sobota, 27. december 2014

Ustvarite predlogo in prejmite majico

Berlin, 22. decembra 2014 - TDF (The Document Foundation) objavlja natečaj za predloge dokumentov, ki bodo sestavni del uradne naslednje izdaje LibreOffice, ki je namenjen oblikovalcem, likovnikom in za ustvarjanje nadarjenim uporabnikom.

Rok za oddajo za vključitev v izdajo LibreOffice 4.4 je 4. januar 2015. Predloge, oddane po tem roku, pridejo v poštev za kasnejše osrednje ali dopolnjene izdaje, kot sta LibreOffice 4.5 in LibreOffice 4.4.1.

Predloge bodo presojali člani ekipe oblikovanja LibreOffice in pridržujejo si pravico, da jih bodo pred vključitvijo še dodatno urejali. Avtorji predlog, priloženih LibreOffice 4.4, prejmejo brezplačno majico na stojnici LibreOffice na FOSDEM-u v soboto, 31. januarja, ali v nedeljo, 1. februarja 2015, ali po pošti po končanem FOSDEM-u, omenjeni pa bodo tudi med avtorji prispevkov na strani http://www.libreoffice.org/about-us/credits/. Prav tako bodo imeli priložnost v živo spoznati  razvijalce in ekipo oblikovanja LibreOffice med in po sejmu.

Za presojo o vključitvi v paket morajo predloge ustrezati naslednjim pogojem:
  • so izvirna dela in niso pretvorjene iz obstoječih predlog,
  • izdane so pod licenco/dovoljenjem Creative Commons CC0,
  • temeljijo zgolj na pisavah,ki so priložene LibreOffice (Caladea, Carlito, DejaVu, Gentium, Liberation, Libertine G, Open Sans, PT Serif, Source Code, Source Sans),
  • zasnovane so na slogih LibreOffice in ne na neposrednem oblikovanju posameznih elementov. Slogi naj bodo ustvarjeni v skladu s pričakovano uporabo predloge;
  • vsebujejo kar se da malo besedila (idealno so brez njega), saj za izdajo LibreOffice 4.4 ne bo časa za prevajanje. Zaradi tega naj bodo v angleškem jeziku (en_us).
Če želite sodelovati, prenesite predlogo na wiki TDF ali pa jo pošljite na e-naslov [email protected], da jo dodamo na seznam prispelih. Predloge zbiramo na tem naslovu (v angl.): https://wiki.documentfoundation.org/Design/Whiteboards/Templates_for_LibreOffice_4.4.

Navedite kategorijo in/ali načrtovano uporabo predloge ter dovoljenje, pod katerim je predloga na voljo. Pošljete lahko poljubno število predlog, če le ustrezajo poprej navedenim pogojem.

Podrobnosti o ustvarjanju predlog najdete tukaj (v angl.): https://help.libreoffice.org/Writer/Creating_a_Document_Template in
tukaj (v angl.): http://lodahl.blogspot.ae/2014/12/making-good-and-solid-templates.html.

Kot primer so kategorije predlog: knjige različnih vrst, imeniki/adresarji, vizitke, koledarji, življenjepisi, eseji, stroškovniki, pisma, seznami, zapisniki, poročila različnih vrst, razporedi itn.

Bodite ustvarjalni! Veselimo se, da bomo v paket lahko vključili katero od vaših predlog!

četrtek, 18. december 2014

Izšel je LibreOffice 4.3.5


Coverity Scan Project LibreOffice Overview

Berlin, 18. december 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.3.5, šeste iz niza izdaj LibreOffice 4.3, ki je stabilna izdaja naprednejše različice programja, namenjena posameznikom in korporativnim uporabnikom. LibreOffice 4.3.5 odlikuje več kot 70 odpravljenih hroščev.

TDF predlaga uporabo LibreOffice 4.3.5 v podjetjih in velikih organizacijah, ki imajo profesionalno podporo certificiranih posameznikov (seznam je v angl. na voljo na naslovu http://www.documentfoundation.org/certification/), ki lahko nudijo podporo z dodano vrednostjo.

Tisti, ki jih zanimajo tehnične podrobnosti, si oglejte zapisnike sprememb za LibreOffice 4.3.5: https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.3.5/RC1 (odpravljeno v RC1) in https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.3.5/RC2 (odpravljeno v RC2).

Slika na vrhu podaja posodobljene številke o izvorni kodi LibreOffice, ki jih je podala storitev Coverity Scan 14. decembra 2014. Če želite izvedeti več o LibreOffice in Coverity Scan, preberite ta zapis na blogu (v angl.).

Prenesite LibreOffice
LibreOffice 4.3.5 in LibreOffice 4.2.8 sta nemudoma na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprete The Document Foundation z donacijo na naslovu https://donate.libreoffice.org/sl/.

ponedeljek, 15. december 2014

Drugi in zadnji lov na hrošče LibreOffice 4.4 od 19. do 21. decembra

TDF (The Document Foundation) objavlja drugi lov na hrošče LibreOffice 4.4, ki se bo odvil med 19. in 21. decembrom 2014, takoj po izidu prvega kandidata za izdajo iz novega niza izdaj (dejanski izid načrtujemo januarja 2015).

