torek, 17. november 2015

Drugi lov na hrošče v LibreOffice 5.1

Berlin, 17. november 2015 – Dejavnosti jamstva kakovosti za izdajo LibreOffice 5.1 – načrtovana je v začetku februarja – se krepijo z drugim lovom na hrošče, ki cilja na nove funkcionalnosti in popravke hroščev in regresij. Lov bo trajal tri dni, od 4. do 6. decembra 2015, in se bo osredotočal na različico beta izdaje LibreOffice 5.1.

V tem času bodo na voljo mentorji (vsak dan od 9:00 do 23:00 po našem času), ki bodo pomagali manj izkušenim prostovoljcem pri triaži hroščev, na kanalu IRC QA in prek e-pošte na dopisnem seznamu QA.

Tisti, ki se nam ne morete pridružiti v času lova na hrošče, ste vedno dobrodošli pri iskanju hroščev in regresij, ko vam to le ustreza. Lov na hrošče se bo nadaljeval s kandidati za izdajo decembra in januarja.

Gradnje predizdaj LibreOffice 5.1 so že na voljo na tej povezavi: http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/

torek, 3. november 2015

Hkrati izšla LibreOffice 5.0.3 in LibreOffice 4.4.6

Berlin, 3. november 2015 – The Document Foundation objavlja izid LibreOffice 5.0.3, četrte iz družine izdaj LibreOffice 5.0, in LibreOffice 4.4.6, sedme iz družine izdaj LibreOffice 4.4. Družina izdaj LibreOffice 5.0 je doslej najbolj priljubljeni LibreOffice vseh časov glede na odziv novinarjev in končnih uporabnikov.

LibreOffice 5.0.3 je bogatejša v funkcionalnosti in je kot takšna namenjena tehnološkim navdušencem in strokovnim uporabnikom, medtem ko 4.4.6 cilja na konzervativnejše uporabnike in namestitve v podjetjih in ustanovah, saj je na tržišču dovolj dolgo (in je kot takšna bolj primerna za zahtevnejša okolja).

Vse uporabnike LibreOffice pozivamo, da iz varnostnih razlogov posodobijo svoje programje vsaj na različico LibreOffice 4.4.6.

The Document Foundation močno priporoča nameščanje LibreOffice v podjetjih in večjih organizacijah ob pomoči profesionalne podpore certificiranih posameznikov (seznam je na voljo tu: http://sl.libreoffice.org/po-pomoc/profesionalna-podpora/).

Oba pisarniška paketa vsebujeta glede na prejšnji različici številne popravke, ki so navedeni v zapisnikih sprememb za vse tiste, ki jih zanimajo tehnične podrobnosti:

5.0.3:

4.4.6:

Prenesite LibreOffice

LibreOffice 5.0.3 in LibreOffice 4.4.6 sta na voljo za prenos z naslednjih povezav: http://sl.libreoffice.org/prenosi/najnovejsi-libreoffice/ in http://sl.libreoffice.org/prenosi/stabilni-libreoffice/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/.

sreda, 28. oktober 2015

LibreOffice 5.1 v zadnji fazi razvoja

V zadnjem letu je 300 razvijalcev opravilo več kot 19.000 dopolnitev kode

Berlin, 28. oktober 2015 – LibreOffice 5.1 je uradno vstopila v zaključno fazo razvoja z izdajo različice alfa, ki je na voljo tehnološkim navdušencem in članom skupnosti za prvi lov na hrošče, ki bo potekal od petka, 30. oktobra, do nedelje, 1. novembra.

LibreOffice 5.1 deluje enkrat hitreje od prejšnje različice in ob običajnih evolucijskih izboljšavah medopravilnosti z datotekami pisarniškega paketa MS Office (vključno z MS Office 2016) prinaša nekaj lepih funkcionalnosti, kot so stranska vrstica v programu Chart za spreminjanje nastavitev na bolj intuitiven način, enostavnejši potek dela z Google Drive, OneDrive in SharePoint, ter meni Slog v programu Writer, ki ponuja uporabniku enostaven dostop – in s tem uporabo – te temeljne funkcionalnosti LibreOffice.

Prvi kandidat za izdajo bo sledil sredi decembra, to pa bo tudi prva različica z dobrim pregledom vseh funkcionalnosti za ocene izdelka in ocenjevanje nameščanja (izdaja še ne bo primerna za dejansko poslovno uporabo).

Januarja 2016 bosta izšla drugi in tretji kandidat za izdajo, preden bo dokončno na voljo program zgodaj januarja, ravno po sejmu FOSDEM 2016 (kjer bodo razvijalci LibreOffice predstavljali tehnične podrobnosti o novih in izboljšanih funkcionalnostih programja).

V zadnjih 12 mesecih je približno 300 razvijalcev spreminjali izvorno kodo LibreOffice ter posledično povzročili več kot 19.000 objav (kar ustreza tedenskemu povprečju 375 objav).

Prenesite LibreOffice

LibreOffice 5.0.2, trenutna »sveža« različica je na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/najnovejsi-libreoffice/. LibreOffice 4.4.5, trenutna »stabilna« različica, je na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/stabilni-libreoffice/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/.

sreda, 5. avgust 2015

LibreOffice 5.0 izstopa iz množice pisarniških paketov

Združljivost z Windows 10 in izjemne funkcionalnosti medopravilnosti

Že na voljo za sisteme Linux, MacOS X in Windows

Berlin, 5. avgust 2015 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid pisarniškega paketa LibreOffice 5.0, desete osrednje izdaje od zagona projekta in prve v tretjem razvojnem ciklu. LibreOffice je polno opravilen odprtokoden pisarniški paket in povsem primerljiv z vsakim izdelkom te vrste, pri tem pa izstopa zaradi svojih nedosegljivih sposobnosti medopravilnosti.
LibreOffice 5.0 temelji na uspešni družini izdaj 4.x, ki jo je namestilo več kot 80 milijonov uporabnikov (vir: ocena TDF glede na število uporabnikov, ki iz programa povprašujejo po posodobitvah), vključno z večjimi organizacijami iz Evrope in Južne Amerike.
LibreOffice 5.0 zaznamuje znatno izboljšan uporabniški vmesnik s kvalitetnejšim upravljanjem prostora na zaslonu in izčiščenim videzom. Poleg tega ponuja boljšo medopravilnost z drugimi pisarniškimi paketi, kot sta Microsoft Office in Apple iWork, saj prinaša nove in izboljšane filtre tudi za nestandardne oblike zapisov. Izboljšave so doletele vsak modul pisarniškega paketa, ki je odslej s posebnimi gradnjami na voljo tudi za 64-bitne operacijske sisteme Windows (Vista in novejši sistemi).

