torek, 27. december 2022

Prvi kandidat za izdajo LibreOffice 7.5 je na voljo za preizkušanje

Ekipa jamstva kakovosti LibreOffice (QA Team) ponosno objavlja, da je za preizkušanje na voljo prvi kandidat za izdajo LibreOffice 7.5 Community!


LibreOffice 7.5 Community bo izšel v začetku februarja 2023 (podrobnosti preverite v načrtu izdaj - v angl. jeziku), pri čemer je LibreOffice 7.5 Community RC1 tretja predizdaja od začetka razvoja izdaje 7.5 sredi junija 2022. Od prejšnje izdaje (LibreOffice 7.5 Community beta1) je zabeleženih 213 objav spremembe kode v skladišču kode ter odpravljenih 70 napak. Preverite poslovenjene opombe ob izdaji, kjer najdete vse podrobnosti o novostih, vključenih v to različico LibreOffice.

LibreOffice 7.5 Community RC1 lahko prenesete s tega mesta za sisteme Linux, macOS in Windows, z njeno namestitvijo pa boste zamenjali standardno izdajo.

Če naletite na kakršno koli težavi s to predizdajo, o težavah poročajte v sistemu Bugzilla (potrebujete le veljaven e-poštni račun, da ustvarite nov račun).

Za pomoč se lahko obrnete neposredno na ekipo QA v kanalu QA na IRC ali prek Matrixa.

LibreOffice je projekt skupnosti prostovoljcev, izjemno veseli bomo vaše pomoči.

Veselo preizkušanje!

četrtek, 18. avgust 2022

LibreOffice 7.4 Community – visoko postavljena letvica za medopravilnost

Razvoj se je osredotočil na medopravilnost z lastniškimi vrstami datotek podjetja Microsoft, obilica novih funkcionalnosti pa je namenjenih uporabnikom, ki migrirajo z Microsoft Office


Berlin, 18. avgust 2022 – LibreOffice 7.4 Community, nova osrednja izdaja najboljšega odprtokodnega pisarniškega paketa za namizje, ki jo podpirajo prostovoljci, je na voljo na naslovu https://sl.libreoffice.org/prenos za sisteme Windows, macOS (procesorje Apple Silicon in Intel) ter Linux.

Najpomembnejše novosti

SPLOŠNO

  • Podprte slike WebP in datoteke EMZ/WMZ
  • Dodatne strani pomoči za knjižnico ScriptForge za pisanje skriptov
  • Iskalno polje v Upravitelju razširitev
  • Pospešitev delovanja in izboljšave združljivosti
WRITER
  • Boljše sledenje spremembam pri sprotnih opombah
  • Seznami po urejanju z vklopljenim sledenjem spremembam prikazujejo izvorne številke
  • Nove tipografske nastavitve deljenja besed
CALC
  • Podpora za 16 384 stolpcev v preglednicah
  • Dodatne funkcije v spustnem gradniku Samodejna vsota
  • Nov menijski ukaz za iskanje delovnih listov po imenu
IMPRESS
  • Podprte so teme dokumentov
Video, ki povzema najpomembnejše novosti v LibreOffice 7.4 Community, je na voljo na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PC8M4UzqpqE in na PeerTube: https://peertube.opencloud.lu/w/myZUTCytN28kuxDa5VXNgh

Opis vseh novosti je na voljo v Opombah ob izdaji [1]

Medopravilnost

Zasnovana je na platformi LibreOffice Technology za osebno produktivnost na namizju, mobilnih napravah in v oblaku ter ponuja občutne izboljšave za uporabnike, ki izmenjujejo dokumente s pisarniškim paketom Microsoft Office ali migrirajo z Microsoft Office na LibreOffice. Tem uporabnikom svetujemo, da redno spremljajo nove izdaje LibreOffice, saj je napredek tako hiter, da vsaka nova različica močno prekosi prejšnjo.

LibreOffice ponuja najvišjo stopnjo združljivosti v segmentu pisarniških paketov, začenši z domorodno podporo za standardizirani zapis ODF (OpenDocument Format) – kjer premaga vse lastniške vrste datotek na področjih varnosti in robustnosti – do superiorne podpore za datoteke Microsoft Office ter filtrov za veliko število opuščenih vrst dokumentov, s čimer vrača lastništvo in nadzor v roke uporabnikov.