Podrobnosti o drugem lovu na hrošče LibreOffice 4.4 so na wikiju TDF na naslovu https://wiki.documentfoundation.org/BugHunting_Session_4.4.0_RC1. Poslovenjen seznam novosti v LibreOffice 4.4, ki bi jih radi preizkusili, če vsebujejo hrošče ali so povzročili regresije, je prav tako na wikiju TDF: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.4/sl.

Če želite sodelovati, prenesite prvega kandidata za izdajo, LibreOffice 4.4 RC1 za sistem Windows, MacOS ali Linux z naslova https://sl.libreoffice.org/prenosi/prenosi-poskusnih-gradenj/. Sporočanje hroščev bo izjemno enostavno zaradi pomoči izkušenih prostovoljcev, ki bodo na voljo na dopisnem seznamu jamstva kakovosti ([email protected]) in kanalu IRC (irc://irc.freenode.net/#libreoffice-qa).

petek, 14. november 2014

Izšel je LibreOffice 4.3.4

Berlin, 14. november 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.3.4, pete v nizu izdaj družine LibreOffice 4.3 (trenutno označena kot sveža, angl. »fresh«), ki je stabilna izdaja naprednejše različice tega programskega paketa in je namenjena uporabnikom, ki se osredotočajo na funkcionalnost. LibreOffice 4.3.4 vsebuje več kot 60 popravkov.

Zapisnik s tehničnimi podrobnostmi sprememb v LibreOffice 4.3.4 najdete na spodnjem naslovu: https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.3.4/RC1 (spremenjeno v RC1).

Prenesite LibreOffice

LibreOffice 4.3.1 je že na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/

četrtek, 6. november 2014

TDF objavlja program certifikacije strokovnjakov za migracije in usposabljanje

Berlin, 5. november 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja program »Certification for LibreOffice Migrations and LibreOffice Training Professionals« (Certifikacija strokovnjakov za migracije na LibreOffice in usposabljanje za delo z LibreOffice), ki je odprto za člane TDF do aprila 2015, po tem datumu pa za vse zagovornike prostega programja. Podrobnosti si lahko preberete na  http://www.documentfoundation.org/certification.

»Certifikacija LibreOffice je absolutna premiera za projekt te skupnosti, razvili smo ga iz prilagajanja najboljših obstoječih praks na realnost ekosistema TDF,« pravi Italo Vignoli, Predsednik Odbora za certifikacijo TDF. »Prepoznati želimo veščine zagovornikov prostega programja, ki zmorejo ponuditi storitve dodane vrednosti velikim organizacijam, ki nameščajo LibreOffice. Po opravljeni certifikaciji bodo prepoznani kot strokovnjaki in ambasadorji LibreOffice.«

Odbor za certifikacijo je prav tako imenoval več certificiranih strokovnjakov za migracije in usposabljanje, ki bodo pomagali upravnemu odboru pri ocenjevanju drugih članov TDF, ki se bodo prijavili za certifikacijo na enem od teh področij.

Certificirani strokovnjaki za migracije in usposabljanje so: Lothar Becker (.riess), Eliane Domingos de Sousa (EDX Informatica), Sophie Gautier (neodvisna), Olivier Hallot (EDX Informatica), Thomas Krumbein (neodvisni), Leif Lodahl (Magenta), Marina Latini (Studio Storti), Cor Nouws (Nou&Off), Gustavo Buzzatti Pacheco (neodvisni), Stefano Paggetti (Regione Umbria), Jacqueline Rahemipour (neodvisna), Charles H. Schulz (neodvisni) in Italo Vignoli (neodvisni). Teh 13 certificiranih strokovnjakov se pridružuje 42 certificiranim razvijalcem od oktobra 2010.

Certificirani strokovnjaki lahko pomagajo korporativnim prehodom na LibreOffice tako, da ponujajo naslednje storitve:
  • svetovanje pri migraciji: ocena izvedljivosti migracije, upravljanje projekta, strategija migracije, komuniciranje in druge z migracijo povezane storitve;
  • usposabljanje: ustvarjanje tečajev in podajanje znanja za učitelje in končne uporabnike ter evaluacija učinkovitosti usposabljanj;
  • strokovna podpora 3. ravni: razvoj funkcionalnosti in odpravljanje hroščev pri reševanju težav rabe in medopravilnosti.
Sezname certificiranih strokovnjakov si lahko ogledate na spletišču certifikacije (v angl.): http://www.documentfoundation.org/certification.

O organizaciji The Document Foundation (TDF)

The Document Foundation je neodvisna, samoupravna, meritokratska organizacija, ki temelji na etosu prostega programja in je vzpostavljena v Nemčiji kot neprofitna entiteta. TDF se osredotoča na razvoj LibreOffice – najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov – ki ga je svetovna skupnost sprejela kot legitimnega dediča OpenOffice.org, in kot takega ga za namizno produktivnost prevzema vedno večje število javnih uprav, korporacij ter majhnih in srednje velikih podjetij.