Poudarki v LibreOffice 5.0

Nova različica za nove podvige: LibreOffice 5.0 je temeljni kamen za mobilne odjemalce na sistemih Android in Ubuntu Touch, kot tudi za prihajajočo različico pisarniškega paketa v oblaku. LibreOffice 5.0 je s tem postal nova podlaga za razvoj in je odlična platforma za razširjanje, inovacije in sodelovanje!
Prekrasen pisarniški paket, ki ga je oblikovala še bolj krasna skupnost: z novimi ikonami in bistvenimi izboljšavami menijev in stranske vrstice LibreOffice še nikoli ni bil tako privlačen in uporabnikom tako v pomoč pri njihovem ustvarjanju in opravkih. Tudi uporaba slogov je zdaj veliko bolj intuitivna, saj je na voljo predogled slogov v vmesniku.
Preglednice, ki pretresajo: LibreOffice 5.0 odlikuje občudovanja vredno število novih in izpopolnjenih funkcionalnosti preglednice: kompleksne formule, nove funkcije, pogojno oblikovanje, obrezovanje slik, naslavljanje tabel in še mnogo drugih. S svojo zmesjo zmogljivosti in funkcionalnosti je program Calc robustna preglednica, zrela za podjetništvo, saj zmore obvladati vse vrste delovnih obremenitev z občudovanja vrednim razponom primerov rabe.
Boljši filtri za boljše dokumente: LibreOffice 5 vsebuje številne izboljšave uvoznih in izvoznih filtrov za dokumente, ki zagotavljajo močno izboljšano zvestobo/istovetnost pretvorjenih dokumentov. Poleg tega lahko tudi žigosate datoteke PDF, ki jih ustvarite z LibreOffice.
Daljši seznam najpomembnejših funkcionalnosti in novosti je na voljo v spremni objavi za medije ter na tem spletnem mestu: http://sl.libreoffice.org/prenosi/odlike-libreoffice-5-0
LibreOffice 5.0 je izboljšan tudi »pod pokrovom«, za kar se gre zahvaliti dragocenemu delu več sto prostovoljcev. Glede na rezultate preizkusa Coverity Scan je število napak na 1000 vrstic kode zdaj dosledno pod pragom 0,001. To se zrcali v odprtokodnem pisarniškem paketu, ki ga ni le enostavneje razvijati, temveč tudi vzdrževati in v njem odpravljati napake. Število razrešenih »hroščev« tako že presega 25000, ta številka pa se hitro povečuje.
Nenazadnje se LibreOffice 5.0 lahko pohvali z izboljšano kakovostjo in stabilnostjo tudi po zaslugi številnih preizkusov novih gradenj, v katerih je bilo uporabljenih več tisoč dokumentov, da bi zaznali sesutja, napake in regresije.
»Leta 2010 smo od OpenOffice.org podedovali razmeroma staro izvorno kodo, ki jo je bilo treba očistiti, pospešiti in preurediti, preden smo lahko preudarno razvili pisarniški paket, ki smo si ga zamislili kot dolgoročni cilj,« pravi Michael Meeks, član Upravnega odbora TDF in vodilni razvijalec LibreOffice. »Od leta 2010 smo prešli skozi tri različne razvojne cikle: družina izdaj 3.x je izčistila opuščeno kodo, z družino 4.x je pisarniški paket postal odzivnejši, družina 5.x pa je elegantnejša, tudi z vidika uporabniškega vmesnika.«
»LibreOffice 5.0 je tako dober izdelek, da so tisti, ki so uporabljali opuščene odprtokodne pisarniške pakete, prevzeti nad številnimi novimi funkcionalnostmi in izboljšavami,« dodaja Thorsten Behrens, predsednik TDF in vodilni razvijalec LibreOffice. »Prehod z ene od naslednic OpenOffice.org na LibreOffice je velikanski skok v prihodnost prostih pisarniških paketov.«

Dostopnost in uporaba v večjih poslovnih okoljih

LibreOffice 5.0 je na skrajnem robu glede funkcionalnosti med odprtokodnimi pisarniškimi paketi in je kot tak namenjen tehnološkim navdušencem, zgodnjim preizkuševalcem in zahtevnejšim uporabnikom.
Za kritična opravila, na katerih sloni poslovanje v organizacijah poljubne velikosti TDF vzdržuje zrelejšo družino izdaj 4.4.x (trenutno pri izdaji 4.4.5). V vsakem primeru TDF predlaga namestitev ali migracijo na LibreOffice le, če projekt podpirajo certificirani strokovnjaki, ki ponujajo pomoč tretje ravni (L3), svetovanje pri migracijah ali šolanje v skladu z načeli dobre prakse (http://sl.libreoffice.org/po-pomoc/profesionalna-podpora/).
LibreOffice 5.0 je že na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/
Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://sl.libreoffice.org/donirajte/

