sreda, 18. december 2019

Drugi lov na hrošče v LibreOffice 6.4 – pridružite se!


LibreOffice 6.4 razvija skupnost strokovnjakov in prostovoljcev iz celega sveta, izšel pa bo konec januarja 2020 – tukaj si oglejte slovenske opombe ob izdaji, ki opisujejo novosti.

Da bi našli, popisali in razreševali hrošče, organizira ekipa zagotavljanja kakovosti preizkuse na drugem lovu na hrošče za izdajo LibreOffice 6.4 v ponedeljek, 23. decembra 2019.

Preizkušali bomo praktično v celoti poslovenjene gradnje prvega kandidata za izdajo, ki bodo na voljo na strežniku predizdaj za sisteme Linux (DEB in RPM) s podporo za GTK3 in KDE5, macOS ter Windows (zavedajte se, da bo zamenjala vašo trenutno namestitev).

Mentorji bodo na voljo od 08:00 do 20:00 (po našem času) za vprašanja ali pomoč na kanalu IRC: #libreoffice-qa (povezava prek spletnega klepeta) in kanala QA na Telegramu. Seveda lahko hrošče lovite tudi druge dni, saj bodo gradnje te izdaje beta (LibreOffice 6.4.0 RC1) na voljo do srede januarja 2020, ko bo izšel drugi kandidat za izdajo LibreOffice 6.4 RC2. Oglejte si rokovnik izdaje (v angl.).

Vse podrobnosti o lovu na hrošče so na voljo na wikiju (v angl.). Veselimo se že – in cenimo vašo pomoč!

četrtek, 5. september 2019

Izšla sta LibreOffice 6.3.1 in LibreOffice 6.2.7 s poudarkom na varnosti

Berlin, 5. september 2019 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 6.3.1, druge iz družine izdaj LibreOffice 6.3, in LibreOffice 6.2.7, osme iz družine izdaj LibreOffice 6.2, obeh z varnostnimi popravki. Vsi uporabniki LibreOffice naj takoj posodobijo svojo trenutno namestitev z novimi izdajami.
LibreOffice 6.3.1 je na skrajnem robu glede funkcionalnosti in je kot tak namenjen tehnološkim navdušencem, zgodnjim preizkuševalcem in zahtevnejšim uporabnikom, medtem ko je 6.2.7 namenjen osrednjim uporabnikom ter poslovnim okoljem, vajenim zrelejših različic, ki so jim novosti manj pomembne od robustnosti.

Posamičnim končnim uporabnikom LibreOffice je na voljo pomoč globalne skupnosti prostovoljcev: https://sl.libreoffice.org/po-pomoc/podpora-skupnosti/

Uporabnike LibreOffice vabimo, da se nam pridružijo na spletišču https://ask.libreoffice.org, kjer lahko dobijo in nudijo uporabniško podporo. TDF ne zagotavlja tehnične podpore končnim uporabnikom na komercialni ravni, vendar lahko ti pomoč poiščejo v vodnikih, priročnikih in drugih pripomočkih na spletišču in wikiju. Z donacijami lahko te vire omogočamo še naprej.

Zapisnik sprememb v LibreOffice 6.3.1 je na voljo na wikiju TDF (v angl.): https://wiki.documentfoundation.org/Releases/6.3.1/RC1 (spremenjeno v RC1) in https://wiki.documentfoundation.org/Releases/6.3.1/RC2 (spremenjeno v RC2).

Tudi zapisnik sprememb v LibreOffice 6.2.7 je na voljo na wikiju TDF (v angl.): https://wiki.documentfoundation.org/Releases/6.2.7/RC1 (spremenjeno v RC1).

LibreOffice za poslovno rabo

Za kritična opravila, na katerih temelji poslovanje v organizacijah, TDF močno priporoča pridobivanje LibreOffice pri podjetjih iz ekosistema, ki zagotavljajo dolgoročno podprto različico pisarniškega paketa, tehnično podporo, nove funkcionalnosti in popravke hroščev po naročilu ter druge ugodnosti. Tako opravljeni napredek partnerjev v ekosistemu nato prehaja nazaj v projekt LibreOffice, od česar imajo korist vsi.
Za migracije in šolanja v podporo namestitvam v poslovnih okoljih prav tako vedno priporočamo angažiranje certificiranih strokovnjakov, ki ponujajo storitve dodane vrednosti in razširjajo doseg skupnosti v korporativni svet ter nudijo upraviteljem IT rešitve, primerljive lastniškim.
LibreOffice dejansko predstavlja – zaradi svoje zrele kodne osnove, bogatega nabora funkcij, neomajne podpore odprtim standardom, izjemne združljivosti ter možnosti dolgoročne podpore certificiranih partnerjev – idealno rešitev za poslovna okolja, ki želijo ponovno zavladati svojim podatkom in se osvoboditi omejitev ponudnikov plačljive programske opreme.