TDF je odprta za vse posameznike in organizacije, ki se strinjajo z njenimi temeljnimi vrednotami in ki so pripravljeni prispevati k njenemu delovanju. Konec oktobra 2014 je TDF povezovala več kot sto dvesto članov in več kot tri tisoč prostovoljcev in avtorjev prispevkov z vsega sveta.

Izvirnik te objave v angleškem jeziku: uradni blog TDF.

četrtek, 28. avgust 2014

Izšel je varnejši LibreOffice 4.3.1

Programje, ki bo glavna zvezda Konference LibreOffice v Bernu


Berlin, 28. avgust 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.3.1, druge v nizu izdaj LibreOffice 4.3 z več kot 100 odpravljenimi napakami (vključno s popravkoma za varnostni napaki, ki sta prenesena še v LibreOffice 4.2.6-secfix, ki je prav tako zdaj na voljo za prenos).

Vse uporabnike LibreOffice vabimo k čimprejšnji posodobitvi nameščenih različic, da se izognejo morebitnim varnostnim težavam. Sem sodijo tudi uporabniki, ki imajo nameščen LibreOffice 4.2.6, ki je izšel 5. avgusta 2014.

LibreOffice 4.3.1 in LibreOffice 4.2.6 bosta predstavljena na odru Konference LibreOffice v Bernu (Švica), ki bo med 3. in 5. septembrom, polna seans o razvoju, skupnosti, trženju in migracijah. Program dogodka je na voljo tukaj (v angl.): https://conference.libreoffice.org/2014/program.

Poleg programa v angleškem jeziku bo potekal tudi program v nemščini, ki se bo osredotočil na prevzemanje odprte kode v vladah in podjetjih v Švici, Nemčiji in Avstriji (v angl.): https://conference.libreoffice.org/2014/professional-user-track.

Zapisnike sprememb (v angl.) za bolj tehnično podkovane najdete na spodnjih naslovih:
https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.3.1/RC1 (spremenjeno v RC1) in https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.3.1/RC2 (spremenjeno v RC2).

Varnostna popravka, vključena v LibreOffice 4.3.1 in LibreOffice 4.2.6-secfix, sta CVE-2014-3524 »Injekcija ukazov CSV in formule DDE« in CVE-2014-3575 »Arbitrarno razkritje datotek z uporabo preoblikovanih predmetov OLE«.

Prenesite LibreOffice

LibreOffice 4.3.1 in LibreOffice 4.2.6 sta že na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/ Zbrana sredstva bodo uporabljena za razvoj infrastrukture projekta ter podporo trženjskim dejavnostim, s katerimi se bo krepilo zavedanje o projektu tako na globalni kot lokalni ravni.

sreda, 30. julij 2014

LibreOffice 4.3: danes ne morete dobiti boljšega pisarniškega paketa

  • Boljša medopravilnost OOXML ter podpora opuščenih vrst datotek sistema Mac
  • Boljše upravljanje s komentarji in nadvse intuitivno delo s prosojnicami
  • 3D-modeli v Impressu in podpora za »orjaške« odstavke
Berlin, 30. julij 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.3, osme osrednje izdaje prostega pisarniškega paketa od zagona projekta septembra 2010, ki predstavlja združene napore tisočerih prostovoljcev, vključno s stotinami razvijalcev. Program je dosegel stopnjo zrelosti, zaradi katere je primeren za vse vrste rabe in namestitev, še posebej ob podpori storitev z dodano vrednostjo, ki jih ponuja naraščajoči ekosistem LibreOffice.

LibreOffice 4.3 ponuja obilico izboljšav in novih funkcionalnosti, med njimi:
  • Medopravilnost dokumentov: podpora zapisa OOXML Strict, izboljšave grafike OOXML (DrawingML, pisave za teme, ohranjanje slogov in atributov risb), vdelanih datotek OOXML v druge datoteke OOXML, podpora za 30 novih formul programa Excel, podpora preglednic in zbirk podatkov MS Works ter opuščenih zapisov datotek za Mac, kakršne so ClarisWorks, ClarisResolve, MacWorks, SuperPaint in drugi.
  • Upravljanje s komentarji: komentarje je mogoče natisniti na robu dokumenta, bolje oblikovati ter uvoziti in izvoziti – vključno z ugnezdenimi komentarji – v dokumente ODF, DOC, OOXML in RTF, kar vodi k višji produktivnosti in boljšemu sodelovanju.
  • Intuitivno ravnanje s preglednicami: program Calc omogoča bolj intuitivno izvajanje več opravil, za kar se lahko zahvali poudarjanju celic v formulah, prikazu števila izbranih vrstic in stolpcev v vrstici stanja, možnosti pričetka urejanja celice z vsebino iz celice nad njo ter modelom pretvorbe besedila, ki jih uporabnik zdaj podrobno določi.
  • 3D-modeli v Impressu: podpora za animirane 3D-modele v novem odprtem standardu glTF ter začetna podpora za datoteke Collada in kmz, ki jih najdemo v Google Warehouse, dodajajo predstavitvam svež nov videz in animacije (te funkcionalnosti so trenutno podprte le na sistemih Windows in Linux).
LibreOffice 4.3 podpira tudi »orjaške« odstavke, ki presegajo 65.000 znakov (primer 11 let starega hrošča, razrešenega z modernizacijo izvorne kode OpenOffice.org, kar najdete zgolj v LibreOffice). Poleg tega je izboljšana dostopnost postala standardna funkcionalnost, temelji pa na IBM-ovem ogrodju IAccessible2.