Opombe ob izdaji LibreOffice 5.0

sreda, 29. julij 2015

Pot do LibreOffice 5.0

Časovnica LibreOffice 2011-2015
S klikom se odpre večja slika
Pisarniški paket LibreOffice 5.0 bo izšel naslednjo sredo – 5. avgusta 2015 ob 14h po slovenskem času. To bo deseta osrednja izdaja in prva v tretji fazi razvoja LibreOffice. Da bi prikazali impresiven obseg novosti v LibreOffice od različice 3.3 naprej, ki je izšla januarja 2011, smo pripravili povzetek vseh prejšnjih objav.
LibreOffice 5.0 bo na voljo tudi kot 64-bitna gradnja za operacijske sisteme Windows in združljiv z Windows 10 (ki so izšli danes).
Predizdaja LibreOffice 5.0 (kandidat za izdajo) je na voljo na strani za prenos na naslednjem naslovu: http://sl.libreoffice.org/prenosi/prenosi-poskusnih-gradenj/
LibreOffice 3.3, 25. januar 2011 – LibreOffice 3.3 je bila prva uradna izdaja brezplačnega pisarniškega paketa, ki ga razvija skupnost. V manj kot štirih mesecih se je število razvijalcev, ki razvijajo LibreOffice, zrasla z manj kot dvajset konec septembra 2010 na več kot sto januarja 2011. Tako smo lahko izdali LibreOffice 3.3 celo pred agresivnim načrtom, ki ga je določil projekt.
LibreOffice 3.3 je pomemben dosežek zavoljo več razlogov:
  • skupnost razvijalcev je uspela razviti lasten in neodvisen proces ter pričela s svojim delom v izjemno kratkem času (glede na obsežnost izvorne kode in visoke ambicije projekta);
  • zahvaljujoč velikemu številu novih sodelujočih pri projektu je izvorna koda doživela hitro in temeljito čiščenje, kar pomeni boljšo osnovo za nadaljnji razvoj LibreOffice;
  • namestitveni paket za sistem Windows, ki zadeva največjo in najbolj raznoliko skupino uporabnikov, je združen v en sam paket, ki vsebuje vse jezikovne različice, pri čemer je velikost spletnih mest za prenos skrčena s 75 na 11GB, kar je veliko enostavnejše za hitrejše izdajanje novih različic in zmanjševanje ogljičnega odtisa celotne infrastrukture.
LibreOffice 3.4, 3. junij 2011 – LibreOffice 3.4.0 je bila druga večja izdaja paketa od oznanila The Document Foundation septembra 2010. Vključuje prispevke več kot 120 razvijalcev (šestkrat več kot pri prvi beta-izdaji ob zagonu projekta 28. septembra 2010).
LibreOffice 3.4.0 je prinesel:
  • več novosti za Calc skupaj s hitrejšim delovanjem in izboljšano združljivostjo s preglednicami programa Excel ter vrtilno tabelo – novo ime za DataPilot – s podporo za neomejenim številom polj in poimenovanim obsegom kot virom podatkov;
  • uporabniški vmesnik modulov Writer, Impress in Draw je doživel več izboljšav;
  • več kozmetičnih sprememb so namenili različici za Linux z boljšim mehanizmom upodabljanja besedila in izboljšano integracijo tem GTK+;
  • s stališča kode so prevedli več tisoč vrstic nemških komentarjev v angleščino in iz modulov Writer, Calc in Impress so odstranili več kot 5.000 vrstic mrtve kode.
LibreOffice 3.5, 14. februar 2012 – LibreOffice 3.5 je bila tretja osrednja izdaja »najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov«, ki uporabnikom prinaša izboljšave, ki so sad razvojne strategije, sprejete septembra 2010. LibreOffice 3.5 izhaja iz združenega napora zaposlenih programerjev – največje skupine izkušenih razvijalcev kode OpenOffice.org – in prostovoljcev; v povprečju je 80 razvijalcev na mesec zagotovilo skupaj več kot trideset tisoč vrstic nove kode.
Zanimive novosti in izboljšave LibreOffice 3.5:
  • Writer: nov, vgrajen slovnični preverjevalnik za angleški ter nekaj drugih jezikov; izboljšane tipografske zmožnosti, ki dokumentom zagotavljajo profesionalen videz; okno z interaktivnim števcem besed, ki se posodablja v realnem času; nov uporabniški vmesnik za glave, noge in prelome strani.
  • Calc: podpira do 10.000 delovnih listov; novo, več vrstično vnosno območje; nove funkcije Calc, usklajene s specifikacijami OpenFormula ODF; skromnejša raba virov pri uvozu datotek iz drugih pisarniških paketov; več izborov v samodejnem filtru; neomejeno število pravil za pogojno oblikovanje.
  • Impress / Draw: izboljšan uvozni filter za like po meri in grafiko SmartArt iz datotek PPT/PPTX; možnost vdelave večpredstavnosti/barvnih palet v dokumente ODF; nov preklopnik za upraviteljski zaslon govorca; novi konci črt za izboljšane diagrame; uvozni filter za datoteke programa Microsoft Visio.
  • Base: nov, integriran domorodni gonilnik za PostgreSQL.
LibreOffice 3.6, 8. avgust 2012 – LibreOffice 3.6 je bila četrta glavna izdaja najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov, ki uporabnikom prinaša številne novosti in izboljšave glede na prejšnje izdaje. Inovacije segajo od nevidnih, kot je optimizacija delovanja in medopravilnosti, do bolj vidnih, kot so prilagoditve uporabniškega vmesnika, kjer se teme bolje ujemajo z najboljšimi praksami v sodobnem oblikovanju.
Izboljšave v LibreOffice 3.6:
  • nov uvoznik datotek CorelDRAW in vodni žig pri izvozu v PDF,
  • integracija s sistemi Alfresco prek protokola CMIS in omejena integracija s sistemi SharePoint,
  • izboljšana funkcija samooblikovanja tabel v besedilnih dokumentih ter barvne lestvice in podatkovni stolpci v celicah preglednic,
  • uvoz slik Microsoft SmartArt pri besedilnih dokumentih, visokokakovostno spreminjanje velikosti slik ter izboljšana obravnava datotek CSV,
  • bolj izčiščen videz, še posebej v okoljih Windows, prekrasne nove predloge za predstavitve in nov pojavni zaslon.
LibreOffice 4.0, 7. februar 2013 – LibreOffice 4.0 je bila peta osrednja izdaja in prva, ki odseva cilje, ki si jih je zastavila skupnost ob objavi septembra 2010: čistejša in vitkejša koda, izboljšan nabor funkcionalnosti, boljša medopravilnost ter bolj raznolik in vključujoč ekosistem.
V manj kot 30 mesecih je LibreOffice dramatično zrasel in postal največji neodvisni projekt prostega programja za namizno delo končnih uporabnikov. Vključujoče vodenje TDF in uporaba dovoljenj »copyleft« sta bila ključna za pritegnitev več kot 500 razvijalcev – tri četrt jih je neodvisnih prostovoljcev – ki so uspeli prispevati več kot 50.000 potrditev kode.
LibreOffice 4.0 so odlikovale:
  • integracija z več sistemi za upravljanje vsebin in dokumentov – vključno s sistemi Alfresco, IBM FileNet P8, Microsoft Sharepoint 2010, Nuxeo, OpenText, SAP NetWeaver Cloud Service in drugimi – prek standardnega protokola CMIS;
  • izboljšana medopravilnost z dokumenti DOCX in RTF zahvaljujoč številnim novim funkcijam in izboljšavam, kot sta možnost uvoza risanih zaznamkov in pripenjanje komentarjev obsegom besedila;
