, слободне енциклопедије
Пети талас
Жанрнаучнофантастични филм
ТворацСонy Пицтурес
РежијаЏеј Блејксон
СценариоСузана Грант

Акива Голдсман

Џеф Пинкнер
Главне улогеКлои Грејс Морец

Ник Робинсон Рон Ливингстон Меги Сиф Алекс Роу Марија Бело Маика Монро

Лив Шрајбер
МузикаХенри Џекмен
МонтажаПол Рубел
Издавачка кућаЦолумбиа Пицтурес

ГК Филмс ЛСтар Цапитал Ливинг Филмс

Материал Пицтурес
Година2016.
Трајање112 минута
ЗемљаСједињене Америчке Државе
Језикенглески
Буџет38–54 миллиона долара
Зарада109.9 милиона долара
Веб-сајтwww.5thwavemovie.com
IMDb веза

Пети Талас је амерички акциони, научнофантастични филм[1] из 2016. године, снимљен по истоименом роману Рика Јенсија из 2013. године. Филм је режирао Џеј Блејксон, сценарио написали Сузана Грант, Акива Голдсман и Џеф Пинкнер. Главни глумци су Клои Грејс Морец, Ник Робинсон, Рон Ливингстон, Меги Сиф, Алекс Рое, Марија Бело и Маика Монро.

Развој филма почео је у марту 2012. године, када је Сони преузео права да сними филм на основу трилогије романа. Филм је снимљен у Атланти и снимање је трајало од октобра 2014. године до јануара 2015. године. Пети талас је издат 22. јануара 2016. године у САД-у. Филм је зарадио 109 милиона долара, упркос буџету од 54 милиона долара и негативне критике.[2]

Средњошколка из Охаја, Кеси Суливан, наоружана М4 карабином излази из шуме и улази у напуштену бензинску пумпу. Улазећи, она чује мушки глас који зове упомоћ. Затиче рањеног човека који упире пиштољ у њу, али убрзо обоје спуштају своја оружја. Човек је другу руку држао у јакни. Он полако вади руку из јакне, при чему Кеси примећује металан сјај у његовом џепу. Мислећи да човек вади ново оружје Кеси га убија, при чему он испушта из руке крст. Сцена се завршава и почиње приказ Кесиног живота пре овог тренутка. Велики свемирски брод кружи Земљом вођен ванземаљцима који се називају „Остали”. Десет дана касније, Остали пуштају Први талас, електромагнетни импулс који трајно онеспособљава све електричне мреже широм света. Другим таласом Остали манипулишу геологијом планете и линијама раскола, узрокујући земљотресе и цунамије који уништавају приобалне градове и острва, укључујући Лондон, Тајланд и Њујорк. За Трећи талас, Остали модификују сој вируса птичијег грипа и преносе га широм планете(преносиоци су птице). Популација је знатно умањена, Кесина мајка је једна од преминулих.

Кеси,њен отац и млађи брат Сем одлазе у летњи камп који се користи као уточиште у коме је око 300 преживелих. Након неколико дана, војска са радним возилима упада у камп. Командант јединице, пуковник Вош, тврди да постоји непосредна претња Четвртог таласа и да морају да одведу сву децу на сигурно у ваздухопловну базу Рајт-Петерсон. По одрасле би се вратили касније. Кеси је одвојена од свог брата, а војска убија све одрасле, укључујући њеног оца. Каси проналази пут ка бази, али је рањена снајпером, нога јој је повређена и она се онесвести. Недељу дана касније, она се буди у кући Евана Вокера, човека који ју је спасио. Кеси и Еван одлазе ка бази, током пута она схвата да је Еван један од Осталих, послат на Земљу пре много година као агент који је своју свест објединио са људским телом. Агенти се крећу у својим одређеним зонама са задатком да убију преостале људе. Еван признаје да се његова хуманост поново активирала након што је упознао Кеси, не слаже се са инвазијом Осталих и допушта јој да побегне. Упозорава је да су пуковник Вош и војници такође Остали у људским телима.