Dostopnost novih izdaj LibreOffice

LibreOffice 6.3.1 in LibreOffice 6.2.7 sta že na voljo za prenos z naslednje povezave: https://sl.libreoffice.org/prenosi/ Osnovne zahteve za uporabo paketa so navedene na strani za prenos. Gradnje z najnovejšo kodo LibreOffice Online so na voljo kot slike Docker: https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/
LibreOffice Online je v svojem bistvu strežniška platforma, ki jo je potrebno namestiti in prilagoditi z dodajanjem oblačne shrambe in potrdilom SSL. Kot tako jo lahko smatramo za tehnologijo za oblačne storitve internetnih ponudnikov ali zasebni oblak podjetij in večjih organizacij.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu https://donate.libreoffice.org/sl/

Vse izdaje LibreOffice 6.1 so zgrajene s knjižnicami za pretvorbo med vrstami datotek projekta Document Liberation (v angl.): https://www.documentliberation.org

četrtek, 8. avgust 2019

Izšel je LibreOffice 6.3!

  
Berlin, 8. avgust 2019 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 6.3, z novostmi bogate osrednje izdaje iz družine izdaj LibreOffice 6, ki prinaša hitrejše delovanje, veliko število novih in izboljšanih funkcionalnosti ter še boljšo medopravilnost z lastniškimi vrstami dokumentov:
  • Delovanje programov Writer in Calc je z dokumenti, ki so jih zagotovili končni uporabniki, nekajkrat hitrejše: besedilne datoteke z različnimi zaznamki, tabelami in vdelanimi pisavami, velike preglednice ODS/XLSX in datoteke Calc s funkcijo VLOOKUP se hitreje nalagajo in upodabljajo. Shranjevanje preglednic programa Calc kot datotek XLS je prav tako hitrejše.
  
  • Strnjena različica zloženke v zavihkih, vpeljana v uporabniški vmesnik LibreOffice 6.2, je zdaj na voljo v programih Writer, Calc, Impress in Draw. Na prenosnikih s širokim zaslonom nudi več prostora za same dokumente, preglednice in predstavitve. Poleg tega je v programih Writer in Draw na voljo nova enojna orodna vrstica iz konteksta.
  • V programu Calc je novi spustni gradnik v vrstici za formule zamenjal staro orodje vsote, kar zagotavlja hitri dostop do najpogosteje uporabljenih funkcij. Dodana je tudi nova funkcija FOURIER, ki izračuna diskretno Fourierevo transformacijo vhodne matrike.
  • Izvoz v zapisu PDF je obogaten s podporo standardiziranega zapisa PDF/A-2, ki ga mnoge organizacije zahtevajo za dolgoročno hrambo datotek. Poleg tega je snovanje obrazcev PDF za urejanje poenostavljeno, saj je v program Writer dodan meni Obrazec, ki še nadalje izboljšuje eno od največjih odlik LibreOffice.
  • V dokumentih je zdaj mogoče prekriti podatke, s čimer lahko odstranite oz. prikrijete občutljive informacije, kot so osebni podatki, preden datoteko izvozite ali jo delite z drugimi. Ta funkcionalnost je zelo uporabna za podjetja, organizacije ter javno upravo, da lažje poslujejo skladno z veljavno zakonodajo in internimi pravili.
  • Na sistemih Windows je dodan pravi konzolni način, ki zagotavlja boljše izhodne informacije in kode o napakah. Tako je zdaj še enostavneje uporabljati LibreOffice za izvajanje paketnih opravil, kot sta tiskanje in pretvarjanje številnih dokumentov.
  • Medopravilnost z lastniškimi vrstami datotek paketa Microsoft Office je izboljšana na več področjih, in sicer s podporo izvoza predlog dokumentov DOTX in predlog preglednic XLSX, uvozom grafikonov iz skupinskih likov drawingML v dokumentih DOCX, uvozom/izvozom risb SmartArt iz datotek PPTX, ohranjevanjem zmožnosti urejanja v programu PowerPoint ter boljšo medopravilnostjo vrtilnih tabel v datotekah XLSX.