  • možnost uvoza dokumentov Microsoft Publisher in nadaljnji razvoj uvoznih filtrov za datoteke programa Visio z dodatno podprto različico 2013 (ravno izšlo);
  • dodatne postopne izboljšave uporabniškega vmesnika, vključno z integracijo v Unity in podporo za teme programa Firefox (»persone«), s katerimi lahko uporabnik prilagaja videz LibreOffice;
  • uvedena je nova tehnika postavitve gradnikov za pogovorna okna, kar olajša prevajanje, spreminjanje velikosti in skrivanje elementov uporabniškega vmesnika, zmanjšuje kompleksnost kode in postavlja temelje za občutno izboljšan uporabniški vmesnik;
  • različna glava in noga na prvi strani dokumentov z besedilom brez uporabe ločenega sloga strani;
  • številne izboljšave delovanja programa Calc, ob tem pa novosti, kot so izvoz grafikonov kot slik (JPG in PNG) in nove funkcije v preglednicah, kot jih določa standard OpenFormula ODF;
  • prva izdaja daljinca za naprave Android v programu Impress;
  • občutne izboljšave karakteristik delovanja pri nalaganju in shranjevanju številnih vrst dokumentov, s posebnimi izboljšavami za velike preglednice ODS in XLSX ter datoteke RTF;
  • poenostavljeno prispevanje kode s sistemom Gerrit: spletni sistem za pregled kode, ki slednjega olajša za projekte, ki uporabljajo sistem za nadzor različic Git.
LibreOffice 4.1, 25. julij 2013 – LibreOffice različice 4.1 je bila šesta osrednja izdaja odlikujejo številne izboljšave na področju združljivosti dokumentov z drugimi pisarniškimi paketi.
Izboljšave in novosti LibreOffice 4.1:
  • številne izboljšave uvoznih in izvoznih filtrov za format Microsoft OOXML, pa tudi za opuščene vrste datotek Microsoft Office in RTF;
  • vdelava pisav v programih Writer, Calc, Impress in Draw, ki zagotavlja nespremenjen videz dokumenta, kadar pisave, potrebne za izdelavo dokumenta, niso nameščene v ciljnem računalniku;
  • funkcija uvoza in izvoza formata Excel 2013, ki zagotavlja združljivost s standardom ODF OpenFormula;
  • stranska vrstica Symphony iz paketa Apache OpenOffice, ki bo dodatno razvita, ter integracija tehnike postavitve gradnikov (ki jih bo naredila dinamično spremenljive velikosti in skladne z vedenjem pogovornih oken LibreOffice).
LibreOffice 4.2, 30. januar 2014 – LibreOffice 4.2 je bila sedma osrednja izdaja, ki so jo odlikovale številne izboljšave zmogljivosti in medopravilnosti, namenjene različnim uporabnikom, še posebej pa so mikavne za zahtevnejše in poslovne uporabnike. Poleg tega se paket zdaj bolje ujame s sistemi Microsoft Windows.
Izboljšave in novosti LibreOffice 4.2:
  • obsežno prestrukturiranje kode programa Calc, ki prinaša izjemne pospeške pri obsežnih podatkih (še posebej pri izračunu vrednosti celic in uvažanju obsežnih in kompleksnih preglednic XLSX);
  • novi – izbirni – tolmač formul omogoča masovno vzporedno računanje celic s formulami z uporabo grafične procesne enote (GPU) in standarda OpenCL. Slednje najbolje deluje z arhitekturo HSA (angl. Heterogeneous System Architecture);
  • združljivost z zapisom Microsoft OOXML, predvsem DOCX in opuščenim RTF, se je znatno izboljšala;
  • dodana sta tudi nova filtra za uvoz dokumentov Abiword in predstavitev Apple;
  • poenostavljeno pogovorno okno za namestitev po meri, ki prepreči napake, in možnost centralnega upravljanja in zaklepanja prilagoditev s predmeti pravilnika skupine prek storitve Active Directory (posebej za okolja Windows);
  • boljša integracija z Windows 7 in 8, ki prinšaa predogled odprtih dokumentov, združenih po programih, in seznam nedavnih dokumentov, oboje v opravilni vrstici;
  • novo okno strokovnih nastavitev, ki je dodano zavihku Možnosti;
  • novo začetno središče s preglednejšo postavitvijo, ki bolje izkoristi prostor – celo na mini prenosnikih – in vključuje predogled nedavno odprtih dokumentov;
  • daljinski upravljalnik za iOS, s katerim lahko – podobno kot z obstoječim daljincem za Android – vizualizirate in upravljate predstavitve na prenosniku kar prek naprav iPhone in iPad;
  • nove funkcije za povečanje dostopnosti za Windows (na osnovi IAccessible2), ki jih je razvilo podjetje IBM;
  • izdajo krasi prekrasna tema »enoličnih« ikon z imenom Sifr in posodobljen nabor privzetih slogov dokumenta.
LibreOffice 4.3, 30. julij 2014 – LibreOffice 4.3 je bila osma osrednja izdaja prostega pisarniškega paketa, ki je dosegel stopnjo zrelosti, zaradi katere je primeren za vse vrste rabe in namestitev, še posebej ob podpori storitev z dodano vrednostjo, ki jih ponuja naraščajoči ekosistem LibreOffice.
LibreOffice 4.3 je prinesel obilico izboljšav in novih funkcionalnosti:
  • medopravilnost dokumentov: podpora zapisa OOXML Strict, izboljšave grafike OOXML (DrawingML, pisave za teme, ohranjanje slogov in atributov risb), vdelanih datotek OOXML v druge datoteke OOXML, podpora za 30 novih formul programa Excel, podpora preglednic in zbirk podatkov MS Works ter opuščenih zapisov datotek za Mac, kakršne so ClarisWorks, ClarisResolve, MacWorks, SuperPaint in drugi.
  • upravljanje s komentarji: komentarje je mogoče natisniti na robu dokumenta, bolje oblikovati ter uvoziti in izvoziti – vključno z ugnezdenimi komentarji – v dokumente ODF, DOC, OOXML in RTF, kar vodi k višji produktivnosti in boljšemu sodelovanju.
  • intuitivno ravnanje s preglednicami: program Calc omogoča bolj intuitivno izvajanje več opravil, za kar se lahko zahvali poudarjanju celic v formulah, prikazu števila izbranih vrstic in stolpcev v vrstici stanja, možnosti pričetka urejanja celice z vsebino iz celice nad njo ter modelom pretvorbe besedila, ki jih uporabnik zdaj podrobno določi.
  • 3D-modeli v Impressu: podpora za animirane 3D-modele v novem odprtem standardu glTF ter začetna podpora za datoteke Collada in kmz, ki jih najdemo v Google Warehouse;
  • Podpora za »orjaške« odstavke, ki presegajo 65.000 znakov (primer 11 let starega hrošča, razrešenega z modernizacijo izvorne kode OpenOffice.org, kar najdete zgolj v LibreOffice).
LibreOffice 4.4, 28. januar 2014 – LibreOffice 4.4 je bila deveta osrednja izdaja, ki jo je odlikovalo znatno število izboljšav uporabniške izkušnje in oblikovanja vmesnika: uporabniški vmesnik je temeljito izboljšan; medopravilnost z zapisi datotek OOXML je razširjena; in kakovost izvorne kode je višja zaradi upoštevanja izsledkov analiz Coverity Scan.
Novosti in izboljšave LibreOffice 4.4:

  • podpora prehodom OpenGL na sistemih Windows ter izboljšana implementacija na osnovi novega ogrodja OpenGL;
  • namestitev prostih pisav Carlito in Caladea, ki nadomestita lastniški pisavi iz okolja Microsoft C, Calibri in Cambrio, s čimer se zmanjšujejo težave na področju pisav pri odpiranju datotek OOXML;
  • dodanih je več novih privzetih predlog, ki so jih oblikovali prostovoljci;
  • vizualno urejanje glavnih strani Impress, da odstranite neželene elemente, dodate ali skrijete raven orisnega oštevilčevanja ter vključite ali izključite oznake;
  • boljše sledenje spremembam – z novimi gumbi v orodni vrstici Sledenje spremembam – in izboljšana funkcionalnost samopopravkov v programu Writer;
  • izboljšani uvozni filtri za datoteke Microsoft Visio, Microsoft Publisher in AbiWord ter preglednice Microsoft Works; dodani novi uvozni filtri za Adobe Pagemaker, MacDraw, MacDraw II in RagTime za Mac;
  • krepko razširjene medijske zmožnosti na vsaki od podprtih platform;
  • digitalno podpisovanje datotek PDF v postopku izvoza.

petek, 17. julij 2015

ISO/IEC objavila Open Document Format (ODF) 1.2 kot mednarodni standard 26300:2015

Berlin, 17. julij 2015 – Zapis Open Document Format za pisarniške programe (ODF) različice 1.2, domorodni zapis datotek pisarniškega paketa LibreOffice in številnih drugih programov, je ISO/IEC objavila kot mednarodni standard 26300:2015. ODF določa tehnično shemo za pisarniške dokumente, ki vključujejo besedilne dokumente, preglednice, grafikone in grafične dokumente, kakršni so risbe in predstavitve.


»ODF 1.2 je domorodna vrsta datotek v LibreOffice. Danes je ODF najboljša izbira za medopravilnost, saj je široko podprt med programi in jo spoštujejo programi na vseh področjih,« pravi Thorsten Behrens, predsedujoči The Document Foundation. »ODF prinaša medopravilnost tukaj in zdaj ter spreminja uporabo lastniških zapisov datotek v relikt preteklosti. V prihodnosti bodo uporabniki pripovedovali zgodbe o nezdružljivih zapisih dokumentov med dvema izdajama lastniškega pisarniškega paketa kot težavo preteklosti.«

ODF razvija konzorcij OASIS. Trenutna različica standarda je bila objavljena leta 2011 ter vložena na ISO/IEC leta 2014. Standard je na voljo – v treh delih: shema, definicija formul in paketi – v skladišču javno dostopnih standardov (ang. Publicly Available Standards) kot prost prenos na naslednjih povezavah:
  1. Shema: http://standards.iso.org/ittf/PubliclyAvailableStandards/c066363_ISO_IEC_26300-1_2015.zip
  2. Definicija formul: http://standards.iso.org/ittf/PubliclyAvailableStandards/c066375_ISO_IEC_26300-2_2015.zip
  3. Paketi: http://standards.iso.org/ittf/PubliclyAvailableStandards/c066376_ISO_IEC_26300-3_2015.zip
Standard je na voljo tudi s spletnega mesta OASIS ODF TC s strani na naslednjem naslovu: http://docs.oasis-open.org/office/v1.2/OpenDocument-v1.2.html.

