Preskočiť na obsah

Záverečné titulky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ukážka záverečných titulkov z filmu Big Buck Bunny z roku 2008.

Záverečné titulky sú prepojenie obrazovej a hudobnej záverečnej časti deja, ktoré sú pridávané na koniec programu, filmu či seriálu. Na rozdiel od úvodných titulkov zoznamujú s hereckým obsadením a s tvorcami diela podrobnejšie. V starších filmoch s pred 60. rokov 20. storočia, túto úlohu plnili úvodné titulky a v závere filmu bolo napísané obvykle iba „Koniec“. Záverečné titulky môžu obsahovať okrem textu aj obrazový sprievod a obvykle sú sprevádzané hudbou, ak ide o seriál, potom často jeho tematickou zvučkou.[1][2]

V samých začiatkoch kinematografie, okolo roku 1900, sa záverečné titulky neuvádzali a informácie boli napísané v úvodných titulkoch. Postupom času, ako informácie v titulkoch silneli, vznikli aj záverečné titulky, ktoré nesú detailné informácie o tvorcoch a parametroch filmu.[3]

Prvými významnými filmami s rozsiahlymi záverečnými titulkami boli Cesta okolo sveta za 80 dní z roku 1956 a West Side Story z roku 1961.[4] Zmena sa vysvetľuje narastajúcou silou odborov v americkom filme a súčasne narastajúcou komplikovanosťou vyrábania filmov. The New York Times uviedol v roku 2013, že najmenej 50 filmov uviedlo viac ako 2 000 mien v titulkoch, Iron Man 3 dokonca 3 700.

V niektorých filmoch sa nachádzajú na konci aj medzititulkové alebo potitulkové scény, ktoré napr. môžu naznačovať pokračovanie práve zhliadnutého filmu.

Záverečné titulky môžu obsahovať mená osôb, miest či firiem, napríklad:[5]

Hlavná časť objavujúca sa často aj v úvodných titulkoch:

Ďalšie titulky – štáb, parametre a zázemie:

  • Štáb: Vedúci produkcie, umelecký maskér, pomocný režisér, réžia druhého štábu, kamera druhého štábu, asistent produkcie, hlavný ekonóm, účtovník, sekretárka produkcie, druhý asistent produkcie, manažér lokácií, asistent lokácií, dramaturgia, asistent dramaturga, skript, skript druhého štábu, asistent režiséra, asistent producentov, vedúci výpravy, rekvizitári, strihači, výtvarník titulkov, grafika, prekladateľ, majster zvuku, asistenti zvuku, hudobný poradca, jazykový poradca, kaskadéri, asistenti strihu, špeciálne efekty...
  • Zázemie: filmové štúdio, filmová technika, vozidlá...

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. The complete guide to film credits: Recognizing contributions [online]. www.descript.com, [cit. 2024-09-11]. Dostupné online.
  2. REFRESHER. Úvodní titulky nemusí být jen nezáživné. Vybrali jsme pro vás ty nejpoutavější a filmařsky originální intra [online]. refresher.cz, [cit. 2024-09-10]. Dostupné online. (po česky)
  3. NGUYEN, Janet. When did movie credits get so long? [online]. 2022-12-09, [cit. 2024-09-12]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. What was the first movie with end credits? [online]. faroutmagazine.co.uk, 2024-06-18, [cit. 2024-09-11]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. The complete guide to film credits: Recognizing contributions [online]. www.descript.com, [cit. 2024-09-12]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Závěrečné titulky na českej Wikipédii.