Datoteke Microsoft še vedno temeljijo na lastniškem zapisu, ki je bil za organizacijo ISO primeren le za začasno prehodno rabo do vključno leta 2010. Ker ne temeljijo na s strani ISO odobrenem standardu, skrivajo veliko mero umetne kompleksnosti. To povzroča težave pri delu z LibreOffice, ki privzeto obdeluje dokumente v zapisu resnično odprtega standarda (zapis OpenDocument Format).

Avtorji prispevkov LibreOffice 7.4 Community

Novosti LibreOffice 7.4 Community je razvilo 147 avtorjev prispevkov: 72 % prispevkov je pripravilo 52 razvijalcev, ki so zaposleni pri treh podjetjih iz Odbora za tehnološki razvoj TDF – Collabora, Red Hat in allotropia – ali drugih organizacijah (vključno s TDF), 28 % prispevkov kode pa je prispevalo 95 prostovoljcev.


Ob tem je 528 prostovoljcev sodelovalo pri lokalizaciji pisarniškega paketa v 158 jezikov. LibreOffice 7.3 Community je izšel v 120 različnih jezikovnih različicah, več kot katero koli drugo prosto ali lastniško programje, kot takšnega pa ga lahko uporablja v svojem maternem jeziku (L1) več kot 5,4 milijarde ljudi. Poleg tega 2,3 milijarde ljudi govori enega od teh 120 jezikov kot svoj drugi jezik (L2).

LibreOffice za poslovna okolja

Za kritična opravila, na katerih temelji poslovanje v organizacijah, TDF močno priporoča družino izdelkov LibreOffice Enterprise za namizje, mobilno rabo in rabo v oblaku, ki so podprta s podjetji iz ekosistema. To zagotavlja številne dodane vrednosti ter druge ugodnosti, kot so sporazumi o ravni storitev (angl. SLA – Service Level Agreement): https://sl.libreoffice.org/prenosi/libreoffice-v-poslovnih-okoljih/

Kljub priporočilu namreč številna podjetja namesto izdaj, optimiziranih za njihovo rabo in podprtih s strani podjetij v ekosistemu, uporablja izdajo, ki jo podpirajo prostovoljci.

Dolgoročno to negativno vpliva na trajnostni razvoj projekta LibreOffice, saj upočasnjuje njegovo evolucijo. Dejstvo je, da podjetja iz ekosistema vsako vrstico programske kode, ki jo razvijejo za svoje stranke, delijo s skupnostjo v osrednjem skladišču kode, kar izboljšuje tehnološko platformo LibreOffice Technology.

Izdelki, ki temeljijo na tehnologiji LibreOffice Technology, so na voljo za najbolj priljubljene namizne operacijske sisteme (Windows, macOS, Linux in Chrome OS), mobilne platforme (Android, iOS) in za oblak. Upočasnitev razvoja platforme ne koristi uporabnikom in projekt LibreOffice morda ne bo dosegel njihovih pričakovanj in možnosti za razvoj.

Migracije na LibreOffice

Organizacija TDF je razvila protokol migracije, ki podpira podjetja pri prehodu z lastniških pisarniških paketov na LibreOffice, ki temelji na razvoju različic z dolgotrajno podporo (angl. LTS) v družini izdelkov LibreOffice Enterprise, ter svetovanje pri migracijah in šolanje. To izvajajo certificirani strokovnjaki, ki ponujajo rešitve z dodano vrednostjo, primerljive z lastniškimi ponudbami. Podrobnosti: https://sl.libreoffice.org/po-pomoc/profesionalna-podpora/

LibreOffice dejansko predstavlja – zaradi svoje zrele kodne osnove, bogatega nabora funkcij, neomajne podpore odprtim standardom, izjemne združljivosti ter možnosti dolgoročne podpore certificiranih partnerjev – idealno rešitev za poslovna okolja, ki želijo ponovno zavladati svojim podatkom in se osvoboditi omejitev ponudnikov plačljive programske opreme.