ODF 1.2 podpirajo vsi vodilni pisarniški paketi in številni drugi programi. V vladi Združenega kraljestva so ga izbrali kot referenčnega za vse dokumente, ki se izmenjujejo z Vlado Združenega kraljestva, trenutno pa je predlagan kot referenčni standard v Référentiel Général d'Interopérabilité 1.9.9 Vlade Francoske republike. Poleg tega so ODF 1.2 izbrale za privzetega številne evropske javne uprave. In Braziliji je ODF del Progranma do Governo Eletrônico (e-PING), do njega lahko dostopate prek naslednje povezave: http://eping.governoeletronico.gov.br/#p2s3.

sreda, 10. junij 2015

Drugi lov na hrošče v LibreOffice 5.0

Berlin, 9. junij 2015 – Skupnost LibreOffice se dodobra trudi z naslednjo osrednjo izdajo, načrtovana je konec julija oz. V začetku avgusta, z drugim lovom na hrošče, ki se osredotoča na novosti, vključno z združljivostjo s sistemi Windows 10 ter popravke hroščev in regresij. Lov bo trajal polne tri dni, od 19. do 22. junija 2015, in z njim bomo preverjali prvega kandidata za izdajo LibreOffice 5.0.

V tem času bodo na voljo mentorji od 10h do polnoči, ki bodo pomagali manj izkušenim prostovoljcem pri triaži hroščev. Dosegljivi bodo na kanalu IRC za zagotavljanje kakovosti (QA) ter prek e-pošte na dopisnem seznamu zagotavljanj kakovosti (QA).


Tisti, ki se nam ne morete pridružiti med lovom na hrošče, ste še vedno dobrodošli, da lovite hrošče in regresije, ko utegnete.


Gradnje LibreOffice 5.0.0 RC1 bodo na voljo do začetka julija na tej povezavi: http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/Podrobnosti o lovu na hrošče si preberite na tem mestu (v ang.): https://wiki.documentfoundation.org/BugHunting_Session_5.0.O_RC1.


Preliminarne poslovenjene opombe ob izdaji LibreOffice 5.0.0 so že na voljo na wikiju na naslednji povezavi: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.0/sl.

četrtek, 28. maj 2015

TDF objavlja izid Pregledovalnika LibreOffice za Android

Berlin, 28. ma2015 – LibreOffice, najboljši prosti pisarniški paket na namizju, je odslej na voljo za Android kot domorodna aplikacija za ogledovanje dokumentov ODFNamestite jo lahko iz trgovine Google Play: http://tdf.io/androidviewerNeposreden prenos paketa APK in prenos iz drugih trgovin aplikacij bo omogočen z naslova http://www.libreoffice.org/download/android-viewer.

Pregledovalnik LibreOffice ponuja tudi osnovne zmožnosti urejanja, kot je spreminjanje besed v obstoječih odstavkih in spreminjanje sloga pisave, kot je krepko ali ležeče.

Urejanje je še vedno poskusna funkcionalnost, ki jo je potrebno ločeno omogočiti v nastavitvah in ni dovolj stabilna za kritična opravila. V prihodnje bo razširjena in izpopolnjena do polno opravilnega urejevalnika. Razvoj funkcionalnosti urejanja je potekal zahvaljujoč donacijam, ki jih je prejela The Document Foundation.


Zelo dobrodošli so odzivi in poročila o hroščihki razvijalcem pomagajo dvigniti kakovost aplikacije na njeni poti do polno opravilnega urejevalnikaUporabnike vabimo, da poročate o težavah, pri tem pa uporabite sledilnik hroščev in da pripnete datoteke, ki so sprožile težave, na naslovu https://bugs.documentfoundation.org.


Pregledovalnik LibreOffice uporablja isto kodo kot LibreOffice za Windows, OS X in Linux. To, združeno z novim pročeljem, zasnovanim na Firefoxu za Android, bere dokumente na podoben način kot LibreOffice na namizju.


Pregledovalnik LibreOffice sta razvili podjetji Collabora in Igalia ob podpori podjetja Smoose ter s prispevki študentov Google Summer of Code, skupaj s The Document Foundation in skupnostjo LibreOffice. Podjetje SUSE je zagotovilo temelje za podporo več platformam, Mozilla Corporation pa več osrednjih komponent.



četrtek, 21. maj 2015

Lov na hrošče v LibreOffice 5.0 se prične jutri

Berlin, 21. maj 2015 – Prvi lov na hrošče v LibreOffice 5.0 se začne jutri ob 10h. Lovili bomo hrošče in regresijske napake v prvi različici beta, ki je na voljo na tej povezavi: http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/. Lov bo potekal še celo nedeljo, 24. maja 2015.

V tem času bodo na voljo mentorji od 10h do polnoči, ki bodo pomagali manj izkušenim prostovoljcem pri triaži hroščev. Dosegljivi bodo na kanalu IRC za zagotavljanje kakovosti (QA) ter prek e-pošte na dopisnem seznamu zagotavljanj kakovosti (QA).

Tisti, ki se nam ne morete pridružiti med lovom na hrošče, ste še vedno dobrodošli, da lovite hrošče in regresije, ko utegnete. Načrtujemo tudi drug lov na hrošče v juniju, ko bomo preizkušali prvega kandidata za izdajo LibreOffice 5.0 (RC1).

Podrobnosti o lovu na hrošče si preberite na tem mestu (v ang.): https://wiki.documentfoundation.org/BugHunting_Session_5.0.0.0.

LibreOffice 5.0 bo izšel konec julija 2015.

petek, 17. april 2015

Prvi lov na hrošče za LibreOffice 5.0

Berlin, 17. april 2015 – Zaslužni za LibreOffice se pripravljajo na naslednjo osrednjo izdajo, načrtovano za konec julija, z lovom na hrošče, ki se osredotoča na nove funkcionalnosti in popravke hroščev in regresij. Lov bo trajal polne tri dni, od 22. do 24. maja 2015, na njem pa bomo preverjali prvo beta različico LibreOffice 5.0.