Nove funkcionalnosti LibreOffice 6.3 so razvili člani obsežne skupnosti avtorjev prispevkov kode: 65 % sprememb so prispevali razvijalci, ki so zaposleni v podjetjih s članstvom v Svetovalnem odboru TDF, kot so Collabora, Red Hat in CIB, ter drugih podjetjih; preostalih 35 % so prispevali posamezni prostovoljci.

Ob tem so svoje prispevali še posamezni prostovoljci globalne skupnosti, ki skrbijo za druge temeljne dejavnosti, kot je jamstvo kakovosti, lokalizacija programja, oblikovanje uporabniškega vmesnika in izkušnje, urejanje sistema pomoči in dokumentacije ter zagovarjanje prostega programja in odprtih dokumentnih standardov.

Najpomembnejše novosti LibreOffice 6.3 so povzete v kratkem videu na portalu YouTube:


LibreOffice za osebno rabo

LibreOffice 6.3 je na skrajnem robu glede funkcionalnosti med odprto-kodnimi pisarniškimi paketi in je kot tak namenjen tehnološkim navdušencem, zgodnjim preizkuševalcem in zahtevnejšim uporabnikom. TDF ne zagotavlja tehnične podpore končnim uporabnikom, vendar lahko ti pomoč poiščejo pri drugih uporabnikih na dopisnih seznamih in spletišču Ask LibreOffice (v angl.).

Za uporabnike, katerih osrednji namen je osebna produktivnost in zato raje uporabljajo bolj preizkušeno izdajo z več popravki napak kot novimi funkcionalnostmi, vzdržuje TDF družino izdaj LibreOffice 6.2, ki prejema popravke več mesecev. Trenutna izdaja v tej družini je LibreOffice 6.2.5.


LibreOffice za poslovno rabo

Za kritična opravila, na katerih temelji poslovanje v organizacijah, TDF močno priporoča pridobivanje LibreOffice pri podjetjih iz ekosistema, ki zagotavljajo dolgoročno podprto različico pisarniškega paketa, tehnično podporo, nove funkcionalnosti in popravke hroščev po naročilu ter druge ugodnosti. Tako opravljeni napredek partnerjev v ekosistemu nato prehaja nazaj v projekt LibreOffice, od česar imajo korist vsi.

Za migracije in šolanja v podporo namestitvam v poslovnih okoljih prav tako vedno priporočamo angažiranje certificiranih strokovnjakov, ki ponujajo storitve dodane vrednosti in razširjajo doseg skupnosti v korporativni svet ter nudijo upraviteljem IT rešitve, primerljive lastniškim.

LibreOffice dejansko predstavlja – zaradi svoje zrele kodne osnove, bogatega nabora funkcij, neomajne podpore odprtim standardom, izjemne združljivosti ter možnosti dolgoročne podpore certificiranih partnerjev – idealno rešitev za poslovna okolja, ki želijo ponovno zavladati svojim podatkom in se osvoboditi omejitev ponudnikov plačljive programske opreme.

 

Dostopnost LibreOffice 6.3

LibreOffice 6.3 je že na voljo za prenos z naslednje povezave: https://sl.libreoffice.org/prenosi/

Za namestitev na lastniških operacijskih sistemih potrebujete najmanj različice Microsoft Windows 7 SP1 oz. Apple macOS X 10.9.

Gradnje z najnovejšo kodo spletnega LibreOffice Online so na voljo kot slike Docker: https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/

LibreOffice Online je v svojem bistvu strežniška storitev, ki jo je potrebno namestiti in prilagoditi z dodajanjem oblačne shrambe in potrdilom SSL. Kot tako jo lahko smatramo za tehnologijo za oblačne storitve internetnih ponudnikov ali zasebni oblak podjetij in večjih organizacij.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu https://donate.libreoffice.org/sl/

LibreOffice 6.3 je zgrajen s knjižnicami za pretvorbo med vrstami datotek projekta Document Liberation (v angl.): https://www.documentliberation.org


Novinarska mapa

Novinarsko mapo s priloženimi dokumenti o ozadju (hibridni PDF, ki ga lahko odprete v LibreOffice in urejate kot navadne datoteke ODT) in slikami visoke ločljivosti lahko prenesete z naslova (v angl.): https://nextcloud.documentfoundation.org/s/3B8ZecMNMcWcxHy

petek, 5. julij 2019

Drugi lov na hrošče za LibreOffice 6.3 bo 8. julija



LibreOffice 6.3 razvija skupnost strokovnjakov in prostovoljcev iz celega sveta, izšel pa bo v začetku avgusta 2019 – tukaj si oglejte opombe ob izdaji, ki opisujejo novosti.