Dostopnost LibreOffice 7.4 Community

LibreOffice 7.4 Community je na voljo za prenos z naslednje povezave: https://sl.libreoffice.org/prenosi/ Za namestitev na lastniški operacijskih sistemih potrebujete najmanj različice Microsoft Windows 7 SP1 oz. Apple macOS 10.12. Izdelki na osnovi tehnologije LibreOffice za mobilne sisteme Android in iOS so navedeni tukaj: https://sl.libreoffice.org/prenosi/libreoffice-za-android-in-ios/

Za uporabnike, ki imajo namesto novih funkcij raje izdajo z daljšo dobo preizkušanja in odpravljanja napak, TDF vzdržuje družino izdaj LibreOffice 7.3, ki vključuje več mesecev preizkušanja in vključevanja popravkov iz nove izdaje. Trenutna različica je LibreOffice 7.3.5.

TDF ne ponuja tehnične podpore uporabnikom, na voljo pa je pomoč prostovoljcev na dopisnih seznamih in na spletišču Ask LibreOffice (v angl.): https://ask.libreoffice.org

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu https://sl.libreoffice.org/donirajte/

LibreOffice 7.4 je zgrajen s knjižnicami projekta Document Liberation za pretvorbo dokumentov, ki podpirajo lastniške vrste dokumentov: https://www.documentliberation.org (v angl.).

[1] Opombe ob izdaji: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.4/sl

Novinarska mapa

Povezava za prenos (v angl.): https://nextcloud.documentfoundation.org/s/6i79yxpLYjsaGZB

Slovenski prevod predstavitve: povezava

četrtek, 16. junij 2022

Za preizkušanje je na voljo različica beta1 LibreOffice 7.4

Ekipa jamstva kakovosti LibreOffice (QA Team) ponosno objavlja, da je za preizkušanje na voljo izdaja beta1 LibreOffice 7.4!

LibreOffice 7.4 bo izšel sredi avgusta 2022 (podrobnosti preverite v načrtu izdaj - v angl. jeziku), pri čemer je LibreOffice 7.4 Beta1 druga predizdaja od začetka razvoja izdaje 7.4 novembra 2021. Od prejšnje izdaje (LibreOffice 7.4 alfa1) je zabeleženih 920 objav spremembe kode v skladišču kode ter odpravljenih 220 napak. Preverite poslovenjene opombe ob izdaji, kjer najdete vse podrobnosti o novostih, vključenih v to različico LibreOffice.

LibreOffice 7.4 beta1 lahko prenesete s tega mesta za sisteme Linux, macOS in Windows, namestite pa jih lahko vzporedno s standardno izdajo.

Če naletite na kakršno koli težavi s to predizdajo, o težavah poročajte v sistemu Bugzilla (potrebujete le veljaven e-poštni račun, da ustvarite nov račun).

Za pomoč se lahko obrnete neposredno na ekipo QA v kanalu QA na IRC ali prek Telegrama.

LibreOffice je projekt skupnosti prostovoljcev, izjemno veseli bomo vaše pomoči.

Veselo preizkušanje!

Download it now!

četrtek, 28. april 2022

Odprto pismo o pravici do nameščanja poljubnega programja na vsako napravo

Za: Zakonodajalci v Evropski uniji

Kp: Državljani Evropske unije

Univerzalna pravica za prosto izbiro operacijskega sistema, programja in storitev

Zasnova programske opreme je ključnega pomena za okolje in trajnost izdelkov in strojne opreme. Sistemi in storitve proste programske opreme omogočajo ponovno uporabo, spremembo namembnosti in medopravilnost naprav. Univerzalna pravica do proste izbire operacijskih sistemov, programske opreme in storitev je ključnega pomena tudi za bolj trajnostno digitalno družbo.

Nenehna digitalizacija infrastruktur in storitev v zasebnem, javnem ali poslovnem okolju je povezana z naraščajočim številom elektronskih naprav, povezanih z internetom. Za proizvodnjo mnogih naprav je potrebnih več energije in naravnih virov, kot jo te porabijo v celotni življenjski dobi. Hkrati vse preveč teh naprav propade in jih ni mogoče popraviti preprosto zato, ker programska oprema preneha delovati ali se ne posodablja več.