Celoten seznam novosti LibreOffice 4.3 v slovenskem jeziku se nahaja na naslednjem naslovu: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.3/sl.

»Projekt LibreOffice kaže, da velika skupnost prostega programja lahko živi in cveti brez pokroviteljstva izdelovalca programja, da osvobodi namizja osebnih računalnikovpravi Thorsten Behrens, predsednik The Document Foundation. »Danes ne morete imeti boljšega pisarniškega paketa, kot je LibreOffice, kar velja za funkcionalnost, medopravilnost, podporo za standardizirane vrste dokumentov in neodvisnost. Po mnogih letih vrača LibreOffice nadzor nad namizjem osebnega računalnika v roke uporabnika

Glede na storitev Coverity Scan, projekt LibreOffice se ji je pridružil oktobra 2012, se je kakovost izvorne kode LibreOffice v zadnjih dveh letih dramatično izboljšala, z zmanjšanjem gostote napak na 1.000 vrstic kode z nadpovprečnih 1,11 do v tej industriji vodilnih 0,13 (podrobnosti v angl.: http://softwareintegrity.coverity.com/register-for-libreoffice-scan-report.html).


Prenesite LibreOffice

LibreOffice 4.3.0 in LibreOffice 4.2.6 sta na voljo za prenos na naslovu http://sl.libreoffice.org/prenosi/ Razširitve in predloge, s katerimi dopolnite in obogatite nameščeni pisarniški paket, so na voljo na naslovu http://extensions.libreoffice.org/?set_language=sl

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/ Zbrana sredstva bodo uporabljena za razvoj projekta tako na globalni kot lokalni ravni.


O organizaciji The Document Foundation (TDF)

The Document Foundation je neodvisna, samoupravna, meritokratska organizacija, ki temelji na etosu prostega programja in je vzpostavljena v Nemčiji kot neprofitna entiteta. TDF se osredotoča na razvoj LibreOffice – najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov – ki ga je svetovna skupnost sprejela kot legitimnega dediča OpenOffice.org, in kot takega ga za namizno produktivnost prevzema vedno večje število javnih administracij, korporacij ter majhnih in srednjih podjetij.

TDF je odprta vsem posameznikom in organizacijam, ki se strinjajo z njenimi temeljnimi vrednotami in ki so pripravljeni prispevati k njenemu delovanju. Konec januarja 2014 je TDF povezovala več kot sto devetdeset članov in več kot tri tisoč prostovoljcev in avtorjev prispevkov z vsega sveta.

torek, 17. junij 2014

LibreOffice z vašo pomočjo do najboljše izdaje vseh časov

Berlin, 17. junij 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja drugi lov na hrošče za LibreOffice 4.3, ki bo potekal od 20. do 22. junija. Skupnost razvijalcev je že opravila veliko skupinsko delo, da bi bil pisarniški paket LibreOffice 4.3 najboljši doslej, in sicer s pomočjo avtomatiziranih stresnih testov in strukturiranih preizkusov prostovoljcev projekta zagotavljanja kakovosti.

Poslovni in domači uporabniki LibreOffice lahko zdaj prispevajo h kakovosti najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov, da s preizkušanjem kandidata za izdajo identificirajo težave v njihovem priljubljenem scenariju uporabe.

Sodelovati je enostavno. Podrobnosti o lovu na hrošče najdete v angleškem jeziku na wikiju TDF (https://wiki.documentfoundation.org/BugHunting_Session_4.3.0_RC1). Seznam novosti v LibreOffice 4.3, ki jih je potrebno preizkusiti, če delujejo pričakovano, je že v slovenskem prevodu tudi na wikiju: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.3/sl.

Če želite sodelovati, potrebujete osebni računalnik s sistemom Windows, MacOS ali Linux, ter prvega kandidata za izdajo LibreOffice 4.3 (RC1), ki je na voljo na http://www.libreoffice.org/pre-releases. Poprejšnje izkušnje na področju zagotavljanja kakovosti niso potrebne.

Tudi popisovanje hroščev je enostavno, zahvaljujoč pomoči izkušenih prostovoljcev, ki bodo za informacije (v angl. jeziku) na voljo na dopisnem seznamu projekta zagotavljanja kakovosti ([email protected]) in na kanalu IRC (irc://irc.freenode.net/#libreoffice-qa). Vedno pa se lahko za pomoč obrnete tudi na slovenski dopisni seznam ([email protected]).