Da bi našli, popisali in razreševali hrošče, bomo preizkuse na drugem lovu na hrošče izvajali na prvem kandidatu za izdajo LibreOffice 6.3 (RC1) v ponedeljek, 8. julija 2019.

Skoraj v celoti poslovenjene gradnje bodo  na voljo na strežniku predizdaj za sisteme Linux (DEB in RPM) s podporo za GTK3 in KDE5, macOS ter Windows (zavedajte se, da bo zamenjala vašo trenutno namestitev).

Mentorji bodo na voljo od 08:00 do 20:00 (po našem času) za vprašanja ali pomoč na kanalu IRC: #libreoffice-qa (povezava prek spletnega klepeta) in njenega mosta na Telegramu. Seveda lahko hrošče lovite tudi druge dni, saj bodo gradnje te izdaje beta (LibreOffice 6.3.0 RC1) na voljo do srede julija 2019. Oglejte si rokovnik izdaje (v angl.).

torek, 4. junij 2019

LibreOffice 6.3 Beta1 je na voljo za preizkušanje

Ekipa jamstva kakovosti LibreOffice (QA) z veseljem objavlja začetek preizkušanja LibreOffice 6.3 Beta1!

LibreOffice 6.3 bo izšel sredi avgusta 2019. Tako je LibreOffice 6.3 Beta1 druga predizdaja od začetka razvoja različice 6.3 v novembru 2018 (glejte terminski načrt izdaje v angl.). Od LibreOffice 6.3 Alpha1 smo zabeležili 683 objav kode v repozitoriju kode in v tem času je 141 hroščev v Bugzilli dobilo oznako POPRAVLJENO. Preverite slovenske opombe ob izdaji, da spoznate novosti, ki jih prinaša ta izdaja LibreOffice.

LibreOffice 6.3 Beta1 lahko prenesete s tega naslova, na voljo je za sisteme Linux, MacOS in Windows. Poleg tega jo lahko namestite vzporedno z vašo običajno namestitvijo paketa.
Če naletite na težavo ali napako v tej predizdaji, o njej, prosimo, poročajte v Bugzilli (potreben je le veljaven e-poštni naslov, da ustvarite nov račun), tako da jo lahko odpravimo še pred dokončnim izidom LibreOffice 6.3.

Pomoč lahko poiščete neposredno na našem kanalu IRC.

Veselo preizkušanje!

četrtek, 7. marec 2019

Izšel je LibreOffice 6.2.1




Berlin, 6. marec 2018 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 6.2.1, druge iz nove družine izdaj LibreOffice 6.2, objavljene v začetku februarja. Namenjen je tehnološkim navdušencem, zgodnjim preizkuševalcem in zahtevnejšim uporabnikom.

LibreOffice 6.2.1 vključuje več kot 150 popravkov hroščev in regresij ter izboljšav združljivosti, ki jih prispeva široka skupnost razvijalcev. Zapisnika s tehničnimi podrobnostmi sprememb najdete na naslednjih naslovih (v angl.):https://wiki.documentfoundation.org/Releases/6.2.1/RC1 (izboljšano v RC1) and https://wiki.documentfoundation.org/Releases/6.2.1/RC2 (izboljšano v RC2).

Uporabnike LibreOffice vabimo, da se nam pridružijo na naslovu https://ask.libreoffice.org, kjer lahko dobijo in nudijo uporabniško podporo. Medtem ko TDF sama ne ponuja podpore na komercialni ravni, so na spletišču in wikiju na voljo vodniki, priročniki in druga literatura. Vse to omogočajo vaše donacije.

Uporaba v večjih poslovnih okoljih

Izdaja LibreOffice 6.2.1 je na skrajnem robu glede funkcionalnosti med odprto-kodnimi pisarniškimi paketi in kot taka ni optimalna za namestitve v poslovnih okoljih, kjer so novosti manj pomembne od robustnosti. Uporabniki, vajeni zrelejših različic, lahko prenesejo izdajo LibreOffice 6.1.5, ki vsebuje določene popravke tudi iz nove izdaje.