Војска у бази је помоћу обмане и високе технологије убедила преживелу децу да су сви људи ван базе заражени. Деци пружају војну обуку и организују их у групе које шаљу на мисије за убијање ван базе. Сем је убачен у групу коју предводи Бен, Кесина симпатија из средње школе, заједно са Звонаром, Дамбом и Шољицом. На једној од убилачких мисија Звонар је извадила свој чип, што јој омогућава да се региструје као једна од Осталих у дометима одреда. Они схватају да Пети талас у ствари представљају групе деце обучаване у бази и послате у свет са циљем да убију остатак људског рода. Бен шаље своју групу у шуму, враћа се у базу да јави да су чланови групе убијени. Бен се суочава са Вошом у вези дечијих одреда који чине Пети талас, а Кеси убија наредницу Резник. Бен и Кеси проналазе једно друго. Еван припрема мноштво бомби и саветује њих двоје да побегну што пре јер ће целу базу дигнути у ваздух. Пуковник Вош и преостала војска узимају децу и евакуишу их војним авионима. Кеси и Бен упевају да побегну тачно у тренутку када Еван баца бомбе. Бенов одред се поново налази. Кеси полаже наду у људску снагу воље, као једину ствар која би могла да спасе човечанство.

  • Клои Грејс Морец као Кеси Суливан
  • Ник Робинсон као Бен Томас Периш
  • Рон Ливингстон као Оливер Суливан
  • Паркер Вирлинг као Џереми
  • Меги Сиф као Лиса Суливан
  • Алекс Роу као Еван Вокер
  • Марија Бело као наредница Резник
  • Маика Монро као Звонар
  • Закари Артур као Сем Суливан
  • Лив Шрајбер као пуковник Вош
  • Тони Револори као Дамбо
  • Талита Бејтман као Шољица
  • Надји Џетер као Патишпањ
  • Алекс Макникол као Комадић

Производња

[уреди | уреди извор]

У марту 2012. године, Цолумбиа Пицтурес преузима права да сними филм на основу трилогије, са Грејамом Кингом и Тобијем Магвајером као продуцентима[3][4]. Петнаестог априла 2014. године званично је објављено да ће главну улогу Кеси Суливан играти Клои Грејс Морец, као и да ће Џеј Блејксон режирати филм по сценрарију Сузане Грант[5][6]. Током лета 2014. године, Ник Робинсон и Алекс Роу добили су улоге Бена Периша и Евана Вокера, док је Лив Шрајбер добио улогу зликовца[7][8]. Током следећих неколико месеци подељење су остале улоге.

Снимање је почело 18.10.2014. у Атланти[9][10]. Након три месеца, 11. јануара, испланирана експлозија аутобуса ради филма у граду Макон направила је проблем, проширила се даље него планирано. Поломило се више од 40 прозора у оближњој авенији, излози неколико радња су уништени, једна зграда се запалила. Продукцијска кућа обећала је да ће покрити сву штету насталу овим инцидентом, али је поправка одрађена лоше и није завршена 28 месеци касније[11]. Снимање је званично завршено 17.1.2015[12].

У априлу 2015. године, објављено је да ће Хенри Џекмен компоновати музику за филм[13].

Пети Талас је зарадио 34.9 милиона долара у Северној Америци и 75 милиона долара на другим територијама, све укупно 109.9 милиона долара, упркос буџету од 54 милиона долара[14]. Филм је објављен 22.1.2016. у Северној Америци и зарадио је 10-20 милиона долара првог викенда приказивања[15].

Сајт Трули парадајз објавио је да је од 137 критика 15% било позитивно, са просечном оценом 4.22/10. Консензус критичара странице гласи:„Са просечним ефектима и заплетом који је наоколо састављен од претходних научно-фантастичних филмова, Пети Талас оставља утисак промуклог и дерватног врискања”[16]. На сајту Метакритичар филм је оцењен 33/100 на основу 30 критичара[17]. Публика је путем анкете оценила филм са 4- на скали од 1 до 5[18]. Џефри M. Андерсон прокоментарисао је:„Сваки заплет и дијалог у филму узет је од негде и све је крајње предвидиво.” Такође је рекао и да филм „узима материјал из познатих франшиза као су Сумрак, Игре Глади, Другачија[19]. Роб Вокс дао је филму оцену 1/5 и рекао: „Лудост уклапања у друштво за младе погађа ниску тачку са овом бесмисленом причом о инвазији ванземаљаца”[20]. Мик Ласал рекао је да „ретко филмови који почињу тако добро,испадну тако лоши”, а за случај да филм има три дела каже „морамо да будемо опрезни, јер ће у противном направити још два дела; морамо да спречимо инавзију”[21]. Еди Кокрел написао је: „Пети Талас је ефективан, солидан пост-апокалиптични филм за младе са упечатљивим обртом”,али и да љубитељи књиге Пети Талас „вероватно имају проблем са свиме што је филм изменио”[22].