V tem času bodo od 10:00 do 24:00 po našem času na voljo mentorji, ki bodo pomagali manj izkušenim prostovoljcem pri triaži hroščev, na kanalu IRC za jamstvo kakovosti in prek e-pošte na dopisnem seznamu ekipe za jamstvo kakovosti.


Tisti, ki se nam v času lova na hrošče ne morete pridružiti, ste vedno dobrodošli pri lovljenju hroščev in regresij, ko utegnete. Še en lov na hrošče načrtujemo junija, ko bomo preizkušali prvega kandidata za izdajo LibreOffice 5.0 (RC1).


Gradnje prve bete LibreOffice 5.0 bodo na voljo do začetka junija na naslednji povezavi: http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/.


Dodatne informacije (v angl.) so na voljo na povezavi: https://wiki.documentfoundation.org/BugHunting_Session_5.0.0.0.


Odločitev za spremembo poimenovanja oz. številčenja naslednje osrednje izdaje s LibreOffice 4.5 na LibreOffice 5.0 temelji na naslednjih razlogih:


  1. Naslednja osrednja izdaja LibreOffice bo prva, ki bo na voljo v 64-bitni različici za 64-bitne sisteme Windows ter – še v času življenjskega cikla družine izdaj 5.0 – na mobilnih napravah in v oblaku;
  2. Naslednja osrednja izdaja LibreOffice bo integrirala še en pomemben skupek izboljšav uporabnosti in videza, s čimer se zaključuje dejavnost, ki se je začela z izdajo LibreOffice 4.4;
  3. Razlika v številčenju izdaj bo poenostavila komuniciranje o razkoraku v funkcionalnosti glede na prejšnjo generacijo izdaj in posledično prepričala vedno večje število uporabnikov, da presedejo na LibreOffice;
  4. Nenazadnje, v letu 2015 praznujemo 5. rojstni dan The Document Foundation in pisarniškega paketa LibreOffice.

sreda, 25. marec 2015

LibreOffice temeljni kamen prve univerzalne rešitve za produktivnost na svetu

Berlin, 18, marec 2015 - LibreOffice, najboljši prosti pisarniški paket vseh časov, bo temeljni kamen prve univerzalne rešitve za osebno produktivnost na svetu: LibreOffice Online, skupen razvojni podvig podjetij IceWarp in Collabora. LibreOffice je že na voljo za vse namizne operacijske sisteme in je trenutno v razvoju še za Android. Poleg tega je na voljo na navideznih platformah za sisteme Chrome OS, Firefox OS in iOS.

»LibreOffice je nastal s ciljem, da bi ob vsej dediščini OpenOffice.org izgradili trden ekosistem, zmožen privabljati tiste investicije, ki so ključne za nadaljnji razvoj prostega programja,« pravi Eliane Domingos de Sousa, direktorica The Document Foundation. »Zahvaljujoč naraščajočemu številu podjetij, ki investirajo v razvoj LibreOffice, smo na dobri poti, da ga naredimo dostopnega na vseh platformah. Hvaležni smo podjetju IceWarp za zagotavljanje virov za nadaljnji razvoj LibreOffice Online.«

Razvoj LibreOffice Online se je pričel že leta 2011, ko je bil na voljo preizkus koncepta za čelni del odjemalca, zasnovan na tehnologiji HTML5. Ta preizkus koncepta se bo razvil v najsodobnejšo aplikacijo v oblaku, ki bo prosta alternativa lastniškim rešitvam, kot sta Google Docs in Office 365, ter prva, ki domorodno podpira standardizirani zapis dokumentov Open Document (ODF).

»Prekrasno je omožiti vizijo in investicijo podjetja IceWarp z našo strastjo in znanjem pri razvoju LibreOffice. Vedno je užitek razvijati kaj, kar kot podjetje potrebujemo tudi sami,« pravi Michael Meeks, podpredsednik podjetja Collabora Productivity, ki je razvil preizkus koncepta leta 2011 in bo nadziral razvoj LibreOffice Online.

Kdaj bo LibreOffice Online na voljo, bo objavljeno kasneje.

četrtek, 29. januar 2015

LibreOffice 4.4, najlepši paket LibreOffice doslej

  • Uporabniški vmesnik je doživel pomembne izboljšave
  • Medopravilnost z vrstami datotek OOXML je še izčrpnejša
  • Izboljšana kakovost izvorne kode na podlagi analize Coverity Scan
Berlin, 29. januar 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.4, devete osrednje izdaje prostega pisarniškega paketa, ki jo odlikuje znatno število izboljšav uporabniške izkušnje in oblikovanja vmesnika.
»V LibreOffice 4.4 je veliko pozornosti namenjene uporabniški izkušnji ter oblikovanju, zato je po mojem mnenju najlepši doslej,« pravi Jan »Kendy« Holesovsky, član Odbora članov in vodja ekipe oblikovanja. »Zaključili smo s pretvorbo pogovornih oken, preoblikovali menijske vrstice, kontekstne menije, orodne vrstice, vrstice stanja in ravnila, da so veliko bolj uporabni. Razširili smo monokromatsko temo ikon Sifr, ki je odslej privzeta na sistemih OS X. Razvili nov izbirnik barv, izboljšali stransko vrstico, da se mnogo bolje spaja z meniji, ter predelali številne podrobnosti uporabniškega vmesnika, da sledi sodobnim trendom uporabniške izkušnje.«
LibreOffice 4.4 ponuja več pomembnih izboljšav tudi na drugih področjih:
  • podpora prehodom OpenGL na sistemih Windows ter izboljšana implementacija na osnovi novega ogrodja OpenGL;
  • digitalno podpisovanje datotek PDF v postopku izvoza;
  • namestitev prostih pisav Carlito in Caladea, ki sta zamenjavi za lastniški pisavi iz okolja Microsoft C, Calibri in Cambrio, s čimer se zmanjšujejo težave na področju pisav pri odpiranju datotek OOXML;
  • dodanih je več novih privzetih predlog, ki so jih oblikovali prostovoljci;
  • vizualno urejanje matric prosojnic v Impress, ki ponuja odstranjevanje neželenih elementov, dodajanje/skrivanje ravni orisnega oštevilčevanja ter vključevanje/izključevanje oznak;
  • boljše sledenje spremembam – z novimi gumbi v orodni vrstici Sledenje spremembam – in izboljšana funkcionalnost samopopravkov v programu Writer;
  • izboljšani uvozni filtri za datoteke Microsoft Visio, Microsoft Publisher in AbiWord ter preglednice Microsoft Works;
  • novi uvozni filtri za Adobe Pagemaker, MacDraw, MacDraw II in RagTime za Mac;
  • krepko razširjene medijske zmožnosti na vsaki od podprtih platform.
Podroben opis vseh novosti v LibreOffice 4.4, vključno z imeni razvijalcev, je na voljo na strani opomb ob izdaji na naslednjem naslovu: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.4/sl. Ob tem je povzetek najpomembnejših podrobnosti na področju razvoja objavil Michael Meeks: https://people.gnome.org/~michael/