Podjetjem, ki želijo uporabljati LibreOffice v profesionalne namene, priporočamo, da storitve dodane vrednosti – kot so podpora, migracije in šolanje – poiščejo pri certificiranih strokovnjakih (https://sl.libreoffice.org/po-pomoc/profesionalna-podpora/) in da se zanašajo na izdaje LibreOffice LTS (dolgoročno podprte izdaje, angl. long term supported), ki jih ponujajo podjetja s predstavniki v Svetovalnem odboru TDF (https://www.documentfoundation.org/governance/advisory-board/, v angl.).

Uporaba poslovnega programja in/ali storitev iz ekosistema certificiranih strokovnjakov je najboljša možna oblika podpore za organizacije, ki uporabljajo LibreOffice na velikem številu namizij. Dejansko te aktivnosti prispevajo projektu v obliki izboljšav programja ter prožijo neskončen krog, ki prinaša dobrobiti vsem vpletenim, vključno z navadnimi uporabniki.

Dostopnost LibreOffice 6.2.1

LibreOffice 6.2.1 je že na voljo za prenos z naslednje povezave: https://sl.libreoffice.org/prenosi/ Za namestitev na lastniških operacijskih sistemih potrebujete najmanj različice Microsoft Windows 7 SP1 oz. Apple macOS X 10.9. Gradnje z najnovejšo kodo LibreOffice Online so na voljo kot slike Docker: https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/

LibreOffice Online je v svojem bistvu strežniška storitev, ki jo je potrebno namestiti in prilagoditi z dodajanjem oblačne shrambe in potrdilom SSL. Kot tako jo lahko smatramo za bazično tehnologijo za oblačne storitve internetnih ponudnikov ali zasebni oblak podjetij in večjih organizacij.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu https://sl.libreoffice.org/donirajte/

LibreOffice 6.2.1 je zgrajen s knjižnicami za pretvorbo med vrstami datotek projekta Document Liberation (v angl.): https://www.documentliberation.org

petek, 8. februar 2019

Izšel je LibreOffice 6.2 z zloženko, ki prinaša najbolj prilagodljivo uporabniško izkušnjo


Izšel je tudi LibreOffice 6.1.5, namenjen uporabi v večjih poslovnih okoljih in uporabnikom, ki zahtevajo zanesljivo produktivnost



Berlin, 7. februar 2019 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 6.2 z zloženko, pomembno osrednjo izdajo prostega in brezplačnega pisarniškega paketa, ki ga odlikuje radikalen nov pristop k uporabniškem vmesniku – temelji na konceptu MUFFIN [1] – in ponuja možnosti uporabniške izkušnje, ki lahko zadovoljijo želje vseh uporabnikov, pri tem pa najboljši način ustrezajo vsem velikostim zaslona.

Zloženka je na voljo v več oblikah (v zavihkih, skupinah in iz konteksta), vsaka z različnim pristopom k postavitvi menijev, ter tako dopolnjuje tradicionalne orodne vrstice in stransko vrstico. Različica zloženke z zavihki prinaša vmesnik, ki bo dosedanjim uporabnikom lastniških pisarniških paketov domač in je namenjen predvsem uporabi brez stranske vrstice, medtem ko vrstica s skupinami omogoča dostop do funkcij »prve ravni« z enim samim klikom ter do funkcij »druge ravni« z največ dvema klikoma.

Skupnost oblikovalcev je opravila obsežne spremembe in izboljšave tem ikon, še posebej v temah Elementary in Karasa Jaga.