četrtek, 24. april 2014

Pripravite se na lov na hrošče v LibreOffice 4.3

TDF (The Document Foundation) objavlja termin prvega lova na hrošče za LibreOffice 4.3, ki se bo začel z izdajo prve beta različice nove glavne izdaje v tednu od 23. do 25. maja 2014 (21. teden).

Sodelovanje bo enostavno. Podrobnosti o lovu na hrošče najdete na wikiju TDF (https://wiki.documentfoundation.org/BugHunting_Session_4.3.0v angl. jeziku), kjer nastaja tudi seznam novosti v LibreOffice 4.3, za katere lahko preverite obstoj hroščev in regresij (https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.3/sl).

Če želite sodelovati, potrebujete računalnik s sistemom Windows, MacOS ali Linux, ter LibreOffice 4.3 Beta 1 (ki bo na voljo na naslovu http://www.libreoffice.org/pre-releases), ter seveda veliko vneme.

Vnos hroščev v sistem bo izjemno enostaven, tudi zaradi pomoči izkušenih prostovoljcev, ki bodo na voljo na dopisnem seznamu zagotavljanja kakovosti (libreoffice-qa@lists.freedesktop.org) in kanalu IRC (irc://irc.freenode.net/#libreoffice-qa).


Drugi lov na hrošče za LibreOffice 4.3 bomo organizirali - po enakem vzorcu - takoj po izdaji prvega kandidata za izdajo LibreOffice 4.3 RC1, sredi junija.


Povezava na blog TDF, kjer je izvorna objava v angl. jeziku: http://wp.me/p1byPE-uy.

četrtek, 10. april 2014

LibreOffice 4.2.3 je že na voljo

Berlin, 10. april 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.2.3, četrte v nizu izdaj LibreOffice 4.2. LibreOffice 4.2.2 »Fresh« (zadnja sveža različica novega niza izdaj) je s funkcijami najbogatejša različica programske opreme in primerna za vse uporabnike, ki bi radi med prvimi preskusili številne inovacije. Za uporabo v poslovnih okoljih in za bolj konzervativne uporabnike organizacija The Document Foundation priporoča uporabo zanesljive različice LibreOffice 4.1.5 »Stable« (zadnja stabilna in preskušena različica).

Tehnične zapisnike sprememb (v angl.) najdete na spodnjih naslovih: https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.2.3/RC1 (spremenjeno v RC1), https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.2.3/RC2 (spremenjeno v RC2) in https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.2.3/RC3 (spremenjeno v RC3).
Poleg tega vsebuje izdana različica LibreOffice 4.2.3 tudi varnostni popravek za hrošča Heartbleed (CVE-2014-0160).

Prenesite LibreOffice

Obe različici – LibreOffice 4.2.2 Fresh in LibreOffice 4.1.5 Stable – sta na voljo za prenos na naslovu http://sl.libreoffice.org/prenosi/. Razširitve in predloge, s katerimi dopolnite in obogatite nameščeni pisarniški paket, so na voljo na naslovu http://extensions.libreoffice.org/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/ Zbrana sredstva bodo uporabljena za razvoj projekta tako na globalni kot lokalni ravni.

sreda, 2. april 2014

Stari, neberljivi dokumenti, veselite se!


The Document Foundation objavlja projekt Document Liberation
Berlin, 2. april 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja rojstvo projekta Document Liberation (http://www.documentliberation.org), ognjišča za rastočo skupnost razvijalcev, ki so se zbrali, da osvobodijo uporabnike, katerih vsebine so pod ključem ponudnikov. Ti programerji bodo skupaj ponudili rešitev za običajen problem, s katerim se soočajo mnogi uporabniki računalnikov, ki so svoje osebne digitalne vsebine shranili v starih, zastarelih in neberljivih vrstah datotek.
»Teh starih datotek pogosto ni mogoče odpreti z nobenim programom. Dejansko so prikrajšani za svoje lastne vsebine in najpogostejši razlog za to nezmožnost dostopa do starih podatkov je uporaba lastniških vrst datotek, ki so pod ključem ponudnikovpravi Fridrich Strba, vodja projekta Document Liberation. »Še huje, s tem, ko javna uprava shranjuje dokumente v lastniških ali nedokumentiranih zapisih, nehote omejuje dostop do bistvenih informacij državljanom, administraciji in gospodarstvu. Celo vlade morda več ne bodo mogle odpreti lastnih dokumentov po kakšni posodobitvi svojega operacijskega sistema in pisarniškega paketa.«
Projekt Document Liberation je nastal v upanju, da bo posameznikom, organizacijam in vladam dal moč, da povrnejo svoje podatke iz lastniških zapisov, in ponudil mehanizem prenosa teh podatkov v odprte vrste datotek, s čimer bo poln nadzor nad vsebinami povrnjen od računalniških podjetij k dejanskim avtorjem.
Od nastanka LibreOffice leta 2010 so si nekateri člani skupnosti zadali nalogo, da izboljšajo medopravilnost zapisov z lastniškimi programi. Zanimanje skupnosti, celo tiste zunaj projekta LibreOffice, jih je opogumilo in razvijalci so doslej zagotovili podporo branja lastniških vrst datotek, kakršne so MS Visio, CorelDraw, MS Publisher, Apple Keynote in peščica različnih starih zapisov za Macintosh. Uvozne knjižnice za te vrste datotek poleg LibreOffice uporabljajo tudi Abiword, Calligra, CorelDRAW File Viewer, Inkscape in Scribus.
Projekt Document Liberation želi privabiti razvijalce z vseh koncev odprto-kodnega sveta, ki bi se pridružili razvijalcem LibreOffice in okrepili sodelovanje z vsemi, ki si delijo cilje na področju vrst datotek. Rastočemu ekosistemu odprtih dokumentov želijo prispevati zmogljiva orodja za pretvorbo lastniških vrst datotek v ustrezni zapis dokumentov ODF po standardu ISO.