Ko vnaprej nameščena programska oprema uporabnikom prepreči nadaljnjo uporabo strojne opreme, omejevalni modeli lastništva uporabnikom preprečujejo, da bi si sami pomagali do daljše uporabe svojih naprav. Omejitve segajo od fizičnega zaklepanja strojne opreme do tehnične nejasnosti z uporabo lastniške programske opreme in do pravnih omejitev prek licenc programske opreme in licenčnih pogodb za končne uporabnike. Na ta način proizvajalci pogosto preprečijo popravljanje, dostopnost in recikliranje naprav. Celo z nakupom kupci pogosto ne postanejo lastniki svojih naprav, zato svojimi napravami ne morejo početi, kar hočejo. Če ne moreš namestiti želenega programja na lastno napravo – je ne poseduješ.

Mi, podpisniki tega odprtega pisma,

  • prepoznavamo, da prost dostop do strojne in programske opreme določa, kako dolgo ali kako pogosto se lahko naprava uporablja ali ponovno uporablja;
  • izjavljamo, da sta podaljšana življenjska doba in ponovna uporabnost naših naprav neizogibna za bolj trajnostno digitalno družbo.

Zato pozivamo zakonodajalce po vsej Evropi, da izkoristijo zgodovinsko priložnost in omogočijo bolj trajnostno uporabo elektronskih izdelkov in naprav z univerzalno pravico do namestitve in izvajanja poljubne programske opreme na vsaki napravi. V ta namen zahtevamo naslednje:

Uporabniki imajo pravico prosto izbrati operacijske sisteme in programje, ki se izvajajo na njihovih napravah

Naši tablični računalniki, telefoni in druge povezane naprave so računalniki splošnega namena. Zamenjava programske opreme in operacijskih sistemov na teh napravah omogoča, da podaljšamo začetno življenjsko dobo naprave in v celoti izkoristimo strojno opremo le-te. Za možnost ponovne uporabe in spremembe namembnosti naših virov na ustvarjalen in trajnosten način potrebujemo univerzalno pravico za namestitev in razvoj poljubnih operacijskega sistema in programske opreme, ki si jih želimo, na vsako od naših naprav. Preprečiti je treba vse pravne, tehnične ali druge ovire za ponovno uporabo teh naprav za poljuben namen.

Uporabniki imajo pravico prosto izbrati med ponudniki storitev, s katerimi povezujejo svoje naprave

Uporabniki morajo imeti prosto izbiro ponudnikov storitev, povezanih s programsko opremo, kar pomeni, da lahko uporabljajo napravo enega proizvajalca s storitvijo drugega. Številni povezani odjemalci danes postanejo neuporabni samo zato, ker njihove spletne storitve prenehajo delovati. Prosta izbira storitev omogoča, da se ti odjemalci ponovno uporabijo s povezovanjem z drugo storitvijo.

Operacijski sistemi in vdelana programska oprema določajo možne interakcije med generičnimi tipali, moduli in sistemi s povezanimi spletnimi storitvami. Da lahko uporabniki uveljavljajo svobodno izbiro storitev, morajo imeti možnost uporabljati napravo enega proizvajalca s poljubno spletno storitvijo, ki bi jo lahko zagotovila poljubna tretja oseba ali sami. Povezane storitve kot tudi programska oprema na povezanih napravah in aplikacijah morajo nuditi medopravilnost in popolno funkcionalnost prvotnega namena naprave z uporabo odprtih standardov.

Naprave so medopravilne in združljive z odprtimi standardi

Zasnove in arhitekture programske opreme določajo dostopnost in združljivost strojne opreme prek standardov, gonilnikov, orodij in vmesnikov. Lastniška programska oprema in protokoli ovirajo konkurenco med proizvajalci, spodkopavajo popravljivost naprav in ustvarjajo umetno nezdružljivost različnih naprav znotraj iste infrastrukture. Medopravilnost posameznih naprav pa je ključnega pomena za ustvarjanje zadostnih, trajnostnih in dolgotrajnih infrastruktur IT. Za omogočanje medopravilnosti morajo proizvajalci zagotoviti, da so vsi podatki, potrebni za izvajanje primarne funkcije naprave, združljivi z odprtimi standardi in jih je mogoče z njimi uvoziti/izvoziti.