Брајан Труит дао је филму позитивну критику рекавши да је филм привлачан и да „голица машту нове генерације љубитеља научне фантастике”. Похвалио је Клои и Ника као веома добре главне глумце[23]. Шенон Харви коментарише: „Филм има доста предности, почев од талентоване Клои Грејс Морец у улози јаке, али и нежне хероине за коју навијамо током филма, до одличне продукције и мноштва преокрета у радњи”[24]. Мајкл Патерсон прокоментарисао је филм као „узбуђујућу причу о преживљавању”.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „Тхе 5тх Wаве”. Боx Оффице Мојо. Приступљено 2020-03-09. 
  2. ^ Тхе 5тх Wаве, Приступљено 2020-03-09 
  3. ^ „Тхе 5тх Wаве”. ЕW.цом (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  4. ^ „Ј Блакесон Сет то Дирецт Сонy Yоунг-Адулт Сци-Фи Мовие "Тхе 5тх Wаве". ТхеWрап (на језику: енглески). 2013-09-03. Приступљено 2020-03-09. 
  5. ^ „Цхлое Моретз то стар ин 'Тхе 5тх Wаве'. ЕW.цом (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  6. ^ Каy2014-04-15Т21:57:00+01:00, Јеремy. „Цхлое Моретз то риде Сонy’с Wаве”. Сцреен (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  7. ^ МцНарy, Даве; МцНарy, Даве (2014-06-27). „Ницк Робинсон, Алеx Рое Јоин Цхлое Моретз ин ‘Тхе 5тх Wаве. Вариетy (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  8. ^ „Лиев Сцхреибер ин Неготиатионс то Плаy Виллаин ин Цхлое Моретз'с 'Тхе 5тх Wаве' (Еxцлусиве)”. ТхеWрап (на језику: енглески). 2014-08-06. Приступљено 2020-03-09. 
  9. ^ Јохнсон, Алеxа Рае (2014-10-19). „Цхлое Моретз бегинс филминг фор упцоминг сци-фи драма Тхе 5тх Wаве”. Маил Онлине. Приступљено 2020-03-09. 
  10. ^ „Продуцтион Бегинс он Тхе 5тх Wаве, Старринг Цхлое Граце Моретз”. ЦомингСоон.нет (на језику: енглески). 2014-10-23. Приступљено 2020-03-09. 
  11. ^ бооксторе, голден боугх (2016Т07:51). „@едунwодy @гафмде @5тхWавеМовие wе еxпецт голд леафинг то старт анy даy ноw бут тхере'с унфинисхед & субстандард wорк он северал сторефронтс”. @мацонсбооксторе (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |дате= (помоћ)
  12. ^ „'Тхе 5тх Wаве' Wрапс Филминг, Цхлое Граце Моретз Постс Пицс Фром Сет …”. арцхиве.ис. 2015-02-14. Архивирано из оригинала 14. 02. 2015. г. Приступљено 2020-03-09. 
  13. ^ „Хенрy Јацкман то Сцоре ‘Тхе 5тх Wаве’ | Филм Мусиц Репортер” (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  14. ^ (ПДФ) https://www.filmla.com/wp-content/uploads/2017/05/2016_film_study_WEB.pdf.  Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)
  15. ^ „'Revenant' Hunts #1 Amid Newcomers, '5th Wave', 'The Boy' and 'Dirty Grandpa'. Box Office Mojo. Приступљено 2020-03-09. 
  16. ^ The 5th Wave (2016) (на језику: енглески), Приступљено 2020-03-09 
  17. ^ CBS Interactive (на језику: енглески), 2020-03-08, Приступљено 2020-03-09 
  18. ^ Busch, Anita; Busch, Anita (2016-01-25). „‘The Revenant’ Leads Box Office Through Historic 2016 Snowstorm”. Deadline (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  19. ^ „‘5th Wave’ slogs through ridiculous, predictable plot”. The San Francisco Examiner (на језику: енглески). 2016-01-22. Приступљено 2020-03-09. 
  20. ^ Vaux, Rob. „The 5th Wave — Movie Review”. Sci-Fi Movie Page (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  21. ^ „'The 5th Wave': At least the apocalypse starts well”. SFChronicle.com (на језику: енглески). 2016-01-21. Приступљено 2020-03-09. 
  22. ^ Cockrell, Eddie; Cockrell, Eddie (2016-01-14). „Film Review: ‘The 5th Wave. Variety (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  23. ^ Truitt, Brian. „Review: '5th Wave' is an inviting sci-fi invasion”. USA TODAY (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09. 
  24. ^ „Yahoo Australia | News, email and search”. Yahoo Australia | News, email and search (на језику: енглески). Приступљено 2020-03-09.