petek, 14. marec 2014

Sveža LibreOffice 4.2.2 "Fresh” je na voljo za prenos


INNOVATIONSPREIS-IT-2014-Logo-3500px

Berlin, 13. marec 2014 – The Document Foundation objavlja izid LibreOffice 4.2.2, tretje iz niza izdaj LibreOffice 4.2. Zapisnik sprememb je v angleškem jeziku na voljo na naslednjem naslovu: https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.2.2/RC1.

LibreOffice 4.2.2 »Fresh« (zadnja sveža različica novega niza izdaj) je s funkcijami najbogatejša različica programske opreme in primerna za vse uporabnike, ki bi radi med prvimi preskusili številne inovacije. Za uporabo v poslovnih okoljih organizacija The Document Foundation priporoča uporabo zanesljive različice LibreOffice 4.1.5 »Stable« (zadnja stabilna in preskušena različica).


LibreOffice je ravno prejela nagrado InnovationsPreis-IT 2014 v kategoriji Open Source (Odprta koda), ki jo podeljuje Initiative Mittelstand na sejmu CeBIT v Hannovru. Pod motom »bodi del IT« je nagrada priznanje za izjemne inovacije na področju informacijskih tehnologij in priča o delu, ki ga je opravila mednarodna skupnost LibreOffice od septembra 2010 do danes.


Prenesite LibreOffice

Obe različici – LibreOffice 4.2.2 Fresh in LibreOffice 4.1.5 Stable – sta na voljo za prenos na naslovu http://sl.libreoffice.org/prenosi/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/ Zbrana sredstva bodo uporabljena za razvoj projekta tako na globalni kot lokalni ravni.

ponedeljek, 24. februar 2014

LibreOffice 4.2.1 – izboljšana izkušnja za zgodnje uporabnike

Berlin, 10. februar 2014 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.2.1, tri tedne po izidu LibreOffice 4.2. Prva naslednja izdaja – gre za krajši cikel izdaj od pričakovanega – razrešuje več kot sto težav, ki jih je prineslo neobičajno obsežno prestrukturiranje kode v družini izdaj LibreOffice 4.2. Zapisnik sprememb je v angleškem jeziku na voljo na naslednjem naslovu: https://wiki.documentfoundation.org/Releases/4.2.1/RC1.

»LibreOffice 4.2 je bila izjemno ambiciozna izdaja, kar se tiče prestrukturiranja kode. Zategadelj smo načrtovali obsežen cikel zagotavljanja kakovosti, zasnovan na samodejnih preizkusih, ki so jim decembra in januarja sledili sprinti zagotavljanja kakovosti, vendar vseh težav nismo uspeli poloviti,« pravi Thorsten Behrens, predsednik The Document Foundation. »Glede na odziv zgodnjih uporabnikov so razvijalci in strokovnjaki za zagotavljanje kakovosti takoj priskočili na pomoč in razrešili najbolj urgentne težave v manj kot treh tednih, s čimer so pokazali pomen naše široke skupnosti.«

LibreOffice 4.2.1 in LibreOffice 4.1.5 bosta na odru na CeBIT-u v Hannovru od 10. do 14. marca (dvorana 6, razstavni prostor H14). Poleg tega bosta Florian Effenberger in Italo Vignoli govorila o LibreOffice na konferenci Open Source Conference.

LibreOffice 4.2.1 je na voljo za prenos z naslednje povezave: http://www.libreoffice.org/download/.

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation pri nadaljnjem razvoju LibreOffice z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/ Zbrana sredstva bodo uporabljena za razvoj infrastrukture projekta ter podporo trženjskim dejavnostim, s katerimi se bo krepilo zavedanje o projektu tako na globalni kot lokalni ravni.

Povezava na izvirni zapis na blogu The Document Foundation (v angl.): http://wp.me/p1byPE-u8.
Enhanced by Zemanta

torek, 11. februar 2014

Izšel je LibreOffice 4.1.5

Berlin, 11. februar 2013 – TDF (The Document Foundation) objavlja izid LibreOffice 4.1.5 za operacijske sisteme Windows, MacOS X in Linux, ki je peta v družini izdaj LibreOffice 4.1, namenjena številčnim namestitvam v podjetjih in javnih administracijah (ki naj bi jih vedno podpirali certificirani razvijalci TDF).