Prenesite LibreOffice
LibreOffice 4.4 je že na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/

Izvirnik te objave v angleškem jeziku na uradnem blogu TDF: http://wp.me/p1byPE-x4
O organizaciji The Document Foundation (TDF)
The Document Foundation je neodvisna, samoupravna, meritokratska organizacija, ki temelji na etosu prostega programja in je vzpostavljena v Nemčiji kot neprofitna entiteta. TDF se osredotoča na razvoj LibreOffice – najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov – ki ga je svetovna skupnost sprejela kot legitimnega naslednika OpenOffice.org, in kot takega ga za namizno produktivnost prevzema vedno večje število javnih uprav, korporacij ter majhnih in srednje velikih podjetij.

TDF je odprta za vse posameznike in organizacije, ki se strinjajo z njenimi temeljnimi vrednotami in ki so pripravljeni prispevati k njenemu delovanju. Konec decembra 2014 je TDF povezovala 205 članov in več kot tri tisoč prostovoljcev in avtorjev prispevkov z vsega sveta.



sreda, 21. januar 2015

LibreOffice Viewer (Beta) zdaj na voljo za Android

Berlin, 14. januar 2015 – TDF (The Document Foundation) se veseli izida aplikacije LibreOffice Viewer (Beta) za Android v trgovini Google Play, ki mobilnim uporabnikom omogoča dostop do datotek Open Document Format (ODF) z naprav, kot so pametni telefoni in tablice.
Aplikacija, ki jo je izdalo podjetje Collabora, je na voljo na naslednji povezavi: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.collabora.libreoffice


Prva izdaja aplikacije LibreOffice Viewer za Android podpira besedilne dokumente in enostavne predstavitve. Podpora za preglednice in kompleksnejše predstavitve je še v razvoju in je dodana v osnovni obliki. Uporabnike vabimo, da prenesejo in namestijo aplikacijo. Pri uporabi v poslovne namene priporočamo previdnost.

»Podpora za Android je rezultat sodelovanja med organizacijami in posameznimi avtorji prispevkov,« je izjavil Michael Meeks, podpredsednik Collabora Productivity. »Odprti ekosistem LibreOffice je znova dokazal svojo zmožnost povezovanja različnih skupin, ki so pripravile uporabno programje brez omejitev. Ta izdaja je prva v novem nizu izdaj mobilnih aplikacij.«

Ta mobilna aplikacija izpolnjuje želje številnih uporabnikov, ki dostopajo do datotek ODF na poti, obenem pa z njo lahko ogledujete tudi vrste dokumentov drugih pisarniških paketov.

»Ta izdaja je prva v novem nizu izdaj mobilnih aplikacij,« pravi Bjoern Michaelsen, član Upravnega odbora The Document Foundation. »Posameznike, podjetja in organizacije vabimo, da sodelujejo v odprtem postopku razvoja, tako da se pridružijo skupnosti LibreOffice.«

LibreOffice Viewer (Beta) so ustvarili pri podjetju Collabora Productivity ob velikodušni podpori podjetja SMOOSE, temelji pa na delu skupnosti LibreOffice, podjetij SUSE in Mozilla Corporation ter dodatni kodi, ki so jo prispevali Jacobo Pérez iz podjetja Igalia ter Andrzej Hunt in Iain Billet, udeleženca Google Summer of Code.

O organizaciji The Document Foundation (TDF)
The Document Foundation je neodvisna, samoupravna, meritokratska organizacija, ki temelji na etosu prostega programja in je vzpostavljena v Nemčiji kot neprofitna entiteta. TDF se osredotoča na razvoj LibreOffice – najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov – ki ga je svetovna skupnost sprejela kot legitimnega naslednika OpenOffice.org, in kot takega ga za namizno produktivnost prevzema vedno večje število javnih uprav, korporacij ter majhnih in srednje velikih podjetij.

TDF je odprta za vse posameznike in organizacije, ki se strinjajo z njenimi temeljnimi vrednotami in ki so pripravljeni prispevati k njenemu delovanju. Konec septembra 2014 je TDF povezovala več kot dvesto članov in več kot tri tisoč prostovoljcev in avtorjev prispevkov z vsega sveta.

O podjetju Collabora Productivity
Podjetje Collabora Productivity ponuja izdelke LibreOffice in svetovanje za poslovna okolja. Je vodilno v prispevkih kode in pri delovanju skupnosti LibreOffice. LibreOffice-from-Collabora je za podjetja prirejen pisarniški paket z dolgoročno podporo na več platformah. Collabora Productivity je del skupine Collabora Ltd., globalnega svetovalnega podjetja za programsko opremo, ki se je specializiralo za ponujanje odprte kode v poslovnem okolju, pri čemer se osredotoča na mobilno in avtomobilsko industrijo ter uporabniško elektroniko.