Izvorna koda gonilnikov, orodij in vmesnikov se objavlja pod prostim dovoljenjem

Manjše komponente naprave pogosto zahtevajo za delovanje posebne gonilnike, orodja in vmesnike. Uporabniki potrebujejo popoln dostop in prosto ponovno uporabnost izvorne kode teh gonilnikov, orodij in vmesnikov za analizo in integracijo naprave v niz medsebojno povezanih naprav različnih proizvajalcev. Ponovna uporaba izvorne kode je ključna tudi za uveljavljanje polne pravice do popravil za vse tretje osebe, od profesionalnih servisnih delavnic do popravljalnih kavarn in do končnih uporabnikov.

Prosta licenca je vsaka licenca, ki vsakomur daje štiri svobode: svobodo uporabe, študija, skupne rabe in izboljšanja programske opreme, vključno z licencami za prosto programsko opremo in odprtokodno programsko opremo. Obveznost objave gonilnikov, orodij in vmesnikov pod tako prosto licenco po vstopu na trg je ključna za poln dostop do naših naprav in uveljavljanje univerzalne pravice do popravila.

Slovenski prevod odprtega pisma v zapisu OpenDocument

Slovenski prevod odprtega pisma v zapisu PDF

EU Ecodesign: 38 organizacij zahteva pravico do dostopa in ponovne uporabe strojne opreme (v angl.)

Odprto pismo na spletišču Free Software Foundation Europe (FSFE) (v angl.)

sreda, 2. februar 2022

LibreOffice 7.3 Community je najbolj medopravilen doslej

Poleg glavnine izboljšav, ki se osredotočajo na medopravilnost z lastniškimi vrstami datotek podjetja Microsoft, prinaša obilico novih funkcionalnosti, namenjenih poenostavljanju prehoda za uporabnike, ki migrirajo iz Microsoft Office

Berlin, 2. februar 2022 – LibreOffice 7.3 Community, nova osrednja izdaja najboljšega odprtokodnega pisarniškega paketa za namizje, ki jo podpirajo prostovoljci, je na voljo na naslovu https://sl.libreoffice.org/prenosi

Zasnovana je na platformi LibreOffice Technology za osebno produktivnost na namizju, mobilnih napravah in v oblaku ter ponuja občutno število izboljšav za uporabnike, ki migrirajo iz Microsoft Office na LibreOffice ali izmenjujejo dokumente med obema pisarniškima paketoma.

Izboljšave medopravilnosti so treh različnih vrst:

  • Razvoj novih funkcionalnosti, kot je novo upravljanje sledenja sprememb v tabelah in premaknjenem besedilu, kar ima pozitiven učinek tudi na prenosljivost dokumentov paketa Microsoft Office.

  • Pohitritev delovanja pri odpiranju velikih datotek DOCX in LSX/XLSM, pohitritev upodabljanja nekaterih kompleksnih dokumentov ter nove pohitritve upodabljanja pri uporabi zaledja Skia, ki ga je prinesla LibreOffice 7.1.

  • Izboljšave uvoznih/izvoznih filtrov: DOC (močno izboljšan uvoz seznamov/oštevilčevanja); DOCX (močno izboljšan uvoz seznamov/oštevilčevanja; z liki povezane hiperpovezave se zdaj uvozijo/izvozijo; popravki pravic za urejanje; sledenje sprememb sloga odstavka); XLSX (zmanjšana višina vrstic za datoteke Office XLSX; zamik celic se ne poveča ob vsakem shranjevanju; popravki pravic za urejanje; boljša podpora za grafikone XLSX); in PPTX (popravki interakcije in hiperpovezav slik; popravki nepravilnega uvoza/izvoza nog prosojnic PPTX; popravki hiperpovezav slik in likov; prosojno senčenje tabel).