Novosti in izboljšave LibreOffice 6.2:
  • Sistem pomoči ponuja hitrejše filtriranje po ključnih besedah, poudarjanje iskanih pojmov med tipkanjem ter prikazovanje rezultatov iskanja glede na izbrani modul paketa.
  • Kontekstni meniji so izčiščeni, tako da so bolj konsistentni med različnimi programi pisarniškega paketa.
  • Občutno je izboljšana hitrost delovanja sledenja sprememb, še posebej ko gre za velike dokumente.
  • V programu Writer je zdaj mogoče kopirati podatke preglednice v tabele, namesto zgolj njihovega vstavljanja kot predmetov.
  • S programom Calc lahko zdaj izvajate regresijsko analizo več neodvisnih spremenljivk z uporabo orodja za regresijo. Poleg tega je v izhodu analize na voljo več statističnih meritev, dodana je tudi nova funkcija REGEX, ki poišče z regularnim izrazom ujemajoče besedilo in ga po potrebi tudi zamenja.
  • V programih Impress in Draw je zdaj mogoče spreminjati pot gibanja animacij z vleko njenih nadzornih točk. Poleg nekaterih novih slogov risanja, povezanih z besedilom, je v program Draw v meni Oblika dodan tudi podmeni Tabela.
  • V spletnem LibreOffice Online, oblačni različici paketa, je prav tako veliko novosti in izboljšav. Na mobilnih napravah je uporabniški vmesnik poenostavljen, pridobil je na odzivnosti, posodobljena pa je zaslonska tipkovnica.
Medopravilnost z lastniškimi zapisi datotek je prav tako izboljšana, kot je že v navadi z vsako izdajo LibreOffice. Prinaša boljšo združljivost z dokumenti pisarniškega paketa Office, vključno s tistimi iz starejših različic, za katere podporo in razvoj je podjetje Microsoft opustilo. Osredotočili smo se na grafikone in animacije ter na funkcije varnosti dokumentov, kot sta agilno šifriranje in overjanje HMAC.

Nove funkcionalnosti LibreOffice 6.2 so razvili člani velike skupnosti avtorjev prispevkov kode: 74 % sprememb so prispevali razvijalci, ki so zaposleni v podjetjih, kot so Collabora, Red Hat in CIB in so člani Svetovalnega odbora TDF, ter podjetij, ki prispevajo razvoju, kot sta mesto München in SIL; preostalih 26 % so prispevali posamezni prostovoljci.

Ob tem so ogromno prispevali še posamezni prostovoljci globalne skupnosti, ki skrbijo za druge temeljne dejavnosti, kot je jamstvo kakovosti, lokalizacija programja, oblikovanje uporabniškega vmesnika in izkušnje, urejanje sistema pomoči in dokumentacije ter zagovarjanje prostega programja in odprtih dokumentnih standardov na lokalni ravni.

Najpomembnejše novosti LibreOffice 6.2 so povzete v kratkem videu na portalu YouTube (ne pozabite vključiti slovenske podnapise): https://www.youtube.com/watch?v=6HUnR5IoAQk

LibreOffice 6.1.5 za uporabo v večjih poslovnih okoljih

Izšel je tudi LibreOffice 6.1.5, zrelejša izdaja paketa, ki vključuje večmesečno vključevanje popravkov iz nove izdaje in je v prvi vrsti namenjena namestitvam v poslovnih okoljih, kjer so nove funkcionalnosti manj pomembne od robustnosti, saj je glavni namen uporabe programja produktivnost zaposlenih.

Podjetjem, ki želijo uporabljati LibreOffice v profesionalne namene, priporočamo, da storitve dodane vrednosti – kot so podpora, migracije in šolanje – poiščejo pri certificiranih strokovnjakih (https://sl.libreoffice.org/po-pomoc/profesionalna-podpora/) in da se zanašajo na izdaje LibreOffice LTS (dolgoročno podprte izdaje, angl. long term supported), ki jih ponujajo podjetja s predstavniki v Svetovalnem odboru TDF (https://www.documentfoundation.org/governance/advisory-board/, v angl.). Uporaba poslovnega programja in/ali storitev iz ekosistema certificiranih strokovnjakov je najboljša možna oblika podpore za organizacije, ki uporabljajo LibreOffice na velikem številu namizij. Dejansko te aktivnosti prispevajo projektu v obliki izboljšav programja ter prožijo neskončen krog, ki prinaša dobrobiti vsem vpletenim, vključno z navadnimi uporabniki.


Dostopnost LibreOffice 6.2 in LibreOffice 6.1.5

LibreOffice 6.2 in LibreOffice 6.1.5 sta že na voljo za prenos z naslednje povezave: https://sl.libreoffice.org/prenosi/

Gradnje z najnovejšo kodo LibreOffice Online so na voljo kot slike Docker: https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/

LibreOffice Online je v svojem bistvu strežniška storitev, ki jo je potrebno namestiti in prilagoditi z dodajanjem oblačne shrambe in potrdilom SSL. Kot tako jo lahko smatramo za bazično tehnologijo za oblačne storitve internetnih ponudnikov ali zasebni oblak podjetij in večjih organizacij.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu https://sl.libreoffice.org/donirajte/
LibreOffice 6.2 je zgrajen s knjižnicami za pretvorbo med vrstami datotek projekta Document Liberation (v angl.): https://www.documentliberation.org