Spoznajte člane skupnosti

Od 10. do 14. marca bo TDF razstavljala na sejmu CeBIT v Hannovru (dvorana 6, stojnica H14), kjer bo predstavila LibreOffice 4.2 in LibreOffice 4.1.5. Ob tem bosta Florian Effenberger in Italo Vignoli o LibreOffice govorca na konferenci Open Source Conference, in sicer o infrastrukturi projekta in o referenčnem protokolu za obsežnejše migracije.

ponedeljek, 3. februar 2014

Daljinec LibreOffice Impress za iPhone/iPad

Berlin, 3. februar, 2014 – Daljinec LibreOffice Impress za iPhone/iPad je zdaj na voljo v trgovini iTunes (pod imenom LibreOffice Impress Remote). Omogoča uporabo pametnega telefona oz. tablice (s sistemom iOS) za oddaljeno upravljanje predstavitve, ki jo poganjate z LibreOffice Impress na svojem prenosnem računalniku, tako da prikazuje sličice prosojnic na zaslonu in podpira krmarjenje naprej in nazaj z drsanjem prstov desno in levo po zaslonu. Poleg tega si lahko ogledate opombe govorca.

Daljinec LibreOffice Impress za iPhone/iPad je združljiv z nedavno izdanim paketom LibreOffice 4.2 za operacijske sisteme Windows, MacOS in Linux. Aplikacijo – razvil jo je Siqi Liu, briljantni študent v okviru Google Summer of Code – uporabite na poljubnem sistemu z različico LibreOffice 4.2 ali novejšo.

»Z objavo Daljinca LibreOffice Impress za iPhone/iPad, ki dopolnjuje obstoječi programček za Android, izdan januarja 2013 in odtlej na voljo v Trgovini Google Play, smo naredili še korak naprej k zadovoljstvu uporabnikov LibreOffice,« pravi Florian Effenberger, predsednik The Document Foundation. »Danes lahko, zahvaljujoč našim programčkom, z blagovno znamko LibreOffice dosežemo več kot milijardo uporabnikov pametnih telefonov po celem svetu.«

Prenesite LibreOffice
LibreOffice 4.2 je na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/. Novi Daljinec LibreOffice Impress za iPhone/iPad je (pod imenom LibreOffice Impress Remote) na voljo v trgovini iTunes z naslednje povezave: https://itunes.apple.com/app/libreoffice-remote-for-impress/id806879890.

Podprite organizacijo The Document Foundation
Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation pri nadaljnjem razvoju LibreOffice z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/ Zbrana sredstva bodo uporabljena za razvoj infrastrukture projekta ter podporo trženjskim dejavnostim, s katerimi se bo krepilo zavedanje o projektu tako na globalni kot lokalni ravni.

remote3remote2

četrtek, 30. januar 2014

LibreOffice 4.2 cilja na zmogljivost in medopravilnost, izboljšana tudi integracija s sistemi Microsoft Windows

Berlin, 30. januar, 2014 – The Document Foundation objavlja izid LibreOffice 4.2, nove glavne izdaje najboljšega prostega pisarniškega paketa vseh časov, primerne za zgodnje poskuševalce. LibreOffice 4.2 odlikujejo številne izboljšave zmogljivosti in medopravilnosti, ki so namenjene različnim uporabnikom, še posebej pa so mikavne za zahtevnejše in poslovne uporabnike. Poleg tega se paket zdaj bolje ujame s sistemi Microsoft Windows.
Calc je prestal doslej najobsežnejše prestrukturiranje kode, ki prinaša izjemne pospeške pri obsežnih podatkih (še posebej pri izračunu vrednosti celic in uvažanju obsežnih in kompleksnih preglednic XLSX), medtem ko novi – izbirni – tolmač formul omogoča masovno vzporedno računanje celic s formulami z uporabo grafične procesne enote (GPU) in standarda OpenCL. Slednje najbolje deluje z arhitekturo HSA (angl. Heterogeneous System Architecture), kakršno ima nova pospeševalna procesna enota Kaveri znamke AMD.
Tudi združljivost z zapisom Microsoft OOXML, predvsem DOCX in opuščenim RTF, se je znatno izboljšala. Dodan je tudi nov filter za uvoz dokumentov Abiword.
LibreOffice 4.2 ponuja dve izboljšavi posebej za okolja Windows za poslovne uporabnike: poenostavljeno pogovorno okno za namestitev po meri, ki prepreči napake, in možnost centralnega upravljanja in zaklepanja prilagoditev s predmeti pravilnika skupine prek storitve Active Directory. Od boljše integracije z Windows 7 in 8 bodo imeli korist vsi, saj je na voljo predogled odprtih dokumentov, združenih po programih, in seznam nedavnih dokumentov, oboje v vrstici opravil.
Zahtevnejšim in poslovnim uporabnikom v vseh operacijskih sistemih bo všeč novo okno strokovnih nastavitev, ki je dodano zavihku Možnosti.
LibreOffice 4.2 ponuja novo začetno središče s preglednejšo postavitvijo, ki bolje izkoristi prostor – celo na mini prenosnikih – in vključuje predogled nedavno odprtih dokumentov.
Na področju mobilnosti je novost daljinski upravljalnik za iOS, s katerim lahko – podobno kot z obstoječim daljincem za Android – vizualizirate in upravljate predstavitve na prenosniku kar prek naprav iPhone in iPad. Programček trenutno čaka na odobritev podjetja Apple, njegov izid bo objavljen, ko bo na voljo v trgovini iTunes.
Navsezadnje je LibreOffice 4.2 prvi prosti pisarniški paket z novimi funkcijami za povečanje dostopnosti za Windows (na osnovi IAccessible2), ki jih je razvilo podjetje IBM. Čeprav so omenjene funkcije v tej izdaji še poskusne, bodo v naslednji glavni izdaji nadomestile opuščene funkcije za povečanje dostopnosti, ki so temeljile na Javi.
Uporabniški vmesnik LibreOffice še naprej prestaja precejšnje čiščenje – osveženih je že 70 % pogovornih oken, številne pa so tudi druge izboljšave. To izdajo krasi tudi prekrasna tema »enoličnih« ikon z imenom Sifr in posodobljen nabor privzetih slogov dokumenta.
Vse nove in izboljšane funkcije LibreOffice 4.2, vključno s tukaj izpuščenimi, so povzete na spletni strani: http://sl.libreoffice.org/prenosi/novosti-v-4-2/.