Poleg tega je pomoč za LibreOffice tudi izboljšana, da podpira vse uporabnike, še posebej tiste, ki prihajajo iz Microsoft Office: iskanje rezultatov – ki zdaj uporablja FlexSearch namesto Fuzzysort za indeksiranje – se osredotočajo na trenutni modul, ki ga uporabnika, strani pomoči za program Calc pa prinašajo pregledane in dopolnjene informacije ter povezave na strani wiki za funkcije,dodane pa so tudi stani pomoči za knjižnico ScriptForge za pisanje skriptov.

Knjižnice ScriptForge, ki olajšajo razvoj makrov, so razširjene z dodatkom nove storitve Chart z definicijami grafikonov v delovnih listih dokumentov programa Calc; nova storitev PopupMenu opisuje meni, ki se prikaže po dogodku miške;  obsežne možnosti upravljanja tiskalnikov s seznamom pisav in tiskalnikov; ter funkcionalnost izvoza dokumentov v obliki PDF s polnim upravljanjem možnosti PDF. Celoten nabor storitev je na voljo z identično skladnjo in vedenjem za jezika Python in Basic.

LibreOffice ponuja najvišjo stopnjo združljivosti v segmentu pisarniških paketov, začenši z domorodno podporo za standardizirani zapis ODF (OpenDocument Format) – kjer premaga vse lastniške vrste datotek na področjih varnosti in robustnosti – do superiorne podpore za datoteke DOCX, XLSX in PPTX. Poleg tega LibreOffice vsebuje filtre za veliko število zastarelih ali opuščenih vrst zapisov dokumentov, potem ko njihovi matični programi ne delujejo več na sodobnih operacijskih sistemih, s čimer lahko uporabniku vrne lastništvo in nadzor nad lastnimi dokumenti.

Datoteke Microsoft še vedno temeljijo na lastniškem zapisu, ki je bil za organizacijo ISO primeren le za začasno prehodno rabo do vključno leta 2010, ne pa na s strani ISO odobrenem standardu, zato skrivajo veliko mero umetne kompleksnosti. To povzroča težave pri delu z LibreOffice, ki privzeto obdeluje dokumente v zapisu resnično odprtega standarda (zapis OpenDocument Format).

LibreOffice 7.3 je na voljo domorodno za Apple Silicon, niz procesorjev, ki jih je zasnovalo podjetje Apple na osnovi arhitekture ARM. Ta možnost je dodana med privzete izbire na strani za prenos paketa.

Video, ki povzema najpomembnejše novosti v LibreOffice 7.3 Community, je na voljo na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Raw0LIxyoRU in na PeerTube: https://peertube.opencloud.lu/w/iTavJYSS9YYvnW43anFLeC

Opis vseh novosti je na voljo v slovenskih Opombah za izdajo LibreOffice 7.3 Community.

Avtorji prispevkov LibreOffice 7.3 Community

Novosti LibreOffice 7.3 Community je razvilo 147 avtorjev prispevkov: 69 % prispevkov prihaja s strani 49 razvijalcev, ki so zaposleni pri treh podjetjih iz Odbora za tehnološki razvoj TDF – Collabora, Red Hat in allotropia – ali drugih organizacijah (vključno s TDF), 31 % prispevkov kode pa je prispevalo 98 posameznih prostovoljcev.

Ob tem je 641 prostovoljcev sodelovalo pri lokalizaciji pisarniškega paketa v 155 jezikov. LibreOffice 7.3 Community je izšel v 120 različnih jezikovnih različicah, več kot katero koli drugo prosto ali lastniško programje, kot takšnega pa ga lahko uporablja v svojem maternem jeziku (L1) več kot 5,4 milijarde ljudi. Poleg tega še 2,3 milijardi ljudi govorita enega od teh 120 jezikov kot svoj drugi jezik (L2).

LibreOffice za poslovna okolja

Za kritična opravila, na katerih temelji poslovanje v organizacijah, TDF močno priporoča družino izdelkov LibreOffice Technology za namizje, mobilno rabo in rabo v oblaku pri podjetjih iz ekosistema, ki zagotavljajo številne funkcionalnosti in storitve dodane vrednosti. Mednje sodijo dolgoročno podprte različice pisarniškega paketa, strokovna tehnična podpora, nove funkcionalnosti po meri ter druge ugodnosti, kot so sporazumi o ravni storitev (angl. SLA – Service Level Agreement): https://sl.libreoffice.org/prenosi/libreoffice-v-poslovnih-okoljih/

Kljub temu priporočilu številna podjetja namesto izdaj, optimiziranih za njihovo rabo in podprtih s strani podjetij v ekosistemu, uporablja izdajo, ki jo podpirajo prostovoljci.

Skozi čas to otežuje trajnostni razvoj projekta LibreOffice, saj je upočasnjuje evolucijo samega projekta. Dejstvo je, da podjetja iz ekosistema vsako vrstico programske kode, ki jo razvijejo za svoje stranke, delijo s skupnostjo v osrednjem skladišču kode, kar izboljšuje tehnološko platformo LibreOffice Technology.

Izdelki, ki temeljijo na tehnologiji LibreOffice Technology, so na voljo na osrednjih namiznih operacijskih sistemih (Windows, macOS, Linux in Chrome OS), mobilnih platformah (Android, iOS) in v oblaku. Upočasnitev razvoja na posamezni platformi lahko škodi uporabnikom na vseh ravneh, zato je spodbujanje razvoja projekta LibreOffice na vseh ravneh dobrodošlo.

Migracije na LibreOffice

TDF je razvila protokol migracije, ki podpira podjetja pri prehodu z lastniških pisarniških paketov na LibreOffice, ki temelji na razvoju različic z dolgotrajno podporo (angl. LTS) v družini izdelkov LibreOffice Enterprise, ter svetovanje pri migracijah in šolanje, ki ga izvajajo certificirani strokovnjaki, ki ponujajo rešitve z dodano vrednostjo, primerljive z lastniškimi ponudbami. Podrobnosti: https://sl.libreoffice.org/po-pomoc/profesionalna-podpora/

LibreOffice dejansko predstavlja – zaradi svoje zrele kodne osnove, bogatega nabora funkcij, neomajne podpore odprtim standardom, izjemne združljivosti ter možnosti dolgoročne podpore certificiranih partnerjev – idealno rešitev za poslovna okolja, ki želijo ponovno zavladati svojim podatkom in se osvoboditi omejitev ponudnikov plačljive programske opreme.

Dostopnost LibreOffice 7.3 Community

LibreOffice 7.3 Community je že na voljo za prenos z naslednje povezave: https://sl.libreoffice.org/prenosi/

Za namestitev na lastniški operacijskih sistemih potrebujete najmanj različice Microsoft Windows 7 SP1 oz. Apple macOS 10.12.

Izdelki na osnovi tehnologije LibreOffice za mobilne sisteme Android in iOS so navedeni tukaj: https://sl.libreoffice.org/prenosi/libreoffice-za-android-in-ios/, medtem ko so za trgovini z aplikacijami in ChromeOS navedeni tukaj: https://sl.libreoffice.org/prenosi/trgovini-z-aplikacijami-microsoft-in-apple/

Za uporabnike, katerih osrednja vrednota je osebna produktivnost in ki imajo namesto novih funkcij raje izdajo z daljšo dobo preizkušanja in odpravljanja napak, TDF vzdržuje družino izdaj LibreOffice 7.2, ki vključuje več mesecev preizkušanja in vključevanja popravkov iz nove izdaje. Trenutna različica je LibreOffice 7.2.5.

TDF ne ponuja tehnične podpore uporabnikom, na voljo pa je pomoč prostovoljcev na dopisnih seznamih in na spletišču Ask LibreOffice (v angl.): https://ask.libreoffice.org

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu https://sl.libreoffice.org/donirajte/

LibreOffice 7.3 je zgrajen s knjižnicami projekta Document Liberation za pretvorbo dokumentov, ki podpirajo lastniške vrste dokumentov: https://www.documentliberation.org (v angl.).

Novinarska mapa

Povezava za prenos: https://nextcloud.documentfoundation.org/s/MnZEgpr86TzwBJi