Srečajte se s člani skupnosti

Na začetku februarja se bodo člani skupnosti LibreOffice zbrali na prireditvi FOSDEM 2014 v Bruslju, kjer bodo razvijalci v sekciji DevRoom »Open Document Editors« predstavili najnovejše in najboljše tehnologije, vključene v LibreOffice, drugi prostovoljci pa se bodo srečali z zagovorniki prostega programja na razstavnem prostoru LibreOffice.
Na začetku marca bo imela organizacija The Document Foundation svoj razstavni prostor na sejmu CeBIT v Hannovru, kjer bo predstavila LibreOffice 4.2.

Prenos LibreOffice

LibreOffice 4.2.0 je na voljo za prenos z naslednje povezave: http://sl.libreoffice.org/prenosi/ Razširitve za LibreOffice so na voljo na naslednji povezavi: http://extensions.libreoffice.org/extension-center

Podprite organizacijo The Document Foundation

Uporabniki LibreOffice, zagovorniki prostega programja in člani skupnosti lahko podprejo organizacijo The Document Foundation pri nadaljnjem razvoju LibreOffice z donacijo na naslovu http://donate.libreoffice.org/sl/ Zbrana sredstva bodo uporabljena za razvoj infrastrukture projekta ter podporo trženjskim dejavnostim, s katerimi se bo krepilo zavedanje o projektu tako na globalni kot lokalni ravni.

Zahvaljujoč naporom več projektov jezikovnega prilagajanja in prostovoljcem je to medijsko sporočilo na voljo tudi v arabščini, nizozemščini, francoščini, galicijščini, nemščini, italijanščini, japonščini, brazilski portugalščini, slovenščini, španščini in turščini na tej strani: http://blog.documentfoundation.org/libreoffice-4-2/. V prihodnje bomo dodali še druge jezike.
Povezava na izvirni zapis na blogu The Document Foundation: http://wp.me/p1byPE-sG.

O organizaciji The Document Foundation (TDF)

The Document Foundation je odprta, neodvisna, samoupravna, meritokratska organizacija, ki temelji na desetletju dela v skupnosti OpenOffice.org. TDF je nastala v veri, da kultura, ki jo prinaša neodvisna fundacija, iz korporacijskih in prostovoljnih avtorjev izvabi najboljše in da bo izdelala najboljši prosti pisarniški paket vseh časov. TDF je odprta vsem posameznikom, ki se strinjajo z njenimi temeljnimi vrednotami in ki so pripravljeni prispevati k njenemu delovanju, in toplo sprejema sodelovanje podjetij, npr. s sponzoriranjem posameznikov, ki sodelujejo z drugimi avtorji prispevkov. 1. januarja 2014 je TDF povezovala več kot sto devetdeset članov in več kot tri tisoč prostovoljcev in avtorjev prispevkov z vsega sveta.

Stiki za medije

Florian Effenberger (blizu Münchna, Nemčija, UTC+1)
Tel.: +49 8341 99660880 – Mob.: +49 151 14424108
E-naslov:
[email protected]
Charles H. Schulz (Pariz, Francija, UTC+1)
Mob.: +33 6 98655424 – E-naslov:
[email protected]
Eliane Domingos de Sousa (Rio de Janeiro, Brazilija, UTC-3)
E-naslov:
[email protected] – Skype: elianedomingos
Italo Vignoli (Milano, Italija, UTC+1)
Mob.: +39 348 5653829 – E-naslov: [email protected] 
Skype: italovignoli – GTalk: [email protected]